Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Кровотеча з вен стравоходу

· 1. Опис

· 2. Симптоми

· 3. Діагностика

· 4. Профілактика

· 5. Долікарська допомога

· 6. Лікування

Опис

Кровотеча з вен стравоходу - це клінічна ознака портальної гіпертензії, яка досягла піку свого розвитку. Портальна гіпертензія характеризується високим тиском всередині ворітної вени, асцитом, розширеним портоковальным анастомозом, спленомегалією.

 

Портальна гіпертензія починає розвиватися за будь-яких різновидах порушеного кров'яного відтоку з портальної системи вен. Місце локалізації її так само буде різним. Найчастіше це печінка (на фоні цирозу), але можливі місця локалізації і поза цього органу.

Кровотечі з розширених вен стравоходу - це найнебезпечніші прояви гіпертензії, які свідчать про останні стадії її розвитку. Найчастіше вони призводять до летального кінця. Якщо відсутнє лікування, то з рецидивуючими кровотечами подібного типу людина може прожити не більше півтора року.

 

 

Кровотеча із розширених вен стравоходу буває раптовою або профузною. Приблизно у чверті випадків виникнення такої кровотечі призводить до смерті хворого.

Ускладненням, яке розвивається на фоні даного типу кровотечі є хронічна форма езофагіту.

 

Симптоми

 

Симптоматика кровотечі з вен стравоходу буде наступною:

· рясна блювота з незміненою кров'ю, яка має колір темно-вишневий;

· стілець чорний, баріться у випадках сильної кровотечі (якщо кровотеча більше слабке, блювання стає схожа на кавову гущу);

· знижений до критичних цифр артеріальний тиск;

· вкрай прискорене серцебиття;

· геморагічний шок.

Діагностика

 

Щоб діагностувати кровотеча з вен стравоходу необхідно проводити:

· рентгенографічне дослідження з введенням барію в стравохід;

· эзофагогастродуоденоскопию (показує на місце локалізації кровотечі, інтенсивність його, наявність супутніх патологій);

· ультразвукову діагностику;

· томографію, магнітно-резонансну або компьютерну;

· ендоскопічну ультрасонографію.

В даному разі, саме ендоскопія є найважливішим і головним діагностичним методом при стравохідній кровотечі.

Профілактика

Профілактикою кровотеч із вен стравоходу є своєчасне виявлення і лікування захворювань кишечника, шлунка, печінки, всіх тих органів, які можуть стати причиною даного типу кровотечі.

Долікарська невідкладна допомога

Перша допомога спрямована на створення умов, що сприяють зниженню інтенсивності кровотечі аж до її зупинки. Показаний постільний режим, максимальний фізичний і душевний спокій. Місцево застосовують холод (міхур з льодом, з холодною водою) на область передбачуваної кровотечі, можна давати проковтувати дрібні шматочки льоду. Хворого необхідно швидко доставити в лікувальну установу (транспортування на ношах).

Лікування

Щоб зупинити кровотеча із вен стравоходу в першу чергу застосовується зонд Блекмора, ендоскопічне склерозування вен стравоходу, прошивання, перев'язка варикозних вен стравохідного дистального відділу з допомогою гастротомии і ендоваскулярну емболізацію..

 

Перша допомога при блювоті

Блювота - складний рефлекторний акт за участю м'язів шлунка, діафрагми, передньої черевної стінки, а також надгортанника і м'якого неба, результатом якого є виверження блювотних мас із шлунка назовні через рот.

Власне, перша допомога при даному стані, зводиться до наступних дій:

· Хворого необхідно укласти в ліжко, так, щоб він прийняв горизонтальне положення, забезпечивши можливість прийняття положення для блювотного акта (з безперешкодним поворотом до ємності для блювання);

· Після блювоти потрібно, щоб хворий прополоскав рот, для чого використовується звичайна тепла вода. Також потрібно протерти його губи і куточки рота.

· Якщо хворий дуже ослаблений, після кожного акту блювання слід протирати його порожнину рота, використовуючи для цього ватку, змочену у воді або в якому-небудь дезінфікуючому розчині (розчин натрію гідрокарбонату 2%-ний, калію перманганату або борної кислоти тощо);

· Щоб припинити блювоту, можна спробувати дати хворому трохи м'ятних крапель, шматочок льоду або охолоджену воду;

· При необхідності забезпечується медикаментозна терапія, орієнтована на купірування блювоти, вона полягає в застосуванні внутрішньовенно м-холіноблокаторів (0,1%-ний розчин атропіну, 0,5-1мл), спазмолітиків (2%-ний розчин но-шпи, 2мл) або використання метоклопраміду, що забезпечує нормалізацію моторики ШКТ (2мл церукал, реглан). Введення цих препаратів проводиться або внутрішньовенно або внутрішньом'язово. Неприборкана блювота і відсутність ефективності використання перерахованих коштів, використовуються нейролептики.

Перша допомога при закрепі

 

Запор - затримка стільця внаслідок уповільнення спорожнення кишечника. Найчастіше виникає через ослаблення кишкової мускулатури і перистальтики, атонії кишок і черевних м'язів або підвищення тонусу кругових м'язів в окремих ділянках товстої кишки.


При звичних запорах варто виробити щоденний рефлекс або давати засоби, що попускають: ревінь, кору жостеру, жостір і ін. У деяких випадках допомагає 25% розчин сульфату магнію (по 1 столовій ложці натще щодня). Хворим призначають дієту, що містить велику кількість рослинної клітковини - буряк, капусту, чорнослив, чорний хліб. Дієта № 3.

 

При спастичних запорах призначають препарати, що заспокоюють нервову систему (валеріана, броміди, белоїд і т.п.), а також препарати, що містять атропін. Добре допомагає бальнеологічне лікування на курортах із мінеральними водами. Хворим, що знаходиться в постелі, рекомендується періодично ставити очисні клізми з води кімнатної температури з додаванням 1 склянки стандартного настою ромашки, мильних стружок із дитячого мила (5-10 г) або 20 г гліцерину.

 

Профілактика зневоднення

 

Зневоднення, або дегідратація, характеризується нестачею води в організмі і порушенням водно-сольового балансу. На думку фахівців, навіть незначна втрата рідини (2-3% від ваги тіла) може призвести до незворотних порушень метаболічних процесів і білкового обміну. Нестача води в будь-якої біологічної рідини стає причиною її згущення, порушення стабільності гемодинаміки, закупорки периферичних судин і виникнення набряку в органі.

Невелике зневоднення може призвести до головного болю, втоми, слабкості. Сильне зневоднення може стати причиною сплутаності свідомості, непритомності, конвульсій, і навіть призвести до летального результату.

Причини зневоднення

До найбільш поширених причин зневоднення відносяться:

· часті напади діареї або блювоти;

· підвищена температура тіла, жар, надмірне виділення поту;

· призначення крапельниць;

· прийом сечогінних засобів;

· відкриті рани, опіки;

· недостатнє вживання води при великих фізичних навантаженнях;

· надмірне вживання продуктів харчування, що прискорюють процес дегідратації (гостра і солона їжа, чай, кава, алкогольні напої).

Симптоми зневоднення

Як правило, первинне зневоднення супроводжується почуттям спраги, тривожності, головним болем, втомою. Якщо процес дегідратації прогресує, виникає:

· сухість у роті;

· зміна кольору і кількості сечі;

· темні кола під очима;

· запаморочення, слабкість.

Індикаторами сильного зневоднення (втрата до 10% від ваги тіла) є сплутаність свідомості, непритомні стану, задишка, судоми м’язів, в рідкісних випадках – нудота та блювання.

При сильному отруєнні зневоднення може розвиватися стрімко і призвести до втрати свідомості.

Лікування зневоднення

Щоб заповнити нестачу води в організмі, необхідно дотримуватися нормальний питний режим – 1,5-2 л чистої води в день для дорослої людини.

Якщо зневоднення є причиною надмірної втрати рідини з організму (діарея, блювота), слід нормалізувати електролітний баланс. При цьому призначаються спеціальні сольові розчини, так як йде втрата не тільки води, але і електролітів.

Сильна дегідратація вимагає внутрішньовенного вливання інфузійних розчинів для лікування захворювання, що викликало зневоднення, в умовах стаціонару.



<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Этикалық-құқықтық проблемалары. | Земляное полотно автомобильных дорог
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-20; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 410 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Жизнь - это то, что с тобой происходит, пока ты строишь планы. © Джон Леннон
==> читать все изречения...

2323 - | 2092 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.013 с.