Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Інформаційний обсяг навчальної дисципліни. Історія дизайну _ (назва навчальної дисципліни)

МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ

КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВ

ФАКУЛЬТЕТ ДИЗАЙНУ І РЕКЛАМИ

КАФЕДРА ДИЗАЙНУ СЕРЕДОВИЩА

 

ІСТОРІЯ ДИЗАЙНУ _
(назва навчальної дисципліни)


ПРОГРАМА навчальної дисципліни

підготовки _____________ «Бакалавр» __________________
(назва освітньо-кваліфікаційного рівня)

напряму _________ 6.020207 Дизайн ____________________
(шифр і назва напряму)

спеціальності _______________________________________
(шифр і назва напряму)

спеціалізації ___________ «Дизайн середовища» ___________

(Шифр за ОПП________)

Київ – 2015


РОЗРОБЛЕНО ТА ВНЕСЕНО:

Київським національним університетом культури і мистецтв

РОЗРОБНИКИ ПРОГРАМИ:(вказати авторів, їхні посади, наукові ступені та вчені звання)

__________ Т. Ф. Кротова, доцент _________

__________ М. Р. Селівачов, професор ________

 

 

Обговорено та рекомендовано до затвердження Радою факультету «Дизайну та реклами» Київського національного університету культури і мистецтв

 

«____» _____________ 20__ року, протокол № ___


ОПИС ДИСЦИПЛІНИ

Програма вивчення навчальної дисципліни «Історія дизайну» складена відповідно до освітньо-професійної програми підготовки ____________ бакалаврів ____________________________

(назва освітньо-кваліфікаційного рівня)

напряму (спеціальності) «6.020207 Дизайн».

Предметом вивчення навчальної дисципліни є

матеріальна культура світу від стародавніх часів до сьогодення, становлення дизайну як специфічного виду проектної діяльності, його розвиток в історичній перспективі до початку ХХІ ст. включно.

Міждисциплінарні зв’язки: «Історія мистецтв», «Етнічна символіка», «Теорія стилів», «Монументально-декоративні засоби в дизайні середовища».

Програма навчальної дисципліни складається з таких розділів:

1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ДИЗАЙНУ.

2. ПЕРЕДІСТОРІЯ ЕСТЕТИЧНОГО ПРОЕКТУВАННЯ.

3. ІСТОРІЯ ЕСТЕТИЧНОГО ПРОЕКТУВАННЯ / ДИЗАЙНУ (ХІХ – СЕРЕДИНА ХХ СТ.).

4. ОСОБЛИВОСТІ ПРОЕКТУВАННЯ НОВІТНЬОГО СЕРЕДОВИЩА (2 ПОЛ. ХХ – ПОЧ. ХХІ СТ.).

Мета та завдання навчальної дисципліни

1.1. Метою викладання навчальної дисципліни «Історія дизайну» є

надання студентам необхідного обсягу знань щодо історичного розвитку світового дизайну, еволюції стилів у проектуванні середовища життя.

 

1.2. Основними завданнями вивчення дисципліни «Історія дизайну» є

- всебічне висвітлення проблем дизайну в історичній перспективі;

- розкриття особливостей утворення стилів в провідних течіях дизайну;

- усвідомлення місця і ролі дизайну в розвитку сучасної цивілізації;

- аналіз творчої спадщини видатних дизайнерів.

1.3. Згідно з вимогами освітньо-професійної програми студенти повинні знати:

- історичні періоди розвитку матеріальної культури до появи дизайну в сучасному розумінні;

- напрямки та течій в дизайні;

- процеси розвитку дизайну;

- діяльність видатних дизайнерів і рекламістів.

Студенти повинні вміти:

- аналізувати твори дизайну щодо принципів формоутворення й технології;

- оцінювати естетичні й функціональні якості об’єктів дизайну;

- досліджувати актуальні тенденції в розвитку певних напрямків і течій;

- працювати з фаховою літературою й інформаційними джерелами.

На вивчення навчальної дисципліни відводиться _ 120 _ годин /_ 4 _ кредитів ECTS.

Інформаційний обсяг навчальної дисципліни

РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ДИЗАЙНУ.

Дизайн як естетико-проективна діяльність, його місце і роль у системі візуального мистецтва. Етимологія цього поняття і терміна. Стосунок до архітектури, декоративно-прикладного мистецтва, оформительства тощо. Задум, ескіз, модель, креслення – і готовий тиражований продукт. Поняття мистецького та художнього.

Чуттєві й інтелектуальні складові, протистояння сенсуального та концептуального начал, діонісійського й аполонського первнів. Спонтанне та проектне в мистецтві різних епох, експромт, імпровізація і передання, традиція, канон. Краса і красивість, гожість, євграфія і каліграфія.

Мистецтво і техніка, «арт» і «кунст». Естетичний задум і засоби його втілення, мислення художника формою та матеріалом). Естетичні властивості матеріалів – різних видів текстилю, кераміки, дерева, металу тощо. Головні напрями формотворення. Проблеми стилістики та стилізаторства, використання архаїчних форм у дизайні, примітив і примітивізм, вернакулярна та біонічна архітектура, екологія предметного середовища.

РОЗДІЛ 2. ПЕРЕДІСТОРІЯ ЕСТЕТИЧНОГО ПРОЕКТУВАННЯ

Протодизайн у мистецтві на різних етапах розвитку, починаючи з первісності. Поєднання магічного та прагматичного в первісних макетах звірів, сценах полювання, виготовленні інструментів. Протодизайнерські ідеї у працях давніх мислителів. Розуміння Сократом прекрасного в поєднанні з категоріями відносності, доцільності, функціональності. Трактування Платоном і Аристотелем співвідношення понять «краса» і «користь». Злитність техніки і мистецтва у стародавній Греції. Античні моделі для лиття та карбування пластичних об’єктів. Переважання технічного над художнім у стародавньому Римі.

Занепад естетичного проектування при переході від античності до середніх віків. Імітація склепінь у ранній романіці (мавзолей Теодоріха в Равенні, 5 ст.). Візантія: поступове формування хрестово-купольного канону християнського храму в Константинополі та невдачі при будівництві св. Софії (6 ст.), архітектурні макети, нова художня мова ікон і поява «прорисів», ерміній. Готика: перші архітектурні кресленики, зворотнє розташування ілюстрацій у сувоях із текстами проповідей. Міські глашатаї, ярмарки та реклама середньовіччя.

Альтернативи естетичного проектування в східному світі. Арабська інженерія, зокрема виготовлення зброї й оборонних пристосувань, інструментів і засобів транспорту. Відмова від помпезності та вписаність у ландшафт (султанський комплекс Топ-Капи), заперечення фігуративності, проблема іконоборства. Специфіка предметного середовища в Індії та на Далекому Сході, техніка «батік», ранні китайські друки й естампажі.

Розквіт естетичного проектування в Західній Європі за доби Відродження, Бароко, Класицизму. Художня універсальність митців, які однаково успішно розробляли проекти в різних видах мистецтва та самі їх виконували. Енциклопедизм Леонардо-да-Вінчі, його художні та наукові твори, технічні винаходи. Зліпки з живих істот у кераміці Б. Паліссі. Провідна роль книгодрукування й естампів у поширенні нових мистецьких ідей. Першодрукарі Й. Гутенберг, Ф. Скарина, Ш. Фіоль, І. Федорів і П. Мстиславець.

Архітектура, проектування інтер’єрів, міського та садово-паркового середовища: спільне і специфічне в діяльності художника та дизайнера. Ансамбль різних видів мистецтв, стилі, неостилі, стилізації у ретроспективних і екзотичних формах – китайщина, японщина тощо. Початки поціновування вернакулярної архітектури – рустикальна течія в облаштуванні флорентійських вілл.

Традиційне виготовлення вбрання нижчими верствами суспільства та проектування модних фасонів для привілейованих станів. Проекти костюмів Ж.-Л. Давида, живописні візії-проекти моделей вбрання А. Ватто. Формування загальноєвропейського костюму на основі англійського смаку в першій пол. XIX ст., дендізм. Лондонська Севіл Роу – символ елітарного моди, «від кутюр». Творчість Ч. Ф. Ворта та П. Пуаре. Синдикат високої моди. Демократизація моди в ХІХ ст. і відображення цього феномену в повісті «Шинель» М. Гоголя. Оказіональне пошиття одягу та поява конфекціону. Роль етноконфесійних чинників.

РОЗДІЛ 3. ІСТОРІЯ ЕСТЕТИЧНОГО ПРОЕКТУВАННЯ / ДИЗАЙНУ (ХІХ – СЕРЕДИНА ХХ СТ.)

Шляхи підтримки мануфактурної промисловості та кустарного промислу в Росії. Заснування «Мануфактурного музеуму» в Петербурзі (1811), регулярне проведення «Мануфактурних виставок» (від 1829 р.), відкриття «Строгановської Рисувальної школи мистецтв і ремесел» (Москва, 1825), школи для «підготовки вчених рисувальників у промисловості» (Петербург, 1839), Рисувальні школи Раєвської-Іванової у Харкові (1850-ті), М. Мурашка в Києві (1875), Училище технічного рисування ім. О. Л. Штігліца (Петербург, 1888), миргородська школа ім. М. Гоголя. Діяльність земств, зокрема Чернігівського, Полтавського, Київського, роль Синякової, Давидової, княгині Яшвіль; підмосковні осередки в Абрамцево, Талашкіно

Вплив «машинного перевороту» (1750 – 1870рр.) та «промислової революції» (1870 – 1945рр.) на розширення виробництво предметів споживання. Бавовняна промисловість і виробництво одягу; архітектурне проектування і промислове будівництво. Поява дагеротипії, кінематографа, винаходи швейної та пишучої машин. Технічні досягнення в галузі легкої промисловості, засобів транспорту та зв’язку (телефон, телеграф). Промислові виставки (Берлін, Париж, 1844-1849 рр.). Перша Всесвітня промислова виставка в Лондоні 1851р. як поштовх до усвідомлення соціально-естетичних проблем предметного середовища, протистояння мистецтва і техніки. Поява та специфіка художньо-промислових освіти та музейництва. Провідна роль Британії.

Ідейні основи формування новітнього дизайну в Британії на шляху подолання суперечності між інтенціями масового художнього виробництва та неможливістю застосовувати традиційні засоби виразності. Перша всесвітня виставка 1851 р. в лондонському «Кришталевому палаці» й особливості створення та функціонування цієї новаторської споруди. «Практична естетика» Готфріда Земпера, запровадження ним поняття «художнє ремесло». Заснування Г. Земпером1851 р. Школи архітектури та рисунку» в Кенсингтоні, 1852 р. – Кенсингтонського музею, керованого Генрі Коулом (з 1899 р. – Вікторії й Альберта), що став найбільшим у світі зібранням декоративного мистецтва та дизайну. Королівський коледж мистецтв – світовий лідер у сфері дизайнерської освіти. Діяльність товариств з вивчення проблем впливу культури і мистецтва на розвиток техніки: «Мистецтва та ремесла», «Естетичний рух», «Журнал дизайну та мануфактур». Концепція «гуманного предметного середовища» У. Морріса, О. Уайльда, Д. Рескіна. Вивчення закономірностей розвитку форми на основі використання історичного досвіду і нових технічних можливостей.

Художньо-промислові музеї й училища германського світу: у Відні – Королівський музей мистецтва і промисловості (1859), Музей і Школа прикладного мистецтва (1864). Відкриття музеїв художнього ремесла та промислу в Берліні (1867), Гамбургу та Франкфурті-на-Майні (1877). Протодизайнерська програма М. То нета (1840 – 1850-ті рр.). Антиорнаментальні ідеї А. Лооса(1900-ті рр.). Німецькі виставки прикладного мистецтва і Веркбунд (1908–1933). Баухауз у Веймарі-Дассау, його розквіт у 1920-х – на поч. 1930-х рр. і закриття нацистами. Досвід Ульмської школи (1953–1968): промисловий дизайн і арт-дизайн.

«Союз красних мистецтв щодо промисловості» у Парижі (1863) і створення на його основі Музею декоративних мистецтв. Видання «Історії промислових мистецтв» Ж. Лабарта у 5 томах (1864-1866). Споруди зі скла та металу Гюстава Ейфеля (1832–1923): галереї машин (1855, 1867), Палац машин (1880), каркас для 93-метрової «Статуї свободи» (1886), будівництво Ейфелевої вежі (1887 – 1889) до Всесвітньої виставки у Парижі. Легкість, граціозність і життєрадісність як основні риси «французького смаку»

Радянське «Виробниче мистецтво» 1920-х років як альтернатива дореволюційному академізму. ВХУТЕМАС і ВХУТЕІН, мистецькі школи в Києві та Харкові. Боротьба модерністичних напрямів, уособлених В. Кричевським і М. Бойчуком. Творчість В. Єрмілова, українські сторінки діяльності К. Малевича, В. Татліна. Критик Іван Врона. Комуністична заангажованість «нових митців» у протистоянні з «реалістами старої школи», реванш «реалістів» у середині 1930-х. Художня промисловість на основі народного художнього промислу, діяльність Є. Прибильської, С. Колоса та ін. Перехід художньої промисловості від модерністичних до ретроспективних засад.

Головні музеї сучасного мистецтва та дизайну: Смітсоніен інститут у Вашінгтоні, США, та його відділення – Купер-Хьюітт у Нью-Йорку, нью-йоркські музеї: Метрополітен, МОМА, Гуггенгайма, Мистецтва та дизайну, Академія дизайну та ін.; лондонські: Вікторії й Альберта, Тейт-модерн, Дизайну, Моди й текстилю; Museum of Domestic Design and Architecture, MoDA у Мидлсекс, Великобританія; Музей науки і техніки ім. Леонардо-да-Вінчі в Мілані; німецькі: Kunstgewerbemuseum у Берлині – найдавніший музей прикладного мистецтва в Німеччині, Баухауз у Ваймарі, Museum für angewandte Kunst MAK, Відень, Австрія; Musée des arts décoratifs, Париж; та ін.

РОЗДІЛ 4. ОСОБЛИВОСТІ ПРОЕКТУВАННЯ НОВІТНЬОГО СЕРЕДОВИЩА (2 ПОЛ. ХХ – ПОЧ. ХХІ СТ.)

Лідерство США в дизайні 2-ї половини ХХ ст., дизайнерські методи в архітектурі. Переїзд до США провідних європейських фахівців (Вальтер Гропіус, Міс ван дер Рое та ін., масова еміграція зі Східної Європи), сприятливі економічні можливості повоєнного часу, домінанта прагматизму, дизайнерські методи в архітектурі.

Нові регіональні школи. Домінанта «екодизайну» в скандинавських країнах, використання природних матеріалів, аеропорт Осло, метрополітен Стокгольму, фірма «Ікеа». Італія: орієнтація на класичну спадщину та національні надбання доби Відродження. Специфіка Іспанії, вплив спадщини Гауді, Міро, каталонська школа.

Особлива роль євреїв у розвитку художнього ремесла, дизайну й альтернативних академізму течій, передусім авангардних. Проектність – основна особливість формування предметного середовища й соціальної структури, починаючи з Біблії. Музей Ізраїлю в Єрусалимі (проект Alfred Mansfeld, Dora Gad, James Carpenter). «Контрдизайн» Ф. Гундервассера

Важливе місце вихідців із України й етнічних українців (Архипенко, Богомазов, Бурлюк, Вертов, Екстер, Ель Лисицький, Малевич, Маяковський, Пальмов, Родченко, Татлін). у розвитку новітнього мистецтва та дизайну. Київський Інститут технічної естетики, харківська та львівська школи дизайну.

Далекосхідний вектор історії дизайну – впливи альтернативних засад китайського мистецтва, а у новітню добу – передусім японського. Суголосність японських принципів організації середовища вимогам європейського смаку середини ХХ ст. – екологічність, мобільні членування архітектурного простору, лаконізм, увага до акцентованої деталі.

Перевага рукотворності й орнаментальності над проективністю в предметному середовищі буддійського, індуїстського, мусульманського світу. Ремінісценції античної, ранньохристиянської, ренесансно-барокової й академічної спадщини в різні епохи (індійська чуттєва пластика, ісламські мечеті та різьблення під впливами коптів і ромеїв, «китайське бароко»)

Специфіка формування предметного середовища корінних народів Африки, Америки, Австралії з Океанією. Мікс автохтонного та колонізаційного, взаємовпливи обох складових, широке використання «фаунд обжектс». Мексиканський монументалізм, архітектура і дизайн нових міст у Бразилії, королівствах Аравійського півострову.

Рекомендована література

1. Альтшулер Г. С. Алгоритм изобретения – М., 1979.

2. Білодід Ю. М., Поліщук О. П. Основи дизайну: Навч. пос. – К., 2004. – 240 с.

3. Бхаскаран Л. Дизайн и время. – М., 2006.

4. Вейс Г. История культуры. Костюм. Украшения. Предметы быта. Вооружение. Храмы и жилища. Обычаи и нравы. – М., 2002. – 960 с.

5. Власов В. Новый энциклопедический словарь изобразительного искусства. Том 1-10. – СПб., 2004–2009.

6. Волкотруб И. Т. Основы художественного конструирования. – Киев: Вища школа, 1982.

7. Готтентот Ф. Иллюстрированная история материальной культуры. – М. – 2001. – 478 с.

8. Даниленко В. Я. Дизайн: Підручник. – Харків:ХДАДМ, 2003. – 320 с.

9. Иттен Йоханес. Искусство формы. – М.: Издатель Д. Дронов. 2006.

10. Кибалова Л., Гербенова О., Ламарова М. Иллюстрированная энциклопедия моды. – Прага: Артия, 1966. – 608 с.

11. Лавреньтьев А. Н. История дизайна. – М., 2006.

12. Мак-Коркодейл Ч. Убранство жилого интерьера от античности до наших дней. – М., 1990.

13. Малік Т. В. Історія дизайну архітектурного середовища: Навч. пос. – К.: КНУБА, 2003. – 192 с.

14. Минервин.Г. Б. Дизайн. Иллюстрированный словарь-справочник. – М., 2004.

15. Михайлов С. М. История дизайна. Т.1, 2. – М., 2004.

16. Моран А. История декоративно-прикладного искусства – М.,1982.

17. Пучков А. Нарис історії архітектурознавства. – К., 2013. – 196 с.

18. Селівачов М. Р. Культурологічні проблеми дизайну як виду художньої діяльності // Актуальні проблеми мистецької практики і мистецтвознавчої науки / Мистецькі обрії-2010. Випуск 3 (12-13). – К.: Музична Україна, 2010. – С. 351-355.

19. Селівачов М. Р. Чим актуальне народне мистецтво? // Актуальні проблеми мистецької практики і мистецтвознавчої науки / Мистецькі обрії-2012. Випуск 4 (14-15). – К.: Фенікс, 2012. – С. 263-266, іл.

20. Соловьев Н. К. История современного интерьера. – М., 2000.

21. Холмянский Л. М., Щипанов А. С. Дизайн: Уч. пос. – М.: Просвещ., 1985. – 240 с.

22. Шимко В. Т. Архитектурно-дизайнерское проектирование: Уч. пос. – М.: Архитектура, 2004. – 296 с.

4. Форма підсумкового контролю успішності навчання: - іспит.

5. Засоби діагностики успішності навчання: перевірка конспектів лекцій, експрес-опитування, семінарські заняття, перевірка контрольних робіт.



<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Клиническую рефракцию глаза определяет- | Продолжение приложения 2.1
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 509 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если президенты не могут делать этого со своими женами, они делают это со своими странами © Иосиф Бродский
==> читать все изречения...

2461 - | 2327 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.