Людина – суб’єкт і об’єкт управління. Саме розуміння людини як суб’єкта дає підставу охарактеризувати його як носія „предметно – практичної діяльності і пізнання, спрямованого на об’єкт”. Людина виступає активною дійовою особою при розробці, прийнятті та реалізації рішень.
Людина і інформація
Результати наукових досліджень показують, що для людини все є інформацією – слово, продукти харчування, ліки, процедури, операції. Всесвітом і людиною править тільки інформація. Вона впливає на людський мозок, але як він „працює ”, як керує – сьогодні залишається таємницею.
Специфіка взаємодії людського мозку та інформації визначається особливостями функціонування свідомості, підсвідомості і несвідомого.
Під свідомістю розуміють властивий людині спосіб ставлення до об’єктивної дійсності, опосередкований загальними формами общественноісторіческой діяльності людей ставлення до світу зі знанням його об’єктивних закономірностей.
Для розуміння процесу прийняття рішення має значення знання порядку зберігання та використання інформації людиною. Сховище інформації у людини знаходиться в підсвідомості і свідомості.
Фізіологічні функції нашого організму і складний обмін речовин, коливання настроїв, потужні імпульси і гальмування, розумова робота і здатність спілкуватися з навколишнім світом є підсвідомими процесами. Щоб управляти ними, підсвідомість накопичує інформацію все життя. Наша підсвідомість пам’ятає все.
Можна виділити ще й третій рівень зберігання інформації – колективне несвідоме. Там знаходяться наше первісне вроджене знання та інформація, накопичена в процесі еволюції. Для того щоб зрозуміти, як інформація потрапляє в мозок, розглянемо типи стану свідомості:
· ясна свідомість (інформація легко доходить до свідомості);
· несвідомий стан як патологія (кома, непритомність, травматичний шок), коли людина не усвідомлює ні себе, ні оточення. До цього ж стану можна віднести і звичайний сон;
· звужена свідомість (що виникає у людини в стані крайнього морального, фізичного напруження). Прикладом може служити звуження свідомості ув’язнених, зосереджених на отриманні пайки хліба, або людини, зосередженого на заробітку, необхідному для виживання сім’ї;
· змінений стан (медитація, гіпноз). Сьогодні відомі 34 змінених стану свідомості, що виникають у людей під впливом різних факторів зовнішнього і внутрішнього середовища. У змінених (трансових) станах людина набуває підвищену інформаційну сприйнятливість. Цим користуються при управлінні людиною, що приймає рішення. Ось тільки два „секрети”, які тисячоліттями використовують „фокусники” естради і політики:
1) людина усвідомлює тільки те, на що спрямовано його увагу. Якщо відвернути увагу людини від важливої інформації – він її не усвідомлює;
2) незважаючи на те що людина свідомо не сприйняв інформацію, вся інформація, знята рецепторами його органів почуттів, потрапляє в мозок.
Якщо інформація „подається” за певною технологією, то людина програмується на майбутні рішення, що влаштовують „фокусника”. Внаслідок цього люди досить часто купують той товар, який краще рекламується, вибирають в президенти кандидата, що володіє засобами масової інформації і т. п. Інформація потрапляє в мозок неусвідомлено:
1) за допомогою трансових технологій, трансформують свідомість. При цьому інформація проходить „фільтри, цензуру” свідомості, коли людина знаходиться в стані гіпнозу:
· психологічного (штучно викликаного сну із збереженням зони раппорта з гіпнотизером);
· психоделічного (вживання наркотиків або алкоголю);
· емоційного (любов, віра в Бога, в людину, в начальника і т. п.);
2) на субсенсорном рівні (сили впливу на рецептори аналізаторів органів чуття недостатньо, щоб викликати реакцію у свідомості, але інформація іде в підсвідомість і надає певні дії на приймає рішення);
3) існує гіпотеза інформаційного зв’язку мозку людини з „вищою реальністю”. B. Налімов математично обгрунтовував цей „феномен Всесвіту”. Таким чином, людина сприймає всю інформацію, „зняту” його органами почуттів, але усвідомлює ту, на яку свідомо чи несвідомо направив увагу, а способи проникнення інформації в мозок визначаються станом його свідомості. Результати досліджень свідчать про вплив на процес прийняття рішення домінантності розвитку півкуль мозку.. В силу їх спеціалізації люди з превалюючим розвитком правопівкульних процесів характеризуються більш розвиненою уявою. Це діти, більшість жінок, особи творчих професій. На думку фахівців в області гіпнології, вони успішніше піддаються навіюванню і програмуванню. Прийняття рішень у цієї категорії людей часто характеризується не логіко – аналітичним порівнянням альтернатив, а роботою за принципом „реле” – подобається чи не подобається.
Дослідження В. Кандиби свідчать, що в кожній людині одночасно функціонує не одна особистість, а чотири:
1) лівопівкульним;
2) правопівкульних;
3) результуюча в звичайному бадьорому стані свідомості;
4) результуюча в змінених станах свідомості.