Природний парк створено 11 грудня 2009 року згідно указу президента України Віктора Ющенка з метою збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об'єктів. До території національного природного парку «Пирятинський» погоджено в установленому порядку включення 12028,42 гектара земель державної власності, у тому числі 5555,14 гектара земель запасу, які надаються національному природному парку в постійне користування, та 6473,28 гектара земель, які включаються до складу національного природного парку без вилучення.
Згідно указу президента Кабінет Міністрів України повинен:
1.забезпечити:
1. вирішення питання щодо утворення адміністрації національного природного парку «Пирятинський» та забезпечення її функціонування;
2. затвердження у тримісячний строк у встановленому порядку Положення про національний природний парк «Пирятинський»;
3. підготовку протягом 2010—2011 років матеріалів та вирішення відповідно до законодавства питання щодо надання 5555,14 гектара земель у постійне користування національному природному парку «Пирятинський», а також розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок і проекту землеустрою з організації та встановлення меж території національного природного парку, отримання державних актів на право постійного користування земельними ділянками;
4. розроблення протягом 2010—2012 років та затвердження в установленому порядку Проекту організації території національного природного парку «Пирятинський», охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об'єктів;
2.передбачати під час доопрацювання проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та підготовки проектів законів про Державний бюджет України на наступні роки кошти, необхідні для функціонування національного природного парку «Пирятинський».
НАЦІОНАЛЬНИЙ ПРИРОДНИЙ ПАРК «ПІВНІЧНЕ ПОДІЛЛЯ»
Природний парк створено 11 грудня 2009 року згідно указу президента України Віктора Ющенка з метою збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об'єктів Північного Поділля. До території національного природного парку «Північне Поділля» погоджено в установленому порядку включення 15587,92 гектара земель державної власності, у тому числі 5434,4 гектара земель, що надаються (в тому числі з вилученням у землекористувачів) національному природному парку в постійне користування, та 10153,52 гектара земель, що включаються до його території без вилучення.
Згідно указу президента Кабінет Міністрів України повинен:
1.забезпечити:
1. вирішення питання щодо утворення адміністрації національного природного парку «Північне Поділля» та належного її функціонування;
2. затвердження у тримісячний строк у встановленому порядку Положення про національний природний парк «Північне Поділля»;
3. підготовку протягом 2010—2011 років матеріалів та вирішення відповідно до законодавства питання щодо надання у постійне користування національному природному парку «Північне Поділля» 5434,4 гектара земель, а також розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок і проекту землеустрою з організації та встановлення меж території національного природного парку, отримання державних актів на право постійного користування земельними ділянками;
4. розроблення протягом 2010—2012 років та затвердження в установленому порядку Проекту організації території національного природного парку «Північне Поділля», охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об'єктів;
2.передбачати під час доопрацювання проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та підготовки проектів законів про Державний бюджет України на наступні роки кошти, необхідні для функціонування національного природного парку «Північне Поділля».
Дана територія фізико-географічних районів Гологір та Вороняків, що разом із Розточчям та Кременецькими горами (Тернопільська область) формують північно-західний край Подільської височини. На цій території сформувалися унікальні осередки рослинних видів, а також букові лісостани, що ростуть на північно-східній межі ареолу та становлять особливу цінність у загальноєвропейському масштабі. Тут бере початок р. Західний Буг, що має міждержавне значення. На території парку поширено понад 200 видів рослин різного статусу охорони.
Національний природний парк створений з метою збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об’єктів Північного Поділля.
НПП «КРЕМЕНЕЦЬКІ ГОРИ»
Упродовж кількох десятиріч Тернопільщина лідирує в розвитку заповідної справи серед інших областей. Нині вона має один із найвищих рівнів заповідності в Україні — близько дев’яти відсотків площі.
Державне управління охорони навколишнього природного середовища в області надіслало до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України матеріали про погодження місця розташування земельних ділянок для створення національного природного парку(далі НПП) «Кременецькі гори» на площі 6,95 тис. га.
Ідея його створення зародилася у 1992 році. Період узгодження щодо створення НПП із землекористувачами дуже затягнувся. Обласне управління лісового господарства лише у 2007-2008 роках надало погодження на створення НПП на площі близько 6,8 тис. га.
У межах зарезервованої території є 30 територій та об’єктів природно-заповідного фонду, з яких чотири — загальнодержавного значення, 26 — місцевого. Серед них — філія «Кременецькі гори» природного заповідника «Медобори» площею 1000 га, чотири ботанічних заказники загальною площею 359,0 га, три загальнозоологічних заказники загальною площею 1581,0 га, сім геологічних пам’яток природи загальною площею 31 га, 16 ботанічних пам’яток природи загальною площею 82 га, один ботанічний сад площею 200 га.
Чому необхідно надати цим територіям заповідний статус національного значення? Національний природний парк — природоохоронна, рекреаційна, культурно-освітня, науково-дослідна установа загальнодержавного значення. Вона створюється з метою збереження, відтворення і ефективного використання природних комплексів та об’єктів, які мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню та естетичну цінність.
Природнича і культурна спадщина цих територій має загальнонаціональний і загальноєвропейський характер. Кременецькі гори — це одночасно геолого-геоморфологічний феномен Північноподільського уступу, місцезнаходження рідкісних екосистем і сотень пам’яток історії та культури багатьох народів Європи.
Флора Кременецьких гір багата й різноманітна. Дослідження встановили, що на території Кременецького кряжу зростає 978 видів вищих судинних рослин, які належать до чотирьох відділів, п’яти класів, дев’яносто трьох родин і трьохсот шістнадцяти родів.
Кременецькі гори є одним з унікальних регіонів на території України, що виділяється своєрідністю геологічної будови, рельєфу, рослинного і тваринного світу, мальовничими краєвидами, сприятливим кліматом, що може використовуватися в рекреаційних цілях.
Неповторні природні ландшафти Кременецьких гір зберегли чимало рослин-ендеміків.
Зелений туризм на території проектованих НПП дозволить залучити зовнішні інвестиції у фермерські господарства, сільськогосподарські кооперативи та особисті селянські господарства для створення умов сталого сільськогосподарського виробництва. Регіон відомий як центр паломництва. Свято-Успенську Почаївську лавру та інші храми щорічно відвідують 200 тис. паломників з усього світу. Також у Кременці, Почаєві, Шумську є велика кількість архітектурних пам’яток, музеїв.
Сьогодні, на жаль, інфраструктура для обслуговування туристів та відпочивальників розвинена недостатньо. В регіоні є 7 готелів, 76 закладів харчування. Подальший розвиток рекреаційного комплексу пов’язаний з розширенням інфраструктури готельного комплексу, закладів харчування, спортивно-розважальних та спортивно-оздоровчих баз.
Національний природний парк створить позитивний імідж області, що є важливою передумовою туристичного бізнесу та надасть нові робочі місця для місцевого населення. Тому проектований національний природний парк «Кременецькі гори» — це база екологічного, зеленого туризму в області та важливий чинник зростання добробуту населення і оптимізації відносин людини з природою.
Формування екологічної мережі України та її регіонів відповідно до вимог ЄС передбачає збільшення кількості природоохоронних територій та забезпечення зв'язків між ними. Однією з важливих складових регіональної екологічної мережі Тернопільської області повинен стати НПП «Кременецькі гори». Його створення дозволить зберегти унікальні, цінні у науковому, природоохоронному та рекреаційному відношеннях природні комплекси та об'єкти – дивовижні території з багатими і різноманітними природними умовами. М'який помірний клімат, родючі ґрунти, водні джерела, мальовничий горбогірний рельєф створюють сприятливі умови для розмаїття лісової, водно-болотної рослинності, проживання диких тварин. Особливо цінними для науки є унікальні лісові ділянки з реліктовою рослинністю, типові відслонення крейди з рештками туронської фауни.
Незважаючи на високий ступінь сільськогосподарської та промислової освоєності, Кременеччина характеризується надзвичайною різноманітністю та мальовничістю ландшафтів, багатим ресурсним потенціалом, який потребує нагальної охорони та екологічно обгрунтованого невиснажливого використання, унікальним генофондом рослинного і тваринного світу, цікавою геологічною будовою, безцінними пам'ятками історії та культури. Природні та історико-культурні комплекси й об'єкти мають велике пізнавальне та еколого-виховне значення. Регіон дуже перспективний для розвитку рекреаційно-оздоровчої галузі, туризму, зимових видів спорту.
Низька господарська освоєність території обумовлено інснуванням філіалу природного заповідника «Медобори» «Кременецькі гори», створеного для збереження в природному стані неповторних ландшафтів з цінними рідкісними ендемічними і реліктовими видами рослин, геологічними утвореннями, пам'ятками історії та культури, а також забезпечення умов для організованого відпочинку населення. Проте його площа є незначною і не може забезпечити належний природоохоронний режим території.
Національний природний парк «Кременецькі гори» пропонується створити на території Кременецького і Шумського районів на площі більше 8 тис. гектарів.
Багатство та унікальність ландшафтів різноманітність природних ресурсів, насамперед лісових та рекреаційних, рослинний світ (в тому числі цінні лікарські рослини), своєрідність фауни (зокрема мисливського призначення) доповнюється історико-культурною спадщиною. Історичні пам’ятки, релігійні центри краю мають не тільки загальнодержавне, а й міжнародне значення. Інтерес до цього регіону підсилюється етнічними традиціями, древньою культурою, гостинністю місцевого населення. Отже, створення НПП «Кременецькі гори» може сприяти оптимізації господарського комплексу північної частини Тернопільської області, більш збалансовано використовувати унікальні рекреаційні ресурси краю.