Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


ІІ. Визволення території СРСР, перенесення воєнних дій у Центральну і Східну Європу.




Тема: Воєнні дії у 1944 році.

 

План:

  1. Наступальні операції Червоної армії.
  2. Визволення території СРСР, перенесення воєнних дій у Центральну і Східну Європу.
  3. Відкриття другого фронту в Європі.

 

Навчально-методичний комплекс:

1 Т.В. Ладиченко. Всесвітня історія 11 клас. Підручник. К., «Видавництво А.С.К.» 2003 р. стор. 44 – 50.

2 Я.М. Бердичівський, Т.В. Ладиченко, І.Я. Щупак. Всесвітня історія 11 клас. Підручник. Запоріжжя. Прем’єр. 2004 р. стор. 44 – 50.

 

 

І. Наступальні операції Червоної армії.

 

На 1944 рік Ставка Верховного Головнокомандування поставила завдання перед Радянською армією: повністю очистити від німецьких військ територію СРСР і вийти до державного кордону.

У цілому збройні сили СРСР, США і Великої Британії переважали за чисельністю армії Німеччини та Японії майже в два рази. У техніці ця перевага була ще більш значною.

Наступ під Ленінградом. 1944 рік почався наступом під Ленінградом. Війська Радянської армії завдали нищівного удару по групі армій «Північ» і 27січня 1944 р. остаточно звільнили Ленінград від блокади, що тривала 900 днів. У ході наступальної операції були звільнені Новгород, Ленінградська і Калінінські області, радянські війська вступили на територію Естонії.

Визволення Правобережної України розпочалось одночасно з ліквідацією блокади Ленінграда. Найбільшою операцією радянських військ початку 1944 року у Правобережній Україні було оточення 10 гітлерівських дивізій під Корсунем-Шевченківським, яке завершилося повним розгромом сил ворога. Основним стратегічним результатом січнево-лютневого наступу радянських військ був розгром сил противника під Житомиром, Кіровоградом, Рівним, Луцьком, Нікополем, Кривим Рогом.

Новий наступ радянських військ розпочався в березні 1944 р. і тривав до травня 1944 р. Його підсумком стало визволення Миколаєва, Одеси, Тернополя, Кам’янця – Подільського. 26 березня 1944 р., на 1009-й день ВВВ, війська 2-го Українського фронту під командування маршала І.Конєва вийшли на державний кордон СРСР із Румунією.

Визволення Криму. Протягом першої половини квітня 1944 р. радянськими військами було визволено Сімферополь і Керч, а 9 травня, після п’ятиденного штурму, - Севастополь. Повністю німецьке угруповання в Криму було ліквідовано 12 травня 1944 р.

Бої на Карельському перешийку. У червні 1944 р. розгорнулися бої на Карельському перешийку. 25 серпня уряд Фінляндії звернувся з проханням до СРСР про початок мирних переговорів. 19 вересня в Москві була укладена угода про перемир’я. Фінляндія вийшла з гітлерівської коаліції.

Визволення Білорусії відбулося завдяки операції під кодовою назвою «Багратіон». Наступ почався 23 червня 1944 р. 3 липня було визволено столицю Білорусії – м. Мінськ. На кінець липня землі Білорусії було повністю визволено від окупантів.

Одночасно почалося вигнання гітлерівців з Прибалтики, а завершилося завдяки розпочатому в середині вересня 1944 р. наступові трьох Прибалтійських, Ленінградського та Балтійського фронтів.

Завершення війни на території СРСР пов’язане також з операціями радянських військ у Заполяр’ї, внаслідок яких від ворога було звільнено порти на Баренцовому морі та Мурманську область, а також північно-східні райони Норвегії.

 

ІІ. Визволення території СРСР, перенесення воєнних дій у Центральну і Східну Європу.

Докорінний перелом у ході війни на радянсько-німецькому фронті мав вирішальний вплив на подальшу долю країн Центральної та Східної Європи. Воєнні дії почали переміщуватися на Захід.

Влітку і восени 1944 р. радянські війська вступили на територію Польщі, Румунії, Болгарії, Югославії, Угорщини.

Напередодні і вході битв за цей великий регіон СРСР став відкрито підтримувати прорадянські налаштованих політиків у цих країнах, в основному з числа комуністів, одночасно домагаючись від США і Великої Британії визнання своїх особливих інтересів у цій частині Європи. Враховуючи факт присутності там радянських військ, Черчілль 1944 р. визнав домінування СРСР в усіх цих країнах, окрім Греції.

Нові уряди Румунії, Болгарії та Угорщини порвали з Німеччиною, перейшли на бік союзників і уклали з ними угоди про перемир’я.

У цих країнах встановлювалися тоталітарні режими сталінського зразка.

 

ІІІ. Відкриття другого фронту в Європі.

Докорінний перелом у війні означав, що Радянський союз здатний сам здобути остаточну перемогу над Німеччиною. Уряди США та Великої Британії не могли далі зволікати з розгортанням відкритих воєнних дій у Західній Європі.

Командування союзників розробило дві десантні операції:

«Оверлорд» - висадження союзників у Північній Франції та

«Енвіл» - висадження союзників на півдні Франції, в районі Марселя.

Командувачем союзних військ був призначений американський генерал Д.Ейзенхауер.

Для операції вторгнення виділялося багато бойових кораблів, десантних суден, самохідних барж і катерів, торгових і допоміжних судів. Союзники мали вирішальну перевагу в силах і засобах.

6 червня 1944 р. розпочалась Нормандська десантна операція – в Європі було відкрито другий фронт.

У ніч проти 6 червня 1944 р. 2 тис. бомбардувальників союзної авіації обрушили удари на узбережжя Нормандії. Це змусило гітлерівські війська сховатися в укриття, що полегшило висадку десанту.

Американські та британські війська були десантовані з повітря на територію Франції в 10-15 км. від берега. Тисячі судів і кораблів союзників під прикриттям авіації й артилерії військово-морського флоту пройшли Ла-Манш і на світанку 6 червня почали висадку десанту на п’ятьох дільницях узбережжя. Супротивник не почав рішучих контрзаходів, щоб зірвати дії англо-американських військ. Це означало, що операція вторгнення стала повною несподіванкою для німецьких військ. Успіх висадки багато в чому забезпечила значна перевага союзників у повітрі.

Вдало провівши висадження десанту, англо-американські війська захопили в Нормандії великий плацдарм і 25 липня 1944 року розпочали наступ, який завершився поразкою німецьких військ у Північній Франції.

15 серпня союзники почали операцію «Енвіл». На південному узбережжі Франції вони висадили дві армії – американську і французьку. Боячись потрапити в оточення німецькі війська почали відступати. Незабаром союзні війська, що діяли у Північній та Південній Франції, об’єдналися. В цей час почалося повстання в Парижі. 25 серпня гітлерівці склали зброю. Париж було визволено самими французами.

Того дня, коли повстання остаточно перемогло, до Парижу прибув генерал де Голль.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 468 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если вы думаете, что на что-то способны, вы правы; если думаете, что у вас ничего не получится - вы тоже правы. © Генри Форд
==> читать все изречения...

2283 - | 2213 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.