РОЗДІЛ 1. Трансформація пружно-еластичних поверхонь
Макетування, розкриває функціональні, конструктивні, технологічні і інші особливості майбутнього виробу. Так, на відміну, наприклад, від малюнку, який може нести в собі певні умовності та ще й індивідуальну творчу манеру виконавця, макет є більш конкретним.
Маке т – об’ємне матеріальне відображення, що дає відомості про особливості виробу, що проектується (об’ємно-просторову структуру, топологію і фактуру поверхонь, розміри і пропорції і т. п.), повністю або частково виготовлене із спеціальних матеріалів, доступне для огляду і практичної дії. (умовно)
Макет застосовується дизайнером для вирішення поставлених задач, або таких, які виникають в процесі проектно-дослідницької роботи, а також для наочного представлення ідеї проектувальника замовнику
Тому об’ємні матеріальні зображення, що використовуються в проектуванні доцільно називати «макетами»
Саме макет в більшій мірі розкриває функціональні, конструктивні, технологічні і інші особливості виробу, на відміну від малюнку який несе творчу манеру виконавця - макет більш конкретний.
Разом з поняттям «макет» в проектній практиці іноді вживається поняття «модель», яке має широке застосування – як в проектуванні (моделями є графічні зображення, описи, сукупності вимог і т.п
Модель - це макет найбільш повно імітуючий зовнішній вигляд промислового виробу та деякі функційні якості
В макетах дизайнер «програє» варіанти композиційних рішень, імітуючи реальні конструкційні та оздоблювальні матеріали і маючи на увазі певну технологію. Наприклад: специфічні властивості пластиліну можна використовувати, імітуючи формально-пластичні якості лиття, вигину та інших гнучких поверхонь та матеріалів.
Папір дає змогу визначити характер трансформації площини у рельєф і замкнений об’єм, тобто імітувати штампування зі всіма його технологічними особливостями – розкроюванням, надрізанням, згинанням.
Папір, застосовується в тих випадках, коли вироб складається з прямокутних форм і тіл обертання. Паперові деталі можуть з успіхом використовуватися в поєднанні з деталями з інших матеріалів – пінопласт, поролн, деякі види легких пластиків
Макет дозволяє досягати високої якості і ефективності проектних рішень, значно скорочувати терміни і вартість виробництва або підготовки до друку.
Чистовий макет, що точно імітує майбутній виріб, у тому числі у відношенні розмірів, колірного рішення, фактури й ін., називається моделлю.
Без макетування не може обходитися жодна проектна розробкая. Макет дозволяє досягати високої якості і ефективності проектно-пошукових рішень, значно скорочувати терміни і вартість майбутнього рекламного об єкту.
Підготовка макета передбачає зведення всіх частин в одне ціле до того, як продукт «піде» на виробництво. Макет може бути або незавершеним, тобто у вигляді попереднього макета, або у вигляді остаточного варіанта, який уже не підлягає змінам.
Функції макетів:
Проектно-пошукові (на скільки макет відповідає вимогам ТЗ технічного завдання)
Художньо-конструкторські (для рішення художніх і технологічних питань)
Макети бувають цифрові, фізичні та оригінальні
Цифрові це макети які придатні для використання в поліграфії або в інших сферах застосування. (наружна реклама, широкоформатний друк, полоттерна порізка, виготовлення штанц форм та інше)
Фізичні макети – це технологічний це точний макет майбутнього продукту виконаний з фінальних матеріалів без графічної складової.
Оригінал макет виконується як правило із максимально наближених до оригінальних матеріалів майбутній продукт в оригінальному розмірі з графічною складовою. Як правило оригінал макет потребує ще допрацювання дизайнером та технологом.
Передує усьому Авторський макет – це проектна розробка з умовною графічною частиною якаиц відображує основну ідею та думку автора стосовно майбутньої розробки. Він не обов язково розробляється дизайнером, частіше це пропозиції щодо майбутнього продуктц без чітких розмірів, слугує відправною точкою подальшої роботи.
Сьогодні дуже актуальна подача робіт замовнику в 3Д графіці. Ця графічна програма може найбільш досконало представити замовнику об ємно просторову розробку. Це стосується пакувань, тари із будь-яких матеріалів, наружно-просторових (білл-борди, лайт-бокси, троли, маркізи тощо) рішень та малих рекламно-архітектурних форм (аероконструкції, інформаційні холдери, шоу-бокси тощо).