Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Крито-мікенська цивілізація.




Це період від ІІІ-ІІ ст. до н.е до 12 р. до н. е. Першим вогнищем Європейської Цивілізації виникло на о. Крит. В ті часи люди вважали його «батьківщиною Зевса» і він фігурував в міфах. Лише у 1900 р. британський археолог Артур Еванс розпочав розкопки неподалік селища Кнос, де ним було відкрито Кноський палац. Еванс поділив історію Криту на 3 великі періоди:

  • Ранньомінойський;
  • Середньомінойський;
  • Пізньомінойський.

Жителів стародавнього Криту Еванс назвав мінойцями. Вони були різновидом пелагів, які змішалися з ахейцями. Для зародження цивілізації на острові були досить сприятливі умови: родючягрунти, клімат, вихід до моря. Перші державні утворення зявилися на Криті на поч. ІІ тис до н. е. Центром кожної держави ставав палацовий комплекс. Приблизно у 18 ст. до н.е. на Криті спалахнула міжусобна боротьба, переможцем з якої вийшов Мінос. Кноський палац став столицею об’єднаної критської держави. Офіційним титулом володаря острова був басилей. Обожнення царя проявлялося у сакралізації його влади та особи. Селяни жили окремими общинами, кожну з яких очолював т.зв.керосій. Ремісники вважалися напівзалежними, вони обслуговували потреби власників палацу. На острові були і раби. Мешканці о. активно займалися землеробством, скотарством, садівництвом, виноградарством. Найпоширенішими галузями ремесла були: гончарна справа, металообробка, ткацтво та виготовлення одягу з вовни (практикували стиль міні), кораблебудування. У палацах було налагодженно водопостачання та каналізація. Люди активно торгували, особливо з країнами давнього сходу. У якості грошей використовувалися металеві злитки. Володіючи потужним флотом володарі Криту вели агресивну зовнішню політику, головним вектором якої був р-н Егейського моря. Домінування на морі називалося таласократією.

Приблизно у 15 ст. до н.е. розквіт критської цивілізації був припинений внаслідок виверження вулкану на о. Фера. У 14 ст. життя на о. відновилося але колишньої могутності так і не досягло. У 12 ст. до н.е. тут зявилися дорійські племена, які знищили залишки критської цивілізації.

Другим вогнищем давньогрецької цивілізації стали стародавні Мікени. Творцями цієї цивілізації були як пелаги так і ахейці. У 1868 р. німецький археолог Генріх Шліман почав розкопки мікенського поселення, яке згодом було майже повністю розкопано. Вхід до Мікен називають Левячими воротами, оскільки він прикрашений скульптурами 2 левів. Правитель носив титул ванакар. Він володів величезним земельним наділом,який називався теменос. Селяни жили окремими поселеннями і були особисто вільними. Ремісники також були напівзалежними, жили у поселеннях і працювали за їжу. Кількість рабів була мінімальна. Існувала приватна (кікімена) та колективна (кекемена) власність. Також займалися землеробством, скотарством, садівництвом, виноградарством. Ремесло: гончарна справа, металообробка, ткацтво та виготовлення одягу з вовни. Ахейці вели досить жваву торгівлю як у своєму середовищі так і у зовнішньому світі. Гроші – металеві злитки. Торгівля супроводжувалась пірацтвом. Вони здійснили агресію проти Трої і захопили її (1240-1230 р до н.е.). У 12 ст. до н.е. ахейці приєдналися до народів морів і здійснили напад на Близький Схід.

Великим здобутком крито-мікенської цивілізації було винайдення письма прибл. На межі ІІІ-ІІ ст.. до н.е. Приблизно у 12 ст. до н.е. винайдено лінійне письмо А (кожний знак означав окремий склад). У 15 ст. зявилося лінійне письмо В (кожне слово відокремлювалося). Писали чорнилами. Існує наука яка займається дешифруванням крито-мік. надписів – мікенологія. Існували професійні поети – аеди.

Релігія була політеїстична. Місце проживання богів – г. Олімп.Очолював пантеон верховний бог Зевс.

Покійників ховали у кам’яних гробницях.

Месоамерика

Ольмеки (ісп. olmeca, англ. olmec) — один зі стародавніх народів Центральної Америки, які мешкали на території сучасної Мексики в доколумбову епоху. Перша відома цивілізація Центральної Америки, що досягла розквіту між 1250 і 400 роками до н. е. Територією поширення ольмеків була більша частина сучасного мексиканського штату Веракрус й східну частину штату Табаско, проте пам'ятки культури ольмеків знаходять і в інших регіонах. Існує думка, що елементи культури ольмеків були запозичені майже всіма наступними цивілізаціями регіону.Назва ольмеки походить з мови ацтеків науатль, що дослівно значить «люди з країни каучуку». Ольмеки вважали ягуарів священними тваринами та вірили, що походять від них. До нашого часу дійшло багато зображень і скульптур цієї тварини, зроблених ольмеками.Першою стародавньою столицею ольмецької цивілізації вважається місто Сан-Лоренцо. Археологи вважають, що в певні періоди тут жило близько 5000 мешканців. Тут розташована одна з найдавніших пірамід ольмеків, оздоблена зображеннями ягуарів.Ольмеки не тільки першими в Центральній Америці збудували піраміди, але також першими на континенті впровадили писемність. Ольмеки писали зверху вниз, застосовуючи ієрогліфи. Інші цивілізації Мезоамерики, такі як майя запозичили ольмецьку писемність.Ольмеки використовували сполучення крапок і рисок для позначення цифр. Вони були першими в Америці, хто винайшов концепцію нуля.Серед пам'яток ольмецької культури, які дійшли до нашого часу, визначне місце посідають календарі. Календарі ольмеків відзначалися надзвичайною точністю й були пізніше запозичені іншими цивілізаціями Мезоамерики. Майя. Народи майя населяли півострів Юкатан. Їх цивілізація розвивалася на території, яка сьогодні належить до Мексиці, Гватемалі, Сальвадору і Гондурасу і основу її складали окремі міста-держави. Найбільший з них - Тікаль.Під владою великих міст були прилеглі до них землі й містечка поменше. Всі міста держави майя були пов'язані між собою дорогами, по яких проходили торгові шляхи. Торгували майя між собою та іншими народами нефритом, какао-бобами, сіллю і шкурами ягуарів.Це дивно, але інки, майя та ацтеки не мали уявлення про колесі і товари, якщо не було можливості доставляти їх по воді, по дорогах переносили носильники. За стінами міст майя займалися селянською працею, в основному вирощували кукурудзу.Сьогодні вражають пізнання майя в галузі математики та астрономії. Про точність календаря, складеного жерцями майя, написані цілі наукові праці, а розроблена майя система писемності містить безліч найрізноманітніших символів.Після багатовікового процвітання цивілізація майя до XIV століття раптом загадковим чином занепала, а в 1500-ті роки іспанські завойовники (конкістадори) довершили її розпад.

Ацтеки. Імперія ацтеків розташовувалася західніше земель майя, на території сучасної Мексики. Столиця ацтеків, велике місто Теночитлана займав площу близько 15кв.км і розташовувався на острові посеред озера Тескоко.У житті інків, майя та ацтеків релігія займала дуже важливу роль. Поклонялися вони багатьом богам, а їхні храми у вигляді ступінчастих пірамід вражають своєю грандіозністю не менш пірамід єгипетських (висота деяких з них сягала 45 метрів!). На вершинах цих пірамід ацтеки здійснювали людські жертвопринесення своїм богам.Ще одна прикмета цивілізації ацтеків - це повсюдне захоплення схожою на сучасний баскетбол грою в м'яч. Правда кільце в цій грі розташовувалося вертикально, і м'яча можна було торкатися тільки передпліччями і стегнами ніг. Гравці команди, що програла дуже часто приносилися в жертву.До нас дійшли і імена правителів ацтеків, при яких їх імперія досягла найбільшого розквіту - Монтесума I (1440-1468 роки правління) і Монтесума II (почав правління в 1502 році). Цивілізація ацтеків, також як і майя, теж загинула під натиском конкістадорів. Сталося це в 1521 році.

Інки. Імперія інків простягалася на 2000 км уздовж тихоокеанського узбережжя Південної Америки. Розквіт її припав на закінчення 1400-х початок 1500-х років. Крім інків існували й інші держави південноамериканських індіанців (наприклад, Тіауанако, ГУАР або чиму), але всі вони прийшли в занепад і були завойовані інками.Інки займалися підсічно-вогневим землеробством (випалювали і обробляли галявини в джунглях Амазонки), полюванням, торгівлею і будівництвом. Столиця їх, місто Куско, знаходився високо в Андах, і інки побудували цілу мережу високогірних доріг, з канатними підвісними мостами через ущелини.У XVI столітті інки, майя та ацтеки були завойовані і поневолені європейцями, і хто знає, як склалася б доля їх цивілізацій, якщо до часу появи конкістадорів вони володіли б вогнепальною зброєю





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-20; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 844 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Своим успехом я обязана тому, что никогда не оправдывалась и не принимала оправданий от других. © Флоренс Найтингейл
==> читать все изречения...

2351 - | 2153 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.