Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Генерального прокурора України В. Занфіров




Міст Києва та Севастополя

ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ

Про позитивний досвід роботи прокуратури Миколаївської області з організації правозахисної діяльності у сфері використання коштів для здійснення державних соціальних виплат

 

 

Вивчення Генеральною прокуратурою України з виїздом на місце засвідчило ефективність організації прокуратурою Миколаївської області правозахисної діяльності у сфері використання коштів, призначених для здійснення державних соціальних виплат.

Ураховуючи, що упродовж 2010 - першого півріччя 2011 років у Миколаївській області виплачено 1 млрд. грн. різних державних допомог, з яких 805,9 млн. грн. становить допомога сім’ям з дітьми, апаратом прокуратури області детально проаналізовано статистичні та аналітичні матеріали органів виконавчої влади та самоврядування, державного контролю та органів соціального захисту населення щодо здійснення гарантованих державою соціальних виплат.

Стан законності в указаній сфері 24.03.2010 та 31.03.2011 розглянуто на розширених засіданнях колегії прокуратури Миколаївської області за участі керівників контрольно-ревізійного управління, Головного управління державного казначейства в області, а також підпорядкованих прокурорів. Зазначені питання неодноразово обговорювались на оперативних нарадах у керівництва прокуратури області. Для підпорядкованих прокурорів та їх помічників, за якими закріплено здійснення правозахисної функції, 02.02.2011 та 05.07.2011 проведено відповідні навчально-методичні семінарські заняття. Прокуратурою області 10.02.2011 та 29.04.2011 направлено підпорядкованим прокурорам листи інформаційного та орієнтувального характеру з питань захисту прав, у тому числі пільгових категорій громадян, у сфері державних соціальних виплат. Розроблено низку конкретних заходів, спрямованих на ретельне вивчення підстав та обставин звернення громадян за отриманням допомоги, а також подальшого руху коштів із її спрямування та використання адресатами.

Передумовою ефективності організованих перевірок стало застосування прийомів одержання та дослідження інформації з архівної комп’ютерної бази даних "Автоматизована система обробки персональних даних" (далі – АСОПД) органів соціального захисту населення про осіб - одержувачів допомоги при народженні дитини (дату подання заяви, прізвище, ім’я та побатькові заявника, місце реєстрації, дату народження та ім’я дитини, розміри та періоди виплати коштів, коди банків та номери рахунків, на які перераховувалась допомога). До перевірки по роботі з АСОПД залучено експертів - криміналістів з комп’ютерної техніки та програмних продуктів Миколаївського відділення Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз.

Реалізуючи комплексний підхід до проведення перевірки, у максимально стислі строки з адресно-довідкового бюро, підрозділів громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб УМВС України в області витребувано відомості щодо фактичних адрес реєстрації та проживання одержувачів допомоги. З органів державної податкової служби – дані щодо присвоєння відповідним громадянам ідентифікаційних номерів. Від медичних закладів - інформацію про народжених дітей, а з органів державної реєстрації актів цивільного стану – щодо фактично зареєстрованих дітей. З метою прискорення зазначеної роботи на вимогу прокуратури до перевірки також залучались співробітники ДСБЕЗ УМВС України в Миколаївській області.

Результати порівняння одержаних відомостей з документами особових справ громадян, на яких оформлялась допомога, та іншими наявними матеріалами одночасно підкріплювались відібранням пояснень у її одержувачів та відповідних службових осіб.

Завдяки ретельному аналізу та порівнянню вказаної інформації виявлено факти систематичного розкрадання бюджетних коштів за участі службових осіб органів праці та соціального захисту населення.

При вивченні особових справ встановлено розбіжності з даними АСОПД та їх відсутність щодо окремих осіб – отримувачів допомоги, що мотивувалось працівниками зазначених органів нібито вибуттям цих громадян до інших регіонів. Проте згідно з одержаною з адресно-довідкового бюро УМВС України в області інформацією відповідні громадяни місця проживання не змінювали.

Наступним відібранням пояснень, звіркою з даними медичних закладів про народжених дітей, відомостями органів державної реєстрації актів цивільного стану щодо зареєстрованих дітей установлено відсутність у відповідний період у зазначених осіб народжених дітей. При цьому особові справи не зареєстровано ні в журналі реєстрації особових рахунків при первинному зверненні, ні в журналі реєстрації особових справ, що вибули до інших органів. Жодних документів на призначення допомоги при народженні дитини громадяни не надавали, а перераховані як одноразову допомогу у зв’язку з нібито народженням дитини кошти отримали на відкриті в банках рахунки.

У подальшому встановлено, що у порушення ст. 10 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» (п.11), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751, головний спеціаліст відділу соціальних виплат разом із завідувачем сектору прийому заяв управління соціальних виплат і компенсацій Заводського району департаменту праці та соціального захисту населення виконкому Миколаївської міськради (далі – управління), зловживаючи своїм службовим становищем, упродовж 2005-2009 років без оформлення в установленому порядку особових справ для призначення допомоги при народженні дитини вносили завідомо недостовірні дані до АСОПД щодо народження дітей. У такий спосіб ними на 30 осіб (рідних, друзів, знайомих) сфальсифіковано підстави для видачі указаної допомоги. Отримані цими громадянами на відкриті в різних банках рахунки бюджетні кошти розподілялись між учасниками злочинної схеми.

За результатами перевірки прокуратурою Заводського району м. Миколаєва 01.11.2010 стосовно службових осіб управління порушено кримінальну справу за ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 365, ч. 2 ст. 366 КК України. Також під час досудового слідства завідувачу сектору прийому заяв управління додатково інкриміновано вчинення злочину, передбаченого ч.1 ст.368 КК України, за фактом отримання хабара у розмірі 2 тис. грн. за неповідомлення про виявлені факти незаконного оформлення допомог у зв’язку з народженням дитини. Загалом у справі пред’явлено обвинувачення 19 особам. Двох обвинувачених, у тому числі одного із службовців управління, узято під варту.

Розмір заподіяних збитків у справі становить 530 тис. грн., з яких у ході слідства відшкодовано понад 120 тис. грн. Також прокуратурою району до 13 осіб, які є обвинуваченими у справі, пред’явлено позови з метою відшкодування завданих державі збитків на суму 410 тис. грн. Накладено арешт на майно обвинувачених на суму 398 тис. грн.

За результатами досудового слідства указану кримінальну справу 27.02.2011 надіслано до суду.

Продовживши перевірки на цьому напрямі, вищезазначену методику вдосконалено більш ретельним дослідженням особливостей технічного виконання документів, покладених в основу призначення та виплати допомоги, у тому числі із залученням фахівців у галузі криміналістики.

Так, з метою фахового дослідження у матеріалах з оформлення державної допомоги при народженні дитини відтисків печаток, порядку нанесення підписів та печатного тексту залучено експертів-криміналістів Миколаївського відділення Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз. До вивчення почерку та підписів, а також матеріалів та волокон наявних документів залучено криміналістів науково-дослідного експертно – криміналістичного центру при УМВС України в Миколаївській області.

Таким чином установлено, що начальник відділу соціальних гарантій та компенсацій управління соціальних виплат і компенсацій Заводського району м. Миколаєва з існуючих особових справ виготовляла копії документів, необхідних для отримання одноразової допомоги у зв’язку з народженням дитини (паспортів, свідоцтв про народження тощо), вносила за допомогою комп’ютерної техніки зміни до них та надавала сфальсифіковані копії для засвідчення дійсності своїм підлеглим. У подальшому зі сфабрикованих у такий спосіб матеріалів сформовано особові справи неіснуючих одержувачів та перераховано на відкриті на них рахунки у банківських установах бюджетні кошти. Після надходження на рахунки кошти знімались та використовувались начальником відділу на власний розсуд.

Указані факти викрито шляхом відібрання пояснень у спеціалістів управління та звірки з даними, одержаними з підрозділів громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб УМВС України в області та від органів державної податкової служби щодо видачі паспортів та присвоєння ідентифікаційних номерів особам, які отримували одноразову допомогу у зв’язку з народженням дитини за кордоном, а також від органів реєстрації актів цивільного стану та адресно-довідкового бюро щодо місця проживання цих осіб та реєстрації фактів народження дітей.

Крім цього, після встановлення кола осіб, причетних до вчинення вищезазначених протиправних дій, на вимогу прокуратури на підставі ст. ст. 6, 9 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» СДСБЕЗ Заводського РВ ММУ УМВС України в області заведено відповідну оперативно-розшукову справу, чим забезпечено використання у встановленому законодавством порядку можливості зняття інформації з каналів телефонного зв’язку, запису телефонних розмов, у яких обговорювались питання щодо реалізації протиправних намірів та способи приховати сліди злочину. Ці матеріали у подальшому використано як докази у кримінальній справі.

За цим фактом прокуратурою Заводського району 28.01.2011 стосовно зазначеної службової особи порушено кримінальну справу за ч.5 ст. 191, ч. 2 ст. 366 КК України. У вищезазначений спосіб начальником відділу управління та трьома членами її родини, які об’єдналися в злочинне угруповання, спричинено збитки державному бюджету на суму 347 тис. грн. У ході слідства їм пред’явлено обвинувачення у скоєнні злочинів, передбачених ч.5 ст.191, ч.2 ст.15, ч.5 ст.191, ч.3 ст.28, ч.2 ст.366 КК України. Начальник відділу управління перебуває під вартою. У справі також пред’явлено позов з метою відшкодування завданих державі збитків на суму 418,8 тис. грн. (із урахуванням коштів, витрачених на проведення технічних та почеркознавчих експертиз).

За результатами досудового слідства кримінальну справу 25.06.2011 направлено до суду.

Стосовно спеціалістів сектору прийому заяв відділу соціальних виплат управління, які, не перевіряючи достовірності копій документів та не впевнившись в існуванні осіб, які начебто звернулись до управління для отримання одноразової допомоги при народженні дитини, завіряли документи та формували вищезазначені особові справи, прокуратурою 29.04.2011 порушено кримінальну справу за ч.2 ст.367 КК України, яку розслідувано та 06.06.2011 з обвинувальним висновком направлено до суду.

Крім цього, щодо двох економістів відділу обслуговування фізичних осіб філії АБ «Південний» у м. Миколаєві, які при формуванні справ та відкритті рахунків у банку не забезпечили перевірки справжності документів та підписів відповідних громадян, що начебто звернулися до управління праці та соціального захисту населення Заводського району для отримання одноразової допомоги, прокуратурою 14.06.2011 порушено кримінальну справу за ч.2 ст.367 КК України, яку розслідувано та 22.07.2011 з обвинувальним висновком направлено до суду.

Судовий розгляд зазначених справ триває.

Прокуратурою Врадіївського району у 2010 році завершено досудове слідство у кримінальній справі щодо трьох службових осіб Кривоозерської філії ВАТ «Державний ощадний банк України», управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації, які упродовж 2004-2008 років привласнили 626,6 тис. грн. коштів державного бюджету, призначених для виплати одноразової допомоги при народженні дитини та соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям. Вироком суду від 30.12.2010 винних засуджено до різних строків позбавлення волі.

За вищезазначеною злочинною схемою бухгалтер-спеціаліст та головний спеціаліст відділу соціальних виплат управління праці та соціального захисту населення Врадіївської райдержадміністрації фальсифікували пакети документів з виплати зазначених допомог на підставних осіб, а касир - контролер Кривоозерської філії ВАТ «Державний ощадний банк України» забезпечувала незаконне відкриття банківських рахунків на таких «одержувачів допомоги». Після надходження коштів допомоги на ці рахунки усі три указані посадові особи підробляли підписи від імені одержувачів допомог у видаткових касових документах банку, а відповідні кошти обертали на свою користь.

Під час досудового слідства у зазначеній кримінальній справі обвинуваченими відшкодовано 243,6 тис. грн. З метою відшкодування решти збитків прокурором Врадіївського району у порядку ст.ст. 28, 29 КПК України в інтересах держави в особі управління праці та соціального захисту населення Врадіївської райдержадміністрації пред’явлено цивільний позов про стягнення з обвинувачених завданої злочином шкоди у сумі 383 тис. грн., який судом задоволено в повному обсязі.

Усього упродовж 2010-2011 років органами прокуратури області у сфері соціального захисту пільгових категорій громадян порушено 11 кримінальних справ, з яких 8 скеровано до суду. Внесено 646 документів прокурорського реагування, за результатами розгляду яких до відповідальності притягнуто 276 посадових осіб, з яких 75 – посадовців органів державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, 44 - державного контролю. Відшкодовано 26,3 млн. грн.

Крім цього, у 2010-2011 роках прокурорами на захист прав громадян у сфері державних соціальних виплат пред’явлено 647 позовів, з яких уже розглянуто та задоволено 580 позовів та заяв на суму 410 тис. грн. Реально поновлено їх права та виплачено понад 150 тис. грн. Решту судових рішень звернуто до примусового виконання.

Цей лист, схвалений 04.11.2011 науково-методичною радою при Генеральній прокуратурі України, надсилається для використання в роботі з метою підвищення ефективності правозахисної діяльності у сфері використання коштів, призначених для здійснення гарантованих державою соціальних виплат.

 

Примітка: Після набрання чинності прийнятим 13.04.2012 Верховною Радою України Кримінальним процесуальним кодексом України №4651-VI досудове розслідування кримінальних правопорушень розпочинається з моменту внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ст.214 КПК України 2012 року).

Заступник

Генерального прокурора України В. Занфіров





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 348 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент может не знать в двух случаях: не знал, или забыл. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2781 - | 2342 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.