Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Однорідні означення та обставини

Однорідні члени речення

Однорідні члени речення поєднуються між собою сурядним зв’язком як за допомогою сполучників, так і без них.

 

Однорідні члени речення, з’єднані сполучниками, вжитими один раз

Ставиться кома Кома не ставиться
Між однорідними членами речен- ня, з’єднаними протиставними сполучниками а, але, зате, однак, проте, та (але) тощо: Тужлива пісня зринає з сопілки, та не розважа сумного серця… Між однорідними членами речення, з’єднаними єднальними сполучниками і (й), та (і) та неповторюваними розділовими сполучниками або, чи: Один город відділяється від другого тільки рядком верб або межами.

 

Однорідні члени речення, з’єднані декількома сполучниками

 

Кома ставиться Кома не ставиться
Між однорідними членами речення перед повторюваними сполучниками (єднальними і розділовими) і…і, та…та, ні…ні, або…або та ін.: У кожного з нас є вдома або дружина, або діти, або наречена. Примітка.Кома ставиться між всіма однорідними членами також тоді, коли тільки частина з них з’єднана повторюваними сполучниками, а інші за допомогою інтонації: Тягнуться до сонця і квіти, і трави, віти кучеряві, гори голубі. Перед першим повторюваним сполучником, якщо з нього починається перелік: Силуети гір то випливали, то ховалися за сіткою весняного дощу. Примітка. Якщо перелік продовжується, то кома ставиться і перед першим повторюваним сполучником: Буде дощ, і туман, і роса.
Між парами однорідних членів, з’єднаних єднальними сполучниками і(й), та(і): Дихнуло з півночі і півдня, з заходу і сходу. Якщо єднальні сполучники, що повторюються, з’єднують пари однорідних членів, які є різними членами речення: Я знав міста, ліси і гори і в морі бачив кораблі.
Між однорідними членами речення, з’єднаними парними сполучниками, перед другим сполучником як… так і; хоч… але; якщо не… то; не тільки… але й тощо: Не тільки її, а й матір стару стали цуратися люди. Якщо два однорідні члени речення, з’єднані повторюваними сполучни- ками і, ні, становлять стійкий вираз: і сміх і гріх, ні риба ні м’ясо.
   
   
   

Однорідні члени речення, не з’єднані сполучниками

Кома ставиться Кома не ставиться
Між однаковими членами речення, не з’єднаними сполучниками, кома ставиться у тому випадку, якщо вони однорідні. Якщо в простому реченні є два або більше підметів, присудків чи однакових додатків, то вони однорідні: Коні вгрузали в сніг, падали, хропли, підводились, повзли на колінах.   А) між двома дієсловами в однаковій формі, що вказують на рух та його мету: піду подивлюся. Б) якщо між двома однаковими чи близькими за значенням словами стоїть частка не: хата не хата, впіймав не впіймав.

Однорідні означення та обставини

Означення однорідні Приклади
Якщо, перелічуючи ознаки різних предметів, вони характеризують їх з одного боку (колір, розмір, форма, спосіб використання тощо) До причалу пришвартовуються пасажирські, вантажні, промислові кораблі.
Якщо, характеризуючи предмет з одного боку, вони пояснюють і доповнюють одне одного Високо серед неба стояв ясний, блискучий, повний місяць.
Якщо, характеризуючи предмет з різних боків, в умовах контексту вони можуть бути об’єднані спільною ознакою (позитивна чи негативна оцінка, зовнішній вигляд, загальне враження тощо). Такі означення можна замінити одним словом На товстих, вивернутих [неприємних] губах філософа блукала посмішка.

Означення неоднорідні, якщо вони характеризують предмет з різних боків і не можуть бути об’єднаними спільною ознакою (колір і форма, розмір і матеріал, спосіб використання, якість тощо): Великі сиві очі з-під довгих чорних вій дивилися пильно й розумно.

При визначенні однорідності чи неоднорідності означень можна скористатись незмістовими ознаками.

Означення однорідні Приклади
Якщо вони узгоджені і стоять після означуваного слова Люблю цю тишу мрійну, вечорову, коли виходить місяць у діброву.
Якщо першим стоїть непоширене означення, а другим – поширене. Якщо ж вони стоять навпаки, то такі означення неоднорідні Ясні, охоплені багрянцем гори стояли до самого небокраю. Глибоко запалі сірі очі майора раз у раз звертались на Черниша.
Обставини однорідні Обставини неоднорідні
Якщо вони однаково характеризують дію, стан чи змінну ознаку, виражену присудком (відповідають на одне питання) і являють собою перелік: Спокійно, розважливо тече розмова. А) якщо вони по-різному характеризують дію, стан чи змінну ознаку, виражену присудком (відповідають на різні питання): Вночі у лісі хлопцям стало страшно. Б) якщо вони відповідають на одне питання, але за змістом доповнюють одна одну: У лісі на галявині хлопці побачили зайця.
     

 

 



<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Эй, гоминиды, давайте мериться ростом | Черты Конституции, которые предопределяют особенности ее толкования.
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 5338 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Жизнь - это то, что с тобой происходит, пока ты строишь планы. © Джон Леннон
==> читать все изречения...

2333 - | 2114 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.013 с.