Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Вступ до мови програмування




Вступ

 

Книга, яку ви тримаєте в руках не є підручником з основ інформатики, як і не є підручником з вивчення мови програмування Pascal. Ця книга була задумана і створювалась як посібник для учнів та вчителів, які вивчають або викладають курс основ інформатики в загальноосвітніх школах, ліцеях, коледжах та інших навчальних закладах і вивчають мову програмування Pascal. В даній книзі зроблено спробу допомогти вивчити цю мову програмування кожному учню, незалежно від того, чи стане він в майбутньому програмістом, чи ні. Не можуть всі бути водіями автобусів або маршрутних таксі, але вміти водити автомобіль мріють всі, напевне і повинні вміти всі; не всі повинні бути першокласними поварами або кулінарами, але вміти приготувати страву для себе, своїх друзів та знайомих в певних обставинах життя знову ж таки повинні вміти всі – і майбутні жінки, і майбутні чоловіки.

Саме так задумано і побудовано цю книгу: не всі повинні бути класними програмістами, але за певних обставин життя, наприклад, при вивченні курсу основ інформатики в школі чи іншому навчальному закладі, вміти скласти програму для ПЕОМ і причому отримати від цього задоволення повинні всі. Якщо ви поділяєте наше життєве кредо, то ця книга для вас.

Книга може бути використана як перший посібник при вивченні основ програмування в школі або самостійно. Весь матеріал базується на середовищі програмування Turbo Pascal 5.5, і, відповідно, вищих версіях. Враховуючи поширеність даної мови програмування і популярність серед школярів та студентів, мається на увазі, як “популярно” їм рекомендують вивчати цю мову, надіємось, що дана книга допоможе всім бажаючим без особливих труднощів освоїти основи даної мови програмування і заставить звернутись до більш солідних першоджерел.

В книзі міститься велика кількість задач різної ступені складності. Задачі підібрані таким чином, щоб дати змогу набути достатніх навиків у розв’язанні задач підвищеної складності та задач олімпіадного типу. Вчителями задачі можуть використовуватись як на уроках при вивченні певних тем так і при підготовці шкільної команди до олімпіад з програмування.

Уже написано багато книг, присвячених розглядуваній мові програмування, але дана книг претендує на нашу думку на оригінальність саме тому, що в ній автори намагались у простій і доступній формі ввести читача в світ програмування, а не в лабіринти мови.

З приводу всілякого роду зауважень, виявлених помилок, побажань (будемо вдячні за любі корисні зауваження) просимо звертатись за адресою:

Україна

м. Бердичів Житомирської області

пров. Поштовий 8–А кв. 21 (тел.: (8–04143) 9–33–55)

Присяжнюк А.В., Присяжнюк С.А.

Бажаємо всім успіху!

Основи мови програмування

З чого починають вчити мову програмування. З того ж, з чого починають вивчати довільну розмовну мову – з алфавіту та перших обов’язкових слів. Якщо ви вже пишете програми на Паскалі, то даний розділ можете пропустити і одразу перейти до наступного. Але ми вам рекомендуємо на всякий випадок просто переглянути матеріал, можливо і ви зустрінете для себе щось нове.

Для тих хто тільки почав займатись програмуванням цей матеріал буде служити ніби додатковим стимулюючим поштовхом і одночасно невеличким довідником, до якого слід звертатись при виникненні кожного запитання, пов’язаного з відмовою комп’ютера вас розуміти.

Чому саме мова програмування Паскаль? Вся справа в тому, що для розуміння методів структурного програмування мова Паскаль є на думку багатьох фахівців найбільш вдалою і ми з цим не можемо не погодитись. Створена у 1970 році професором Інституту інформатики Швейцарської вищої політехнічної школи Ніклаусом Віртом мова виявилась настільки простою і зручною для розуміння самої суті програмування, що у 1983 році була введена як обов’язкова мова у всі навчальні курси США для учнів, що спеціалізуються в галузі інформатики.

 

Вступ до мови програмування

 

Що таке мова програмування? Для того, щоб дати відповідь на це запитання, дамо спочатку відповідь на інше запитання: а що таке програмування, або в ще більш простому варіанті: що таке програма? Досить часто в житті ми вживаємо це слово, наприклад: програма телепередач на тиждень, програма підготовки до складання іспиту, індивідуальна програма для спортсмена при підготовці до змагань і т.д. В кожному з наведених прикладів у сказану фразу вкладено різний зміст, але загалом суть залишається тією ж: це послідовність дій (телепрограм на кожен день тижня, вивчення порцій (параграфів) навчального матеріалу при підготовці до іспиту, норми та види щоденного навантаження спортсмена), точно виконуючи яку виконавець досягне поставленої перед ним задачі. У цьому розумінні термін “програма” дещо схожий до терміну “алгоритм”, але нашим завданням не є вияснення популярного запитання “хто є хто”, тому у нашому розумінні слово програма надалі писатиметься без лапок і буде являти собою систему послідовних команд для ПЕОМ для розв’язання кожної конкретної задачі.

Відповідно програмування буде процесом створення цієї програми, або послідовності інструкцій, а мова програмування буде тим засобом, який допоможе нам у спілкуванні з ПЕОМ, тобто ми з комп’ютером вже не будемо розмовляти, як двоє туристів – українець і китаєць, що знаходяться у Франції і крім рідної мови, ніякої іншої не знають.

Уявимо собі деяку абстрактну гру, дещо не схожу на ту, що ви, мабуть грали в дитинстві – несправний телефон. Не схожу по тій причині, що правила у нас будуть жорсткі – кожне не вірно “вимовлене” слово не буде приводити до невірного результату, а призведе до ситуації, коли ваш друг–комп’ютер вам трошки не ввічливо скаже щось подібне до: “моя твоя не понимай”. Щоб уникнути таких неприємних ситуацій, домовимось, що правила нашої гри будуть настільки суворими, що порушувати їх може лише хіба що черговий електрик, який просто вимкне світло і ваша ПЕОМ буде вилучена з гри.

Отже, правило перше: розмова між нами і комп’ютером буде вестись виключно при допомозі нескладних математичних виразів та команд і повідомлень англійською мовою. Чому саме англійською? Знову ж таки, наголошую, просто такі правила нашої гри. У вигляді невеличкого відступу трошки поміркуємо, а чи могли б ми скласти такі правила нашої гри, щоб діалог вівся на рідній для нас, тобто українській, мові? Звичайно можна, але в такому разі ми пропонуємо вам відкласти даний посібник і зайнятись вивченням шкільної алгоритмічної мови, але якщо ви будете уважними, то згодом помітите, що між цими двома варіантами гри в принципі немає ніякої різниці за винятком того, що в запропонований нами варіант гри грають у всьому світі, а в суверенний український варіант ми будемо грати лише на території нашої країни, або в кращому випадку, якщо ви забажаєте русифікувати гру, то ще в декількох країнах – наших сусідах. Отже вибір за вами – або відкладіть цю книгу і грайте в місцевому масштабі, чи спробуйте вийти на міжнародний рівень і розпочати власну підготовку до участі у міжнародних змаганнях, до чемпіонатів світу включно.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 433 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Жизнь - это то, что с тобой происходит, пока ты строишь планы. © Джон Леннон
==> читать все изречения...

2292 - | 2064 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.