:
t = t + t ∆t + t t, (7.5)
: t () .
:
t = t t + t t t, (7.6)
: t ; t ; t ;
t ; t- .
:
1. :
- : =315+110-50++150= 525 .
+1 : +1 =250+120+100+170= 640 ..
+2 : +2 =270+130+90+130= 620 .. + 160 = 780 .. , (7.3)
2. ():
= 525/(1+0,15)+ 640/(1+0,15)2 +780/(1+0,15)3 = 525*0,87+ 640*0,759+780*0,657= 1454,97.
10.2
³ , . . .
(. .) | |
:
() () ' () , '.
=/ (8.12)
( 1, .260+.270);
( 1, .620+.630).
(IV , 1, 500 610) : ; ; , ; , , , , , , , .
, () '.
1, 1 - 1,5 , .
() ( , ) ' :
|
|
=( )/, (8.13)
: - ( ) ( 1, .100+.110+.120+.130+.140).
() 9 : , , , , ; ; ; ; .
:
=(+Բ+)/, (8.14)
( 1, .150+.160+.170+.180+.190+.200+.210);
Բ - ( 1, .220);
( 1, .230+.240).
' . 0,3 .
() () (Բ) ':
= (Բ+)/ (8.15)
, .
0,2 0,35.
:
1. =/
= 400+4570= 4970 .
= 1740+1500+3150+400+300+100+2200=9390 .
= 9390/4970=1,89
2. =(+Բ+)/
= (3150+2200+1740)/4970=7090/4970=1,43
3. = (Բ+)/
=(2200+1740)/4970=0,79