1. В бактеріологічну лабораторію доставлено блювотні маси хворого з підозрою на холеру. З матеріалу виготовлено препарат «висяча крапля». Який метод мікроскопії буде використаний для виявлення збудника за його рухливістю?
А. *Фазово-контрастна
В. Імерсійна
С. Електронна
D. Люмінесцентна
Е. Імуноелектронна
2. З фекалій хворого на кишкове інфекційне захворювання було виділено чисту культуру вібріонів. До якої групи бактерій слід віднести ці мікроорганізми за морфологічними ознаками?
A *Звивисті
B Клостридії
C Кокоподібні
D Ниткоподібні
E Бацили
3. У посіві гною з фурункула знайдено мікроби кулястої форми, розташовані скупченнями неправильної форми, що нагадують грона винограду. Які мікроби виявлено?
A. *Стафілококи
B. Диплококи
C. Мікрококи
D. Стрептококи
E. Тетракоки
4. На занятті з мікробіології студенти ознайомилися з мікроскопічним методом діагностики. Які властивості бактерій вивчають цим методом?
A *Морфологічні, тінкторіальні
B Культуральні
C Антигенні
D Токсигенні
E Біохімічні
5. Із ротоглотки хлопчика, який хворіє на хронічний тонзиліт, виділили культуру кокових бактерій. У мазках вони розташовані у вигляді ланцюжків. Які це можуть бути мікроорганізми?
A. *Стрептококи
B. Стафілококи
C. Тетракоки
D. Клостридії
E. Стрептобацили
6. У мазку слизу з мигдаликів 4-річної дівчинки, хворої на ангіну, знайдено мікроорганізми кулястої форми, розташовані короткими ланцюжками. Який з перелічених мікроорганізмів знайдено?
A. *Стрептококи
B. Стафілококи
C. Мікрококи
D. Диплококи
E. Тетракоки
7. Хвора скаржиться на часту появу фурункулів на обличчі, шиї та плечах. У посіві гною з фурункулу знайдено мікроби кулястої форми, розташовані як гроно винограду. Які мікроби виявлено?
A. *Стафілококи.
B. Диплококи.
C. Мікрококи.
D. Стрептококи.
E. Тетракоки.
8. У посіві слизу з мигдаликів хворого на ангіну знайдено бактерії кулястої форми, розташовані короткими ланцюжками. Які мікроорганізми виявлено?
A. *Стрептокок.
B. Стафілокок.
C. Мікрокок.
D. Гонокок.
E. Менінгокок.
9. Реакція імунофлюоресценції широко використовується для експрес-діагностики багатьох бактеріальних та вірусних інфекцій. Виберіть умову, без дотримання якої неможливо визначити результат реакції.
A. *Наявності люмінесцентного мікроскопа
B. Наявності електронного мікроскопа
C. Наявності імерсійного мікроскопа
D. Виділеної чистої культури збудника
E. Сироватки хворого
10. При мікроскопії мазка від пацієнта з гострим гнійним періоститом, лікар виявив Грам-позитивні бактерії, розташовані у вигляді скупчень, що нагадують грона винограду. Для яких мікроорганізмів властива дана морфологія?
A. *Стафілоків.
B. Сарцин.
C. Тетракоків.
D. Грибів роду Candida.
E. Стрептококів.
11. При мікроскопії матеріалу, взятого з глотки дитини, хворої на катаральну ангіну, виявлено бактерії паличковидної форми з потовшеннями на кінцях, розташовані у мазку у вигляді розставлених пальців чи латинських цифр V, X. Яке захворювання можна запідозрити у дитини?
A. *Дифтерію.
B. Стрептококову ангіну.
C. Стафілококову ангіну.
D. Туляремію.
E. Лейшманіоз.
12. У пофарбованих мазках, виготовлених з гною, при мікроскопії виявили мікроорганізми сферичної форми, розташовані у вигляді неправильних скупчень. Яку назву мають мікроорганізми з такою морфологією?
A. *Стафілококи.
B. Диплококи.
C. Мікрококи.
D. Сарцини.
E. Стрептококи.
13. При мікроскопії виділень з уретри хворого з гострим уретритом виявлено парні мікроорганізми бобовидної форми діаметром до 1 мкм, розташовані всередині лейкоцитів. Що це за мікроорганізми?
*Гонококи
Менінгококи
Стафілококи
Стрептококи
Мікрококи
14. Пацієнту виставлено діагноз «гонорея» на основі вивчення забарвлених мазків гною з уретры. Як називається використаний метод діагностики?
*Бактеріоскопічний
Бактеріологічний
Алергологічний
Біологічний
Серологічний
15. Пацієнт скаржиться на гнійні виділення з уретри, ріжучі болі перед початком і під час сечопуску. Попередній діагноз «гостра гонорея». Яка мікроскопічна картина підтвердить цей діагноз?
*Бобовидні диплококи всередині лейкоцитів
Ланцетовидні диплококи поза лейкоцитами
Сферичні коки всередині лейкоцитів
Тетракоки поза лейкоцитами
Мікрококи поза лейкоцитами
16. При мікроскопічному дослідженні плівки, яка з’явилась на пептонній воді через 6 годин після посіву фекалій, виявлено зігнуті у вигляді коми рухливі Грам-негативні бактерії, спор і капсул не утворюють. Що це за мікроорганізми?
*Вібріони
Спірохети
Клостридії
Коринебактерії
Спірили
17. В мазку, виготовленому з гною хворого з остеомієлітом виявлено грам-позитивні бактерії сферичної форми, розташовані у вигляді ланцюжків. Які бактерії можна вважати збудником захворювання?
*Стрептококи
Мікрококи
Менінгококи
Гонококи
Сарцини
18. З метою мікроскопічного підтвердження діагнозу «первинний сифіліс» у хворого здійснено забір виділень з виразки. Який вид мікроскопії використовується для виявлення збудника та вивчення його рухливості?
*Темнопольна
Люмінесцентна
Аноптральна
Світлова
Електронна
19. При мікроскопії мазка студент забув помістити на предметне скло краплю імерсійної олії і не отримав зображення. Для чого необхідна імерсійна олія?
A. *Для максимального збирання світлових променів
B. Для зниження роздільної здатності мікроскопа
C. Для збільшення роздільної здатності мікроскопа
D. Для запобігання пошкодженню мазка
E. Для запобігання пошкодженню об’єктива
20. У мазку, виготовленому з гною від пацієнта з гнійно-запальним процесом гомілки, виявлено Грам-позитивні бактерії сферичної форми, розтащовані у вигляді грон винограду. Які бактерії можна вважати збудником захворювання?
A. *Стафілококи
B. Стрептококи
C. Диплококи
D. Мікрококи
E. Сарцини
21 При бактеріологічному обстеженні працівників аптеки на бактеріоносійство в одиного з провізорів із носоглотки були виділено бактерії роду Staphylococcus. Які морфологічні властивості властиві цьому роду?
A. *розташування клітин у вигляді грона винограду
B. розташування клітин у вигляді ланцюжка
C. розташування клітин поодиноко
D. розташування клітин попарно
E. розташування клітин тетрадами
22. У забарвлених за Грамом мазках гною хворого з остеоміелітом, виявили мікроорганізми фіолетового кольору, кулястої форми, розташовані у вигляді неправильних скупчень. Які мікроорганізми могли викликати це захворювання?
A. * Staphylococcus aureus
B. Serratia marcescens
C. Salmonella typhimurium
D. Escherichia coli
E. Pseudomonas aeruginosa
23. У мазку, виготовленому з гною хворого з гнійно-запальним процесом китиці, виявлено Грам-позитивні бактерії сферичної форми, розтащовані у вигляді ланцюжків. Які бактерії можна вважати збудником захворювання?
A. *Стрептококи
B. Стафілококи
C. Диплококи
D. Мікрококи
E. Сарцини
24. При проведенні експрес-діагностики холери використано прямий метод імунофлюоресценції. Який вид мікроскопії використано з цією метою?
A. *люмінесцентнау
B. світлову
C. темнопольову
D. фазово-контрастну
E. електронну
25. У забарвлених мазках, виготовлених з гною, знайдено Грам-позитивні коки, розташовані у вигляді неправильних скупчень, що нагадують грона винограду. Чим зумовлюється таке розташування стафілококів?
A. *Поділом бактерій у різних площинах
B. Технікою приготування мазка
C. Технікою фарбування
D. Впливом на бактерії барвників
E. Локалізацією гнійного процесу
26. Для вивчення морфологічних ознак мікроорганізмів використовують різні методи забарвлення. З якою метою використовують прості методи?
A. *для вивчення форми і розмірів мікроорганізмів
B. для забарвлення спор
C. для виявлення капсул
D. для диференціації бактерій на Грам-позитивні і Грам-негативні
E. для забарвлення джгутиків
27. При морфологічному дослідженні мікроорганізмів використовують різні види мікроскопії. На якому принципі грунтується електронна мікроскопія?
A. *застосуванні потоку електронів
B. проходженні світлових променів через ряд збільшувальних лінз
C. дифракції світла при бічному висвітленні
D. перетворенні фазових розходжень в амплітудні
E. емісії світла під впливлм ультрафіолетових поменів
28. Розглядаючи мазок, забарвлений по Граму, можна охарактеризувати форму і розміри бактерій, їх розташування у мазку, тип забарвлення. Як називаються вказані ознаки?
*Морфологічні.
Тінкторіальні.
Культуральні.
Серологічні.
Антигенні.
29. При мікроскопії мазків з плівок на мигдаликах хворого, забарвлених за Нейссером, виявлено тонкі палички жовтого кольору з темно-синіми зернами на кінцях, розташовані у вигляді римських цифр V і Х. Який попередній діагноз?
*Дифтерія
Кашлюк
Грип
Кір
Туберкульоз