Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


І. Периодизація античної філософії права




ТЕМА № 3. АНТИЧНА ФІЛОСОФІЯ ПРАВА

ПЛАН ЛЕКЦІЇ:

1. Періодизація античної філософії права………………………………….21

2. Розвиток філософсько-правової думки давньогрецькими мислителями..22

3. Філософія права у Стародавньому Римі………………………………24

РЕКОМЕНДОВАНА Література:

1. Антология мировой философии. В 4-х т. / Ред. коллегия: В. В. Соколов и др., М.: «Мысль», 1969 − 1973. Т 1. – 935 с.

2. Аристотель. О душе / П. С. Попов; пер., испр. и доп. М. И. Иткин; прим. А. В. Сагадеев // Аристотель: Cочинения в 4 т.; − М.: Мысль, 1976. – Т. 1. – 1976. – С. 371−448.

3. Ахутин А. В. Античные начала философии / А. В.Ахутин. – СПб.: Наука, 2007. – 783 с.

4. Аврелий Марк. Размышления /С. М. Роговин (пер. с лат); С.А. Котляревський (посл.). − М.: ЭКСМО, 2008. – 415 с.], Епіктета, Плотіна [Плотин. Эннеады. В 7 т. / Пер. Т. Г. Сидаша под ред. О. Л. Абышко. (Серия «Plotiniana»). СПб.: Из-во Олега Абышко, 2004—2005. [Т. 6] Шестая эннеада. Трактаты I−V. 2005. − 480 с.

5. Древнеиндийская философия (начальный период). М.: Из-во соціально-экономической литературы, 1963. – 272 с.

6. Древнекитайская философия. Собрание текстов в 2-х томах. М., 1972−1973, Т. 1− 348 с.

7. История государства и права зарубежных стран. В 2-х т. Т. 1. / Отв. ред. д.ю.н., проф. Н.А. Крашенинникова, О.А. Жидков. − 3-e изд., перераб. и доп. − М.: НОРМА, 2007. − 720 с.

8. Конфуций. Изречения (перевод, предисловие и комментарий И. И. Семененко). М., 1994. – 280 с.

9. Марченко О.В. Філософія права: навчальний посібник / Марченко О.В. – Дніпропетровськ: Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ. – 2015. – 304 с.

10. Марченко О.В. Римське право як чинник формування античного освітнього простору / Науковий вісник. Збірник наукових праць Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова. – Київ: Гілея. – Випуск 71. – 2013. – С. 177−184.

11. Черниловский З.М. Всеобщая история государства и права. Учебник-М., ООО «ТК Велби», 2002.

12. Философия права: курс лекций: в 2 т. / отв. ред. М. Н. Марченко. – М., 2011. – Т. 1. – 552 с.; Т. 2. – 512 с.

13. Философский словарь / авторы-сост.: И. В. Андрущенко, О. А. Вусатюк и др. – К: А.С.К., 2006. – 1056 с.

 

Мета лекції:

 

дослідити особливості філософського осмислення права за часів Античності, розкрити сутність та основні напрями філософії у цей період.

ВСТУП

Виникнувши в умовах поділу людей на вільних і рабів, антична політико-правова думка сформувалась і розвивалась як ідеологія вільних громадян. Свобода – фундаментальна цінність і основний предмет дослідження давньогрецької політичної теорії і практики.

Державність у Давній Греції виникає на початку І тис. до н.е. у формі самостійних і незалежних полісів − окремих міст-держав, що включали поряд з міською територією також і прилеглі сільські поселення. Всюди в давньогрецьких полісах розгортається запекла боротьба за владу, результатом якої стає утвердження однієї з форм державного устрою, зокрема демократії в Афінах і Абдерах, олігархії у Фівах і Мегарах, аристократії у Спарті. Нерідко у тих чи інших полісах на тривалий час встановлювалась тиранія. Ці процеси знайшли своє відображення і філософське осмислення у давньогрецьких правових вченнях.

І. ПЕРИОДИЗАЦІЯ АНТИЧНОЇ ФІЛОСОФІЇ ПРАВА

У філософсько-правовій думці Давньої Греції традиційно виділяють три складові:

період архаїки (IX – VI ст. до н.е.) пов'язаний із зародженням і становленням давньогрецької державності. В цей період спостерігається помітна раціоналізація уявлень про право (у творчості Гомера, Гесіода та «семи мудреців») і формується філософський підхід до проблем держави і права (Піфагор і піфагорійці, Геракліт);

період класики (V – перша половина IV ст. до н.е.) – це час розквіту давньогрецької філософії та політико-правової думки, яка знайшла своє вираження у вченнях Демокрита, софістів, Сократа, Платона та Аристотеля;

період пізньої класики (друга половина IV-II ст. до н.е.) – період еллінізму, коли відбувався поступовий занепад давньогрецької державності, а грецькі поліси переходили під владу спочатку Македонії, а потім і Риму. Філософське осмислення права представлене в цей час у вченнях Епікура, стоїків і Полібія.

Перші філософи періоду архаїки (Фалес Мілетський, Анаксімандр і Аніксімен із Мілета, Геракліт Ефеський, Піфагор з острова Самос, Ксенофан із Колофона, Парменід Егейський) шанували богів, але у своїй мудрості спиралися, в першу чергу, не на авторитет богів, а на власні умоглядні висновки. Предметом їх міркувань був пошук першооснов всього сущого. Так, для Геракліта це був вогонь, для Анаксімандра – апейрон (безмежне), для Піфагора – число. Лише зусиллям свого розуму вони намагалися реконструювати процеси походження Всесвіту, Землі, людства, багато в чому випереджаючи науку на століття і тисячоліття вперед.

Філософи періоду архаїки вже утворювали міжполісне співтовариство мислителів-мудреців, які відкривали свої школи, активно спілкувалися із мешканцями полісів, навчаючи їх або просто вступаючи в дискусію. Інтелектуальний діалог філософів виплеснувся на площі та інші публічні місця й викликав жвавий інтерес з боку громадян полісу, адже у тогочасній суспільній свідомості вже були вкорінені традиції дискусії, колективних пошуків істини.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 364 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Свобода ничего не стоит, если она не включает в себя свободу ошибаться. © Махатма Ганди
==> читать все изречения...

2369 - | 2119 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.