3. Колективне відтворення змісту казки за запитаннями; заучування пісеньки Колобка.
- Від кого втік Колобок? Хто першим зустрівся на дорозі Колобку? Яку пісеньку заспівав Колобок Зайчикові? Послухайте її ще раз і повторимо всі разом. З ким зустрічався Колобок після Зайчика? Чому Вовчик не з'їв колобка? А яку пісеньку у виконанні Зайчика слухав Ведмедик? Хто перехитрив Колобка? Як це вдалося Лисичці? Чи шкода вам Колобка? Чому? Назвіть по порядку, з ким зустрічався Колобок, мандруючи своєю дорогою?
4. Розгляд книжки та інсценізація окремих епізодів казки. Вчитель демонструє книжку.
- Розгляньте книжку. Починаємо з обкладинки. Тут написана назва книжки. Хто допоможе мені прочитати? Що означає слово "колобок"? - назву предмета чи дії? Покажіть на обкладинці Колобка. Кого ви ще бачите? Якими зобразив художник дідуся і бабусю? Як ви думаєте, чому вони такі веселі?
Книжку розглядають посторінково.
- А чим займаються на цьому малюнку бабуся і дідусь? Куди несе бабуся Колобка? Чому бабуся і дідусь такі схвильовані? Що зобразив тут художник? Пригадайте, яка розмова відбулася між Зайчиком і Колобком? Я роздам шапочки-маски і ви поставите "живу картинку" до цього епізоду казки. Хто хоче виконати роль Колобка, Зайчика? Яким ви собі уявляєте головного героя казки? (Хвалькуватим). А Зайчика? (Веселим, але полохливим). Передайте словами, інтонацією стан "своїх" героїв. (Діти відтворюють епізод зустрічі Колобка і Зайчика).
- Кого ви бачите на цій сторінці? Яким ви собі уявляєте Вовка? Хто перекаже розмову, що відбулася між Колобком і Вовком? Подивіться на Ведмедика, зображеного в книжці і на шапочці-масці. Чим вони схожі? Який голос у Ведмедя? Чи змінився Колобок? Продемонструйте їхню зустріч. Чи такою ви уявляли Лисичку, слухаючи казку, якою її зобразив художник на сторінці книжки? Як ви думаєте, яким тоном запитувала Лисичка Колобка про його мандрівку? Хто виконає роль Лисички, Колобка? То хто ж виявився хитрішим за Колобка?
- Ми переглянули книжку. Скільки в ній казок? А чи є ще на виставці книжки з цією ж казкою? Хто їх покаже? Що об'єднує книжки, відібрані вами, з тією, що ми розглядали? Чим вони відрізняються? (Учні відповідають, після чого вчитель робить узагальнення).
- Діти, ми познайомилися з книжкою, в якій вміщена казка "Колобок". Ця ж казка є і в книжках, які ви відібрали на книжковій виставці. Однак всі книжки різні за оформленням, бо різні художники по різному ілюстрували однаковий зміст казки. Проте всі книжки прекрасні.
5. Рекомендації до самостійної діяльності з книжками в позаурочний час.
- Після занять розгляньте ще раз книжки з казкою "Колобок". Пошукайте в своїх домашніх бібліотеках книжечки з цією ж казкою і принесіть їх у клас. Розкажіть казочку своїм батькам, друзям. Намалюйте до одного з епізодів казки малюнок. Оформіть виставку малюнків до казки "Колобок".
Тема. Усміхнімося-звеселімося
Мета. Сприяти розвитку уяви, пам'яті учнів з опорою на книжкову ілюстрацію; розвивати вміння відповідати на запитання; удосконалювати навички орієнтування в книжці; збагачувати словниковий запас учнів.
Матеріал до уроку. Ліна Костенко. Соловейко застудився.- К.: Махаон - Україна, - 16с.(Серія: Прочитай мені вірш).
План-конспект
І. Підготовка учнів до сприймання книжки.
Біля дошки виставлені дві книжки, одна з яких "Соловейко застудився" Л.Костенко.
- Подивіться уважно на обкладинки книжок. Сьогодні я вам хочу прочитати дуже цікаву книжечку, її заголовок представлений ось такою схемою
Скільки слів у заголовку? То яку книжку будемо читати?
2. Виразне читання і перечитування твору вчителем.
3. Колективне відтворення прослуханого в деталях.
- Як автор назвала свою книжечку? А твір, який ви слухали, як називався? А чому ж застудився соловейко? А чи зразу почалася злива? Хто ще постраждав від зливи? Як про це сказано у вірші? Як автор говорить про те, що дощ був дуже сильний? Яким словом автор передає його дію (Періщить). Як ще можна сказати про дію дощу? (Ллє, іде, сипле...). А чим соловейко лікувався від застуди? (Вчитель перечитує вірш за потребою).
- Як ви вважаєте, чому автор назвала діамантовими жуків? А де ходили їжаки? А хто подорожував у це цікаве життя в капустяному листочку?