Урок 16. ТАБЛИЦІ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА 6 З ПЕРЕХОДОМ ЧЕРЕЗ ДЕСЯТОК. ПОРІВНЯННЯ ДОВЖИН ВІДРІЗКІВ.
Мета: ознайомити учнів з таблицями додавання і віднімання числа 6 з переходом через десяток; розвивати вміння порівнювати довжини відрізків, розв'язувати прості задачі, в яких використовується поняття «стільки ж»; формувати вміння використовувати прийоми обчислень для розвитку навичок швидкої лічби; виховувати пізнавальний інтерес до вивчення математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 25, завдання 136; 137)
3. Хвилинка каліграфії
10; 8; 6; 4;?. 1; 4; 7; 10; 13; 16;?.
4. Математичний диктант
• Зменшіть число 12 на 4.
• Чому дорівнює сума чисел 8 і 5?
• Збільшіть число 7 на 5.
• Знайдіть різницю чисел 13 і
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми складемо таблиці додавання і віднімання числа 6 з переходом через десяток.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Робота за підручником (с. 26-27)
Завдання 138. Колективне опрацювання матеріалу
Завдання 139. Самостійна робота
Завдання 140
Завдання 141. Усне виконання завдання
— Розгляньте малюнок. Який м’яч треба забити у ворота?
Завдання 142. Колективне ознайомлення зі змістом задачі, її аналіз
Завдання 143
Учні «ланцюжком» читають вирази та обчислюють їх значення.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
2. Робота над задачею
У Мурки нар 4 рудих, 3 чорних і 2 плямистих кошенят. Скільки кошенят народилося у Мурки?
3. Знаходження значень виразів зі змінною
в - 6, якщо в = 14; 12; 10;
6 + а, якщо а = 6; 5; 10.
5. Самостійна робота
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С. 27, завдання 145; 146.
Урок 17. ТАБЛИЦІ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА 7 З ПЕРЕХОДОМ ЧЕРЕЗ ДЕСЯТОК. СКЛАДАННЯ Й РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ ЗА СХЕМАТИЧНИМ ЗАПИСОМ ЇХ УМОВИ. ЗНАХОДЖЕННЯ НЕВІДОМОГО ДОДАНКА
Мета: ознайомити учнів з таблицями додавання і віднімання числа 7 з переходом через десяток; розвивати вміння складати й розв'язувати задачі за схематичним записом їх умови, знаходити невідомий доданок; формувати вміння використовувати прийоми обчислень для розвитку навичок швидкої лічби; виховувати пізнавальний інтерес до вивчення математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
2. Розв'язування кругових прикладів
3. Гра «Естафета»
Перевірка: 13; 7; 12; 9. 8; 11; 7; 13.
4. Хвилинка каліграфії
— Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені.
13; 2; 13; 5; 13; 8;?;?.
12; 7; 13; 7; 14; 7;?;?.
5. Математичний диктант
• Запишіть число, у якому 7 дес. і 3 од.
• Запишіть найменше двоцифрове число.
• Запишіть найбільше двоцифрове число.
• Запишіть суму чисел 8 і 5; 9 і 3.
• Запишіть різницю чисел 12 і 5; 11 і 4.
• Збільшіть 5 на 30.
• Зменшіть 64 на 30.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 27-28)
Завдання 147. Колективне опрацювання матеріалу
Завдання 148
Перший стовпчик — з коментуванням, решта прикладів — самостійно.
Завдання 149
Учні складають задачі за схемами і розв’язують їх. Один учень працює біля дошки.
Після цього складають обернену до першої задачу із питанням: «На скільки менше...?».
Завдання 150
Учні коментують, як виконали обчислення.
Завдання 151
Учні «ланцюжком» складають вирази та обчислюють їх значення.
Завдання 152*. Самостійне виконання завдання Учитель перевіряє.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ (див. додаток до уроку)
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С. 28, завдання 153; 154.
Урок 18. ПОЗНАЧЕННЯ ГЕОМЕТРИЧНИХ ФІГУР БУКВАМИ ЛАТИНСЬКОГО АЛФАВІТУ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ І ПОРІВНЯННЯ ЗАДАЧ.
Мета: вчити учнів позначати геометричні фігури буквами латинського алфавіту; розглянути і порівняти задачі, які мають спільну частину умови; розвивати мислення, математичне мовлення; виховувати уважність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 28, завдання 153; 154)
2. Робота за таблицями
3. Хвилинка каліграфії
— Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені. 100; 90; 80;?;?.
4. Математичний диктант
• Запишіть число, яке стоїть перед числом 40.
• Запишіть число, що йде за числом 59.
• Яке число стоїть між 39 і 41.
• Записати число, в якому 6 дес. і 4 од.
• Складіть і запишіть числа, використовуючи три задані цифри (2; 4; 9.0; 5; 8).
• Запишіть числа, що складаються:
а) з 5 дес. і 3 од.;
б) з 7 дес. і 5 од.;
в) з 4 дес. і 9 од.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Робота за підручником (с. 28-29)
Завдання 155. Колективне опрацювання матеріалу
Завдання 156
— Чим схожі задачі? Чим відрізняються?
— Чому перша задача розв’язується додаванням, а друга — відніманням?
Завдання 157
Завдання 158 Перший стовпчик з коментуванням, решта прикладів — самостійно.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Самостійна робота
2. Робота над задачею
У магазин привезли 98 кг яблук. За день пр 68 кг. Скільки кілограмів яблук залишилося продати?
4. Розв'язування логічних задач
• На майданчику школи гралися 13 дітей. Коли прийшла 1 дівчинка, то хлопчиків і дівчаток стало порівну. Скільки хлопчиків і дівчаток було на майданчику спочатку? (7 хлопчиків, 6 дівчаток.)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С. 29, завдання 160; 161.