Практична робота № 5
Мета роботи: ознайомитися із Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та нормативними документами з метрології, проаналізувати зазначені нормативні документи.
Теоретичні відомості:
Законодавчою основою у сфері метрології є Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність», а також постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України, які спрямовані на забезпечення єдності вимірювань. Крім того до законодавчої метрології відносять накази ЦОВВ з технічного регулювання. До таких правових документів відносять:
НАКАЗ № 193 від 08.02.2016 «Про затвердження Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів».
НАКАЗ № 914 від 04.08.2015 «Про затвердження визначень основних одиниць SI, назв та визначень похідних одиниць SI, десяткових кратних і частинних від одиниць SI, дозволених позасистемних одиниць, а також їх позначень та Правил застосування одиниць вимірювання і написання назв та позначень одиниць вимірювання і символів величин»
НАКАЗ № 1164 від 21.09.2015 «Про затвердження Порядку ведення Державного реєстру наукових метрологічних центрів, метрологічних центрів і повірочних лабораторій, уповноважених на проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації»
НАКАЗ № 1192 від 23.09.2015 «Про затвердження Критеріїв, яким повинні відповідати наукові метрологічні центри, державні підприємства, які належать до сфери управління Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та провадять метрологічну діяльність, та повірочні лабораторії, які уповноважуються або уповноважені на проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації»
НАКАЗ № 1719 від 21.12.2015 «Про затвердження Норм часу, необхідного для проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації»
НАКАЗ № 1747 від 23.12.2015 «Про затвердження Типового положення про метрологічні служби центральних органів виконавчої влади, інших державних органів, органів управління об’єднань підприємств, підприємств, установ та організацій, які виконують роботи у сфері законодавчо регульованої метрології, визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики»
НАКАЗ № 94 від 13.01.2016 «Про затвердження Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки»
Терміни та визначення понять у метрології установлює ДСТУ 2681-94 Метрологія. Терміни та визначення. Ці терміни обов’язкові для використання в усіх видах нормативних документів і літературі, що належить до метрології.
Але треба зазначити, що в цьому стандарті зустрічається застосування застарілих понять у галузі метрології та процедур метрологічної діяльності. Так, наприклад, в ньому наводиться термін «метрологічне забезпечення», який необхідно замінити на «забезпечення єдності вимірювань».
У статті 1 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» наведено терміни та визначення 24 основних ужитих у його тексті метрологічних понять, частина яких збігається із застандартизованими в ДСТУ 2681-94, а частина відрізняється від них.
Методичні стандарти у сфері метрології встановлено на:
– визначення похибок або невизначеності вимірювань, – визначення метрологічних характеристик засобів вимірювальної техніки (ЗВТ);– методи вимірювання, аналізування, контролювання;– методики виконання вимірювання;– методики повірки (калібрування) ЗВТ;– державні повірочні схеми;– програми та методики метрологічної атестації ЗВТ;– типові програми державних випробувань ЗВТ.Виконання метрологічних робіт здійснюється відповідно до Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», згідно з основними стандартами за видами робіт:– ДСТУ 3215-95 «Метрологія. Метрологічна атестація засобів вимірювальної техніки. Організація й порядок проведення»; – ДСТУ 2708:2006 «Метрологія. Повірка засобів вимірювальної техніки. Організація й порядок проведення»; – ДСТУ OIML D 27:2008 Метрологія. Повірка засобів вимірювальної техніки первинна за наявності у виробника системи управління якістю– ДСТУ 3989-2000 «Метрологія. Калібрування засобів вимірювальної техніки. Основні положення, організація, порядок проведення та оформлення результатів»; – ДСТУ 3400:2005 «Метрологія. Державні випробування засобів вимірювальної техніки. Основні положення, організація, порядок проведення і розгляду результатів»,а також за методиками повірки (калібрування) і програмами та методиками метрологічної атестації на конкретні типи засобів вимірювальної техніки.
Завдання
Розглянути Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» і ДСТУ 2681-94. Порівняти терміни та визначення, наведені в цих двох документах, і проаналізувати збіжності та відмінності в їх тлумаченнях.
Проаналізувати Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність» щодо державних випробувань, метрологічної атестації, повірки та калібрування засобів вимірювальної техніки.
Дати відповіді на тестові запитання.
Контрольні питання
1. Що таке нормативний документ з метрології?
2. Дайте визначення термінам «числове значення фізичної величини», «забезпечення єдності вимірювань», «об’єкт вимірювання» згідно з ДСТУ 2681-94 і РМГ 29-99.
3. Яка мета державних випробувань засобів вимірювальної техніки?
4. Що таке атестація? Щодо яких засобів вимірювальної техніки проводиться метрологічна атестація?
5. Що таке повірка засобів вимірювальної техніки? Які види повірок існують?
6. Які засоби вимірювальної техніки підлягають калібруванню?