Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Етапи еволюції Сонця і Сонячної системи

Відповідно до теорії акреції, Сонячна система утворилася з хмари розрідженого газу і пилу. Газова хмара складалася в основному зі згущень водню.

Гравітаційні сили поступово викликають стиск хмари. Його щільність і маса в центра зростають. Газова хмара починає здобувати форму правильного диска. Сонце в зародковій стадії починає світитися завдяки енергії гравітаційного стиску.

Матеріал, вилучений від Сонця, поступово концентрується в солярну хмару, згущення якого стають усе більш явними.

Сонце стискується і продовжує випромінювати променисту енергію. Усе велика частина сонячної хмари конденсується в окремі згустки.

Сонце, оточене системою що сформувалися протопланет (згущення холодної розсіяної матерії - протопланетна хмара), стискується приблизно до сучасного розміру, але його світність складає лише половину сучасної величини. Сонячна система близька до сучасного стану, хоча Сонце ще має жовтогаряче світіння і продовжує повільно стискуватися.

Внутрішня частина Сонця нагрілася до критичної температури. Залишилося порівняно небагато протопланет.

У міру того як Сонце досягає стану стійкого випромінювання, протопланети здобувають сферичну форму. Чотири гіганти: Юпітер, Сатурн, Уран і Нептун - вилучені від Сонця на відстань близько 650 млн. км.

У наші дні Сонячна система складається із Сонця, що представляє собою залишок центральної частини первісної хмари, дев'яти основних планет і більш дрібних тел.

В міру вигоряння водню в ядрі Сонця область термоядерного "горіння" буде зрушуватися до поверхні. Зі зниженням температури поверхні при загальному збільшенні випромінюваної енергії розміри Сонця будуть збільшуватися.

Сонце продовжує еволюціонувати. З ростом випромінюваної енергії значно підвищиться температура планет.

Розширення Сонця продовжується. Область термоядерного "горіння" досягає поверхні. Через 600 млн. років діаметр Сонця збільшиться в 50 разів.

Коли в центрі Сонця буде досягнута критична температура, почне "горіти" гелій, відбудеться так називаний гелієвий спалах.

Після тимчасового стиску діаметр Сонця збільшиться в 400 разів.

До цього часу усі внутрішні планети будуть зруйновані. Сонце стане нестабільним, досягши критичного етапу свого розвитку. Воно перетвориться в червоного гіганта з величезної, щодо холодною поверхнею і розпеченим щільним ядром.

Під дією сили ваги усередині Сонця відбудеться різка перебудова його структури, і Сонце усього лише за 50 тис. років перетвориться в понад щільний білий карлик.

Як білий карлик Сонце буде продовжувати слабко випромінювати необмежено довго. Зрештою випромінювання припиниться. І Сонце буде існувати як мертва чорна куля - чорний карлик.

Будова Сонячної системи: планети, комети, метеорити, метеори, астероїди. Місяць - супутник Землі. Вплив Місяця на Землю. Фази Місяця. Вплив небесних тіл на природні процеси на Землі.

Сонячна система - це Сонце і небесні тіла, що звертаються довкола нього: планети і їх супутники (місяця), кам'яні і крижані брили, а також величезна кількість пилу. На сьогоднішній день у Сонячній системі виявлено 9 планет.

Існує декілька гіпотез про те, як виникла Сонячна система. Одні вчені вважають, що це сталося в результаті космічної катастрофи, соли із Сонцем стикнулася комета, і тоді з розпеченої сонячної речовини утворилися згустки, які, поступово охолоджуючись, сформувалися у кулі й стали планетами.

Інші вчені вважають, що Сонце і планети виникли з тієї ж самої розжареної хмари газу. Інші стверджують, що планети взагалі ніколи не були розжареними кулями і виникли з холодної речовини, яка складалася з газів і пилу навколо Сонця.

Наше життя на Землі можливе тільки завдяки Сонцю. Люди ро­зуміли це ще в давнину і вважали Сонце божеством. Його називали по-різному: у Давній Греції — Геліос, в Єгипті — Ра, а у давній Русі — Ярило.

Сонце - небесне тіло, розташоване в центрі нашої сонячної системи. Це найближча до Землі зірка. Сонце має кулясту форму і складається з розпечених газів, діаметр Сонця в 109 разів більше діаметра Землі. Маса Сонця в 330 тисяч разів більша, ніж маса Землі. Земля серед дев'яти планет Сонячної системи сяде п'яте місце за розмірами, а за відстанню від Сонця - третє.

Узагальнююча схема

Тіла Сонячної системи
10 великих тіл   Численні дрібні тіла
1 зірка - Сонце 9 планет та їх супутники   Астероїди Комети Метеори Метеорити
  4 планети земної групи 5 планет-гігантів      
             

Планета - це велике сферичне тіло, що звертається навколо зірки. У своєму русі по орбіті планета обертається також навколо своєї осі (уявлюваної прямої, що проходить через центр планети).

У багатьох планет Сонячної системи є природні супутники - місяця.

Супутник - це небесне тіло, що звертається навколо планети.

Супутник звертається навколо планети точно так само, як планета звертається навколо зірки. У Землі всього один супутник, але є планети, у яких їх набагато більше. Наприклад, у Сатурна не менше тридцяти місяців.

Схема

>+ 60000C => газоподібний стан речовини   водень – 63% гелій 36%; інші елементи (68 – табл. Менделєєва) -1%
Земля
Світло розповсюджується зі швидкістю 300000 км/сек. и прямолінійно  
Світло до Землі іде 8 хв.19 с
Відстань~ 150 млн. км
Сонце – розжарене небесне тіло – зірка.

Ø Центр Сонячної системи

Ø Обертається навколо своєї осі

Ø Єдина зірка, яку можна бачити вдень

Ø Середня за t0, величиною і найблища до Землі зірка

Ø Жовтий карлик,

Ø Джерело тепла і світла

Ø Має корону

Ø Вік - 5 x109 лет

Ø По d Сонця = могли б розміститися більш 100 космічних тіл = Землі

Ø Плями – темні пори, в них охолоджується газ, бо там нижча t0.

Ø Його може заступити Місяць – це затемнення

Ø mC > mЗ у 332000 разів

Ø d Сонця > d Землі у 109 разів

Ø

 

Будова Сонячної системи
Великі планети Малі планети (Астероїди) Супутники Комети (Хвостата зірка) Метеорити Метеори (падаючі зірки)
Ø Меркурій (блища до Сонця планета) Ø Венера (дуже ярка) Ø Земля (життя) Ø Марс (червона) Ø Юпітер (складається з газів і не має твердої поверхні) Ø Сатурн (складається з газів і не має твердої поверхні;навколо кільця з кусків каменя і льоду) Ø Уран (оточений 9 кільцями) Ø Нептун (темно, холодно, гази) Ø Плутон (виявлена останньою 1930) § Церера § Веста § Юнона § Паллада Більш 1600 Астероїди – планети- «крихти», найбільша крихта d=770км, найменша-1 км. Астероїди – тисячин кам’янистих тіл, які утворюються між орбітами Марса і Юпітера Ø Меркурій - немає Ø Венера - немає Ø Земля - Луна Ø Марс - 2 Ø Юпітер - 14 Ø Сатурн - 10 Ø Уран - 5 Ø
Астрономія – наука о небесних тілах.  
Нептун - 2

Ø Плутон -?

Небесне тіло, яке складається із льоду, камінів і має довгий хвіст (потік розжарених газів і пилинок) Обломки комет, астероїдів, які впали на Землю Це каміні, які возгоряються при вході в земну атмосферу. Вони колись були часткою комети

q ДИДАКТИЧНЕ ЗАВДАННЯ

Проаналізуйте схему і зробіть порівняльну характеристику Сонця і великих планет.

- Чим відрізняються планети від Сонця?

- Що спільне між Сонцем і планетами?

 

Відмінності Загальне Відмінності
Сонце § § § § небесні тіла § форма кулі § обертаються круг своєї вісі Планети § нерозжарені небесні тіла; § рухаються за своїми орбітами на різних відстанях від Сонця; § не великі за розміром; § не випромінюють світло,світять відбитим світлом

ВИСНОВОК:

Сонце - є найбільш важливим небесним тілом Сонячної систем, тому що довкола нього ображаються багато хто небесне тіла, освящаються й обігріваються ім. Навколо Сонця рухається безупинно 9 великих планет, у тому числі і Земля. Больших розмірів, однак це середня по величезна зірка - жовтий карлик.

Послухайте уривок із книги шведської письменниці С. Лагерлеф "Чудесна подорож Нильса з дикими гусаками", у якому розповідається про дурного троля, що побудував будинок у самого Сонця, і поясніть, чому змерзнув дурний троль:

"Побудую будинок ближче до сонця - вирішив дурний троль - нехай воно мене гріє. І троль прийнявся за роботу. Він збирав усюди камені і нагромаджував їх один на одного. Незабаром гора з каменів піднялася ледве не до самих хмар.

- От тепер, мабуть, вистачить!- сказав троль. Буду жити у самого сонця під боком. Уже поруч із сонцем не змерзну. І троль поліз на гору.

Тільки що таке?! Чим вище він лізе, тим холодніше стає. Добрався до вершини.

- Ну,- думає,- звідси до сонця рукою подати!

А в самого від холоду зуб на зуб не попадає.

Троль цей був упертий: якщо вже йому в голову що западе, нічим не виб'єш. Вирішив на горі побудувати будинок - і побудував.

Сонце начебто б близько, а холод усе рівно до кісток пробирає.

Так цей дурний троль і змерзнув".

Чому ж змерзнув дурний троль? Чого він не знав? (Троль не знав, що повітря нагрівається від земної поверхні. Тому, чим вище над нею, тим холодніше.)

 



<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Зірки згруповані людьми в сузір’я | Вплив Сонця на природні процеси на Землі, життя людей, стан здоров'я, господарські проблеми.
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-20; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1114 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Надо любить жизнь больше, чем смысл жизни. © Федор Достоевский
==> читать все изречения...

2298 - | 1985 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.015 с.