Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Причини зовнішніх міграцій.




ТЕМА: Міграційні процеси і міграційна політика держав.

Причини та проблеми зовнішніх міграційних потоків

 

Значний вплив на розміщення населення, його чисельність в окремих регіонах світу або на певних етапах розвитку має меха­нічний рух населення, або міграції.

 

Міграції – це меха­нічний рух населення.

 

Міграції відігравали визначну роль у розвитку людства, - пригадаємо Велике переселення наро­дів або Великі географічні відкриття. Расова й етнічна різноманіт­ність населення Землі також склалася в результаті міграцій. Саме механічний рух населення виявився причиною утворення міст, міських агломерацій. Деякі сучасні держави світу (США, Канада, Австралія) засновані мігрантами. 3 % населення Землі - понад 190 млн. осіб - сьогодні проживає не в тих країнах, де вони народи­лися.

 

На перший Погляд, у переміщенні людей важко виявити певні закономірності, бо досить складно знайти людину, яка прожила на одному і тому ж місці все своє життя. Люди постійно переміщують­ся: подорожують, їздять у відрядження і на відпочинок, пересе­ляються, - тому їх кількість у певному місці весь час змінюється.

Однак, відомий учений-географ М.М. Баранський стверджував: «Люди - не перелітні птахи, і їх переселення пояснюється не біологічними, а суспільними законами». Давайте визначимо, які закони спричинюють міграції та які наслідки має переселення людей.

Міграції та їх класифікація.

Міграція населення (від лат. Mіgratio - переміщення) - переміщення людей (мігрантів) через кордони тих чи інших адміністративно-територіальних одиниць зі зміною місця проживання» назавжди або на більш-менш тривалий час.

 

Для характеристики міграцій використовують різні критерії.

 

Класифікація міграцій

За причинами · Економічні, · Політичні, · Релігійні, · Національні, · Екологічні
За термінами · Сезонні, · Тимчасові, · Постійні, · Незворотні
За масовістю · Одиничні · Масові
За дальністю · Міжконтинентальні · Внутрішньоконтинентальні
За напрямами · Зовнішні · Внутрішні
За мотивами · Примусові · Добровільні
За способами організації · Організовані · Неорганізовані
За правовим статусом · Легальні · Нелегальні

Завдання 1.

Наведіть приклади міграцій населення, які різняться за мотивами, причинами, термінами, з якими ви знайомі з попереднього курсу географії.

Еміграція – виїзд за межі держави.

 

Імміграція – в’їзд в державу на постійне місце проживання.

 

Маятникова міграція – пересування на місце навчання чи роботи.

 

 

У певні періоди зовнішні міграції набувають настільки масовогохарактеру, що в країні еміграції різко скорочується кількість населення, а в країні імміграції механічний приріст населення перевищує природний.

Так, 2/3 приросту населення Ізраїлю забезпечують іммігранти, щорічна імміграція до США становить близько 1 млн. чол., до Канади - 200 тис, до Австралії - 130 тис.

 

З іншого боку, Ірландія пережила три хвилі еміграції, які зменшили її населення з 8,3 до 3 млн. чол.; Росія та Україна - чотири хвилі, Італія — шість.

 

Причини зовнішніх міграцій.

Якщо розмістити причини еміграції за ступенем важливості, то на першому місці буде економічна, пов'язана з пошуком роботи, поліпшенням умов життя. Це спричиняє так звану трудову мігра­цію. Економічні причини обумовили і таке відносно нове міграцій­не явище, як «відтік інтелекту»: великі заробітні плати в розви­нених країнах приваблюють висококваліфікованих фахівців.

 

Великі хвилі трудової міграції:

1. Хвиля «старої міграції» (перші дві третини XIX ст.) - потік економічних мігрантів з Європи до Америки, Австралії, Нової Зеландії, Південної Африки;

2. Друга хвиля (наприкінці XIX - на початку XX ст.) - переселен­ня селян в роки столипінської земельної реформи, економічне освоєння Сибіру і Далекого Сходу, переселення селян з Європи до Америки внаслідок погіршення рівня життя (картопляний голод в Ірландії, падіння цін на європейську пшеницю);

3. Хвиля «нової міграції» (після Другої світової війни) - перемі­щення некваліфікованих робітників, науковців і фахівців з від­сталих країн до розвинених.

 

Завдання 2.

Проаналізуйте карти атласу та діаграми в підруч­нику, визначте основні напрями сучасної міграції та поясніть їхні причини.

 

Сучасна міжнародна міграція робочої сили зумовлена віднос­ним перенаселенням і, відповідно, низьким рівнем соціально-економічного розвитку десятків слаборозвинених країн. До почат­ку 1990-х рр. половину з 20 млн. іммігрантів у розвинених держа­вах Заходу складали вихідці зі слаборозвинених країн. Максимальна кількість іммігрантів - 13 млн.чол. - припадає на країни Європейського Союзу, іншими центрами імміграції є США, країни Перської затоки, Південна Африка.

Політичні міграції спричинені війнами, революціями, ліквіда­цією колоній, зміною державних кордонів тощо. Політична емігра­ція у значних масштабах відбувалася після Жовтневої революції в Росії, Першої і Другої світових війн. У 90-х роках XX ст. найбіль­ші потоки емігрантів спостерігалися на Балканах після громадян­ської війни, що стала наслідком розпаду Югославії на ряд суверен­них держав.

Релігійні міграції, як правило, пов'язані із паломництвом до святинь: Єрусалима, Мекки та ін.

 

Типовим прикладом міграцій на національному підґрунті є переселення євреїв з усього світу до Із­раїлю, який було створено у 1948 р.

 

Останнім часом до головних причин міграцій додалася ще од­на — екологічна. Люди залишають райони екологічних катастроф, де існує загроза для їх здоров'я і життя (ЧАЕС, Приуралля).

 

Країни з високими показниками міграції (2000-2005 рр.)
Місце Країна Сальдо імміграції (тис. осіб)
  США  
  Іспанія  
  Італія 112$
  Канада 104І
  Німеччина  
 
Місце Країна Сальдо еміграції (тис. осіб)
  Мексика  
  Китай  
  Індія  
  Іран  
  Пакистан  

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1456 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинать всегда стоит с того, что сеет сомнения. © Борис Стругацкий
==> читать все изречения...

2300 - | 2053 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.