Поняття бухгалтерського балансу. Бухгалтерський баланс як засіб узагальненого відображення наявності господарських засобів за їх видами і джерелами. Будова і зміст балансу: актив і пасив; статті балансу. Тотожність активу і пасиву бухгалтерського балансу та її обґрунтування. Валюта балансу, періодичність його складання і подання. Групування статей балансу та їх оцінка. Інформаційний зміст бухгалтерського балансу, його аналітичні якості. Розділи балансу, їх зміст, взаємозв'язок та порядок складання.
Типи господарських операцій та характеристика змін, які вони викликають в балансі (типи балансових змін, викликаних господарськими операціями).
Тема 5. Рахунки бухгалтерського обліку і подвійний запис
Економічна сутність рахунків, їх значення та роль в бухгалтерському обліку. Будова рахунків: дебет, кредит, обороти, залишок (сальдо). Активні, пасивні і активно-пасивні рахунки, їх структура. Порядок відображення господарських операцій на рахунках і визначення оборотів і сальдо. Аналіз господарських операцій при їх відображенні в системі рахунків.
Подвійний запис на рахунках, його обґрунтування і контрольне значення. Взаємозв'язок між рахунками і балансом. Узагальнення даних рахунків в балансі.
Кореспонденція рахунків. Бухгалтерські записи. Синтетичний і аналітичний облік. Обґрунтування необхідності паралельного ведення синтетичного і аналітичного обліку. Взаємозв'язок синтетичного і аналітичного обліку, його контрольне значення. Поняття про субрахунки, їх роль, значення і порядок використання. Узагальнення даних поточного обліку. Оборотні відомості по синтетичних і аналітичних рахунках, їх контрольне значення.
Тема 6. Класифікація рахунків бухгалтерського обліку
Значення та принципи класифікації рахунків. Класифікація рахунків за відношенням до балансу: а) активні, пасивні, активно-пасивні (характеристика активно-пасивних рахунків, особливості виведення розгорнутого сальдо, методи спрощеної його перевірки); б) балансові та забалансові рахунки. Характеристика, значення і особливості забалансового обліку. Класифікація рахунків за їх економічним змістом, практичне її використання. Класифікація рахунків за призначенням та будовою. План рахунків бухгалтерського обліку, його призначення, зміст та загальна характеристика.
Тема 7. Первинне спостереження: документація та документування в бухгалтерському обліку
Первинне спостереження в обліку, його види та суб'єкти. Визначення бухгалтерського документа та його реквізити. Документація, її суть і значення. Носії первинної та облікової інформації. Поняття про машинні носії первинних облікових даних. Створення бухгалтерських документів і машинних носіїв даних. Положення про документальне забезпечення записів в бухгалтерському обліку, його зміст, контроль і значення. Документування господарських операцій. Класифікація документів, вимоги до їх змісту і оформлення. Порядок прийняття, перевірки та обробки документів. Типізація, стандартизація і уніфікація бухгалтерських документів.
Тема 8. Інвентаризація як елемент методу бухгалтерського обліку
Основні завдання інвентаризації. Мета та завдання проведення інвентаризації. Об’єкти і періодичність проведення інвентаризації. Обов’язковість проведення інвентаризації. Види інвентаризації. Порядок проведення інвентаризації на підприємстві. Результати інвентаризації та їх відображення в бухгалтерському обліку.
Тема 9. Вартісне вимірювання об’єктів бухгалтерського обліку:
оцінка і калькулювання
Економічна сутність вартісного вимірювання і його значення. Оцінка господарських засобів: мета, принципи, методи, вимоги. Діючий порядок оцінювання основних видів засобів підприємства. Калькулювання як спосіб групування витрат і визначення собівартості продукції, робіт, послуг. Принципи групування витрат. Види калькуляції. Калькуляція фактичної собівартості як один з варіантів оцінюванення продукції, робіт, послуг.
Тема 10. Облікова реєстрація та узагальнення даних
бухгалтерського обліку
Облікові регістри, їх сутність та значення. Класифікація облікових регістрів за призначенням, за змістом, за будовою та зовнішнім виглядом. Модифікація облікових регістрів в умовах застосування сучасних засобів обчислювальної техніки. Методика і техніка облікової реєстрації. Класифікація облікових регістрів. Типові форми облікових регістрів. Облікові записи. Хронологічні і систематичні записи. Помилки в облікових записах, способи їх виявлення та виправлення. Зберігання бухгалтерських документів.
Форми бухгалтерського обліку, їх сутність та історичний розвиток. Журнал-Головна, меморіально-ордерна, журнальна форми бухгалтерського обліку та їх характеристика, автоматизація форм бухгалтерського обліку. Шляхи вдосконалення форм бухгалтерського обліку.
Розділ ІІ. Облік основних господарських процесів
Тема 11. Облік процесу створення підприємства, формування та зміни власного капіталу
Економічна сутність власного капіталу та особливості його формування. Структура власного капіталу та характеристика його складових (статутного, пайового, додаткового, іншого додаткового, резервного, неоплаченого та вилученого капіталу, нерозподілених прибутків / непокритих збитків). Облік формування статутного капіталу підприємства. Облік нерозподіленого прибутку та його використання. Облік додаткового капіталу. Облік резервного капіталу.
Тема 12. Облік процесу придбання та використання активів підприємства
Завдання бухгалтерського обліку процесу придбання засобів та предметів праці. Особливості обліку процесу придбання засобів праці. Облік процесу придбання предметів праці. Визначення фактичної собівартості придбаних активів підприємства за різними каналами. Поняття транспортно-заготівельних витрат та особливості їх відображення в бухгалтерському обліку.
Тема 13. Облік процесу виробництва продукції, виконання робіт та послуг
Принципи класифікації витрат суб’єктів господарської діяльності. Завдання бухгалтерського обліку процесу виробництва продукції, виконання робіт та послуг. Поняття виробничої собівартості продукції (робіт та послуг). Види витрат, що включаються до виробничої собівартості та особливості їх відображення в обліку. Поняття незавершеного виробництва та особливості його оцінювання.
Тема 14. Облік процесу реалізації продукції, виконання робіт і послуг
Економічна сутність та значення процесу реалізації продукції, виконаних робіт наданих послуг. Основні завдання процесу реалізації. Облік процесу реалізації продукції, виконаних робіт та наданих послуг. Порядок оцінювання обсягу реалізованої продукції, виконаних робіт та послуг. Визначення фактичної собівартості реалізованої продукції, виконаних робіт та послуг. Структура ціни реалізації продукції. Торговельна націнка та порядок її відображення в обліку.
Тема 15. Визначення та відображення фінансових результатів основних господарських процесів
Види діяльності підприємства: звичайна (операційна, фінансова інвестиційна) та надзвичайна. Порядок визначення фінансового результату та відображення в бухгалтерському обліку отриманого від виробництва та реалізації продукції. Визначення та відображення фінансового результату в бухгалтерському обліку отриманого від надання послуг. Визначення фінансового результату в бухгалтерському обліку отриманого від здійснення торговельної діяльності.
Тема 16. Основи фінансової звітності
Поняття звітності як елемента метода бухгалтерського обліку. Якісні характеристики звітності. Класифікація звітності та її користувачі. Вимоги до звітності.
Форми фінансової звітності та їх структура. Особливості складання фінансового звіту суб'єкта малого підприємництва. Порядок складання, подання та оприлюднення фінансової звітності. Виправлення помилок і зміни в фінансовій звітності. Консолідована фінансова звітність. Стандартизація звітності. Застосування міжнародних стандартів фінансової звітності в Україні. Аналіз фінансової звітності.
Тема 17. Сутність та принципи управлінського обліку
Сутність, мета, завдання та функції управлінського обліку. Витрати, доходи та фінансові результати як основні обʼєкти управлінського обліку. Методи обліку і розподілу витрат діяльності підприємства. Сутність бюджетування як інструменту управлінського обліку. Складання та контроль виконання бюджетів. Особливості обліку витрат підприємства за центрами відповідальності. Формування обліково-аналітичної інформації для прийняття управлінських рішень.
Розділ ІІІ. Основи організації бухгалтерського обліку
Тема 18. Міжнародна стандартизація та організація національної системи бухгалтерського обліку та фінансової звітності в Україні
Організаційні моделі бухгалтерського обліку. Англосаксонська модель, континентальна модель, південноамериканська модель, інтернаціональна модель.
Сутність, значення та завдання МСФЗ. Гармонізація та стандартизація бухгалтерського обліку. Адаптація національної системи бухгалтерського обліку та фінансової звітності в Україні до вимог МСЗ.
Тема 19. Загальні принципи організації бухгалтерського обліку
суб’єкта господарювання
Значення і основні передумови раціональної організації бухгалтерського обліку. Керівництво бухгалтерським обліком на рівні держави, міністерств та відомств, підприємства. Основні нормативні акти, які регулюють побудову та організацію обліку. Міжнародні стандарти обліку та їх використання. Національні Положення (стандарти) бухгалтерського обліку, їх зміст та роль в побудові обліку.
Організаційні форми побудова бухгалтерського обліку на підприємстві.: централізація облікового процесу; неповна централізація; децентралізація. Облікова політика підприємства, її суть та значення, порядок розробки і оформлення. Права і обов'язки головного бухгалтера. Шляхи подальшого вдосконалення бухгалтерського обліку.
Тема 20. Бухгалтерський облік в системі економічних наук та основи методології його наукових досліджень
Бухгалтерський облік, як об’єкт наукового дослідження в системі економічних наук. Характеристика методів наукового дослідження. Інформаційне забезпечення наукових досліджень. Вимоги до оформлення результатів наукових досліджень. Впровадження результатів наукових досліджень.
ТЕМАТИКА КУРСОВИХ РОБІТ
1. Етапи розвитку бухгалтерського обліку.
2. Бухгалтерський облік у системі управління діяльністю підприємства.
3. Італійська система обліку її особливості, переваги та недоліки.
4. Французька система обліку її особливості, переваги та недоліки.
5. Американська система обліку її особливості, переваги та недоліки.
6. Німецька система обліку її особливості, переваги та недоліки.
7. Сутність та класифікація господарських засобів підприємства.
8. Об’єкти бухгалтерського обліку.
9. Зміст методу бухгалтерського обліку.
10. Сутність, будова, призначення бухгалтерського балансу.
11. Сутність подвійного запису, його контрольне значення в бухгалтерському обліку.
12. Сутність, призначення, взаємозв’язок синтетичних та аналітичних рахунків.
13. Зміст та роль документування в бухгалтерському обліку.
14. Інвентаризація в бухгалтерському обліку – сутність, порядок проведення, відображення результатів.
15. Сутність оцінювання в і зміст основних видів оцінки в бухгалтерському обліку.
16. Сутність та зміст калькулювання в бухгалтерському обліку.
17. Класифікація рахунків бухгалтерського обліку – призначення, підходи, проблеми.
18. Призначення та використання позабалансових рахунків.
19. План рахунків бухгалтерського обліку – призначення, будова, проблемні питання структури та змісту.
20. Зміст статутного капіталу підприємства, облік його формування.
21. Зміст фінансового результату діяльності, порядок його визначення і відображення в бухгалтерському обліку.
22. Облік придбання виробничих запасів.
23. Транспортно-заготівельні витрати - сутність і відображення в обліку.
24. Облік використання виробничих запасів.
25. Облік придбання (створення) основних засобів і нематеріальних активів.
26. Облік використання основних засобів і нематеріальних активів.
27. Витрати в бухгалтерському обліку – сутність і класифікація.
28. Облік прямих та непрямих виробничих витрат.
29. Облік невиробничих операційних витрат.
30. Облік процесу виробництва і випуску готової продукції.
31. Облік розрахунків за заробітною платою.
32. Доходи в бухгалтерському обліку – сутність і класифікація.
33. Облік процесу реалізації продукції, робіт, послуг.
34. Балансове узагальнення облікової інформації.
35. Фінансова звітність підприємства – цілі, користувачі, призначення різних форм.
36. Класифікація витрат в управлінському обліку.
37. Сутність і призначечення міжнародних стандартів фінансової звітності (бухгалтерського обліку).
38. Сутність, призначення, зміст облікової політики підприємства.
Перелік питань, що виносяться на екзамен з науки
1. Поняття господарського обліку.
2. Облік в системі господарського механізму.
3. Господарський облік як функція управління.
4. Вимірники, що використовуються в обліку та їх характеристика.
5. Види господарського обліку та їх взаємозв'язок.
6. Оперативно-технічний облік, його суть та сфера застосування.
7. Статистичний облік, його зміст і характеристика.
8. Бухгалтерський облік, його зміст та особливості.
9. Перспективи інтеграції видів обліку.
10. Види бухгалтерського обліку та шляхи їх розвитку.
11. Фінансовий облік, його зміст та характеристика
12. Управлінський облік та його особливості і сфера застосування.
13. Спільність та відмінності фінансового і управлінського видів бухгалтерського обліку.
14. Предмет бухгалтерського обліку.
15. Об'єкти бухгалтерського обліку та їх характеристика.
16. Господарські засоби, як важливіший об'єкт обліку і їх класифікація.
17. Капітал та зобов'язання, як важливіші об'єкти обліку і їх класифікація.
18. Господарські процеси, як об'єкти обліку та їх характеристика.
19. Обачність як принцип бухгалтерського обліку, його зміст та значення.
20. Повне висвітлення як принцип бухгалтерського обліку, його зміст та
Значення.
22. Автономність як принцип бухгалтерського обліку, його зміст та
Значення.
23.Послідовність як принцип бухгалтерського обліку, його зміст та
Значення.
24.Безперервність як принцип бухгалтерського обліку, його зміст та
Значення.
24. Нарахування та відповідність доходів і витрат як принцип
25.бухгалтерського обліку, його зміст і значення.
26. Превалювання сутності над формою як принцип бухгалтерського обліку, його зміст і значення.
27. Історична (фактична) собівартість як принцип бухгалтерського обліку, його зміст і значення.
28. Єдиний грошовий вимірник як принцип бухгалтерського обліку, його зміст і значення.
29. Періодичність як принцип бухгалтерського обліку, його зміст і
Значення.
30. Загальна характеристика методу бухгалтерського обліку.
31. Елементи методу бухгалтерського обліку та їх взаємозв'язок.
32.Взаємозв'язок між предметом і методом бухгалтерського обліку.
33. Поняття бухгалтерського балансу, як елементу методу обліку.
34. Бухгалтерський баланс як рівність підсумку активу і пасиву та її обґрунтування.
35. Баланс як звітна таблиця.