Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Поведінка керівника в проблемних ситуаціях




Поведінка керівників у кризових ситуаціях виявляє їхню здатність до керування і служить перевіркою їхніх методів і стилів керування. При цьому на прийняті рішення, як правило, накладається відбиток навичок, темпераменту й елементів творчості, що наявні в керівника.

Для початкуючого керівника кризова ситуація є іспитом, що може визначити його наступну кар'єру. Якщо він має великі здібності до управлінської діяльності, то кризова ситуація дозволяє виявити їх у короткий період. У цьому випадку керівник вживає енергійних заходів для вирішення виникаючих проблем, самостійно вирішує завдання і завойовує авторитет у підлеглих і колег. Якщо початкуючий керівник не має таких здібностей, то він губиться в кризовій ситуації і його безпорадність, як лідера, стає очевидною.

Можлива також ситуація, коли початкуючий керівник випадково знаходить ефективне вирішення в кризовій ситуації, заслуговуючи схвалення навколишніх. Якщо це схвалення виходить з боку вищестоящих керівників, то вони, як правило, просувають його до так званого «порогу компетентності», на якому його щирі здібності лідера проявляться повною мірою.

Часто початківець-керівник у кризовій ситуації виявляє себе з негативної сторони, і кар'єра його як керівника при відсутності природних здібностей завершується.

Керівник-автократ у кризових ситуаціях почуває себе впевнено. Він рішуче керує своїми підлеглими, незважаючи на можливі наслідки. Іноді, наприклад, в аварійній ситуації такий стиль буває необхідний. Варто визнати, що в обставинах, пов'язаних зі стихійним лихом, аварією чи вкрай терміновою роботою, керівник-автократ працює швидко і рішуче.
Взагалі класичний автократ в екстремальній ситуації почуває себе «як риба у воді». Командувати, одноосібно приймати рішення, ні з ким не радячись, — рідна стихія автократа. У подібних випадках він, як правило, не викликає негативної реакції у виконавців, тому що вони розуміють, що в екстремальній ситуації не до консультацій і нарад. Варто діяти злагоджено, рішуче, підкоряючись волі і діям однієї людини. Якщо керівник раніше не дискредитував себе в очах колективу, співробітники поставляться до нього з довірою і будуть охоче підкорятися.

Але в будь-якому випадку необхідно пам'ятати, що авторитарний метод керівництва при всіх своїх недоліках і достоїнствах може бути дуже небезпечним для суспільства і використовувати його необхідно з великою обережністю.

Для керівника-ліберала, на відміну від автократа, кризова ситуація є важким іспитом, що потрясає основи його поведінки як керуючого, стиль керівництва якого, як правило, полягає у відхиленні від активної позиції і прихильності його до сформованих традицій.

У кризових ситуаціях керівник-ліберал вибирає тактику очікування, сподіваючись, що все якось проясниться, втрясеться і стабілізується, а кризова ситуація зникне сама по собі.

Він уважно стежить за реакцією вищестоящих керівників, намагаючись знайти рішення для ліквідації кризи відповідно до аналогії в минулому.
При виборі рішення ліберал орієнтується на середній рівень, а не на оптимальні дії. Прийняте ним рішення найчастіше закріплює проміжну ситуацію в діапазоні — від нормальної до кризової.

Керівник-ліберал у своїй діяльності і при прийнятті рішень може пожертвувати інтересами підлеглих, ретельно маскуючи при цьому свою щиру позицію.

Керівник-популіст своєю поведінкою в кризових ситуаціях подібний до ліберала. Він у першу чергу намагається зберігати атмосферу товариства і доброзичливості в колективі.

Популіст, як правило, важкі і неприємні рішення відкладає в довгу шухляду. Такий керівник, повідомляючи підлеглим непопу-лярні рішення, часто посилається на те, що вони прийняті нагорі. У кризовій ситуації він займає тактику вичікування і зволікань в надії, що все зробиться саме собою.

Керівник-демократ у кризовій ситуації не втрачає цілковитого самовладання і не змінює свого стилю керівництва. Він приймає рішення творчо, на основі інформації про проблему і думки підлеглих про шляхи вирішення проблеми, зосереджує увагу на реальних фактах при розгляді, знаходить першопричину виникнення пробле-ми, чітко виділяє пріоритети, ставить мету і завдання і домагається їхнього розв'язання в діловій, конструктивній формі.

Керівник-апаратник (формаліст, демократ) у кризових ситуаціях намагається, насамперед, приймати рішення на основі наявних інструкцій і аналогів. Тому керівників такого стилю ще називають регламентаторами. Прописний пошук рішення серед правил, інструкцій і вказівок, як правило, нічого не дає, а творчості й інтуїції в керівника-апаратника немає. Він не може аналізувати ситуацію, виявити причини настання кризи, проблеми і розробити заходи для подолання кризи, а, приймаючи рішення, заходить у тупик. Завжди звертається до вищестоящого керівництва і, таким чином, затягує ухвалення рішення. А саме звертання до вищого керівництва оформляється у вигляді листів, офіційних запитів і т.п. У підсумку рішення не приймається чи взагалі є половинчатим, а криза, наростаючи, призводить до виходу з ладу самої системи керування, а можливо, і до руйнування всієї організації.

Узагальнення наведеного огляду і короткого аналізу ситуаційних моделей лідерства і стилів поведінки окремих типів керівників в екстремальних умовах не дозволяє зробити якийсь однозначний висновок, але в значній мірі полегшує ведення можливої лінії поведінки тих чи інших керівників, що само по собі не так уже й мало. Уявлення про можливу поведінку керівників, хоча б з цієї сторони, багатоаспектної проблеми кризового ситуаційного керування, істотно збагачує наші уявлення про нього і дозволяє бачити можливі шляхи розв'язання кризових ситуацій.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-19; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 442 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Победа - это еще не все, все - это постоянное желание побеждать. © Винс Ломбарди
==> читать все изречения...

2212 - | 2047 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.