Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема 8. Набуття та припинення права землекористування

О.М. Ковтун

Навчально-методичний комплекс

навчальної дисципліни

«Земельне право»

Київ - 2016

Ковтун О.М.

Навчально-методичний комплекс навчальної дисципліни «Земельне право» / О.М. Ковтун. – К., 2016. – 48 с.

Укладач: Ковтун Олена Миколаївна – к.ю.н., доцент, доцент кафедри кримінального та адміністративного права

 

 

Рецензенти:

Гончаренко В.Г.,

доктор юридичних наук, професор, академік АПрН України, академік АН Вищої школи України, Заслужений діяч науки і техніки України, Голова методичної ради Академії адвокатури України;

Фесенко Є.В.,

доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри кримінального та адміністративного права Академії адвокатури України.

Кулинич П.Ф.,

доктор юридичних наук, професор, завідувач відділу проблем аграрного та земельного права Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України

 

 

До навчально-методичного комплексу включено структуру програми та модульну структуру навчальної дисципліни, робочу програму, плани лекційних, семінарських та практичних занять, перелік питань для самостійного опрацювання, орієнтовну тематику рефератів і наукових доповідей та методичні вимоги щодо їх оформлення, завдання підсумкової контрольної роботи, перелік екзаменаційних питань, критерії оцінювання успішності студентів, орієнтовну тематику магістерських робіт та список рекомендованої літератури з навчальної дисципліни «Земельне право»..

Затверджено вченою радою Академії адвокатури України

(протокол № 4 від 22 лютого 2016 р.)

© Ковтун О.М., 2016

© Академія адвокатури України, 2016

 

ЗМІСТ

 

ВСТУП……………………………………………………………………………….4

І. СЛОВНИК…………………………………………………………………………5

ІІ. СТРУКТУРА ПРОГРАМИ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ЗЕМЕЛЬНЕ ПРАВО»……………………………………………………………………………..7

ІІІ МОДУЛЬНА СТРУКТУРА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

«ЗЕМЕЛЬНЕ ПРАВО»……………………………………………………………..8

ІV. РОБОЧА ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

«ЗЕМЕЛЬНЕ ПРАВО»……………………………………………………………..9

V. ПЛАНИ ЛЕКЦІЙНИХ ЗАНЯТЬ

З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ЗЕМЕЛЬНЕ ПРАВО»………………………14

VI. ПЛАНИ СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ

З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ЗЕМЕЛЬНЕ ПРАВО»………………………17

VІI. ПЛАНИ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ЗЕМЕЛЬНЕ ПРАВО»………………………21

VІII. ПИТАННЯ З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ЗЕМЕЛЬНЕ ПРАВО», ЩО ВИНОСЯТЬСЯ НА САМОСТІЙНЕ ОПРАЦЮВАННЯ СТУДЕНТАМИ…..…24

IX. ОРІЄНТОВНА ТЕМАТИКА РЕФЕРАТІВ ТА НАУКОВИХ ДОПОВІДЕЙ З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ЗЕМЕЛЬНЕ ПРАВО»……………………..….25

X. МЕТОДИЧНІ ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ РЕФЕРАТУ ЧИ НАУКОВОЇ ДОПОВІДІ З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ЗЕМЕЛЬНЕ ПРАВО»………...28

XI. ЗАВДАННЯ ПІДСУМКОВОЇ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ЗЕМЕЛЬНЕ ПРАВО» (ОДИН З ВАРІАНТІВ)……………… 30

XIІ. ЕКЗАМЕНАЦІЙНІ ПИТАННЯ З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ЗЕМЕЛЬНЕ ПРАВО»…………………………………………………………….34

XIІI. КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ УСПІШНОСТІ СТУДЕНТІВ

З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ЗЕМЕЛЬНЕ ПРАВО»………………………37

XІV. ОРІЄНТОВНА ТЕМАТИКА МАГІСТЕРСЬКИХ РОБІТ З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ЗЕМЕЛЬНЕ ПРАВО»…………………………………………..40

СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ………………………………….42

ВСТУП

Земельні відносини відіграють надзвичайно важливу роль у суспільно-економічному та політичному житті сучасної України. Земля посідає особливе місце в життєдіяльності лю­дини і має такі властивості, які не можуть ігноруватися законом і не вписуються у цивільне право, а саме: 1) це єдине місце проживання людей, тва­рин і всіх живих організмів. Земля є найважливішим природним ресурсом, основою життя, загальнолюдським і загальнонаціональним на­дбанням, компонентом природи і біосферною категорією; 2) це просторовий операційний базис, що використовується для розташування різного роду об’єктів та основним засобом виробництва у сільському гос­подарстві. Земля обмежена у просторі і не може бути ні збільшена, ні зменшена як майно; 3) це найважливіший компонент навколишньо­го природного середовища; 4) земля використовується як не­замінний об’єкт господарювання та засіб виробни­цтва. Її не можна замінити ніяким іншим засобом проживання і виробництва, вона не старіє, не зношується і не може збільшуватися; 5) згідно із цивільним законодав­ством земля належить до майнових об’єктів, але особливість цього майна особливого роду полягає у тому, що воно не має і не може мати вартості.

Згідно зі ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Згідно зі ст. 14 Конституції України, ч. 1 ст. 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством і перебуває під особливою охороною держави.

Студенту належить оволодіти відповідною сукупністю знань, вмінь та навичок, зокрема, студент повинен:

- знати положення Конституції України, Земельного кодексу України, Законів України «Про Державний земельний кадастр», «Про охорону земель», «Про землеустрій», «Про оренду землі», «Про державну експертизу землевпорядної документації» тощо, та підзаконних актів, які спрямовані на регулювання правовідносин щодо ефективного використання та охорони земель, відповідальності за порушення земельного законодавства, правового режиму окремих категорій земель тощо;

– вміти відрізняти земельні правовідносини від інших відносин, що виникають у суспільному житті, давати визначення основних категорій земельного права;

- застосовувати набуті теоретичні знання і приписи нормативно-правових актів земельного законодавства у практичній діяльності.

У посібнику із сучасних навчально-методичних позицій розкрито зміст навчальної дисципліни «Земельне право», визначено критерії оцінювання знань студентів за вимогами кредитно-модульної системи організації навчального процесу.

 

І. СЛОВНИК

Кредитно-модульна система організації навчального процесу – це модель організації навчального процесу, яка ґрунтується на поєднанні модульних технологій навчання та залікових одиниць (залікових кредитів).

Заліковий кредит – це одиниця виміру навчального навантаження, необхідного для засвоєння змістових модулів або блоку змістових модулів.

Модуль – це задокументована завершена частина освітньо-професійної програми (навчальної дисципліни, практики, державної атестації), що реалізується відповідними формами навчального процесу (самостійна робота, контрольна робота, тест тощо).

Змістовий модуль – це система навчальних елементів, що поєднана за ознакою відповідності певному навчальному об’єктові. Повноцінне оволодіння кожним змістовним модулем передбачає опрацювання студентом певного кола теоретичних питань на лекційних заняттях, практичних завдань і відбувається під час аудиторної та самостійної роботи згідно з навчальним планом або за індивідуальним графіком роботи студента.

Поточний контроль – оцінювання рівня знань, умінь та навичок студентів, що здійснюється у ході навчального процесу шляхом проведення усного опитування, контрольної роботи, тестування, колоквіуму тощо.

Модульний контроль – форма контролю, у якому підбивається підсумок роботи студента впродовж модуля. Результатом модульного контролю є модульна оцінка.

Модульна оцінка – бальна оцінка (абсолютна), яку отримав студент у результаті контролю за виконанням усіх видів робіт (теоретичних, практичних, самостійних), віднесених до відповідного модуля.

Екзамен – форма підсумкового контролю засвоєння студентом навчального матеріалу з окремої дисципліни за певний період, відповідно до навчального плану.

Лекція – основна форма проведення навчальних занять у вищому навчальному закладі, призначених для засвоєння теоретичного матеріалу. Як правило, лекція є елементом курсу лекцій, який охоплює основний теоретичний матеріал окремої або кількох тем навчальної дисципліни. Лекції проводяться лекторами – професорами і доцентами (викладачами) вищого навчального закладу, а також провідними науковцями або спеціалістами, запрошеними для читання лекцій. Лекції проводяться у відповідно обладнаних приміщеннях – аудиторіях для однієї або більше академічних груп студентів.

Семінарське заняття – форма навчального заняття, за якої викладач організує дискусію щодо попередньо визначених тем, до котрих студенти готують тези виступів на підставі індивідуально виконаних завдань, вирішують задачі, розв’язують тести тощо. Семінарські заняття проводяться в аудиторіях або навчальних кабінетах з однією академічною групою.

Практичне заняття – форма навчального заняття, за якої викладач заздалегідь просить студентів письмово вирішити практичні ситуації з навчальної дисципліни, а безпосередньо на практичному занятті відбувається розгляд та обговорення цих ситуацій. Студенти пропонують свої варіанти вирішення поставлених завдань, а викладач узагальнює, систематизує викладені думки та підводить підсумок. Практичні заняття проводяться в аудиторіях або навчальних кабінетах з однією академічною групою.

Індивідуальна робота студента – форма організації навчального процесу, яка передбачає створення умов для якнайповнішої реалізації творчих можливостей студентів через індивідуально-спрямований розвиток їх здібностей, науково-дослідну роботу і творчу діяльність. Індивідуальні заняття проводяться під керівництвом викладача у позааудиторний час за окремим графіком, складеним кафедрою. Індивідуальні заняття на молодших курсах спрямовуються здебільшого на поглиблення вивчення студентами окремих навчальних дисциплін, на старших вони мають науково-дослідний характер і передбачають безпосередню участь студента у виконанні наукових досліджень та інших творчих завдань.

Види індивідуальних занять:

Консультація – форма навчального заняття, за якої студент отримує відповіді від викладача на конкретні запитання або пояснення певних теоретичних положень чи аспектів їх практичного застосування. Консультація може бути індивідуальною або проводитися для групи студентів, залежно від того, чи викладач консультує студентів з питань, пов’язаних із виконанням індивідуальних завдань, чи з теоретичних питань навчальної дисципліни.

Індивідуальне завдання – форма організації навчання, яка має на меті поглиблення, узагальнення та закріплення знань, які студенти отримують в процесі навчання, а також застосування цих знань на практиці. Індивідуальні завдання студенти виконують самостійно під керівництвом викладачів.

Самостійна робота студента – основний засіб засвоєння студентом навчального матеріалу в час, вільний від обов’язкових навчальних занять, без участі викладача. Самостійна робота студентів забезпечується навчально-методичними засобами, необхідними для вивчення конкретної навчальної дисципліни чи теми (підручниками, навчальними та методичними посібниками, конспектами лекцій тощо). Студентам також рекомендується для самостійного опрацювання відповідна наукова література та періодичні видання. Самостійна робота студента над засвоєнням навчального матеріалу може виконуватися в бібліотеці, комп’ютерних класах, навчальних кабінетах, а також в домашніх умовах.

 

 

ІІ. СТРУКТУРА ПРОГРАМИ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ЗЕМЕЛЬНЕ ПРАВО»

1.1. Предмет навчальної дисципліни

Предмет: загальнотеоретичні засади земельного права України та методичні засади застосування цих положень на практиці.

 

Навчальний курс Напрям, освітньо-кваліфікаційний рівень Характеристика навчального курсу
Назва: Земельне право Кількість кредитів відповідних ECTS: 5 Модулів: 5 Змістовних модулів: 5 0601 Право 6.060.100 8.060.101 Правознавство Бакалавр Нормативний 5-й семестр Лекції (теоретична підготовка) 20 годин Семінари – 10 годин Практичні заняття- 6 годин Консультації – 8 годин Вид контролю – екзамен- 30 годин

 

1.2. Мета навчальної дисципліни «Земельне право» – формування у студентів системи знань у сфері правового регулювання суспільних відносин щодо використання, охорони та відтворення земель, а також набуття студентами практичних умінь і навичок у сфері тлумачення, реалізації, застосування норм земельного права.

1.3. Завдання навчальної дисципліни «Земельне право»:

- опанування студентами необхідних теоретичних положень, засвоєння сутності земельно-правових категорій, змісту земельно-правових інститутів;

- розуміння студентами змісту норм земельного права, роз’яснень вищих судових інстанцій України та рішень Конституційного Суду України, їх тлумачення і правильне застосовувати при вирішенні конкретних справ;

- формування у студентів вмінь та навичок щодо ведення науково-дослідної роботи у галузі земельного права;

- оволодіння навичками самостійної роботи з нормативно-правовими актами, земельно-правовою літературою, матеріалами судової практики.

 

 

ІІІ. МОДУЛЬНА СТРУКТУРА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

«ЗЕМЕЛЬНЕ ПРАВО»

Змістовий модуль Тема
І. Земельне право у правовій системі України ІІ. Право власності на землю. Право землекористування. ІІІ. Інші права на землю. Реєстрація земельних ділянок та прав на них IV. Управління у галузі використання та охорони земель V. Правовий режим окремих категорій земель 1. Земельне право як галузь права 2. Джерела земельного права 3. Земельні правовідносини 4. Правове забезпечення земельної реформи в Україні 5. Загальнотеоретині засади права власності на землю 6. Набуття та припинення права власності на землю 7. Загальнотеоретичні засади права землекористування 8. Набуття та припинення права землекористування 9. Обмеження та обтяження прав на землю 10. Право на земельну частку (пай) 11. Правовідносини у сфері державної реєстрації земельних ділянок та прав на них 12. Правове регулювання управління в галузі використання та охорони земель 13. Правове регулювання плати за землю. Порядок проведення грошової оцінки земельних ділянок 14.Правова охорона земель 15. Юридична відповідальність за земельні правопорушення 16.Правовий режим земель сільськогосподарського призначення 17.Правовий режим земель житлової та громадської забудови 18.Правовий режим земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення 19. Правовий режим інших категорій земель

ІV. РОБОЧА ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

«ЗЕМЕЛЬНЕ ПРАВО»

Змістовний модуль 1. Земельне право у правовій системі України

Тема 1. Земельне право як галузь права

Поняття та предмет земельного права. Методи земельного права. Система земельного права. Принципи земельного права. Співвідношення і взаємодія земельного права з іншими галузями правової системи. Земельне право як галузь права, навчальна дисципліна і галузь науки. Міжнародні та національні стандарти, що використовуються при вивченні дисципліни

«Земельне право України».

Тема 2. Джерела земельного права

Поняття та види джерел земельного права України. Конституція України в системі джерел земельного права. Закони як джерела земельного права. Місце Земельного кодексу України у системі джерел земельного права. Підзаконні нормативно-правові акти як джерела земельного права. Міжнародні договори як джерела земельного права України. Місце та значення судової практики в системі джерел земельного права України.

Тема 3. Земельні правовідносини

Поняття та види земельних правовідносин. Зміст земельних правовідносин. Суб’єкти земельних правовідносин. Об’єкти земельних правовідносин. Співвідношення понять «земля», «земельна ділянка», «земельні ресурси». Підстави виникнення, зміни та припинення земельних правовідносин. Земельно-правові норми. Правовий механізм реалізації

земельно-правових норм.

Тема 4. Правове забезпечення земельної реформи в Україні

Поняття земельної реформи у правовій доктрині України. Передумови реформування земельних відносин в Україні. Мета, завдання та напрями земельної реформи. Законодавче забезпечення земельної реформи. Соціальні, правові та економічні наслідки проведення земельної реформи в Україні.

Змістовний модуль 2. Право власності на землю. Право землекористування

Тема 5. Загальнотеоретичні засади права власності на землю

Поняття права власності на землю та особливості його об’єкту. Особливості змісту права власності на землю. Правомочності володіння, користування та розпорядження земельними ділянками. Форми права власності

на землю. Суб’єкти права власності на землю. Права та обов’язки власників земельних ділянок. Спільна сумісна та спільна часткова власність на землю.

Тема 6. Набуття та припинення права власності на землю

Поняття та юридична природа набуття права власності на землю. Набуття права власності на землю за цивільно-правовими правочинами (придбання за договором купівлі-продажу (в т.ч. із земель державної та комунальної власності на конкурентних засадах); придбання за договором ренти, набуття за договором дарування; придбання за договором міни; набуття за іншими цивільно-правовими правочинами. Спадкування земельних ділянок. Безоплатна передача із земель державної і комунальної власності (приватизація земель). Земельно-правова характеристика окремих приватизаційних процедур: приватизація земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених Земельним кодексом України. Виділення в натурі (на місцевості) належної громадянам земельної частки (паю). Набувальна давність. Набуття права власності на земельну ділянку у разі переходу права на будівлю, споруду.

Поняття та юридична природа припинення права власності на землю. Добровільна відмова власника від прав на земельну ділянку. Відчуження земельної ділянки за рішенням власника. Смерть власника земельної ділянки. Зверненні стягнення на земельну ділянку на вимогу кредитора. Конфіскація земельної ділянки. Відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності та для суспільних потреб. Відчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених Земельним кодексом України.

Тема 7. Загальнотеоретичні засади права землекористування

Поняття, види та принципи права землекористування. Зміст права землекористування. Суб’єкти та об’єкти права землекористування. Основні права та обов’язки землекористувачів. Право загального землекористування. Право постійного землекористування. Особливості землекористування на правах оренди. Договір оренди землі. Істотні умови договору оренди землі. Суборенда землі. Право концесійного землекористування та його відмінність від права оренди землі.

Тема 8. Набуття та припинення права землекористування

Поняття та юридична природа набуття та припинення права землекористування. Набуття та припинення права постійного землекористування. Набуття та припинення права орендного землекористування. Порядок укладення договорів оренди землі. Зміна, припинення, поновлення договорів оренди землі. Набуття та припинення права концесійного землекористування.

Змістовний модуль 3. Інші права на землю. Реєстрація земельних ділянок та прав на них

Тема 9. Обмеження та обтяження прав на землю

Поняття обмежень та обтяжень прав на землю. Земельний сервітут як окремий різновид обтяжень прав на землю. Види земельних сервітутів.

Підстави та порядок встановлення земельних сервітутів. Підстави та порядок припинення земельних сервітутів. Поняття емфітевзису і суперфіцію. Підстави та порядок встановлення емфітевзису і суперфіцію. Підстави та порядок припинення емфітевзису і суперфіцію. Право добросусідства.

Тема 10. Право на земельну частку (пай)

Поняття земельної частки (паю). Правова природа права на земельну частку (пай). Право на земельну частку (пай) у землях, що були передані в колективну власність сільськогосподарських підприємств. Право на земельну частку (пай) в землях державних та комунальних сільськогосподарських підприємств. Виділення земельних часток (паїв) в натурі із земель, переданих у колективну власність. «Оренда» земельних часток (паїв) без виділення в натурі.

Відчуження права на земельну частку (пай). Паювання земель державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ і організацій.

Тема 11. Правовідносини у сфері державної реєстрації земельних ділянок та прав на них

Поняття, ознаки та принципи державної реєстрації прав на земельні ділянки. Права та обов’язки осіб, зацікавлених у державній реєстрації своїх прав на земельні ділянки. Стадії державної реєстрації прав на земельні ділянки.

Співвідношення процедур державної реєстрації прав на земельні ділянки, державної реєстрації документів, що посвідчують такі права, та державної реєстрації земельних ділянок. Порядок присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці.

Змістовний модуль 4. Управління в галузі використання та охорони земель

Тема 12. Правове регулювання управління в галузі використання та охорони земель

Поняття управління в галузі використання та охорони земель. Поняття функцій управління. Планування використання та охорони земель.

Встановлення меж адміністративно-територіальних утворень. Розподіл та перерозподіл земель. Нормування та стандартизація у сфері використання та охорони земель. Моніторинг земель. Контроль за використанням, відтворенням

та охороною земель. Ведення державного земельного кадастру. Землеустрій.

Порядок вирішення земельних спорів.

Тема 13. Правове регулювання плати за землю. Порядок проведення

грошової оцінки земельних ділянок

Форми плати за землю. Поняття земельного податку. Правовий режим земельного податку. Об’єкти оподаткування. Платники земельного податку.

Порядок сплати земельного податку. Поняття орендної плати. Правовий режим орендної плати за землю. Орендна плата за землі державної та комунальної власності. Поняття грошової оцінки земель. Сфери застосування і правове забезпечення нормативної грошової оцінки земельних ділянок. Сфери застосування і правове забезпечення експертної грошової оцінки земельних ділянок.

Тема 14. Правова охорона земель

Поняття та зміст правової охорони земель. Суб’єкти та об’єкти правової охорони земель. Досягнення раціонального землекористування. Захист сільськогосподарських та лісогосподарських угідь від необґрунтованого вилучення їх для інших потреб. Захист земель від несприятливих природних і техногенних процесів. Рекультивація порушених земель. Консервація земель.

Особливості правової охорони ґрунтів.

 

Тема 15. Юридична відповідальність за земельні правопорушення

Поняття та види юридичної відповідальності за земельні правопорушення. Адміністративна відповідальність за земельні правопорушення. Кримінальна відповідальність за злочини у галузі земельних відносин. Майнова відповідальність за порушення земельного законодавства. Відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва. Дисциплінарна відповідальність за земельні правопорушення. Проблема земельно-правової відповідальності.

Змістовний модуль 5. Правовий режим окремих категорій земель

Тема 16. Правовий режим земель сільськогосподарського призначення

Поняття і склад земель сільськогосподарського призначення. Особливості використання земель сільськогосподарського призначення. Особливості використання меліорованих земель сільськогосподарського призначення. Особливості правової охорони сільськогосподарських земель в Україні.

Тема 17. Правовий режим земель житлової та громадської забудови

Поняття земель житлової та громадської забудови. Співвідношення понять «землі населених пунктів» та «землі житлової та громадської забудови».

Склад земель житлової та громадської забудови. Особливості правового режиму земель населених пунктів. Правовий режим поселень за межами населених пунктів. Особливості правової охорони земель житлової та громадської забудови.

Тема 18. Правовий режим земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення

Поняття та склад земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення. Особливості використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення. Особливості правової охорони земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.

 

Тема 19. Правовий режим інших категорій земель

Поняття та склад земель оздоровчого призначення. Особливості використання земель оздоровчого призначення.

Поняття та склад земель рекреаційного призначення. Особливості використання земель рекреаційного призначення. Особливості правової охорони земель рекреаційного, оздоровчого

призначення.

Поняття та склад земель історико-культурного призначення. Особливості використання земель історико-культурного призначення. Особливості правової охорони земель історико-культурного призначення.

Поняття та склад земель лісогосподарського призначення, їх співвідношення з поняттям «ліс». Відмежування земель лісогосподарського призначення від земельних ділянок під нелісовими насадженнями. Правові форми використання земель лісогосподарського призначення. Поняття лісового сервітуту. Особливості правової охорони земель лісогосподарського призначення.

Поняття та склад земель водного фонду. Правовий режим окремих різновидів земель водного фонду. Правові форми використання земель водного фонду. Особливості здійснення права власності на землі водного фонду. Особливості здійснення прав на користування землями водного фонду Особливості правової охорони земель водного фонду.

Поняття земель промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Особливості використання земель промисловості.

Особливості використання земель транспорту. Особливості використання земель залізничного транспорту. Особливості використання земель морського транспорту. Особливості використання земель річкового транспорту. Особливості використання земель автомобільного транспорту та дорожнього господарства. Особливості використання земель авіаційного транспорту, трубопровідного транспорту, міського електротранспорту.

Особливості використання земель зв’язку.

Особливості використання земель енергетичної системи.

Особливості використання земель оборони.

Особливості використання земель «іншого призначення».

 

V. ПЛАНИ ЛЕКЦІЙНИХ ЗАНЯТЬ

З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ЗЕМЕЛЬНЕ ПРАВО»

Всього годин – 20

Змістовний модуль 1.Земельне право в правовій системі України

Лекція № 1. Земельне право як галузь права

- 2 години

1. Поняття та предмет земельного права.

2. Методи правового регулювання земельних відносин.

3. Система земельного права.

4. Принципи земельного права.

5. Взаємодія земельного права з іншими галузями права

Список рекомендованої літератури: [1, 2, 3,76, 82, 87-89, 91, 93, 95-97]

Лекція №2. Джерела земельного права

- 2 години

1. Поняття та види джерел земельного права України.

2. Конституція України в системі джерел земельного права.

3. Закони як джерела земельного права.

4. Підзаконні нормативно-правові акти як джерела земельного права.

Список рекомендованої літератури: [1-78, 82, 87-89, 91, 93, 95-97]

Змістовний модуль 2. Право власності на землю. Право землекористування

Лекція №3. Право власності на землю

- 2 години

1. Поняття, зміст та форми права власності на землю.

2. Набуття права власності на землю

3. Припинення власності на землю.

Список рекомендованої літератури: [1, 2, 3, 24, 26, 27, 37, 40, 52, 62, 69-71, 78, 82, 83, 86-91, 93-97]

Лекція №4 Право землекористування

1. Поняття, зміст та види права землекористування.

2. Правове регулювання постійного землекористування

3. Правові засади оренди землі

Список рекомендованої літератури: [1, 2, 3, 24, 26, 27, 37, 40, 51, 62, 69-71, 78, 82, 83, 87-91, 93, 95-97]

Змістовний модуль 3. Інші права на землю. Реєстрація земельних ділянок та прав на них

Лекція №5. Обмеження та обтяження прав на землю

- 2 години

1. Поняття і загальна характеристика обмежень та обтяжень прав на землю.

2. Земельний сервітут як окремий різновид обтяжень прав на землю.

3. Право добросусідства.

Список рекомендованої літератури: [1, 2, 3, 62, 69-71, 82-84, 87-91, 93, 95-97]

Лекція №6. Правовідносини у сфері державної реєстрації земельних ділянок та прав на них

- 2 години

1. Правове регулювання державної реєстрації земельних ділянок

2. Поняття та принципи державної реєстрації прав на земельні ділянки.

3. Стадії державної реєстрації прав на земельні ділянки.

Список рекомендованої літератури: [1, 2, 3, 28, 59, 62, 74, 75, 82, 86-89, 91, 93, 95-97]

Змістовний модуль 4. Управління в галузі використання та охорони земель

Лекція №7. Правове регулювання управління в галузі використання та охорони земель

- 2 години

1. Поняття управління у галузі використання та охорони земель.

2. Організаційно-правове забезпечення управління в галузі використання та охорони земель.

3. Функції управління у галузі використання та охорони земель та їх характеристика

Список рекомендованої літератури: [1, 2, 3, 12, 28, 38, 41, 44, 47, 59, 62, 64-71,73-75, 82, 87-89, 91, 93, 95-97]

Лекція №8. Юридична відповідальність за земельні правопорушення

- 2 години

1. Поняття та види юридичної відповідальності за земельні

правопорушення.

2. Адміністративна відповідальність за земельні правопорушення.

3. Кримінальна відповідальність за злочини у галузі земельних відносин.

4. Майнова та дисциплінарна відповідальність за порушення земельного законодавства.

Список рекомендованої літератури: [1, 2, 3, 4, 7-11, 41, 64, 80-82, 87-89, 91, 93, 95-97]

Змістовний модуль 5. Правовий режим різних категорій земель

Лекція №9 Правовий режим земель сільськогосподарського призначення

- 2 години

1 Поняття та склад земель сільськогосподарського призначення.

2. Пріоритетність земель сільськогосподарського призначення.

3. Особливості використання земель сільськогосподарського

призначення.

Список рекомендованої літератури: [1, 2, 3, 24, 37, 39, 40, 76, 82, 87-91, 93, 95-97]

Лекція №10 Правовий режим земель житлової та громадської забудови

- 2 години

1. Поняття земель житлової та громадської забудови. Співвідношення

понять «землі населених пунктів» та «землі житлової та громадської забудови».

2. Склад земель житлової та громадської забудови.

3. Особливості використання земель житлової та громадської забудови.

Список рекомендованої літератури: [1, 2, 3, 17, 35, 50, 54, 56, 58, 76, 82, 87-89, 91, 93, 95-97]

 

VI. ПЛАНИ СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ

З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ЗЕМЕЛЬНЕ ПРАВО»

Всього годин – 10

Семінарське заняття № 1. Земельне право як галузь права

- 2 години

1. Поняття та предмет земельного права.

2. Методи правового регулювання земельних відносин.

3. Система земельного права.

4. Принципи земельного права.

Практичні завдання

Задача 1. Сільська рада прийняла рішення про переоформлення права постійного користування на земельні ділянки на право власності чи набуття в оренду. Рішення сільської ради було прийнято на підставі ст. 92 та п. 6 розділу Х "Перехідних положень" Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 р. Вважаючи рішення сільської ради незаконним, К. звернувся з позовом до суду.

Вирішіть справу.

Задача 2. Іноземний громадянин звернувся до держадміністрації із заявою про надання йому у м. Ужгород в оренду земельної ділянки під забудову. Держадміністрація відмовила йому, посилаючись на те, що надання земельних ділянок в оренду у межах міста є компетенцією місцевого самоврядування.

З’ясуйте, які питання необхідно вирішити іноземному громадянину для того, щоб отримати в оренду земельну ділянку під забудову.

Визначте коло нормативних актів, які регулюють ці питання.

Список рекомендованої літератури: [1, 2, 3,76, 82, 87-89, 91, 93, 95-97].

Семінарське заняття №2. Набуття права приватної власності на земельну ділянку

1. Право власності на землю в Україні: загальнотеоретичні засади

2. Загальна характеристика підстав набуття права приватної власності на земельну ділянку

3. Приватизація земельних ділянок

 

 

Практичні завдання

Задача 1. У 1992 році громадянин Кучер Л.О. вийшов з КСП та створив фермерське господарство, членом якого стала і його бабуся. Фермерському господарству була виділена земельна ділянка площею 11 га і виданий державний акт на право приватної власності. Документ був оформлений на голову фермерського господарства.

Який порядок створення фермерських господарств передбачено земельним законодавством? В якому розмірі надається земельна ділянка для ведення фермерського господарства?

Задача 2. До Державної служби геодезії, картографії та кадастру України звернувся за роз’ясненням громадянин Росії П., який народився та проживав в Україні з 1949 р. по 1957 р., після чого 30 років служив у радянській армії, з такого питання: після смерті його матері, яка проживала в Україні, він став спадкоємцем дачного будинку та земельної ділянки, на якій розташований цей будинок. Право на спадщину на будинок громадянин Росії П оформив. Чи може він за таких умов мати у приватній власності земельну ділянку?

Надайте юридичну консультацію громадянину Росії П.

Задача 3. Учасникам Великої Вітчизняної війни у 1990 р. було виділено земельні ділянки для ведення городництва розміром по 0,03 га. Понад десять років вони обробляли ці ділянки, вирощуючи різноманітні овочеві культури. У 2002 р. один із громадян звернувся до сільської Ради про передачу йому вказаної земельної ділянки у власність.

Який існує порядок надання земельних ділянок для ведення городництва? Чи можуть бути передані вказані ділянки у приватну власність учасникам війни згідно з Земельним кодексом України?

Список рекомендованої літератури: [1, 2, 3, 24, 26, 27, 37, 40, 52, 62, 69-71, 78, 82, 83, 86-91, 93-97]

Семінарське заняття №3. Припинення права приватної власності на земельну ділянку

1. Юридична природа припинення права приватної власності на земельну ділянку

2. Припинення права приватної власності на земельну ділянку за ініціативою власника або незалежно від волевиявлення суб’єктів земельних правовідносин

3. Припинення права приватної власності на земельну ділянку за ініціативою інших суб’єктів земельних правовідносин

Практичні завдання

Задача 1. Громадянка С. звернулася за консультацією до юриста з наступного питання. Житловий будинок, розташований на земельній ділянці, належить їй на праві приватної власності (як і земельна ділянка). Представники організації оптової торгівлі повідомили її про те, що земельна ділянка підлягає вилученню, оскільки на ній повинні бути розташовані під’їзні шляхи до складів організації оптової торгівлі, що знаходиться поряд. А вилучення земельної ділянки, що їй належить, буде здійснюватися за відповідну плату.

Чи є дії представників організації оптової торгівлі законними? Назвіть підстави припинення права приватної власності на землю. Визначте суб’єктів відчуження земельних ділянок для суспільних потреб і з мотивів суспільної необхідності.

Задача 2. Громадянину Росії А. після смерті матері, яка була громадянкою України, за заповітом переходить у власність дім у селі та земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства. Нотаріус відмовила гр. А. у видачі свідоцтва про право на спадщину на вказані земельні ділянки, пояснюючи свої дії тим, що іноземні громадяни не можуть бути власниками земельних ділянок відповідно до чинного земельного законодавства. Його дружина, громадянка України, досить часто перебуває в Україні, отже продавати земельні ділянки подружжя не має бажання. За порадою вони звернулися до юриста.

Проаналізуйте дії нотаріуса. Надайте гр. А. та його дружині юридичну консультацію з цього питання.

Список рекомендованої літератури: [1, 2, 3, 24, 26, 27, 35, 37, 40, 52, 62, 69-71, 78, 82, 83, 86-91, 93-97]

 

Семінарське заняття №4. Право землекористування в Україні

1. Поняття і зміст права землекористування

2. Суб'єкти та об'єкти права землекористування

3. Види права землекористування

4. Набуття та припинення права землекористування

 

Практичні завдання

Задача 1. Фермер П. звернувся із заявою до райдержадміністрації про передачу йому в оренду 0,5 га земель водного фонду, на яких розташовано озеро, для рибогосподарських потреб. Однак фермер отримав відмову, яка обґрунтовується тим, що згідно з чинним законодавством вказані землі та озеро повинні надаватись виключно у власність.

Проведіть правовий аналіз рішення райдержадміністрації.

Охарактеризуйте правовий режим оренди земель.

Задача 2. ТОВ «Краков» є юридичною особою, співзасновниками якої є два громадянина Польщі. Метою створення ТОВ є будівництво швейної фабрики на території України. У даний час ТОВ орендує земельну ділянку, на якій ведеться будівництво. Після закінчення будівництва і набуття права власності на майно керівництво ТОВ має намір викупити земельну ділянку у власність.

Чи може набути у власність земельну ділянку юридична особа України, заснована з участю іноземних громадян або іноземними юридичними особами?

Якщо може, то який порядок і підстави набуття у власність земельної ділянки

такої юридичної особи? Чи мають іноземні громадяни право власності на

землю в Україні?

Список рекомендованої літератури: [1, 2, 3, 24, 26, 27, 37, 40, 51, 62, 69-71, 78, 82, 83, 87-91, 93, 95-97]

 

 

Семінарське заняття №5. Обмеження і обтяження прав на землю

1. Поняття обмежень та обтяжень прав на землю

2. Правова характеристика обмежень прав на землю

3. Правова характеристика обтяжень прав на землю

4. Порядок встановлення обмежень прав на землю

 

Практичні завдання

Задача 1. Громадянин Ф. має у власності гараж. Для того, щоб дійти до свого гаражу, він кожен раз повинен проходити через земельну ділянку, що належить на праві власності громадянину Я, який проти, щоб Ф. користувався його земельною ділянкою.

Визначте коло суспільних відносин та охарактеризуйте правовий режим представленої в задачі земельної ділянки.

Вирішіть справу.

Задача 2. Громадянин Куценко Р.Д. звернувся із заявою до селищної ради з проханням вжити заходів до сусіднього землевласника Ражика П. Є. у зв’язку з тим, що посаджені останнім на межі їхніх земельних ділянок дерева перешкоджають проникненню сонячного проміння і порушують ріст сільськогосподарських рослин.

Яке рішення може прийняти селищна рада за заявою Куценка Р. Д.? Чи належить розгляд заяви Куценка Р. Д. до компетенції селищної ради?

Список рекомендованої літератури: [1, 2, 3, 28, 62, 69-71, 82-84, 87-91, 93, 95-97]

 

 

VІI. ПЛАНИ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ЗЕМЕЛЬНЕ ПРАВО»

Всього годин –6

 

Практичне заняття №1. Державне управління у галузі земельних відносин

 

Практичні завдання

 

Задача 1. На підставі рішення місцевої держадміністрації юридичній особі було надано в користування земельну ділянку для будівництва тваринницької ферми з відгодівлі худоби, проте попередньо не було складено проект відведення земельної ділянки.

Чи законне це рішення? Які повноваження місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин. Який порядок складання проекту відведення земельної ділянки передбачено Земельним кодексом України?

Задача 2. За рішенням голови сільської ради у фермерів Петренко і Білоуса було вилучено по 5,0 га орних земель, а у сільгоспкооперативу «Слава Україні» – 10 га орних земель для будівництва лікарняного комплексу. Із зазначеними фізичними і юридичними особами вилучення земель попередньо не було узгоджено, а також не розв’язано питання щодо відшкодування збитків.

Чи відповідають дії голови сільської ради нормам земельного законодавства? Які особи, в якому порядку і в якому обсязі зобов'язані відшкодувати шкоду фермерам і сільгоспкооперативу? Назвіть суб’єктів права на землі сільськогосподарського призначення.

Задача 3. Громадянин Литвин звернувся до органів місцевого самоврядування з проханням виділити йому із земель комунальної форми власності у приватну власність земельну ділянку для городництва в розмірі 12 соток. Органи місцевого самоврядування відмовили йому в цьому.

Чи правомірні дії органів?

Задача 4. Між господарями сусідніх земельних ділянок виник спір, відносно дерев що розташовані на межі їх сусідніх ділянок, а саме: власник Конюх запропонував сусіду Яремі корчанути дерева що розташовані на межі, на що той відповів вони служать як межові знаки.

Як необхідно вирішити даний спір?

Контрольні запитання

1. Поняття та система органів державного управління у галузі земельних відносин

2. Правова характеристика окремих функцій державного управління у галузі земельних відносин

3. Вирішення земельних спорів

Список рекомендованої літератури: [1, 2, 3, 12, 28, 38, 41, 44, 47, 59, 62, 64-71,73-75, 82, 87-89, 91, 93, 95-97]

 

Практичне заняття №2. Юридична відповідальність за порушення земельного законодавства

 

Практичні завдання

Задача 1. Громадяни Маймон Г. Л. і Рогуль П. І. без відповідного дозволу почали будувати житлові будинки на території національного природного парку. Вони також проігнорували вимогу адміністрації парку зупинити будівництво, знести житлові будинки та привести земельну ділянку у належний стан.

Дайте характеристику правового режиму земель природно-заповідного фонду. Кваліфікуйте дії громадян Маймона Г.Л. і Рогуля П.І. Які дії має вчинити адміністрація парку?

Задача 2. Н. звернувся до суду з позовом про визнання недійсними протоколу та постанови інспекторів державного контролю за використанням та охороною земель про накладання на нього штрафу за самовільне заняття земельної ділянки, зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу та знищення межових знаків.

Визначте, яка відповідальність передбачена за вказані порушення земельного законодавства. Визначте загальні засади притягнення до адміністративної відповідальності.

Контрольні запитання

1. Земельне правопорушення як підстава юридичної відповідальності

2. Адміністративна відповідальність за порушення земельного законодавства

3. Кримінальна відповідальність за порушення земельного законодавства

4. Цивільна та дисциплінарна відповідальність за порушення земельного законодавства

Список рекомендованої літератури: [1, 2, 3, 4, 7-11, 16, 41, 64, 80-82, 87-89, 91, 93, 95-97]

Практичне заняття №3. Правовий режим земель сільськогосподарського призначення

Практичні завдання

Задача 1. Сім’я Іванових із чотирьох осіб мешкає у власному будинку в селі. Поряд з їхньою садибою розташована земельна ділянка розміром 0,2 га.

Іванов вирішив збудувати на ній новий будинок і подав до сільської ради заяву про передачу йому у власність вищезгадану ділянку. Наступного дня до сільської ради надійшла заява від громадянина Петрова, сім'я якого складається

з двох осіб, про передачу йому у власність земельної ділянки, на яку претендує

Іванов, для ведення особистого селянського господарства. Згодом саме громадянинові Петрову було виділено зазначену земельну ділянку.

Чи правильні дії сільської ради стосовно виділення земельної ділянки Петрову, який має меншу сім’ю і заяву подав пізніше від Іванових? З якого моменту у громадянина виникає право власності на землю? Які норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам передбачені Земельним кодексом України? Хто може бути суб’єктом земельних правовідносин?

Задача 2. Громадянин Олексієнко приватизував земельну ділянку площею 0,3 га, виділену йому для ведення особистого селянського господарства. За рішенням сільської ради він додатково одержав в оренду земельну ділянку розміром 0,5 га також для ведення особистого селянського господарства.

Чи може громадянин Олексієнко приватизувати надану йому в оренду земельну ділянку? Який розмір земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства передбачений Земельним кодексом України? Який існує механізм реалізації права на землю.

 

Задача 3. Для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель громадянці Шевченко виділено земельну ділянку площею 0,2 га. Через дорогу від її садиби розташована земельна ділянка розміром 0,05 га. Цю ділянку сільська рада надала їй у користування для ведення городництва.

Який порядок використання земельних ділянок, наданих для ведення городництва? Чи може громадянка Шевченко приватизувати 0,2 га та зазначені 0,05 га як єдину присадибну ділянку, якщо загальна площа її не перевищує норми, встановленої законодавством?

Контрольні запитання

1. Поняття та склад земель сільськогосподарського при­значення

2. Пріоритетність земель сільськогосподарського призначення

3. Особливості використання окремих видів земель сільськогосподарського призначення

Список рекомендованої літератури: [1, 2, 3, 24, 37, 39, 40, 76, 82, 87-91, 93, 95-97].

VIII. ПИТАННЯ З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ЗЕМЕЛЬНЕ ПРАВО», ЩО ВИНОСЯТЬСЯ НА САМОСТІЙНЕ ОПРАЦЮВАННЯ СТУДЕНТАМИ

1. Історія земельного права України

2. Поняття, зміст і види земельних правовідносин

3. Земельно-правові норми

4. Класифікація і види земельних правовідносин

5. Суб'єкти земельних правовідносин

6. Об'єкти земельних правовідносин

7. Виникнення, зміна та припинення земельних правовідносин

8. Правовий механізм реалізації земельно-правових норм

9. Права та обов'язки власників земельних ділянок

10. Права та обов'язки землекористувачів

11. Поняття та особливості гарантій прав на землю

12. Способи захисту прав на землю та їх реалізація

13. Земельно-процесуальне забезпечення гарантій права на землю

14. Поняття і зміст правової охорони земель

15. Суб'єкти й об'єкти правової охорони земель

16. Рекультивація земель

17. Консервація земель

18. Особливості правової охорони ґрунтів

19. Загальна характеристика правового режиму земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення

20. Правовий режим земель промисловості

21. Правовий режим земель транспорту

22. Правовий режим земель зв'язку

23. Правовий режим земель енергетики

24. Правовий режим земель оборони

25. Правовий режим земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення

26. Правовий режим земель оздоровчого призначення

27. Правовий режим земель рекреаційного призначення

28. Правовий режим земель історико-культурного призначення

29. Правовий режим земель лісогосподарського призначення

30. Правовий режим земель водного фонду.

 

Увага! Вищенаведений перелік питань не є зовсім новим для студентів, які сумлінно та систематично вивчали курс земельного права, уважно виконували всі завдання викладача. Але ці питання не були предметом безпосереднього розгляду на лекційних, семінарських та практичних заняттях. Для їх вивчення студент повинен використовувати список рекомендованої літератури, наведений у цьому посібнику. За методичною допомогою необхідно звертатися до викладача.

IX. ОРІЄНТОВНА ТЕМАТИКА РЕФЕРАТІВ ТА НАУКОВИХ ДОПОВІДЕЙ З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ЗЕМЕЛЬНЕ ПРАВО»

1. Місце земельного права в системі права України

2. Правові проблеми визначення предмета земельного права

3. Співвідношення земельного права з суміжними галузями права

4. Взаємодія земельного права з екологічним та аграрним правом

5. Значення земельного права в умовах сьогодення.

6. Актуальні питання реформування земельних правовідносин

7. Особливості земельних правовідносин

8. Земельна реформа в Україні: витоки, еволюція, перспективи розвитку

9. Співвідношення понять «земля», «землі», «земельна ділянка».

10. Правова природа земельної частки (паю).

11. Принцип поділу земель за основним цільовим призначенням на категорії: позитивні та негативні аспекти.

12. Принцип пріоритетності земель сільськогосподарського призначення.

13. Колізії у регулювання земельних правовідносин

14. Земельний кодекс України як базове джерело земельного права (спроба концептуального аналізу)

15. Земельний та Цивільний кодекси як джерела земельного права України

16. Місце та значення судової практики у системі джерел земельного права України.

17. Роль звичаю в регулювання земельних правовідносин

18. Перспективи реформування земельного законодавства України

19. Конституційні засади регулювання земельних відносин

20. Земельна ділянка як об’єкт права власності

21. Особливості права власності на землю

22. Обмеження права власності на землю

23. Мораторій на відчуження земель сільськогосподарського призначення як обмеження права власності на землю

24. Мораторій на відчуження земель сільськогосподарського призначення: позитивні та негативні аспекти

25. Правова природа права власності на землю Українського народу

26. Особливості реалізації права державної власності на землю.

27. Особливості реалізації права комунальної власності на землю

28. Особливості реалізації права приватної власності на землю.

29. Проблемні питання класифікації форм та видів права власності на землю

30. Підстави набуття права приватної власності на земельну ділянку: поняття, юридична природа, класифікація

31. Продаж земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах

32. Набувальна давність як підстава набуття права приватної власності на земельну ділянку

33. Особливості правового регулювання правочинів щодо земельних ділянок

34. Правові моделі приватизації земель

35. Приватизація як одна з підстав набуття права власності на земельну ділянку

36. Безоплатна приватизація земельних ділянок громадянами в межах норм, визначених Земельним кодексом України: чому неможливо зреалізувати гарантоване право?

37. Викуп земельної ділянки для суспільних потреб

38. Примусове відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності

39. Добровільна відмова від права власності на земельну ділянку: проблеми правозастосування.

40. Еволюція інституту постійного землекористування.

41. Особливості права постійного землекористування

42. Юридична природа концесійного землекористування

43. Правові проблеми оренди землі

44. Юридична природа орендної плати

45. Обмеження та обтяження прав на землю: співвідношення понять

46. Поняття права земельного сервітуту та його місце у системі обмежень та обтяжень прав на землю

47. Класифікація земельних сервітутів

48. Право добросусідства

49. Поняття та особливості гарантій прав на землю

50. Способи захисту прав на землю та їх реалізація

51. Земельно-процесуальне забезпечення гарантій права на землю

52. Відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам

53. Вирішення земельних спорів

54. Матеріальні та процесуальні аспекти цільового призначення земельних ділянок

55. Ведення державного земельного кадастру

56. Формування земельної ділянки як об’єкта цивільних прав

57. Державна реєстрація прав на землю

58. Особливості здійснення правочинів щодо земельних ділянок

59. Правові проблеми обігу земель

60. Особливості правової охорони ґрунтів

61. Земельне правопорушення як підстава юридичної відповідальності

62. Проблемні аспекти адміністративної відповідальності за порушення земельного законодавства

63. Проблеми кримінальної відповідальності за порушення земельного законодавства

64. Особливості майнової відповідальності за порушення земельного законодавства

65. Поняття та склад земель сільськогосподарського призначення

66. Особливості правового режиму земель сільськогосподарського призначення, наданих для ведення товарного сільськогосподарського виробництва

67. Правовий режим земель сільськогосподарського призначення, наданих для ведення особистого селянського господарства та підсобного господарства несільськогосподарських підприємств

68. Правовий режим земель сільськогосподарського призначення, наданих для ведення фермерського господарства

69. Відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва

70. Поняття і склад земель житлової та громадської забудови

71. Особливості використання земель житлової та громадської забудови

72. Принцип зонування земель

73. Особливості правового режиму земель промисловості

74. Особливості правового режиму земель земель транспорту

75. Особливості правового режиму земель земель зв'язку

76. Особливості правового режиму земель енергетики

77. Особливості правового режиму земель оборони

78. Особливості правового режиму земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення

79. Особливості правового режиму земель оздоровчого призначення

80. Особливості правового режиму земель рекреаційного призначення

81. Особливості правового режиму земель історико-культурного призначення

82. Особливості правового режиму земель лісогосподарського призначення

83. Особливості правового режиму земель водного фонду.

 

Увага! Вищенаведений перелік містить лише орієнтовну тематику рефератів та наукових доповідей з навчальної дисципліни «Земельне право». Студент може вільно обирати будь-яку іншу тему з дисципліни, попередньо узгодивши її з викладачем.

 

 

X. МЕТОДИЧНІ ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ РЕФЕРАТУ ЧИ НАУКОВОЇ ДОПОВІДІ З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ЗЕМЕЛЬНЕ ПРАВО»

Реферат є письмовою роботою студентів. Робота над рефератом передбачає: поглиблене вивчення обраної теми, опрацювання наукової літератури, оволодіння навичками логічного узагальнення матеріалу.

Реферат є самостійною науковою роботою, яка має виявити здатність студентів розумітися у правових питаннях, систематизувати теоретичний матеріал з обраної теми, творчо використовувати наукові ідеї для методологічного аналізу обраної проблематики.

Думки інших авторів та цитати повинні мати посилання на джерела у встановленому порядку.

Тема реферату обирається студентом самостійно. Як правило, вона має висвітлювати найважливіші правові проблеми і вибір її погоджують з викладачем.

Підготовка реферату включає в себе наступні етапи:

1) вибір теми;

2) підбір і вивчення спеціальної літератури та нормативноправових актів;

3) складання плану реферату;

4) викладення змісту теми;

5) оформлення реферату;

6) усний виклад реферату.

Структура реферату

- титульний аркуш;

- зміст;

- перелік умовних позначень, символів, одиниць скорочень і термінів (за необхідності);

- вступ;

- суть реферату (основна частина);

- висновки;

- список використаних джерел (перелік посилань);

- додатки (за необхідності).

План (зміст) включає всі структурні елементи реферату, із зазначенням сторінок, на яких вони розміщені. Основний зміст реферату поділяється на параграфи чи розділи.

Вступ – один з найважливіших змістових елементів реферату. Форма його – довільна, але в ньому мають обов’язково знайти відображення такі питання: стисле обґрунтування вибору теми, оцінка її з точки зору актуальності та важливості, визначення її місця в сучасній земельно-правовій проблематиці, оцінка ступеня і характеру розроблення теми.

Виклад основного змісту теми має являти собою самостійно виконане дослідження обраної проблематики, узагальнення існуючої наукової літератури.

Висновок містить коротке резюме того, що викладено в основній частині реферату. Автор реферату повинен також зазначити ту частину змісту реферату, яка вказує на особисто ним виконану роботу.

У списку літератури вказуються праці, які використовувались під час написання реферату (фундаментальні наукові праці та останні публікації з теми).

Обсяг реферату має становити 10–15 сторінок комп’ютерного тексту через півтора інтервали.

На титульній сторінці необхідно вказати назву навчального закладу, кафедри, навчальної дисципліни, з якої виконується робота, тему реферату, прізвище, ім’я, по батькові, курс та групу студента, а також місце та рік написання роботи.

До наукової доповіді також висуваються всі вищезазначені вимоги, окрім обсягу (він, як правило, є значно меншим і становить 4-6 сторінок комп’ютерного тексту через півтора інтервали) та структури (зміст доповіді на структурні підрозділи поділяється лише умовно).

Реферат оцінюється за такими критеріями: актуальність; наукова та практична цінність; глибина розкриття теми, вирішення поставлених завдань; повнота використання рекомендованої літератури; обґрунтування висновків; грамотність; стиль викладу; оформлення реферату; обсяг виконаної роботи; завершеність дослідження.

 

Увага! Вищеназвані методичні вимоги є загальними. Студент обов’язково має узгодити тему та план своєї наукової роботи з викладачем, який надасть методичну допомогу у її написанні, допоможе підібрати необхідну літературу тощо.

 

 

XI. ЗАВДАННЯ ПІДСУМКОВОЇ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ЗЕМЕЛЬНЕ ПРАВО»

(ОДИН З ВАРІАНТІВ)

 

І. ЧАСТИНА 1: ТЕСТУВАННЯ

 

Обведіть букву (або поставте іншу позначку поряд з нею), варіант відповіді поряд з якою містить, на Вашу думку, правильну відповідь на запитання. Увага: правильним є лише один варіант відповіді на питання із чотирьох запропонованих.

 

1. Найбільш поширеними способами захисту прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки є:

А) визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав; визнання угоди недійсною;

Б) відшкодування заподіяних збитків; право на самозахист; позасудове вирішення земельних спорів;

В) вирішення земельних спорів; виконання рішення органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів; застава;

Г) застава; завдаток; гарантія.

 

2. Суб’єктами земельних правовідносин є:

А) іноземні громадяни, міжнародні організації, іноземні держави;

Б) Український народ, держава, фізичні та юридичні особи;

В) Український народ, держава, територіальні громади, фізичні та юридичні особи;

Г) господарські товариства, адміністративно-територіальні одиниці, особи без громадянства.

 

3. До земель лісогосподарського призначення належать землі:

А) на яких зростають ліси;

Б) зайняті лісами, об’єктами природно-заповідного та історико-культурного призначення;

В) надані для потреб лісового господарства та деревообробної промисловості;

Г) вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства.

 

4. Порушників земельного законодавства може бути притягнуто до:

А) перспективної, ретроспективної та матеріальної відповідальності;

Б) соціально



<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Построение 1-4 класса и вида. | 
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 923 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Не будет большим злом, если студент впадет в заблуждение; если же ошибаются великие умы, мир дорого оплачивает их ошибки. © Никола Тесла
==> читать все изречения...

2538 - | 2233 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.