Економіка підприємства - це наука, яка вивчає виробництво товарів та послуг, та їх ефективне використання з метою одержання прибутку з мінімальними затратами.
Економічна наука вивчає, як необхідно організувати виробництво, обмін та розподіл вироблених товарів та послуг, з метою повного задоволення потреб людини при обмежених виробничих ресурсах.
Економіка підприємства – це наука о рисах та формах проявлення об’єктивних економічних законів в виробництві. Вивчає умови і фактори, під впливом, яких ці закони можуть дієти з найбільшою ефективністю.
Предмет економіки (що вивчає) – сутність підприємства, як комерційної організації, його ресурси (основні та оборотні засоби, капітал, кадри, інвестиції), та шляхи покрашення їх використання.
Мета дисципліни –дослідити форми прояву загальних економічних законів в умовах виробництва, визначити найкращі напрямки розвитку, форми та методи господарювання.
Задачі дисципліни – вивчення основ ринкової економіки підприємства, методів раціонального використання ресурсів та управління підприємства з метою отримання прибутку.
Предмет, задачі, зміст і метод вивчення курсу пов'язаний з іншими дисциплінами: політекономією, бух обліком, статистикою, економічним аналізом, організацією та нормуванням праці, фінансами, основами менеджменту і маркетингу.
Підприємство як суб’єкт господарювання в ринковій економіці
Тема 1.2.1 Загальна характеристика підприємства.
Визначення, цілі та напрями діяльності, правові основи функціонування підприємства, класифікація підприємств за певними ознаками, вибір правового статусу і форми господарювання для започаткування підприємства. Закон України: “Про підприємства в Україні”, “Про підприємництво”.
Тема 1.2.3 Підприємництво як сучасна форма господарювання.
Сутність, функції, принципи здійснення, форми підприємницької діяльності,
державна політика в Україні стосовно розвитку підприємництва.
Персонал і трудовий потенціал
Тема 1.3.1 Поняття, класифікація і структура персоналу.
Поняття, класифікація і структура персоналу:
визначення термінів “трудові ресурси”, “персонал”, “кадри”, “трудовий колектив”, категорії персоналу підприємства, класифікація персоналу за професіями, спеціальностями і кваліфікацією, методичні основи визначення чисельності окремих категорій персоналу.
1.3.2 Визначення чисельності окремих категорій працівників.
Капітал. Виробничі фонди та нематеріальні ресурси
Тема 1.4.1 Виробничі фонди та нематеріальні ресурси.
Сутнісно – змістовна характеристика капіталу, виробничі фонди підприємства:
загальноекономічне поняття капіталу, авансовий капітал; призначення постійного і змінного капіталу, сутнісна характеристика основного та оборотного капіталу підприємства, власний і позичковий капітал фірми, виробничі фонди.
Тема 1.4.2 Основні фонди підприємства:
Видова та укрупнена класифікація основних виробничих фондів, фізичне спрацювання основних фондів та техніко – економічне старіння, амортизація, визначення норм амортизаційних відрахувань, традиційні і нові методи амортизації, методи оцінки; показники ефективності відтворення та використання основних фондів.
Тема 1.4.3 Види оцінки основних засобів
Визначення оцінки основних фондів; класифікація оцінки та їх характеристика.
1.4.4 Визначення амортизаційних відрахувань, вартості основних фондів та показників використання.
Тема 1.4.5 Оборотні фонди підприємства.
Складові елементи оборотних фондів, стадійна структура, нарахування витрат оборотних фондів, основні показники ефективності використання.
1.4.6 Визначення показників оборотності оборотних фондів
Інвестиційні ресурси
Тема 1.5.1 Загальна характеристика інвестиційних ресурсів підприємства.
Суть, поняття, склад і структура інвестицій, виробничі інвестиції, визначення джерел фінансування та необхідного обсягу виробничих інвестицій з урахуванням економічної ситуації на ринку і підприємстві, оцінка ефективності виробничих інвестицій.
1.5.2 Визначення необхідної суми капіталу і кредиту на закупівлю матеріалу для започаткування бізнесу.
Регулювання, прогнозування і планування діяльності
Тема 1.6.2 Планування діяльності суб’єктів господарювання.
Об’єктивна необхідність планування діяльності підприємств та організацій, методичні основи планування.