Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Операційні системи, класифікація, основні функції




Інформатика Лекція 3

 

Тема: Програмне забезпечення ПК. Операційні системи, їх функції, класифікація. Файлова система ОС. Ім’я файлу, каталогу, специфікація.

План лекції:

1. Новий матеріал:

¨ Класифікація програм;

¨ Операційні системи, класифікація, основні функції;

¨ Файлова система ОС;

¨ Ім’я файлу, каталогу, специфікація.

2. Контрольні питання:

¨ Які програми Вам вже відомі, до якого класу їх можна віднести?

¨ Що таке операційна кисета, які ОС Вам відомі?

¨ Де знаходиться ОС, як відбувається взаємодія ОС з апаратною частиною ПК?

¨ Як будується адреса інформації на диску?

¨ Що таке файл, як відбувається звертання до нього в ОС?

¨ Що таке структура папок (каталогів)?

Під програмним забезпеченням (Software) розуміють сукупність програм, які виконує комп’ютер. Сам по собі комп’ютер не містить знань з жодної галузі застосування: все це зосереджено у програмах, які ПК виконує Програмне забезпечення сучасних ПК охоплює мільйони програм – від ігрових до наукових. Усі програми можна умовно поділити на категорії:

1. Системні програми, що виконують такі функції: керування ресурсами ПК, перевірку працездатності пристроїв ПК, видання довідкової інформації, тощо.

2. Прикладні програми, що безпосередньо забезпечують виконання необхідних для користувачів робіт.

3. Системи програмування, що автоматизують процес створення нових програм.

Серед системних програм особливе місце займають операційні системи. Операційна система (ОС) – це сукупність програмних засобів, які здійснюють керування ресурсами ПК, запуск прикладних програм, їхню взаємодію із зовнішніми пристроями та іншими програмами, а також забезпечують діалог користувача з інформаційною системою. Операційна система зберігається в зовнішній пам’яті - на диску. При ввімкнені ПК вона завантажується в оперативну пам’ять. Аналіз і виконання команд користувача здійснює командний процесор ОС. Для керування зовнішніми пристроями ПК використовуються спеціальні програми – драйвери. Важливим класом системних програм є сервісні програми (утиліти), ці програми доповнюють ОС додатковими можливостями. Наприклад, срвісні програми обслуговування дисків, архіватори, браузери, антивіруси, тощо.


Операційні системи, класифікація, основні функції

Операційна система (ОС) – це сукупність програмних засобів, які здійснюють керування ресурсами ПК, запуск прикладних програм, їхню взаємодію із зовнішніми пристроями та іншими програмами, а також забезпечують діалог користувача з інформаційною системою.

З одного боку, ОС спирається на базове програмне забезпечення, що входить у його систему BIOS (базова система введення-виведення), з іншого боку, вона сама є основою для програмного забезпечення більш високих рівнів – прикладних і більшості службових програм.

Основні функції ОС полягають у забезпеченні кількох видів інтерфейсу:

v Користувацький інтерфейс: ОС здатні забезпечувати як пакетний, так і діалоговий режим роботи користувача. У пакетному режимі система автоматично виконує задану послідовність команд. Здатність ОС перервати поточну роботу і відреагувати на події, викликані користувачем за допомогою керуючих пристроїв, сприймається як діалоговий режим роботи. Користувацький інтерфейс характеризується також формою визначення команд. ОС MS DOS має командний інтерфейс – користувач визначає команди, друкуючи їх текст на клавіатурі. Сучасна ОС Windows має графічний інтерфейс – всі об’єкти керування мають вигляд певного графічного зображення.

v Апаратно-програмний інтерфейс: гнучкість апаратних і програмних конфігурацій обчислювальних систем підтримується за рахунок того, що кожен розроблювач устаткування додає до нього спеціальні програмні засоби керування – драйвери. Надання основних засобів - одна з функцій ОС. Зазвичай вона здійснюється за допомогою включення в ОС першочергових додатків – сервісних програм;

v Програмний інтерфейс: робота з прикладними програмами – основна частина роботи ОС. Розрізняють однопрограмні та багатопрограмна ОС. Однопрограмна ОС MS DOS – дозволяла завантажити тільки одну програму, доки процесор не виконає всі команди цієї програми, всі ресурси ПК були в її розпорядженні, хоч більшість з них при виконанні певних команд програми знаходились в бездіяльності. Сучасна ОС Windows дозволяє завантажити кілька програм одночасно, ОС створює чергу доступу до процесора, він встигає виконати свої дії в кожній програмі, доки в других виконуються команди введення-виведення. Тож паралельно насправді працюють пристрої введення-виведення, а процесор в кожен такт виконує одну команду однієї з завантажених програм.

ОС класифікуються за такими ознаками:

· Кількість одночасно працюючих користувачів;

· Число процесів, одночасно виконуваних під керуванням ОС;

· Кількість підтримуваних процесорів;

· Тип інтерфейсу: командний (текстовий) та об’єктно-орієнтований (графічний);

· Тип доступу користувача до ПК: з пакетною обробкою, з поділом часу;

· Тип використовуваних ресурсів: мереживі, локальні.






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1107 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Не будет большим злом, если студент впадет в заблуждение; если же ошибаются великие умы, мир дорого оплачивает их ошибки. © Никола Тесла
==> читать все изречения...

2539 - | 2234 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.