Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Особливості відшкодування шкоди, заподіяної природному середовищу: співвідношення економічному збитку й екологічної шкоди.




Екологічна шкода не завжди має майнову оцінку, оскільки з різних причин визначити її буває просто неможливо, в тому числі в зв’язку з відсутністю певних технічних можливостей для її підрахунку. Підтримуючи позицію НаришевоїО.В. про те, що розмежування шкоди екологічної і економічної є умовним,оскільки шкода походить з одного джерела заподіяння, має одні і ті ж способи заподіяння [6, c.15], не можна погодитись з її твердженням щодо їх однакового майнового характеру. Таке розмежування має не стільки практичне значення, скільки відображає різноманітні характеристики шкоди, оскільки для визначення екологічної шкоди в першу чергу має значення виявлення зниження якісних, а немайнових показників. Грошова оцінка заподіяної шкоди має значення лише при вирішенні питання про розмір її відшкодування. Суттєвою обставиною є і той факт, щоекологічна шкода не завжди може бути визначена і виражена в грошовому виразі, а грошове відшкодування не завжди еквівалентне відшкодуванню шкоди в натурі, що являється специфічною відмінністю екологічної шкоди від загально цивілістичної.

Для встановлення сутності шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, в юридичній науці ставиться питання про виявлення соціальної ролі шкоди, дослідження її як багатопланового соціального явища. Новікова О.В. зазначає, що соціальна роль шкоди природному середовищу проявляється: 1) в її антропогенному походженні і 2) спрямованості її в кінцевому підсумку на умови існування суспільства [8, c.21]. Дослідження сутності шкоди в соціальному аспекті видається нам необхідним, оскільки з метою дослідження теми даної статті повинні бути розглянуті всі види прояву цивільно-правової шкоди, заподіяної природі, в тому числі і немайнового характеру, так званої моральної шкоди, витоки заподіяння якої закладені в її соціальній обумовленості.

Дійсно, заподіяння шкоди стало можливим, коли зі зростанням масштабів і інтенсивності господарської діяльності, збільшенням чисельності населення Землі, обсяги використання природних ресурсів почали перевищувати, умовно висловлюючись "гранично допустимі навантаження".

Підсумовуючи викладене щодо характеристики економічної і екологічної шкоди, вважаємо, що: 1) шкода економічна, в тому вигляді, як вона представлена Петровим В.В., Мироновим В.Г., не може взагалі бути співвіднесена з загально цивілістичною шкодою, оскільки природне середовище не виступає в якості об’єкта охоронюваних прав, в результаті заподіяння економічної шкоди зачіпаються інші права їх власників; 2) поняття шкоди екологічної є більш широким, ніж поняття загальноцивілістичної шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, оскільки включає в себе: а) негативні наслідки антропогенного впливу на нього, які виражаються в натурально-вартісній оцінці і, які ймовірні до відшкодування шляхом застосування цивільно-правової відповідальності; б)інші негативні наслідки, які не піддаються правовій і вартісній оцінці зважаючи на недосконалість технічних можливостей на сучасному етапі розвитку суспільства;в) негативні наслідки, які настають в результаті дозволеного державою природокористування, у вигляді забруднення та іншого впливу на навколишнє середовище (викидів, скидів забруднюючих речовин, розміщення відходів), не відносятьсядо цивільно-правової шкоди, оскільки за них встановлена плата (збори) згідно зіст. 44 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища". Методика визначення розміру обов’язкових (фіксованих) зборів, які стягуються з підприємств в межах установлених їм лімітів забруднення навколишнього середовища і штрафних зборів (за перевищення зазначених лімітів) базується на розрахунку з неособленої шкоди, яка завдається господарському комплексу в цілому [13,c.141].





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 410 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Неосмысленная жизнь не стоит того, чтобы жить. © Сократ
==> читать все изречения...

2283 - | 1989 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.