Міжрегіональна Академія управління персоналом
Методичні матеріали щодо забезпечення самостійної роботи студентів
з дисципліни
Європейська інтеграція
(для бакалаврів)
Київ 2010
Підготовлено доцентом кафедри міжнародних відносин, канд. іст. наук,
Б.В.Бернадським
Затверджено на засіданні кафедри країнознавства
(протокол №7 від 9.06.2010 р.).
Схвалено Вченою радою Міжрегіональної Академії управління персоналом.
Бернадський Б.В. Методичні матеріали щодо забезпечення самостійної роботи з дисципліни “Європейська інтеграція” (для бакалаврів). – К.: 2010 – 66 с.
Методична розробка містить пояснювальну записку, назви змістових модулів та тем, завдання для самостійної роботи студентів за окремими модулями та темами курсу, зокрема ключові поняття та терміни, питання для самоконтролю, тести, теми рефератів, питання для обговорення, а також список використаної літератури.
Пояснювальна записка
Навчальна дисципліна «Європейська інтеграція» є важливою складовою циклу дисциплін професійної та практичної підготовки фахівців зі спеціальності «міжнародні відносини».
Метою опанування студентами навчального курсу «Європейська інтеграція» є усвідомлення ними основних особливостей виникнення, розвитку і трансформації європейської інтеграції, проблем і тенденцій її розвитку, сучасної співпраці України з країнами Європейського Союзу, головних проблем і перспектив її вступу до ЄС. Слід підкреслити міждисциплінарний характер навчального курсу «Європейська інтеграція», оскільки інтеграційні процеси на теренах Європи мають політичні, економічні, соціальні, правові та інші аспекти. Для опанування дисципліни студенти мають знати визначальні тенденції світової історії та історії України, всесвітньої історії та теорії держави і права, історії та теорії міжнародних відносин, міжнародного права, світової економіки, дипломатичної та консульської служби.
Студенти повинні отримати глибокі, цілісні й систематизовані знання про принципи й основні риси інтеграційних процесів у Європі на рубежі XX і XXI століть, розкрити головні чинники, що впливають на їх формування, визначити напрямки еволюції та перспективи розвитку європейської інтеграції.
Головними завданнями навчального курсу є вивчення зародків інтеграційних процесів у Європі, утворення Європейського об’єднання вугілля і сталі, Європейського економічного співтовариства та Євроатому, розвитку європейських інтеграційних процесів, виникнення Європейського Союзу, процесів його розширення та трансформації; основних моделей європейської політичної системи, провідних положень Договору про запровадження Конституції для Європи; «первинного», «вторинного» законодавства ЄС та інших складників правової системи ЄС; складу, організації діяльності та основних повноважень Європейської Ради, Ради Міністрів, Єврокомісії, Європарламенту, Суду Європейської спільноти та інших органів ЄС; критеріїв вступу до ЄС – географічного, політичного, економічного, правового, критерію абсорбції; головних етапів вступу країни до ЄС; Європейської політики сусідства і шляхів її реалізації; співпраці України з Європейською спільнотою, проблем і перспектив вступу України до ЄС.
Внаслідок засвоєння навчального курсу в студентів як майбутніх фахівців міжнародників мають бути сформовані вміння та навички застосування на практиці основних міждисциплінарних методів: загальнонаукових логічних методів; порівняння, спостереження, вимірювання, експерименту; контент-аналізу, івент-аналізу, когнітивного картирування; кореляційного, провідних математико-статистичних методів; формалізації; моделювання; структурно-функціонального аналізу; систематизації (групування, класифікації, типології); таксонування (районування, зонування, ареалів); картографічних.
Необхідними складовими її є і постійна систематична робота з різноманітними джерелами, і самостійне опрацьовування основних прийомів кожної з груп методів, і тренування у використанні тих чи інших методик при виконанні конкретних прикладних завдань.
Внаслідок засвоєння навчального курсу студенти повинні вміти: визначати тенденції розвитку європейської інтеграції в цілому; аналізувати тенденції трансформації політичної системи ЄС; визначати вплив міжнародних організацій на процес інтеграції та оцінювати ефективність їх діяльності міжнародних у вирішенні актуальних міжнародних проблем; виявляти характерні риси окремих складових правової системи ЄС; визначати особливості функціонування основних інституцій ЄС; аналізувати передумови, фактори і тенденції розширення Європейської спільноти; виявляти головні проблеми реалізації євроінтеграційних прагнень України; визначати оптимальну позицію України у впливових європейських організаціях; оцінювати ймовірні сценарії вступу України до ЄС.
Самостійна робота студентів спрямована на формування в них як вмінь та навичок навчальної діяльності, так і професійних знань, якостей, умінь тощо. Студенти мають засвоїти основні навички не лише самостійної навчальної, а й науково-дослідницької та практичної роботи. Самостійна робота сприяє розвиткові мотивації для навчання студентів. У процесі самостійної роботи з дисципліни «Європейська інтеграція» студенти мають поглиблювати свої знання навчального матеріалу, який вивчався під час аудиторних занять. Крім того, у процесі самостійної роботи студенти опановують знання з тих питань, що не розглядалися під час лекційних занять.
Вивчення курсу передбачає здобуття навичок наукової організації навчальної діяльності студентів: ознайомлення студентів із класифікацією основних джерел і літератури, ознайомлення з основними рекомендаціями щодо ведення конспекту лекцій, вимогами по написанню реферату і контрольної роботи; курсових, кваліфікаційних і дипломних робіт та порядком їх захисту.
У процесі самостійної роботи студенти засвоюють лекційний матеріал, готуються до семінарських занять. Студенти опрацьовують наукову літературу з окремих тем, зокрема, вивчають наукові монографії з геополітики, а також статті зі збірок наукових праць, періодичних видань. Здійснюється робота з бібліотечними каталогами, довідковою літературою (енциклопедіями, словниками, статистичними довідниками тощо), де міститься різноманітна інформація з геополітичних питань. Студенти конспектують рекомендовану літературу з навчальної дисципліни, створюють хронологічні таблиці, готують повідомлення на семінарські заняття, виконують інші завдання. Опрацьовуються нові надходження літератури та періодичні видання, відслідковуються публікації з геополітичної тематики у пресі. Конспектуючи рекомендовану літературу, студенти не лише опрацьовують найважливіші джерела та наукові праці, а й оволодівають науковим понятійним апаратом, навичками та вміннями конспектування.
У процесі самостійної роботи з навчальної дисципліни студенти виконують не лише стандартні, а й творчі індивідуальні завдання за власним вибором. Індивідуальна творча робота студента оформляється у вигляді реферату з певної наукової проблеми, що повинен містити систематизоване викладення сутності проблеми, фактичний матеріал, обґрунтовані висновки, список використаних джерел. Від студента вимагається ретельна робота з різноманітними джерелами інформації, збір необхідних даних, їх аналіз та систематизація. Студент здобуває і вдосконалює вміння та навички творчої, науково-дослідницької праці, привчається до належного оформлення результатів дослідження. Підготовлені студентами реферати відкрито захищаються перед студентською аудиторією. На основі кращих рефератів можуть бути підготовлені доповіді на студентську науково-практичну конференцію. Студенти можуть також готуватися до дискусій та круглих столів з проблем політології, геополітики, міжнародних відносин. Крім того, студент може здійснити огляд журналу чи кількох журналів, огляд певної групи публікацій у науковій літературі, аналіз окремої монографії чи журнальної статті.
У процесі проведення семінарських занять здійснюється поточний контроль, який має на меті перевірку системності, ефективності самостійної роботи студентів. Під час рубіжної атестації, що проводиться на денній формі для активізації систематичної роботи студентів та підвищення якості навчального процесу, також враховуються оцінки, отримані студентами за самостійну роботу протягом вивчення відповідного змістовного модулю навчальної дисципліни. Семестровий контроль з дисципліни «Європейська інтеграція» проводиться у формі усного іспиту за питаннями, які своєчасно доводяться до відома студентів. Для глибокого усвідомлення студентами сутності екзаменаційних питань необхідні додаткові знання, здобуті ними в процесі самостійної навчальної діяльності. При виставленні підсумкової оцінки враховуються результати самостійної роботи студентів.
З метою забезпечення ефективної самостійної роботи студентів з навчальної дисципліни «Європейська інтеграція» проводяться також індивідуальні консультації. Консультації надаються студентам у таких випадках: якщо студент недостатньо добре зрозумів зміст навчального матеріалу, який був викладений на лекціях, коли в студента виникли труднощі під час самостійної роботи з літературою при підготовці до семінарських занять, якщо студент з різних причин пропустив навчальні заняття, і в нього виникли труднощі під час самостійного опрацювання навчального матеріалу. Крім того, індивідуальні консультації можуть надаватися студентам з приводу виконання творчих дослідницьких завдань, якщо, наприклад, виникають проблеми з відбором необхідного матеріалу, його аналізом та систематизацією, оцінкою різних точок зору на ті чи інші процеси, оформленням реферату тощо.
Організація самостійної роботи студентів передбачає систематичне використання навчальних матеріалів аудиторних занять, а також підручників та навчальних посібників і різноманітних джерел геополітичної інформації: енциклопедій, довідників, статистичних збірників, наукових монографій та статей, науково-популярної літератури тощо. Доцільним є також використання різноманітної інформації з мережі Internet.
Вимоги до реферату:
· загальний обсяг реферату повинен бути в межах до 15-20 сторінок, надрукованих. на аркуші формату А – 4 шрифтом 14 (New Roman) через півтора інтервали; реферат може бути також чітко та розбірливо написаний від руки;
· за структурою реферат має містити такі складові: титульний аркуш, короткий вступ, основну частину, висновки і список використаних джерел;
· вимоги до оформлення титульного аркуша: згори – назва навчального закладу і профільної кафедри (міжнародних відносин); нижче – тип роботи (реферат), назва навчальної дисципліни, назва реферату; ще нижче, праворуч, – прізвище автора та номер групи, в якій навчається студент, науковий ступінь, звання та прізвище керівника; унизу сторінки – назва міста, в якому знаходиться навчальний заклад, і рік написання реферату;
· у вступі необхідно стисло обґрунтувати актуальність вибору теми індивідуальної творчої роботи, визначити мету та завдання роботи, дати стислу характеристику джерел, використаних при написанні реферату;
· в основній частині роботи мають бути чітко та логічно послідовно викладені основні аспекти досліджуваної проблеми, наведені наукові факти; думки різних авторів повинні бути забезпечені посиланнями, а цитати – посторінковими виносками; у тексті реферату не повинно бути граматичних помилок і виправлень;
· висновки повинні містити викладені у стислій формі основні власні узагальнення наукового змісту роботи, результати авторського аналізу наукової інформації, міркування щодо проблем і перспектив розвитку тих чи інших явищ та процесів тощо;
· список використаних джерел має складатися з не менше, ніж 10 назв, оформлених у відповідності з існуючими вимогами; при використанні інформації з мережі Internet необхідний повний опис джерела.
Самостійна робота за окремими модулями та темами
З дисципліни
«Європейська інтеграція»