Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Моделі змін (модель Льюіна, формула змін Бекхарда, модель узгодження Надлера-Тушмана, системна модель Сенге).




У книзі Е. Кемерона і М. Гріна наводяться наступні моделі управління організаційними змінами, такі як:

1. Триступенева модель Льюіна: організм, машина. У триступеневої моделі Льюін крім метафори «машина» по відношенню до організації використовується також метафора «організм». У зв'язку з цим, Льюін ввів аналіз силового поля, де розглядаються рушійні сили і сили опору будь-яким змінам (рис.1). Основоположний принцип - для здійснення змін рушійна сила повинна перевершувати силу опору.

             
 
   
     
 
     
 
     
 
 

 


Рис. 1. Аналіз силового поля Льюіна [12].

Припустимо, якщо менеджер хоче прискорити адміністративний процес (розробити і впровадити додаткову управлінську звітність), необхідно збільшити рушійну силу або скоротити силу опору. А ще краще зробити і те й інше. Іншими словами, переконатися, що відповідальні за введення змін усвідомлюють, скільки вільного часу виділять у разі успіху і яку це принесе їм користь (збільшення рушійної сили). Деякий час потрібно витратити на управління очікуваннями клієнта та їх підтримку в умовах нового процесу (скорочення сили опору).

Льюін пропонує наступну точку зору на загальний процес змін. Організаційні зміни проходять три ступені:

1ступень «розморожування» сформованого положення, тобто визначення нинішньої ситуації; виділення рушійної сили і сили опору; опис кінцевого стану.

2 ступень перехід до кінцевого стану шляхом участі співробітників та їх залучення в процес

3 ступень стабілізація і «заморожування» нового стану за допомогою визначення політики компанії, винагороди за успіх і установки нових стандартів.

Наприклад, по даній моделі можна проводити реструктуризацію:

- існує поточна ситуація в бізнесі, яку необхідно розморозити, та потрібне кінцевий стан;

- головне увагу необхідно приділити швидкому і гладкому просуванню до мети.

Льюин (1951) будував свої ідеї про організаційні зміни на основі метафори організму, яка включає поняття гомеостаз. Гомеостаз - це прагнення організації підтримувати рівновагу у відповідь на руйнівні зміни. Іншими словами, будь-яка компанія володіє природною схильністю повертатися до споконвічного стабільного стану. Льюин стверджував, що нової рівноваги слід досягати навмисно і встановлювати її жорстко, щоб затвердити зміни.

Дана модель іноді застосовується в якості засобу планування, а не розвитку. Розморожування інтерпретується як обговорення, рух - як введення, повторне заморожування - як огляд після введення.

У даному підході не враховується наступне властивість метафори: група змінюється, тільки якщо відчуває в цьому необхідність. Процес змін може перетворитися в погано продуманий план, в якому не передбачені реакція на опір і залучення енергії ключових гравців.

2. Формула змін Бекхарда. Річарда Бекхард спільно з Девідом Глейчер розробили формулу змін, що описує умови виникнення змін в організаціях. Цю формулу можна застосувати й по відношенню до індивідуальних змін:

 

C = (ABD)> X (4.1)

де C - це зміни,

А - незадоволеність поточним станом справ;

B – розуміння майбутнього стану;

D - практичні кроки для досягнення бажаного стану;

X - вартість проведених змін.

Фактори А, В і D повинні переважувати передбачувані витрати на внесення змін. Якщо група, участь якої необхідна, не зовсім розчарувалася в поточному положенні (А), дуже бажає досягти кінцевого результату (В) і впевнена у здійсненності планів (Б), а витрати на зміни (X) занадто високі, то ця група стане проти змін.

Модель базується на метафорі організму, хоча і застосовується при роботі з запланованими змінами. Для оцінки положення її можна використовувати на будь-якій стадії процесу. Якщо формулу застосовують всі залучені в зміни сторони, вона допомагає визначити, як досягти успіху різним командам.

Іноді формулу записують так:

 

D x V x F> R (4.2)

де:

D - Незадоволеність поточною ситуацією (англ. Dissatisfaction);

V - Бачення майбутнього (англ. Vision);

F - Перші конкретні кроки, які можуть бути зроблені для реалізації бачення (англ. First steps).

R - Опір змінам (англ. Resistance).

Для того, щоб зміни дійсно відбулися, необхідно щоб похідне всіх трьох компонентів було більше, ніж R - поточний опір змінам. Знак множення передбачає, що, якщо один з факторів дорівнює або близький нулю, результат також буде дорівнює або близький нулю, відповідно, опір залишиться.

Буває так, що всі три компоненти в якийсь момент стають сильними і ситуація зрушується з мертвої точки, починаються перші кроки, перші зміни, а потім все відкочується назад. Як правило, зміни - це процес, іноді досить тривалий і для стійкості цього процесу, необхідно, щоб всі три компоненти лівій частині формули підтримували один одного.

3. Модель узгодження Надлера і Тушмана: політична система, організм. У моделі узгодження Надлера і Тушмана використовуються різні підходи до факторів успіху змін. Модель пояснює динаміку того, що відбувається в організації під час реформ.

Модель заснована на уявленні про організацію як про набір взаємодіючих підсистем, які досліджують і виявляють зміни у зовнішньому середовищі. Модель порівнює компанію з організмом. Однак політична метафора теж не забута, вона є однією з підсистем (неформальна організація рис. 2).

 

           
   
     
 
 

 

 

 
 

 

 


Рис.4.2. Модель узгодження Надлер і Тушмана.

 

Згідно даної моделі організація складається з чотирьох взаємозалежних компонентів або підсистем:

1.Работа. Щоденні обов'язки співробітників. Тут уточнюється форма процесу, вплив на працівників і доступні види винагороди.

2.Люді. Навички та характеристики співробітників організації. Їх очікування, вихідні дані.

3.Формальная організація. Структура, системи і політика ком панії. Принципи організації роботи.

4.Неформальная організація. Незаплановані, неписані правила, що з'являються з часом, влада, вплив, цінності і норми.

За цією моделлю ефективне управління змінами означає роботу над усіма чотирма компонентами. Наприклад, змінюючи один компонент, скажімо, тип роботи, слід переглянути і інші три. Недоліком моделі є те, що вона більше орієнтована на виявлення проблеми, ніж на її рішення.

Але на думку Е.Кемерона і М. Гріна для управління організаційними змінами більш зручна семіфакторная модель Мак-Кінзі. Мак-Кінзі перераховує наступні сім категорій:

- Персонал: важливі категорії людей.

- Навички: відмітні здібності ключових співробітників.

- Системи: звичні процеси.

- Стиль; стиль керівництва і культура.

- Спільні цінності: керівні принципи.

- Стратегія: цілі та плани організації, використання ресурсів.

- Структура: схема організації.

4.Системна модель Сенге: політична система, організм, потік і трансформація. П. Сенге виходить з того, що будь-які ініціативи відносно змін в організації не завжди є результативними. Для того, щоб зрозуміти з чим це пов'язано, Сенге пропонує розглянути більш глибоко ті процеси які відбуваються в організації в період змін. Він вважає, що більшість ініціатив, пов'язаних із змінами, наштовхуються на проблеми існуючої системи управління, звичкою битися з симптомами, не звертаючи уваги на причини проблем.

Керівними принципами цієї моделі є:

- Починайте з малого,

- Поступово «набирайте обороти»,

- Не плануйте все заздалегідь,

- Очікуйте проблем.

Як правило, ця модель зручна при довготривалих змінах.

П. Сенге виділяє три стадії проведення змін:

- вступ;

- підтримка;

- переробка та нове осмислення. Основна проблема на першому етапі - це протидія сил, що виникають при спробі працювати по новому.

Основними відмовками в цьому випадку є наступні:

- У нас немає часу,

- Нам ніхто не допомагає,

- Нам це не підходить,

- Говорять одне, а роблять інше.

У цьому випадку на перший план виходять проблеми підтримки тих областей, де вже існують приклади успішної поведінки, переробки та нового осмислення змін. Рекомендований порядок реалізації цієї моделі:

1. Запустити досвідчений проект.

2. Задам реалістичні цілі, при цьому особливу увагу приділити тимчасовим рамкам.

3. Протягом усіх етапів приділяти увагу змінам.

4. Заохочувати діяльність у правильному напрямку.

5. Не приховувати причину і завдання змін, що проводяться.

5..Модель Балока і Баттена – запрограмовані зміни (машина)

В основу моделі покладено проектний менеджмент. Ця модель включає в себе наступні етапи [13;12]:

- дослідження, в результаті якого підтверджується необхідність у змінах та отриманні відповідних ресурсів;

- планування, в якому беруть участь відповідальні особи та експерти, які здійснюють діагностичний аналіз і розробляють плани дій;

- дії, які робляться відповідно до плану і забезпечують зворотний зв'язок для проведення своєчасного коригування;

- інтеграція, що включає в себе узгодження змін з іншими сферами організації.

Використання механістичного підходу дозволяє не тільки визначити зміну, але і вести його за планом, причому зміни можна проводити в окремому підрозділі організації, що не впливає на весь організаційний механізм.

Згідно даної моделі організаційні зміни можна розглядати як технічну проблему. У тому випадку, якщо організація не стикається зі складними проблемами, пов'язаними з ситуаціями невизначеності, така модель досить ефективна.

6. Модель управління переходом У. Бріджеса (машина, організм, потік і трансформація). Ця модель розрізняє плані змін і перехід з одного стану в інший. Перехід складніше, так як він більш тривалий, це психологічний процес, а тому їм управляти важче.

Перехід складається з трьох фаз:

- закінчення;

- нейтральна зона;

- новий початок.

Закінчення. Перш ніж будувати нове, необхідно покласти край старому, уточнити, хто що втрачає, передбачити реакцію і визнати втрати. Необхідно дати повну інформацію про зміни.

Нейтральна зона - характеризується тим, що люди дезорієнтовані, мотивація падає, тривога зростає, думки розділяються. Завдання менеджера - простежити, щоб люди визнали нейтральну зону і сприйняли її як частину процесу, для того щоб налагодити роботу організації.

Новий початок. Його не можна запланувати або передбачити, його можна заохотити, підтримати і посилити, для чого необхідна наявність чотирьох основних елементів:

- причина змін;

- образ нової організації;

- покроковий план дій;

- місце у підсумковій картині.

Ця модель особливо добре працює, якщо організація стикається з неминучими змінами, наприклад із закриттям підрозділів, скороченням штатів, поглинанням, злиттям. Тут закінчення і початок - реальні відчутні події, а нейтральна зона важлива, хоч і неприємна. Тривалість кожної фази залежить від ієрархічної щаблі. Може виникнути ситуація, коли керівники і менеджери середньої ланки вже досягли останньої стадії, а їх співробітники ще знаходяться на першій.

У цьому випадку рекомендується:

- усвідомити, що відбувається;

- роз'яснити персоналу, що трапитися, розділити їх почуття;

- постійно відповідати на питання про майбутнє;

- бути готовим до того, що нейтральна зона може затягнутися.

7. Модель управління зміною К. Карнала (політична система, організм). Грамотне управління зміною залежить від рівня менеджменту в наступних областях:

- ефективніше управління переходом;

- управління культурою організації;

- управління організаційної політикою.

Менеджер, вміло керівний переходами, допомагає людям вчитися на змінах, створює атмосферу відкритості і ризику. Менеджер, який має справу з організаційною культурою, досліджує сучасний стан, щоб розробити нову більш адаптивну культуру. Менеджер організаційної політики розуміє і виділяє різні партії та програми.

Тільки при осмисленому управлінні переходами, організаційною культурою і політикою можливо створити креативну середу, здатну до навчання та відновлення самооцінки, готову до ризику.

 

Контрольні запитання:

1. Що розуміють під організаційними змінами?

2. Назвіть основні етапи проведення змін за моделлю К Левіна?

3. У чому відмінності теорії Е від теорії О організаційніх змін М. Біра й Н. Норіа?

4. Що розуміють під поняттям "рефрейминг" і "реньютінг"?

5. Дайте характеристику моделі "Айсберга" С.Н.Германа?

6. Назвіть основні етапи організаційних змін Дж. П. Коттера?

7. У чому відмінності між традиційним і рефреймінговим підходом до змін?

8. Що таке організаційні метафори? Які метафори виділив Г.Морган?

9. У чому сутність моделі Льюин і моделі Надлера и Тушмана.

10. Назвіть складові формули змін Бекхарда? За яких умов будуть відбуватися зміни?

11. У чому сутність моделі Балока і Баттена и моделі У. Бріджеса.

12. Опишіть системну модель Сенге.

 

Рекомендована література:

 

1. Pfeffer J. The External Control of Organizations: A Resource Dependence Perspective / J. Pfeffer, G. Salancik. – New York, 1978. – 383 p.

2. Hannan M. The Population Ecology of Organizations / M. Hannan, J. Freeman // A.J.S. – 1977. – V. 82. – № 5. – Pр. 64–69.

3. Холл Р. Х. Организации: структуры, процессы, результаты / Р. Х. Холл; пер. с англ. Е. Нектерова; [под. общ. ред. И. В. Андреевой]. – СПб.: Питер, 2001. – 508 с.

4. Куліков П. М. Формування концептуальних положень управління організаційними змінами підприємства// Економіка підприємства та управління виробництвом.-2010.- № 1(53).-С.84-86.

5. Назаров Н.К. Організаційно-економічний супровід реструктуризації персоналу: концептуальна модель // ВІСНИК ДонНУЕТ.- 2012.- № 3 (55).- С.125-132.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 2556 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Человек, которым вам суждено стать – это только тот человек, которым вы сами решите стать. © Ральф Уолдо Эмерсон
==> читать все изречения...

2307 - | 2158 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.