-1 :
N = =1750/249=7
-2 :
N = =1000/249=4
:
N = =56250/249=226
, ,
, .-:
t = t × k 2× k 5=0,55*1,15*0,95=0,6
-1, .-:
t 1 = t × k 2× k 5=3,8*1,15*0,95=5
-2, .-:
t 2 = t × k 2× k 5=16,5*1,15*0,95=18
, .-:
t = t × k 1× k 2× k 3× k 4× k 5=6,0*1,4*1,15*1,21*1*0,95=11,1
, .-:
T = N × t =56250*0,6=33750
-1, .-:
T = N × t 1=1750*5=8750
-2, .-:
= N × t 2=1000*18=18000
, .-:
T = (t × L )/1 000=(11,1*12885750)/1000=143031,8≈143032
L = L × =51543*250=12885750
, .-:
T = k×T =0,40*143032=57212,8≈57213
, .-:
T = k×T =0,6*143032=85819
. -1 1012 % -1, -2 , 10 % -2 12 % .
:
T- = T + T + T + T = 33750+8750+18000+143032=203532
-
= 2574,57/1580=1,62≈2
, .; i (, , ), .-; , .-.
( ) 40- . 12.
(, -1 -2) ( ), - :
i = T ;
-1 i = T ;
-2 i = ;
i = T = 0,4T .
, , - :
i = i×T =0,03*85819=2574,57
T , , (60 % ); i (. 11).
|
|
:
= 2/0,89= 2,24≈3
h , 0,89.