ОДЕСА
Методичні рекомендації
для підготовки до семінарських занять
з курсу “Етика та естетика”
Формою проведення поточного контролю за курсом “Етика” є опитування курсантів під час проведення семінарських та практичних занять.
Семінарське заняття як організаційна форма навчання є особливою ланкою процесу навчання. Це дійова форма розвитку продуктивного мислення в процесі обговорення проблем, що розглядаються, залучення курсантів до колективної пізнавальної діяльності з можливістю широкого залучення елементів проблемного навчання. Семінарські та практичні заняття – активна форма підведення підсумків самостійної роботи курсантів по оволодінню курсом. Дидактичні цілі семінарського заняття: поглиблення систематизація, закріплення знань, перетворення їх в переконання; перевірка знань; розвиток загальної культури мови; формування вміння аргументовано відстоювати свою точку зору; ставити і вирішувати питання по темі, що вивчається. Значення семінарського та практичного заняття полягає в тому, аби помогти курсантам глибоко розібратися в ключових питаннях курсу "Етика", навчити їх самостійно працювати з рекомендованою літературою, грамотно та стисло викладати свої думки, переконливо та логічно обґрунтовувати їх, творчо аналізувати та узагальнювати факти, сформувати уявлення про існуючі точки зору на ті чи інші питання, робити узагальнення та висновки по різних аспектах даної науки.
Семінарські заняття тісно пов’язані з лекціями, вивченням ключових тем предмету, самостійною роботою курсантів і в цьому їх суттєва особливість. Питання плану семінарських занять охоплює основний матеріал теми. На семінарські заняття виносяться найбільш важливі теми курсу. На семінарське заняття виноситься 4-6 питань, оскільки їх більша кількість розсіює увагу і веде до недосконалого розгляду питань Під час підготовки до семінарських занять курсантам необхідно: 1) вивчити матеріал лекції, ознайомитись з відповідними розділами учбового посібника і іншою рекомендованою літературою; 2) обов’язково вивчити і законспектувати рекомендовані до даного семінарського заняття правові акти, рішення Верховної Ради України, положення Конституції та ін. 3) скласти стислий план відповіді по питанням теми. Підготовку до занять треба починати з ознайомлення з планом занять та рекомендованою літературою (зазначеною після кожної теми семінарського заняття). Після цього слід уважно прочитати конспект лекції, відповідні розділи підручника. В них викладені основні питання теми, вказані напрямки роботи над курсом. Після цього наступає самий важливий і складний етап підготовки до семінару - вивчення та конспектування рекомендованої літератури. Вміння вірно скласти конспект, який дійсно допоможе в оволодінні курсом, - це вміння виділити головне.
В своєму виступі на семінарському занятті курсант зобов’язаний: 1) дати аналіз теоретичних положень по тому чи іншому питанню теми на підставі матеріалів лекції, підручника і додаткової літератури; 2) підкреслити значимість положень професійної етики в теорії і практичній діяльності працівників державних установ; 3) теоретичні питання пов'язувати і підкріплювати прикладами з життя суспільства, діяльності державних установ, розкрити особливості їх роботи з точки зору моралі.
По кожній темі семінарського заняття розроблений перелік питань, теми рефератів і повідомлень, поставлена мета заняття, основна проблема, висвітлені основні поняття теми, поставлені проблеми для обговорення і практичні проблемні ситуації.
Слід мати на увазі, що одною з дійових форм роботи на семінарі є дискусія, яка дозволяє розвинути уміння використовувати в ході колективних пошуків істини всю гамму принципів наукового пізнання взагалі і в той же час на практиці сформувати такі важливі якості, як наукова об'єктивність, критичність і в той же час повага до чужої думки, здатність доводити своє бачення передумов, коріння суті тих чи інших моральних норм тощо.
Плани семінарських занять з навчальної дисципліни
“ЕТИКА”