ВИДИ ПРАКТИКИ
2.1 За змістом і метою практика студентів для напряму підготовки (спеціальності) «Міжнародне право», відповідно до кваліфікаційних рівнів, може бути:
- навчальною;
- виробничою;
- переддипломною;
- науково-виробничою;
- педагогічною (асистентською).
2.2 Навчальна практика студентів відділення міжнародного права КУП НАН України є важливою складовою частиною навчального процесу. При проходженні навчальної практики студенти не тільки закріплюють і поглиблюють теоретичні знання, одержані в процесі вивчення міжнародного права, а й беруть участь в реалізації функцій державної зовнішньої політики. В період навчальної практики студент стає учасником практичної діяльності із застосування правових норм, спостерігає й аналізує різні боки діяльності юристів-міжнародників на практиці, вчиться здійснювати дії, пов’язані із захистом прав і законних інтересів фізичних і юридичних осіб як в Україні, так і у міжнародному просторі.
2.3 Виробнича практика є складовою частиною навчального та науково-дослідного процесу. Метою виробничої практики студентів з підготовки фахівців за спеціальністю «Міжнародне право» є: оволодіння сучасними методами, формами організації праці в галузі міжнародних відносин, що стане майбутньою професією студентів; формування та систематизація на базі одержаних в університеті знань, професійних умінь і навичок для прийняття самостійних рішень; виховання потреби систематично поновлювати знання, підвищувати їхню правову культуру та професійну правову свідомість; закріплення і поглиблення теоретичних знань, отриманих в Університеті при вивченні дисциплін з проблематики міжнародного права; навчити застосовувати знання у практичній діяльності, набути досвіду роботи.
2.4 Переддипломна практика студентів є завершальним етапом навчання і проводиться на випускному курсі (освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст) з метою узагальнення і вдосконалення здобутих ними знань, практичних умінь та навичок, оволодіння професійним досвідом та готовності їх до самостійної трудової діяльності, а також збору матеріалів для виконання дипломної роботи.
При проходженні студентами переддипломної практики власник підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування або уповноважений ними орган чи фізична особа, а також фізична особа, яка проводить господарську діяльність та зареєстрована в установленому порядку і відповідно до законодавства використовує найману працю у разі потреби та можливості має право запропонувати випускникові роботу, укласти з випускником трудовий договір та надіслати його вищому навчальному закладу для направлення випускника на роботу.
2.5 Мета науково-виробничої практики — закріпити і поглибити теоретичні фахові знання, опанувати методи науково-дослідної роботи, професійні прийоми і навички діяльності у сфері міжнародних відносин. Основними завданнями науково-виробничої практики є: закріплення, систематизація і розширення знань студентів з фахових дисциплін; формування навичок і вмінь науково-дослідної роботи; удосконалення навичок збирання, аналізу та систематизації наукових матеріалів; опанування основних методик здійснення досліджень у сфері міжнародних відносин; опанування сучасних методів організації виробничої діяльності; удосконалення навичок і вмінь професійної діяльності у сфері міжнародних відносин; розвинення самоосвіти, виховання потреби систематичного оновлення знань та їх творчого застосування у професійній діяльності. Науково-виробнича практика студентів проводиться в умовах, максимально наближених до умов реальної професійної діяльності у сфері міжнародних відносин.
2.6 Педагогічна (асистентська) практика передбачає поглиблення та засвоєння теоретичних знань та базових методик роботи міжнародника та практичне оволодіння методикою викладання дисциплін за навчальним планом спеціальності "Міжнародне право".
СХЕМА
професійно-практичної підготовки студентів
напряму підготовки: 0302 - міжнародні відносини
спеціальність 6.03020201– міжнародне право
спеціальність 7.03020201– міжнародне право
спеціальність 8.03020201– міжнародне право
Курс, семестр Вид практичної підготовки | 2 курс 4 семестр (бакалаври) | 4 курс 8 семестр (бакалаври) | 5 курс 10 семестр (спеціалісти) | 5 курс 10 семестр (магістри) | 6 курс 11 семестр (магістри) |
Навчальна практика | 3 тижні (червень – липень) | ||||
Виробнича практика | 3 тижні (травень – червень) | ||||
Переддипломна практика | 5 тижнів (березень – квітень) | ||||
Педагогічна (асистентська) практика | 4 тижні (червень) | ||||
Науково-виробнича практика | 6 тижнів (жовтень - листопад) |
3. ЗМІСТ ПРАКТИКИ
3.1 Наскрізна програма професійно-практичної підготовки студентів за напрямом підготовки 0302 - міжнародні відносини, спеціальності 6.03020201, 7.03020201, 8.03020201– міжнародне правоє основним навчально-методичним документом, що регламентує мету, зміст і послідовність проведення практики студентів на визначених базах практики, підведення підсумків практики студентів і містить рекомендації щодо видів, форм і методів контролю якості підготовки (рівень знань, уміння і навички), які студенти повинні отримувати під час проходження практики за кожним освітньо-кваліфікаційним рівнем: бакалавр, спеціаліст, магістр. Саме наскрізна програма забезпечує єдиний комплексний підхід до організації виробничої, практичної і науково-дослідної підготовки, системності, безперервності і наступності навчання студентів.
3.2 Практика студентів напряму підготовки 0302 - міжнародні відносини, спеціальності 6.03020201, 7.03020201, 8.03020201– міжнародне право, в залежності від бази практики, індивідуального завдання (обраної теми дипломної роботи) може здійснюватися в двох напрямах: науково-дослідна діяльність стану міжнародних відносин, та практична діяльність міжнародних структурах, узагальнення набутого ним досвіду та вироблення методики роботи за спеціальністю.
3.3 Для студентів напряму підготовки 0302 - міжнародні відносини, спеціальності 6.03020201, 7.03020201, 8.03020201– міжнародне право навчальними планами передбачені: навчальна практика (4 семестр, 3 тижні), виробнича практика (8 семестр, 3 тижні), переддипломна практика (10 семестр, 5 тижнів), педагогічна (асистентська) практика (10 семестр, 4 тижні), науково-виробнича практика (11 семестр, 6 тижнів).
3.4 Дана наскрізна програма професійно-практичної підготовки студентів напряму підготовки 0302 - міжнародні відносини, спеціальності 6.03020201, 7.03020201, 8.03020201– міжнародне право складена відповідно до «Положення про проведення практики студентів вищих навчальних закладів України», затверджене Наказом Міністерства освіти України від 08.04.93 р. № 93 із врахуванням вимог листа Міністерства освіти і науки України від 07.02.09 р. № 1/9-93, кваліфікаційної характеристики, типових програм нормативних, природничо-наукових, загальноекономічних, гуманітарних дисциплін, дисциплін професійної підготовки.
3.5 На основі даної наскрізної програми практики студентів щорічно розробляються або перезатверджуються робочі програми відповідних видів практики. Разом з робочими програмами навчальних дисциплін робочого навчального плану спеціальності, робочі програми практики студентів входять до комплексу основних навчально-методичних документів, які реалізують завдання освітньо-професійної програми підготовки і освітньо-кваліфікаційної характеристики фахівців за напрямом освіти та відповідають їх змісту щодо практичних занять та навичок. Для студентів і керівників практик від навчального закладу та бази практики робочі програми практики студентів є основним навчально-методичним документом, на підставі якого розробляються інші методичні документи.
3.6 Кафедри, окрім робочих програм практики, розробляють інші методичні документи, які сприятимуть досягненню високої якості проведення практики студентів.
БАЗИ ПРАКТИКИ
4.1 Практика студентів напряму підготовки 0302 - міжнародні відносини, спеціальності 6.03020201, 7.03020201, 8.03020201– міжнародне право КУП НАН України проводиться на базах практики, які забезпечують виконання програми для відповідних освітньо-кваліфікаційних рівнів.
4.2 Визначення баз практики здійснюється керівництвом Київського університету права НАН України на основі прямих договорів з Міністерством юстиції України та Уповноваженим з прав людини.
Навчальна практика для отримання професійних навичок може проводиться в підрозділах Інституту держави і права ім. В.М.Корецького.
4.3 Студенти напряму підготовки 0302 - міжнародні відносини, спеціальності 6.03020201, 7.03020201, 8.03020201– міжнародне право можуть самостійно, за погодженням з керівництвом КУП НАН України обирати для себе базу практики і пропонувати її для використання на основі прямих договорів з підприємствами, установами, організаціями незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності (Додаток Л).
4.4 Для студентів-іноземців бази практики передбачаються у відповідному контракті чи договорі щодо підготовки фахівців і можуть бути розташовані як на території країн-замовників, так і в межах України.
4.5 Студенти-іноземці отримують програму практики, індивідуальні завдання, складають звіт в порядку, установленому кафедрою міжнародного права та порівняльного правознавства. При проходженні практики в межах України студенти-іноземці додержуються положень наскрізної програми практики.
5. ОРГАНІЗАЦІЯ І КЕРІВНИЦТВО ПРАКТИКОЮ
5.1 Відповідальність за організацію та проведення практики студентів напряму підготовки 0302 - міжнародні відносини, спеціальності 6.03020201, 7.03020201, 8.03020201– міжнародне право покладається на керівника КУП НАН України.
Загальну організацію практики студентів з напряму підготовки 0302 - міжнародні відносини, спеціальності 6.03020201, 7.03020201, 8.03020201– міжнародне право та контроль за її проведенням у КУП НАН України здійснює проректор з навчально-методичної роботи.
Навчально-методичне керівництво і виконання програм практики студентами забезпечує кафедра міжнародного права та порівняльного правознавства в особі завідуючого кафедрою.
5.2 Організаційними заходами, що забезпечують підготовку та порядок проведення практики, є:
- розробка наскрізних та робочих програм практики студентів, підготовка яких здійснюється за спеціальністю міжнародне право кафедрою міжнародного права та порівняльного правознавства;
- визначення баз практики;
- розподіл студентів за базами практики;
- укладання договорів про проведення практики між вищими навчальними закладами та підприємством, організацією, установою;
- підготовка інформації щодо обсягів, напрямів, строків практичної підготовки студентів;
- призначення керівників практики;
- укладання трудової угоди між вищими навчальними закладами і керівником практики від бази практики;
- складання тематики індивідуальних завдань на практику;
- підготовка форм звітної документації за результатами проведення практики.
5.3 Індивідуальне завдання розробляється керівником практики від кафедри і видається кожному студенту. Зміст індивідуального завдання повинен враховувати конкретні умови та можливості бази практики і завданням навчального процесу. Крім того, індивідуальне завдання повинно враховувати здатності і теоретичну підготовку студентів.
5.4 База практики повинна відповідати наступним вимогам:
- наявність структур, що відповідають напряму міжнародні відносини;
- можливість кваліфікованого керівництва практикою студентів;
- можливість надання студентам на час практики робочих місць;
- надання студентам права користування документацією, необхідною для виконання програми практики;
- можливість наступного працевлаштування випускників вищого навчального закладу.
5.5 На початку практики студенти отримують інструктаж з охорони праці в галузі, ознайомлюються з правилами внутрішнього трудового розпорядку бази практики, порядком отримання документації та матеріалів.
На студентів, які проходять практику розповсюджуються законодавство про працю та правила внутрішнього трудового розпорядку бази практики.
5.6 Тривалість робочого часу студентів:
При проходженні навчальної, виробничої, переддипломної, науково-виробничої, педагогічної (асистентської) практики для студентів напряму підготовки 0302 - міжнародні відносини, спеціальності 6.03020201, 7.03020201, 8.03020201– міжнародне право тривалість робочого часу регламентується Кодексом законів про працю України і складає для студентів віком від 16 до 18 років – 36 годин на тиждень (ст. 51 із змінами, внесеними Законами № 871-12 від 20.03.91, № 3610-12 від 17.11.93, № 263/95 ВР від 05.07.95), від 18 років і старше – не більше 40 годин на тиждень (ст. 50 в редакції Закону № 871-12 від 20.03.91, із змінами, внесеними Законом № 3610-12 від 17.11.93).
5.3 Наказом ректора КУП НАН України про проведення практики студентів визначається:
- місце та терміни проведення практики;
- склад студентських груп;
- відповідальний керівник за організацію практики та оформлення підсумкового звіту за її результатами;
- посадова особа, на яку покладено загальну організацію практики та контроль за її проведенням (проректор з навчально-методичної роботи, завідувач відділення міжнародного права).
5.4 Навчальний відділ:
- наприкінці календарного року за заявками укладає договори з базовими підприємствами, організаціями, установами, які визначені як базові;
- визначає вид і строки проведення практики, кількість студентів-практикантів, обов’язки вищого навчального закладу і бази практики щодо організації і проведення практики;
- готує проекти наказів і рішень з питань практики;
- надає кафедрам інформацію щодо наявності місць практики згідно з укладеними договорами;
- здійснює контроль за проведенням практики, аналізує та узагальнює її результати;
- здійснює контроль за розробкою програм практики;
- аналізує звіти кафедри за результатами практики та готує підсумкову довідку про її проведення.
5.5 Відповідальним за організацію і проведення практики на відділенні міжнародного права є завідувач відділення, який:
-здійснює керівництво навчально-методичним забезпеченнямпрактики на відділенні;
- інформує студентів про місце, строки проведення практики та форми звітування;
- здійснює контроль за організацією та проведенням практики кафедрою міжнародного права та порівняльного правознавства, виконанням програми практики, своєчасним складанням заліків і звітної документації за підсумками практики;
- заслуховує звіти кафедри про проведення практики.
5.6 Безпосереднє навчально-методичне керівництво практикою студентів забезпечує кафедра міжнародного права та порівняльного правознавства, які здійснюють наступні заходи:
- розробляють наскрізну програму практики і при необхідності доопрацьовують її, але не рідше, ніж один раз на п’ять років;
- складають графіки розподілу студентів за базами практики, які до початку практики подаються до навчального відділу;
- розробляють тематику індивідуальних завдань на період проведення практики;
- організовують проведення зборів студентів з питань практики за участю керівників практики;
- здійснюють керівництво і контроль за проведенням практики;
- повідомляють студентів про систему звітності з практики, яка затверджена кафедрою, а саме: подання письмового звіту, виконання кваліфікаційної роботи, вигляду оформлення виконаного індивідуального завдання, підготовку доповіді, повідомлення, виступу тощо;
- обговорюють підсумки та аналізують виконання програм практики на засіданні кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства;
- подають до завідувача відділення звіти про проведення практики з пропозиціями щодо удосконалення її організації.
5.7 Керівник практики від вищого навчального закладу:
- контролює готовність баз практики та проводить при необхідності до прибуття студентів-практикантів підготовчі заходи;
- забезпечує проведення всіх організаційних заходів перед від'їздом студентів на практику: інструктаж про порядок проходження практики, надання студентам-практикантам необхідних документів (направлення, програми, щоденник, календарний план, індивідуальне завдання, теми курсового і дипломного проектів, магістерської роботи, методичні рекомендації щодо оформлення звітної документації тощо), перелік яких встановлює навчальний заклад;
- у тісному контакті з керівником практики від бази практики забезпечує високу якість її проходження згідно з програмою;
- контролює забезпечення нормальних умов праці і побуту студентів та проведення з ними обов'язкових інструктажів з охорони праці і техніки безпеки;
- у складі комісії приймає заліки з практики;
- подає проректору з навчально-методичної роботи письмовий звіт про проведення практики із зауваженнями і пропозиціями щодо поліпшення практики студентів.
5.8 Студенти вищих навчальних закладів при проходженні практики зобов'язані:
- до початку практики одержати від керівника практики від навчального закладу направлення, методичні матеріали (методичні вказівки, програму, щоденник, індивідуальне завдання) та консультації щодо оформлення всіх необхідних документів;
- своєчасно прибути на базу практики;
- у повному обсязі виконувати всі завдання, передбачені програмою практики та вказівками її керівників;
- вивчити і суворо дотримуватись правил охорони праці, техніки безпеки і виробничої санітарії та внутрішнього розпорядку;
- нести відповідальність за виконану роботу;
- своєчасно оформити звітну документацію та скласти залік з практики.
5.9 Обов’язки безпосередніх керівників, призначених базами практик, зазначені в окремих розділах договорів на проведення практики.
Керівник практики від бази практики:
- несе особисту відповідальність за проведення практики;
- організовує практику відповідно до програм практики;
- надає відповідно до програм практики місця практики, забезпечує максимальну ефективність її проходження;
- організовує проведення інструктажів з правил техніки безпеки й охорони праці і відповідає за дотримання студентами безпечних умов праці;
- забезпечує виконання погоджених з навчальним закладом графіків проходження практик по структурних підрозділах;
- забезпечує студентам-практикантам можливість користуватися нормативною та іншою документацією, необхідною для виконання програми практики;
- ознайомлює і контролює дотримання студентами-практикантами правил внутрішнього розпорядку.
5.10 За наявності вакантних місць студенти можуть бути зараховані на штатні посади, якщо робота на них відповідає вимогам практики.
6. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ ПРАКТИКИ
6.1 Після закінчення терміну практики студенти звітують про виконання програми та індивідуального завдання.
Форма звітності студента за практику – це подання письмового звіту, підписаного і оціненого безпосередньо керівником від бази практики.
Письмовий звіт разом з іншими документами: щоденник практики, індивідуальний графік проходження практики, індивідуальне завдання, план-звіт проходження практики, календарний план-графік, перелік нормативних документів, використаних в процесі проходження практики, пропозиції студента-практиканта до керівництва підприємства (установи, організації) щодо вдосконалення умов праці, засобів та предметів праці тощо.
Оформлюється звіт за загальними вимогами, які встановлені стандартом для оформлення текстових документів.
6.2 Звіт з практики захищається студентом в КУП НАН України протягом перших десяти днів семестру, який починається після практики.
Оцінка за практику вноситься в заліково-екзаменаційну відомість і в залікову книжку студента.
6.3 Студент, який не виконав програму практики без поважних причин або отримав незадовільну оцінку на підсумковому заліку відраховується з навчального закладу.
Якщо програма практики не виконана студентом з поважної причини, йому може надаватись можливість пройти практику у вільний від навчання час.
6.4 Підсумки кожної практики обговорюються на засіданні кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства.
6.5 Для студентів, які навчаються без відриву від виробництва, вищі навчальні заклади можуть передбачати практику тривалістю до одного місяця.
7. ПЛАН-ГРАФІК ПРОХОДЖЕННЯ ПРАКТИКИ СТУДЕНТАМИ напряму підготовки 0302 - міжнародні відносини, спеціальності 6.03020201, 7.03020201, 8.03020201– міжнародне право
№ п/п | Програма практики з напряму підготовкинапряму підготовки 0302 - міжнародні відносини | Навчальна практика (4 семестр) | Виробнича практика (8 семестр) | Переддипломна (10 семестр) | Педагогічна (асистентська) (10семестр) | Науково-виробнича (11 семестр) |
1. | Вивчення організаційної структури та сфери діяльності бази практики | + | + | + | + | + |
2. | Ознайомлення з правилами внутрішнього трудового розпорядку, охорони праці і техніки безпеки | + | + | + | + | + |
3. | Ознайомлення з положеннями про юридичний підрозділ бази практики,функціональними обов’язками (посадовою інструкцією)юриста-міжнародника та організацією роботи на базі практики | + | + | + | + | + |
4. | Ознайомлення з розподілом обов’язків між працівниками міжнародного підрозділу бази практики | + | + | + | + | + |
5. | Аналіз виробничих зв’язків юриста-міжнародника в межах підрозділу, з іншими підрозділами,керівництвом, сторонніми організаціями, державними органами | + | + | + | + | + |
6. | Опрацювання основних нормативно-правових актів, що регламентують діяльність бази практики | + | + | + | + | + |
7. | Вивчення досвіду службового листування юриста-міжнародника | + | + | + | + | + |
8. | Ознайомлення з інформаційними ресурсами бази практики-бібліотекою,іншими джерелами інформаційних ресурсів | + | + | + | + | + |
9. | Вивчення документів,що подаються юристу-міжнароднику для правової оцінки,участь у підготовці висновків юридичної експертизи | + | + | + | + | + |
Ознайомлення з порядком надання юридичних консультацій | + | + | + | + | + | |
Набуття досвіду складання різноманітних актів і ділових документів | + | + | + | + | + | |
Підбір матеріалів нормативно-правового характеру, правозастосовної практики, аналіз проектів нормативно-правових актів для подальшого їх дослідження у дипломній роботі | + | + | + | + | + | |
Підготовка проміжного звіту за результатами проходження практики | + | + | + | + | + | |
Звітування перед керівником практики від бази практики за результатами 1-го етапу проходження практики | + | + | + | + | + | |
Звітування перед керівником практики від університету за результатами 1-го етапу проходження практики | + | + | + | + | + | |
Виконання на базі практики узгодженого з керівником від університету та бази практики індивідуального завдання | + | + | + | + | + | |
17. | Підготовка підсумкового звіту за результатами проходження практики | + | + | + | + | + |
18. | Звітування перед керівником практики від бази практики за результатами проходження практики | + | + | + | + | + |
Звітування перед керівником практики від університету за результатами проходження практики | + | + | + | + | + | |
Захист підсумкового звіту про проходження практики перед комісією | + | + | + | + | + |
8. КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ ПРАКТИКИ ТА БЮДЖЕТ РОБОЧОГО ЧАСУ ПРОГРАМ ПРАКТИКИ
8.1 Після закінчення терміну практики студенти звітують про виконання програми та індивідуального завдання.
Форма звітності студента за практику – це подання письмового звіту, підписаного і оціненого безпосередньо керівником бази практики.
Письмовий звіт разом з іншими документами (щоденник, характеристика та ін.) подається на рецензування керівнику практики від КУП НАН України.
Звіт має містити відомості про виконання студентом усіх розділів програми практики та індивідуального завдання, висновки і пропозиції, список використаної літератури тощо. Оформлюється звіт за вимогами, що визначені у робочій програмі практики.
8.2 Звіт захищається студентом у комісії, призначеній завідувачем кафедри. До складу комісії входять: викладачі та (по можливості) керівник від бази практики.
Комісія приймає залік у студентів у КУП НАН України протягом десяти наступних днів після закінчення практики або протягом десяти днів після початку наступного семестру.
8.3 Критерії оцінювання знань, умінь і навичок
Процес оцінювання знань студентів включає:
- перевірку керівниками практики звіту з практики;
- захист звіту студентом перед комісією.
Під час захисту оцінюються:
- повнота виконання програми практики та індивідуального завдання;
- рівень відповідей студента на запитання.
Оцінку «відмінно» студент отримує за умов повного виконання програми практики та індивідуального завдання і ґрунтовних відповідей на запитання;
«добре» - в разі виконання програми практики та індивідуального завдання на 90 % і чітких відповідей на запитання;
«задовільно» - якщо студент виконав програму практики та індивідуального завдання на 80 % і чітко відповів на більшість запитань.
8.4 Студент, який не виконав програму практики без поважних причин, відраховується з навчального закладу.
Якщо програма практики не виконана студентом з поважної причини, то надається можливість студенту пройти практику повторно через рік. Можливість повторного проходження практики через рік, але за власний рахунок, надається і студенту, який на підсумковому заліку отримав негативну оцінку.
8.5 Результат заліку за практику вноситься в заліково-екзаменаційну відомість і в залікову книжку студента за підписом голови комісії.
8.6 Підсумки кожної практики обговорюються на засіданні кафедри.
8.7 Бюджет робочого часу програм практик з напряму підготовки 0302 - міжнародні відносини, спеціальності 6.03020201, 7.03020201, 8.03020201– міжнародне право відображений у таблиці 1:
Таблиця 1
Бюджет робочого часу програм практик
напряму підготовки 0302 - міжнародні відносини, спеціальності 6.03020201, 7.03020201, 8.03020201– міжнародне право
№ п/п | Види виконуваних робіт за програмою практики | Орієнтовний розподіл кількості днів / годин | |||
у % | за формами навчання | ||||
денна | заочна | ||||
Навчальна практика з напряму підготовки 0302 - міжнародні відносини, спеціальності 6.03020201 «Міжнародне право» | |||||
1. | Оформлення на практику: проходження інструктажу з техніки безпеки, одержання перепустки (в разі необхідності). | 1/8 | 0,4/3,2 | ||
2. | Загальне ознайомлення із структурою управління та організацією роботи юриста-міжнародника. Вивчення нормативно-правових актів, що регламентують напрями сфер діяльності на підприємстві, в установі, організації. | 3/24 | 1,2/9,6 | ||
3. | Ознайомлення з правами та обов’язками працівників, розподілом обов’язків в підрозділах. | 3/24 | 1,2/9,6 | ||
4. | Ознайомлення з етапами робіт з обраного напряму, тематики індивідуального завдання. | 10/80 | 4/32 | ||
5. | Систематизація зібраних матеріалів і «формування» звіту. | 2/16 | 0,8/6,4 | ||
6. | Оформлення звіту | 1/8 | 0,4/3,2 | ||
Разом: | 20/160 | 8/64 | |||
Виробнича практика з напряму підготовки 0302 - міжнародні відносини, спеціальності 6.03020201 «Міжнародне право» | |||||
1. | Оформлення на практику: проходження інструктажу з техніки безпеки, одержання перепустки (в разі необхідності). | 1/8 | 0,4/3,2 | ||
2. | Загальне ознайомлення із структурою управління та організацією роботи юриста-міжнародника. Вивчення нормативно-правових актів, що регламентують напрями сфер діяльності на підприємстві, в установі, організації. | 3/24 | 1,2/9,6 | ||
3. | Ознайомлення з правами та обов’язками працівників, розподілом обов’язків в підрозділах. | 3/24 | 1,2/9,6 | ||
4. | Ознайомлення з етапами робіт з обраного напряму, тематики індивідуального завдання. | 10/80 | 4/32 | ||
5. | Систематизація зібраних матеріалів і «формування» звіту. | 2/16 | 0,8/6,4 | ||
6. | Оформлення звіту | 1/8 | 0,4/3,2 | ||
Разом: | 20/160 | 8/64 | |||
Переддипломна практика з напряму підготовки 0302 - міжнародні відносини, спеціальності 7.03020201 «Міжнародне право» | |||||
1. | Оформлення на практику: проходження інструктажу з техніки безпеки, одержання перепустки (в разі необхідності). | 2/16 | 0,4/3,2 | ||
2. | Обґрунтування актуальності теми індивідуального завдання (теми дипломної роботи). | 3/24 | 0,8/6,4 | ||
3. | Огляд нормативно-правових актів з обраного напряму, тематики індивідуального завдання. | 3/24 | 0,8/6,4 | ||
4. | Огляд наукової літератури з обраного напряму, тематики індивідуального завдання. | 3/24 | 0,8/6,4 | ||
5. | Збирання необхідної статистичної інформації з обраного напряму, тематики індивідуального завдання. | 3/24 | 0,8/6,4 | ||
6. | Обробка даних, складання аналітичних таблиць, схем, графіків тощо. Застосування комп’ютерних технологій при обробці інформації. | 11/88 | 2,4/19,2 | ||
7. | Обґрунтування висновків і пропозицій за результатами виконаних робіт за програмою практики. | 3/24 | 0,8/6,4 | ||
8. | Систематизація зібраних матеріалів і «формування» звіту. | 3/24 | 0,8/6,4 | ||
9. | Оформлення звіту | 2/16 | 0,4/3,2 | ||
Разом: | 33/264 | 8/64 | |||
Науково-виробнича практика з напряму підготовки 0302 - міжнародні відносини, спеціальності 8.03020201 «Міжнародне право» | |||||
1. | Оформлення на практику: проходження інструктажу з техніки безпеки, одержання перепустки (в разі необхідності). | 2/16 | 0,4/3,2 | ||
2. | Обґрунтування актуальності теми наукового дослідження (магістерської роботи) | 4/32 | 0,8/6,4 | ||
3. | Огляд нормативно-правових актів з теми дослідження | 4/32 | 0,8/6,4 | ||
4. | Огляд наукової літератури з тематики наукового дослідження. | 4/32 | 0,8/6,4 | ||
5. | Збирання та аналіз необхідної статистичної інформації щодо об’єкта дослідження. | 4/32 | 0,8/6,4 | ||
6. | Обробка даних, складання аналітичних таблиць, схем, графіків тощо. Застосування комп’ютерних технологій при обробці інформації. | 12/96 | 2,4/19,2 | ||
7. | Обґрунтування висновків і пропозицій за результатами дослідження | 4/32 | 0,8/6,4 | ||
8. | Систематизація зібраних матеріалів і «формування» звіту. | 4/32 | 0,8/6,4 | ||
9. | Оформлення звіту | 2/16 | 0,4/3,2 | ||
Разом: | 40/320 | 8/64 | |||
Педагогічна (асистентська) практика з напряму підготовки 0302 - міжнародні відносини, спеціальності 8.03020201 «Міжнародне право» | |||||
1. | Оформлення на практику: проходження інструктажу з техніки безпеки, одержання перепустки (в разі необхідності). | 1/8 | 0,4/3,2 | ||
2. | Знайомство з керівниками кафедри, установи, в якій буде проходити практика. | 3/24 | 0,8/6,4 | ||
3. | Складання й затвердження керівником плану роботи магістранта на період проходження практики. | 3/24 | 0,8/6,4 | ||
4. | Знайомство із поточною документацією структурного підрозділу, в якому проходитиме практику магістрант. | 3/24 | 0,8/6,4 | ||
5. | Пасивне спостереження за роботою викладачів, співробітників кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства. | 3/24 | 0,8/6,4 | ||
6. | Самостійну розробку лекційного та практичного занять з їх проведенням та наступним аналізом та самоаналізом. | 8/64 | 2,4/19,2 | ||
7. | Ведення поточної та звітної документації (щоденним практики, розгорнуті плани-конспекти лекції, семінарського заняття, аналіз занять, підготовка інформаційно-аналітичного матеріалу тощо). | 2/16 | 0,8/6,4 | ||
8. | Систематизація зібраних матеріалів і «формування» звіту. | 3/24 | 0,8/6,4 | ||
9. | Оформлення звіту | 1/8 | 0,4/3,2 | ||
Разом: | 27/216 | 8/64 | |||
ВИСНОВКИ
Наскрізна програма професійно-практичної підготовки студентів напряму підготовки 0302 - міжнародні відносини, спеціальності 6.03020201, 7.03020201, 8.03020201– міжнародне право, дає можливість застосовувати безупинний процес професійно-практичної підготовки студентів шляхом придбання практичних навичок на всіх етапах навчання: лекційних і практичних заняттях, навчальної, виробничої, переддипломної, педагогічної (асистентської) та науково-виробничої практик.
Список використаної літератури
1. «Положення про проведення практики студентів вищих навчальних закладів України», затверджене Наказом Міністерства освіти України від 08.04.93 р. № 93.
2. Лист Міністерства освіти і науки України від 07.02.09 р. № 1/9-93.
3. Галузевий стандарт вищої освіти України за спеціальністю «Міжнародне право» напряму підготовки 0302 «Міжнародні відносини» освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавр, спеціаліст, магістр, затверджене Наказом Міністерства освіти і науки України 13.04.04 р. № 302.
4. Навчальні плани з напряму підготовки 0302 «Міжнародні відносини» освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавр, спеціаліст, магістр
5. Наказ Міністерства освіти від 09.07.09 р. № 642.
Додаток А
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
КИЇВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ ПРАВА
Н А К А З №____
«__» ___________ 20__ року м. Київ
Про проходження ____________ практики
студентами __ курсу денної форми навчання
спеціальності __.03020201 «Міжнародне право»
Відповідно до навчального плану підготовки бакалаврів (спеціалістів, магістрів) зі спеціальності __.03020201 «Міжнародне право»,
Н А К АЗ У Ю:
1. Організувати проходження __________ практики студентів ___ курсу денної форми навчання відділення міжнародного права з ____________ по ____________ року.
2. Направити для проходження практики в Міністерстві юстиції України на підставі договору про співпрацю від 31 березня 2008 року між Київським університетом права НАН України та Міністерством юстиції України:
Департамент міжнародного приватного права і міжнародної правової допомоги
1.
2.
Департамент міжнародного правового співробітництва
1.
2.
Секретаріат Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини
1.
2.
3. Направити для проходження практики в:
1.
2.
4. Встановити термін проходження практики з ______________ по _____________ року.
5. Відповідальність за навчально-методичне забезпечення практики покласти на кафедру міжнародного права та порівняльного правознавства (__________________).
6. Призначити керівником практики ____________________________.
7. Кафедрі міжнародного права та порівняльного правознавства ознайомити студентів з порядком проходження ______________ практики та з вимогами чинних норм щодо дотримання правил техніки безпеки.
8. Захист звітів з практики провести з ______ по __________ року на кафедрі міжнародного права та порівняльного правознавства (_______________________).
9. Звіт керівника практики обговорити на засіданні кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства (________________) до ______________ року.
10. Звіт кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства про проходження ______________ практики студентами ____ курсу денної форми навчання подати до навчальної частини.
11. Контроль за виконанням наказу покласти на проректора з навчально-методичної роботи _______________.
Додаток Б
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
КИЇВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ ПРАВА
Щоденник практики
Студента_________________________________________________
(Прізвище, ім’я, по батькові)
НАПРЯМ ПІДГОТОВКИ: 0302 - Міжнародні відносини
СПЕЦІАЛЬНІСТЬ 6.03020201– Міжнародне право
СПЕЦІАЛЬНІСТЬ 7.03020201– Міжнародне право
СПЕЦІАЛЬНІСТЬ 8.03020201– Міжнародне право
Курсгрупа _______
_______________________________
_______________________________
КИЇВ – 20__
Основні положення практики
1.1. Студент до відбуття на практику повинен отримати інструктаж від керівника практики і:
— щоденник;
— два примірники календарного графіка проходження практики (один для студентів і один — для керівника практики від бази практики);
— направлення на практику;
1.2. Студент, прибувши до бази практики, повинен подати керівникові від бази практики щоденник, пройти інструктаж з техніки безпеки й пожежної профілактики, ознайомитися з робочим місцем, правилами експлуатації оргтехніки та іншого устаткування та уточнити план проходження практики.
1.3. Під час проходження практики студент зобов'язаний суворо дотримуватися правил внутрішнього розпорядку.
1.4. Звіт про практику студент складає відповідно до календарного графіку проходження практики та додаткових вказівок керівників практики від вузу і від бази практики.
1.5. Практика студента оцінюється за чотирибальною системою та зараховується нарівні з іншими дисциплінами навчального плану.
2. ПЛАН-ГРАФІК ПРОХОДЖЕННЯ ______________ ПРАКТИКИ
СТУДЕНТАМ ВІДДІЛЕННЯ МІЖНАРОДНОГО ПРАВА
(ОСВІТНЬО-КВАЛІФІКАЦІЙНИЙ РІВЕНЬ «___________________»
З____ПО______ 20____ РОКУ
№ п/п | Запланована робота | НОМЕР ТИЖНЯ ПРОХОДЖЕННЯ ПРАКТИКИ | |||||||||||||||||||
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11. | 12. | 13. | 14. | 15. | 16. | 17. | 18. | 19. | 20. | ||
1. | Вивчення організаційної структури та сфери діяльності бази практики | ● | ● | ||||||||||||||||||
2. | Ознайомлення з правилами внутрішнього трудового розпорядку, охорони праці і техніки безпеки | ● | ● | ||||||||||||||||||
3. | Ознайомлення з положеннями про підрозділ бази практики, функціональними обов’язками (посадовою інструкцією)юриста-міжнародника та організацією роботи на базі практики | ● | ● | ||||||||||||||||||
4. | Ознайомлення з розподілом обов’язків між працівниками юридичного підрозділу бази практики | ● | ● | ||||||||||||||||||
5. | Аналіз виробничих зв’язків юриста-міжнародника в межах юридичного підрозділу, з іншими підрозділами, керівництвом, сторонніми організаціями, державними органами | ● | ● | ||||||||||||||||||
6. | Опрацювання основних нормативно-правових актів, що регламентують діяльність бази практики | ● | ● | ||||||||||||||||||
7. | Вивчення досвіду службового листування юриста-міжнародника | ● | ● | ● | ● | ||||||||||||||||
8. | Ознайомлення з інформаційними ресурсами бази практики-бібліотекою, іншими джерелами інформаційних ресурсів | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | |||||||||||||
9. | Вивчення документів,що подаються юристу-міжнароднику для правової оцінки,участь у підготовці висновків юридичної експертизи | ● | ● | ● | ● | ● | |||||||||||||||
Ознайомлення з порядком надання юридичних консультацій | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ||||||||||||||
Набуття досвіду складання різноманітних актів і ділових документів | ● | ● | ● | ● | ● | ● | |||||||||||||||
Підбір матеріалів нормативно-правового характеру, правозастосовної практики, аналіз проектів нормативно-правових актів для подальшого їх дослідження у дипломній роботі | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | |||||||
Підготовка проміжного звіту за результатами проходження практики | ● | ||||||||||||||||||||
Звітування перед керівником практики від бази практики за результатами 1-го етапу проходження практики | ● | ||||||||||||||||||||
Звітування перед керівником практики від університету за результатами 1-го етапу проходження практики | ● | ||||||||||||||||||||
Виконання на базі практики узгодженого з керівником від університету та бази практики індивідуального завдання | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | |||||
17. | Підготовка підсумкового звіту за результатами проходження практики | ● | ● | ||||||||||||||||||
18. | Звітування перед керівником практики від бази практики за результатами проходження практики | ● | |||||||||||||||||||
Звітування перед керівником практики від університету за результатами проходження практики | ● | ||||||||||||||||||||
Захист підсумкового звіту про проходження___________ практики перед комісією | ● |
Підписи керівників практики:
від навчального закладу від бази практики
_____________________ ________________________
М.П.