Показники оцінки майнового стану
Загальна сума господарських засобів, що знаходяться в розпорядженні підприємства за звітний період збільшилася на 253499 або на 9,36%. Така зміна свідчить про покращення загального майнового стану.
Частка необоротних активів в активах зменшилася на 4,37%. Частка основних засобів в активах зменшилася на 3,03%, а частка основних засобів в необоротних активах збільшилася на 1,41% Коефіцієнти співвідношення необоротних і оборотних активів та оборотних і необоротних активів свідчать, що підприємство займається виробничою діяльністю (необоротних активів більше ніж оборотних), що характерно для всіх виробничих підприємств.
Коефіцієнт зносу основних засобів у 2011 р. збільшився на 10,71% і склав -0,04, що свідчить, що основні засоби підприємства зношені на 62% і потребують більш інтенсивного оновлення. Це підтверджує і той факт, що коефіцієнт придатності (відношення залишкової вартості до первісної) знизився до 0,04 (на 5,84%).
Показники фінансової стійкості
Коефіцієнт фінансової незалежності (автономії) збільшився на 15,47%. Коефіцієнт фінансової незалежності (автономії) розраховується як відношення власного капіталу підприємства до підсумку балансу підприємства і показує питому вагу власного капіталу в загальній сумі засобів, авансованих у його діяльність. Він характеризує можливість підприємства виконати свої зовнішні зобов'язання за рахунок використання власних активів, його незалежність від позикових джерел, отже його зниження свідчить про зниження такої незалежності. Але частина власного капіталу в загальній сумі фінансових ресурсів повинна бути не меншою 50%, а у нашому випадку складає 60%, що є, незважаючи на зниження, досить надійним.
Коефіцієнт маневреності власного капіталу показує, яка частина власного капіталу використовується для фінансування поточної діяльності, тобто вкладена в оборотні засоби, а яка - капіталізована. Коефіцієнт маневреності власного капіталу розраховується як відношення чистого оборотного капіталу до власного капіталу. Як ми бачимо, у 2010 році цей коефіцієнт був майже рівний нулеві (=0,02) (тобто власний капітал майже не використовувався для фінансування поточної діяльності), а у 2011 році він досягнув позначки 0,12, знаходячись в прийнятних межах для цього показника.
Коефіцієнт концентрації залученого капіталу зменшився на 30,7%. Коефіцієнт незалежності зріс на 15,47%, тобто настільки збільшилося співвідношення власного капіталу до залученого. Обернений до нього коефіцієнт співвідношення залученого і власного капіталу, відповідно, зменшився на 40,41%. Коефіцієнт інвестування збільшився на 20,75%.
Такі зміни свідчать про посилення фінансової стійкості підприємства.
Показники рентабельності
Рентабельність — поняття, що характеризує економічну ефективність виробництва, за якої підприємство за рахунок грошової виручки від реалізації продукції (робіт, послуг) повністю відшкодовує витрати на її виробництво й одержує прибуток як головне джерело розширеного відтворення.
Елементарні розрахунки показують, що майже усі показники рентабельності збільшилися. Це пов’язано з тим фактом, що чистий збиток у 2011 році зменшився, порівняно з 2010 роком (333854тис.грн. проти 427651 тис. грн.)
Спостерігається несуттєве зменшення рентабельності власного капіталу та основних засобів, що пов’язано зі зменшенням іх розміру у 2011 році.
Проте, якщо користуватися лише показником рівня рентабельності, може скластися неправильна уява про економічну ефективність, а значить, і про ступінь вигідності виробництва тієї чи іншої продукції в умовах господарства. Отже необхідно аналізувати усі показники у комплексі.
Показники ліквідності та платоспроможності
Ліквідність підприємства – це його спроможність швидко реалізувати активи й одержати гроші для оплати своїх зобов’язань, тобто це співвідношення величини його високоліквідних активів (кошти, ринкові цінні папери, дебіторська заборгованість) і короткострокової заборгованості.
Оборотний капітал підприємства збільшився на 76,72%. Власний оборотний (функціонуючий) капітал збільшився на 83,13%.
Коефіцієнт оборотності оборотного капіталу зменшився на 22,98%, отже знизилась частка чистого доходу на одиницю власного оборотного капіталу.
Коефіцієнт покриття (загальної ліквідності), коефіцієнт швидкої ліквідності, збільшилися відповідно на 25,61%, 45,86%, коефіцієнт абсолютної ліквідності зменшився на 1%. Сбільшення величини коефіцієнта покриття може статися під впливом двох факторів: зменшення поточних активів і значного зменшення короткострокових зобов'язань – у нашому випадку реалізується другий випадок.
Показники ділової активності
Виручка від реалізації зросла на 22,24% і склала 839708 тис.грн.
Чистий збиток підприємства збільшився на 66660,00 тис. грн.,тобто маємо негативну динаміку цього показника. Продуктивність праці зросла на 41,06% і досягла позначки у 237,5 грн./чол.
SWOT-аналіз
Для того чтобы получить ясную оценку сил предприятия и ситуации на рынке, существует SWOT-анализ.
SWOT-анализ - это определение сильных и слабых сторон предприятия, а также возможностей и угроз, исходящих из его ближайшего окружения (внешней среды).
SWOT анализ состоит из:
- Сильные стороны (Strengths) - преимущества организации;
- Слабости (Weaknesses) - недостатки организации;
- Возможности (Opportunities) - факторы внешней среды, использование которых создаст преимущества организации на рынке;
- Угрозы (Threats) - факторы, которые могут потенциально ухудшить положение организации на рынке.
Сильные стороны предприятия - то, в чем оно преуспело или какая-то особенность, предоставляющая дополнительные возможности. Сила может заключаться в имеющемся у компании опыте, доступе к уникальным ресурсам, наличии передовой технологии и современного оборудования, высокой квалификации персонала, высоком качестве выпускаемой продукции, известности торговой марки и т.п.
Слабые стороны предприятия - это отсутствие чего-то важного для функционирования предприятия или то, что компании пока не удается по сравнению с другими и ставит предприятие в неблагоприятное положение. В качестве примера слабых сторон можно привести слишком узкий ассортимент выпускаемых товаров, плохую репутацию компании на рынке, недостаток финансирования, низкий уровень сервиса и т.п.
Возможности - это благоприятные обстоятельства, которые предприятие может использовать для получения преимущества. В качестве примера рыночных возможностей можно привести ухудшение позиций конкурентов, резкий рост спроса, появление новых технологий производства продукции, рост уровня доходов населения и т.п.
Угрозы - события, наступление которых может оказать неблагоприятное воздействие на предприятие. Примеры рыночных угроз: выход на рынок новых конкурентов, рост налогов, изменение вкусов покупателей, снижение рождаемости и т.п.
Применение SWOT-анализа позволяет систематизировать всю имеющуюся информацию и, видя ясную картину, принимать взвешенные решения, касающиеся развития предприятия. Таблица SWOT-анализа и выявленные альтернативные стратегические задачи необходимы для дальнейшего анализа, выбора стратегии развития предприятия и выбора предпочтительной маркетинговой стратегии. SWOT - анализ подчеркивает, что стратегия должна как можно лучше сочетать внутренние возможности предприятия и внешнюю ситуацию. Проведем SWOT - анализ предприятия ПАТ "ПБК "Славутич"
«Таблица 2»
Карта SWOT- анализа деятельности розничного торгового предприятия ПАТ "ПБК "Славутич"
Сильні сторони | Слабкі сторони |
- Кількість високо-кваліфікованих працівників - Виробничі потужності - Сприятливе середовище для працівників - Імідж компанії - Можливість вкладання коштів у інновації - Фінансова стабільність - велика доля ринку | - Використання реклами - Інноваційна діяльність - Велика кількість конкурентів |
Можливості | Загрози |
- Зростання доходів населення - Збільшення витрат населення - Стабільний курс національної валюти (долар США-гривня) - Зменшення рівня безробіття - Стабільність цін на сировину - Зміна розміру ввізного мита на хміль - Вимогливість до якості продукці - Розширення асортименту продукції | - Політична нестабільність - Зростання ціни на енергоресурси - Скорочення чисельності міського населення - Зміна ставки акцизного збору - Слабкість українського законодавства щодо форми власності та діяльності компанії - Вікова структура |
На основе приведенного выше анализа можно сделать выводы о потенциале развития дистрибьютора компании "ПБК "Славутич", кроющегося в устранении слабых сторон, умелом использовании возможностей и учете угроз. Таким образом, в целях привлечения новых клиентов из сегмента розничных магазинов возможны следующие рекомендации:
1) Усилить слабые стороны:
• Применить новые методы продвижения наших услуг, то есть найти новые каналы сбыта, предварительно устранив сбои в поставках торгового оборудования;
• Работников предприятия следует направить на повышение квалификации.
2) Использовать возможности:
• Наиболее качественнее использовать возможность установки торгового оборудования для привлечения новых клиентов и тем самым истреблять из каналов сбыта конкурирующие фирмы - производители;