Ћекции.ќрг


ѕоиск:
 атегории:

јстрономи€
Ѕиологи€
√еографи€
ƒругие €зыки
»нтернет
»нформатика
»стори€
 ультура
Ћитература
Ћогика
ћатематика
ћедицина
ћеханика
ќхрана труда
ѕедагогика
ѕолитика
ѕраво
ѕсихологи€
–елиги€
–иторика
—оциологи€
—порт
—троительство
“ехнологи€
“ранспорт
‘изика
‘илософи€
‘инансы
’ими€
Ёкологи€
Ёкономика
Ёлектроника

 

 

 

 


ћетодика навчанн€ плаванню д≥тей дошк≥льного в≥ку.
ѕлаванн€ корисне дл€ гармон≥йного ф≥зичного розвитку дошк≥льник≥в. ¬насл≥док спри€тливих поЇднань води, пов≥тр€, сон€чних промен≥в та активних рух≥в п≥д час плаванн€ зм≥цнюютьс€ мТ€зи та нервова система дитини, вдосконалюютьс€ органи диханн€, актив≥зуЇтьс€ обм≥н речовин. ѕлаванн€ спри€Ї формуванню стрункоњ постави, загартовуЇ дит€чий орган≥зм.

”чити дошк≥льник≥в плавати можна в штучних наливних ≥ стац≥онарних басейнах, а також у водоймищах, що в≥дпов≥дають сан≥тарно-г≥г≥Їн≥чним вимогам. ÷≥ вимоги стосуютьс€ насамперед €кост≥ води та д≥л€нки берега, де проходитимуть зан€тт€. Ѕерег р≥чки (озера) повинен бути р≥вним ≥ добре прогл€датис€, дно водойми Ц з твердим ірунтом, без €м, п≥дводних камен≥в, р≥вне й пологе, швидк≥сть води Ц не б≥льше 10 м за хвилину.

¬ибрану дл€ зан€ть д≥л€нку водойми розм≥ром 20×10 м обгороджують канатами з €скравими поплавками, деревТ€ним штахетом або лозинами. √либина найв≥ддален≥шоњ частини Ц не б≥льше 1-1,2 м. “акож необх≥дно п≥дготувати надувн≥ гумов≥ круги, мТ€ч≥, дошки з п≥нопласту 50×30 см, р€тувальний ≥нвентар, €кий розм≥щують на щитах, установлених на в≥дстан≥ 3-4 м в≥д води.

“реба стежити, щоб д≥ти заходили на глибину, де вода доходить њм т≥льки до по€са або до грудей ≥ суворо вимагати дотриманн€ ц≥Їњ вимоги. ћолодшим дошк≥льникам, €к≥ не вм≥ють плавати, дозвол€ють входити у воду т≥льки вздовж берега. ќдночасно у воду заход€ть не б≥льше €к 4-6 д≥тей. ¬ихователь повинен знаходитис€ м≥ж д≥тьми та межею, зв≥дки починаЇтьс€ глибина. «ан€тт€ провод€ть з п≥дгрупами (по черз≥): коли вихователь з одн≥Їю п≥дгрупою у вод≥, ≥нша Ц в≥дпочиваЇ на берез≥ ≥ навпаки. ѕрисутн≥сть л≥кар€ або медичноњ сестри обовТ€зкова.

«ан€тт€ з плаванн€ бажано проводити щодн€. Ќа в≥дм≥ну в≥д купанн€, коли д≥ти у вод≥ б≥льш пасивн≥, плавати вони можуть значно довше.

¬иконуючи р≥зн≥ плавальн≥ вправи, дитина весь час рухаЇтьс€, а тому менше мерзне. ѕеребуванн€ у вод≥ поступово зб≥льшують в≥д 3-5 хв. до 15-20 хв. при t води +20...+22∞— та пов≥тр€ +23...+25∞—. Ќе можна дозвол€ти дошк≥льникам плавати натще серце або в≥дразу п≥сл€ њди. Ќав≥ть при легкому нездужанн≥ (болить голова, кашель, в≥дсутн≥сть апетиту) дитин≥ не можна дозвол€ти входити у воду. Ќайменш≥ ознаки переохолодженн€ Ц бл≥д≥сть обличч€, посин≥нн€ губ Ц Ї сигналом про те, що треба негайно залишити воду й вийти на берег.

Ќайкращий час дл€ плаванн€ Ц перша половина дн€ (в≥д 11 до 12 годин ранку), коли найб≥льше корисних дл€ здоровТ€ ультраф≥олетових промен≥в. ƒобре також купатис€ о 17-18 годин≥. ¬ода в цей час тепл≥ша, н≥ж вранц≥. ” спекотн≥ дн≥ дошк≥льники можуть плавати дв≥ч≥ на день (вранц≥ та ввечер≥).

Ќауковими досл≥дженн€ми (“.≤. ќсокина, ё.ќ.  ороп та ≥н.) та практикою роботи дит€чих садк≥в доведено, що п≥дготовку д≥тей до плаванн€ можна розпочинати з другоњ молодшоњ групи. ћалюк≥в привчають не бо€тис€ заходити у воду, орган≥зовуючи п≥д час купанн€ з ними найпрост≥ш≥ ≥гри та розваги у вод≥. ƒуже важливо в цей пер≥од викликати в д≥тей зац≥кавлен≥сть до плаванн€, бажанн€ навчитис€ плавати.

” середн≥й груп≥ д≥тей ознайомлюють з де€кими елементами плаванн€ (видих у воду, занурюванн€ з головою, ковзанн€, рухи ногами й руками), привчають триматис€ на поверхн≥ води.

старшому дошк≥льному в≥ц≥ вдосконалюють за допомогою р≥зноман≥тних вправ ум≥нн€ д≥тей триматис€ на вод≥, зб≥льшують в≥дстань, €ку треба проплисти.

—початку, €к уже зазначалос€, д≥тей привчають не бо€тис€ води: см≥ливо входити в р≥чку або озеро, в≥льно пересуватис€ на м≥лковод≥, занурюватис€ з головою, виконувати п≥дготовч≥ до плаванн€ вправи на суш≥ й у вод≥. “≥льки за таких умов можна навчити дошк≥льн€т плавати певним стилем (кролем, брасом та ≥н.).

Ќавчаючи плаванню, вихователь повинен завжди бути поруч з д≥тьми. якщо та чи ≥нша вправа не виходить або дитина боњтьс€ виконати њњ, треба допомогти: п≥дтримати за руки, спину або груди.

3 перших зан€ть д≥тей привчають правильно видихати пов≥тр€ у воду й занурюватис€ з головою. ¬иконуючи цю вправу, д≥ти спочатку затримують диханн€ п≥сл€ вдиху, а пот≥м поступово, не посп≥шаючи, видихають пов≥тр€ у воду. ўоб краще ор≥Їнтуватис€, можна розплющувати п≥д водою оч≥.

ўоб в≥дчути п≥дтримуючу силу води й засвоњти горизонтальне положенн€ т≥ла, застосовують вправу з ковзанн€м на груд€х. ¬иконуючи цю вправу, дитина входить у воду (глибина по по€с), стаЇ обличч€м до берега, п≥дн≥маЇ руки вгору, робить глибокий вдих ≥, трохи прис≥вши, енерг≥йно в≥дштовхуЇтьс€ в≥д дна й л€гаЇ на воду, њњ т≥ло, руки та ноги випростан≥, кист≥ складен≥ разом долон€ми вниз, голова опущена у воду. ѕ≥д час ковзанн€ на груд€х, пов≥тр€ видихають у воду. ÷ю вправу повторюють щодн€, намагаючись ковзати все дал≥ й дал≥. ¬м≥нн€ ковзати по поверхн≥ води Ц перший крок до оволод≥нн€ плаванн€м.

Ќавчитис€ триматис€ на вод≥ допомагають ≥ де€к≥ ≥нш≥ вправи. Ќайпоширен≥ш≥ з них Ц Ђѕоплавецьї ≥ Ђћедузаї.

¬права Ђѕоплавецьї. ƒитина входить у воду по груди, стаЇ обличч€м до берега, робить глибокий вдих ≥, затримуючи диханн€, занурюЇтьс€ з головою. ѕ≥д водою охоплюЇ руками гом≥лки, нахил€Ї голову ближче до кол≥н (положенн€ групуванн€). ” цьому положенн≥ плаваЇ €кийсь час (рахуЇ до дес€ти ≥ не випускаЇ пов≥тр€ з легень), не зм≥нюючи положенн€ т≥ла, рук, н≥г ≥ голови. ѕот≥м спок≥йно стаЇ ногами на дно.

¬права Ђћедузаї виконуЇтьс€ на м≥лк≥шому м≥сц≥, де глибина води по по€с. ÷€ вправа в≥др≥зн€Їтьс€ в≥д попередньоњ тим, що, зробивши глибокий вдих ≥ затримавши диханн€, дитина нахил€Їтьс€ вперед ≥ пов≥льно л€гаЇ на воду, не згинаючи при цьому рук ≥ н≥г, њњ т≥ло спочатку трохи занурюЇтьс€ у воду, а пот≥м зринаЇ. ƒитина лежить у вод≥, не рухаючись. ѕол≥чивши до дес€ти, стаЇ на дно.

ќдночасно розучують рухи ногами у вод≥, що допомагають п≥дтримувати т≥ло в горизонтальному положенн≥ й спри€ють просуванню вперед. —початку ц≥ рухи вивчають, сид€чи на берез≥ (бортику басейна), а пот≥м Ц у вод≥, на м≥лкому м≥сц≥. ƒитина л€гаЇ на воду, спираючись на випростан≥ руки або передпл≥чч€ ≥ випр€мл€Їтьс€ так, щоб на поверхн≥ було видно носки (€кщо дитина лежить на спин≥) або пТ€ти (€кщо дитина лежить на живот≥). ” цьому положенн≥ вона пов≥льно й ритм≥чно рухаЇ майже випростаними ногами. Ќоги працюють в основному внасл≥док руху стегон. Ќоски н≥г вит€гнут≥, ампл≥туда руху ступень вгору й вниз Ц 30-40 см.

–оботу н≥г треба вдосконалювати на кожному зан€тт≥, ковзаючи на груд€х, а також тримаючись руками за плавальну дошку, гумовий круг або мТ€ч. ѕлаваючи з предметами, що допомагають триматис€ на вод≥, д≥ти повинн≥ дихати р≥вном≥рно, швидко вдихати пов≥тр€ ≥ пов≥льно видихати його кр≥зь стулен≥ губи.

 оли дошк≥льн€та засво€ть рухи ногами, њх вчать самост≥йно триматис€ на поверхн≥ води за допомогою рук ≥ н≥г. √ребок виконуЇтьс€ пр€мою рукою, зак≥нчуЇтьс€ в≥н б≥л€ стегна. √ребти треба пов≥льно, не посп≥шаючи.  оли одна рука гребе, ≥нша вит€гуЇтьс€ вперед. Ќа кожний гребок руками робл€ть 3-4 поперем≥нних рухи ногами.

—початку д≥ти плавають (на м≥лкому м≥сц≥), затримуючи диханн€ п≥сл€ вдиху з поступовим видихом у воду. ѕропливши так 5-6 метр≥в, дитина повинна встати, зробити глибокий вдих ≥ пливти дал≥. ѕ≥зн≥ше вчать робити вдих у момент, коли одна рука вит€гуЇтьс€ вперед, а видих Ц коли вона зак≥нчуЇ гребок.

—тарших дошк≥льник≥в вчать плавати способом Ђкрольї без винесенн€ рук з води. ѕ≥д час плаванн€ цим способом т≥ло перебуваЇ в горизонтальному положенн≥. ѕри цьому голова п≥дн€та так, щоб рот був трохи вище в≥д поверхн≥ води. Ќоги в≥льно вит€гнут≥, носки в≥дт€гнут≥ й злегка повернут≥ всередину. Ќими дитина навперем≥нно виконуЇ рухи зверху вниз ≥ знизу вгору. √ребок рукою виконуЇтьс€ до вертикального положенн€, а долон€ опин€Їтьс€ б≥л€ плеча й знову вит€гуЇтьс€ вперед, н≥би наздоган€ючи в рус≥ ≥ншу руку.

ўоб зан€тт€ з плаванн€ не були одноман≥тними, треба широко використовувати у вод≥ р≥зн≥ ≥гри й розваги. «ахоплен≥ грою, дошк≥льн€та не в≥дчувають страху, впевнен≥ше виконують вправи, €к≥ ран≥ше њм не вдавалис€. ”с≥ ≥гри та розваги ≥з зануренн€м спочатку виконуютьс€ ≥з затриманн€м диханн€ п≥сл€ вдиху (рот щ≥льно закритий), а пот≥м з видихом у воду кр≥зь губи.

2.ƒомашнЇ завданн€: вивчити тему за конспектом, виконати самост≥йну роботу є 9 з теми за планом.

 

—амост≥йна робота є 9

ѕлан:

1. ≤гров≥ вправи та ≥гри на санках.

2. ≤гров≥ вправи та ≥гри на лижах.

3. ≤гров≥ вправи та ≥гри на ковзанах.

4. ≤гри та розваги, €к≥ провод€тьс€ з дошк≥льниками п≥д час навчанн€ плаванн€.

Ћ≥тература:

1. ¬≥льчковський ≈.—.,  урок ќ.≤. “еор≥€ ≥ методика ф≥зичного вихованн€ д≥тей дошк≥льного в≥ку. Ц —уми: ”н≥верситетська книга, 2005.

2. ¬≥льчковський ≈.—. ‘≥зичне вихованн€ д≥тей у дошк≥льному заклад≥. Ц —уми: ћр≥€ Ћ“ƒ, 2001.

3. ƒмитренко “.≤. “еор≥€ ≥ методика ф≥зичного вихованн€ д≥тей раннього ≥ дошк≥льного в≥ку. Ц  .: ¬ища школа, 1979.

4.  енеман ј.¬., ’ухлаева ƒ.¬. “еори€ и методика физического воспитани€ детей дошкольного возраста. Ц  .: –ад€нська школа, 1979.

5. ’ухлаева ƒ.¬. “еори€ и методика физического воспитани€ детей дошкольного возраста. Ц ћ.: ѕросвещение, 1971.

 

ѕоделитьс€ с друзь€ми:


ƒата добавлени€: 2016-11-23; ћы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1166 | Ќарушение авторских прав


ѕоиск на сайте:

Ћучшие изречени€:

≈сли президенты не могут делать этого со своими женами, они делают это со своими странами © »осиф Ѕродский
==> читать все изречени€...

745 - | 681 -


© 2015-2023 lektsii.org -  онтакты - ѕоследнее добавление

√ен: 0.009 с.