1. Зсувом відламків по ширині.
2. Смугоюпросвітлення.
3. Смугою затемнення.
4. Наявністю відламків.
5. Кутовою деформацією відламків кісток.
Що таке відламки кістки?
1. Дистальний і проксимальний кінці кістки.
2. Всі фрагменти кістки, які утворилися в результаті перелому.
3. Дистальний і проксимальний фрагменти кісток, які утворилися в результаті перелому.
4. Епіфіз і метафіз кістки.
5. Всі фрагменти кістки, які утворилися в результаті перелому, за винятком дистального і проксимального.
Скільки ліній перелому повинне бути, щоб утворилися відламки?
1. Дві.
2. Одна
3. Три.
4. Дві які перетинаються.
5. Більше трьох.
Скільки ліній перелому повинне бути, щоб утворилися осколки?
1. Одна.
2. Дві.
3. Три.
4. Більше однієї
5. Чотири.
Що таке травматичний епіфізеоліз?
1. Посттравматичний лізис епіфізів
2. Травматичний відрив горбистості.
3. Перелом епіфізу характерний для людей похилого віку.
4. Відірвані частини компактної пластини епіфізу.
5. Травматичний відрив епіфізу по зоні зростання від метафізу.
7. Назвіть прямі ознаки перелому:
1. Порушення вісі кістки.
2. Зміна структури кістки, перерваним контуром кістки.
3. Наявність лінії перелому, уламків, епіфізиолізу.
4. Чергування остеопорозу і остеосклерозу.
5. Наявність осколків.
8. Назвіть непрямі ознаки перелому:
1. Зміна осі кістки, перерваність контурів кістки.
2. Чергування ділянок остеопорозу і остеосклерозу.
3. Наявність лінії перелому, відламків, епіфізиолізу.
4. Наявність ділянок деструкції.
5. Всі перераховані ознаки.
Яка стадія кістковою мозолі першої визначається на рентгенограмі?
1. Сполучнотканинна
2 Хрящова.
3. Кісткова.
4. Перебудови.
5. Кісткова мозоль на рентгенограмі не визначається.
Які ознаки кісткової мозолі, видні у стадії її петрифікації?
1. Відламки.
2. Осколки.
3. Вогнища затемнення.
4. Вогнища просвітлення.
5. У стадії петрифікації кісткова мозоль не визначається.
В.Ситуаційні завдання для визначення кінцевого рівня знань
Типові П рівень
1. На рентгенограмі великогомілкової кістки в нижній третині діафізу по медіальній
поверхні визначається екзостоз. Яка ознака захворювання кісток він обумовлює?
2.На рентгенограмі плечової кістки визначається функціональна гіпертрофія в середній третині діафізу. Яка ознака захворювання кістки він обумовлює?
3. На рентгенограмі стегнової кістки хворого з хронічним остеомієлітом в дистальному метадіафізі різко збільшена щільність кістки, у зв'язку з чим не простежується кістковомозковий канал, потовщені балки, компактна пластинка. Як називається ця ознака?
Відповідь: Остеосклероз.
4. На рентгенограмі тіла Th ХП хворого на хребті тонші балки губчастої речовини, зменшена їх кількість, майже не простежується компактна пластинка. Як називається ця ознака?
5. На рентгенограмі правого променезап'ясткового суглоба дитини визначається зсув дистального епіфізу плечової кістки медіально і назад.
Як називається ця ознака?
6. На рентгенограмі черепа в бічній проекції визначається вузька смуга просвітлення в області тім'яної кістки, яка продовжується на скроневу кістку.
Як називається ця ознака?
7. На рентгенограмі кисті в області проксимального метаепіфізу ліктьової кістки визначається ділянка зменшення щільності діаметром 1,2 см з нечіткими краями на тлі якого не простежуються балки губчастої речовини.
Як називається ця ознака?
8. На рентгенограмі проксимального відділу великогомілкової кістки визначається зона деструкції 3х2,5 неправильної форми з нечіткими краями в центрі якого визначається кістковий фрагмент 1,5х0,5 див. Навколо нього визначається смужка чорного кольору.
Як називається цей фрагмент?
9. На рентгенограмі великогомілкової кістки визначається зміна на контурі середньої третини диафиза за рахунок симетричних розташованих, паралельно зовнішньому контуру кістки, смужок затемнення. Ці смужки відокремлені від поверхні кістки смужкою просвітлення.
Яка ознака зміни кістці є в даному випадку?
10. На рентгенограмі ліктьової кістки в області диафиза визначається зміни контура кістки за рахунок великої кількості вузьких смужок затемнення, які розташовані перпендикулярно до осі кістки.
Як називається ця ознака?
Ситуаційні завдання для визначення кінцевого рівня знань.
Не типові Ш рівень.
1.На рентгенограмі лівого стегна визначаються наступні зміни в середній третині диафиза: під кутом до зовнішньої поверхні кістки видно смужка затемнення, а нижче видно такі ж смужки, але розташовані перпендикулярно до кістки. На цьому рівні не простежується кортикальная пластинка, а в губчастій речовині є зона просвітлення з нечіткими краями, на тлі якої не видно кісткові балки. Прилеглі до ураженої ділянки кістки м'які тканини збільшені в об'ємі, збільшена їх щільність, є різноманітні за формою ділянки звапніння.
Які ознаки захворювання кістки перераховані в завданні?
2. На рентгенограмі правої плечової кістки визначаються зміни в центральній частині диафиза за рахунок горизонтальної розташованої півосі просвітлення. Дистальна частина кістки зміщена вниз і медіально. Навколо кістки на рівні смужки просвітлення в м'яких тканинах визначається вогнища затемнення, які нашаровуються один на одного, але не зливаються.
Які ознаки поразки кістки ви побачили?
Яке захворювання є у хворого?
3. На рентгенограмі променевої кістки в області проксимального метадіафізу визначаються наступні зміни: є ділянка просвітлення 3Ч2 см в якому балки стали тоншими, збільшився простір між ними, тоншим став шар кортикальной пластинки. В центрі цієї ділянки балки взагалі не визначаються, колір рентгенограми чорніший ніж навколо. Нижче за цю зону визначається фрагмент кістки, навколо якого видно смужка просвітлення. Біля зовнішньої поверхні кістки в м'яких тканинах видно лінійна смужка затемнення, яка відокремлена від кістки вузькою смужкою просвітлення.
Які ознаки поразки кістки є в даному випадку?
4. На рентгенограмах колінного суглоба в прямій проекції визначається збільшення ширини суглобової щілини. Там же різко зменшена щільність кісток, створюючи суглоб де балки тонші і розташовані на великих відстанях один від одного. Не видно кортикальної пластинки на рівні медального міжвиросткового піднесення, не видно латерального міжвиросткового піднесення. Різко збільшений об'єм м'яких тканин навколо суглоба.
Які ознаки захворювання є в даному випадку?
5. На рентгенограмі кисті в прямій проекції визначається клиновидна деформація першого п'ясткового – фалангового суглоба. У диафизе першої п'ясткової кістки визначаються дві криво розташовані смуги просвітлення, між якими лежить вільний фрагмент кістки, зміщений латерально. Збільшений об'єм м'яких тканин навколо суглоба і першої п'ясткової кістки.
Які ознаки поразки кістки є в даному випадку?
6. У хворого, який скаржиться на втрату больової чутливості в правій руці, зменшення об'єму рухів в правому плечовому суглобі на рентгенограмі визначається деформація головки у зв'язку із зникненням малого і частково великого горбків. Верхній край головки розташовується на 2 см нижче за верхній край суглобової впадини. Суглобова щілина збільшена. У м'яких тканинах навколо головки визначаються різноманітні за формою петрифікати. Які ознаки ураження кістки ви можете відзначити?
7 На рентгенограмі колінного суглоба визначається зменшення щільності стегнової і великогомілкової кісток. У дистальному епіфізі стегнової кістки визначається ділянка 2,5*5 см де балки не простежуються, в центрі цієї ділянки з утрудненням виявляється кістковий фрагмент, який оточений смугою просвітлення. Збільшення об'єму м'яких тканин навколо колінного суглоба.
Які ознаки захворювань кісток. Ви можете назвати в даному випадку?
8. На рентгенограмі променезап'ясткового суглоба дитини 1 року визначається нерівність контура метафізу, ущільнення зони енходральної осифікації над якою видно смужка просвітлення. На рівні диафиза визначаються лінійні смуги затемнення (з латерального і медіального боку), які відокремлені від зовнішнього контура кістки, смугою просвітлення.
Які ознаки захворювання кісток ви побачили на цих рентгенограмах?
9. На рентгенограмі кісток черепа в прямій проекції на зовнішній поверхні правої тім'яної кістки визначається напівовальної форми утворення 2*1,5см не відділяється від зовнішньої компактної пластинки і має таку ж щільність і структуру як і вона. Контури його чіткі. М'які тканини відтиснені.
Які ознаки захворювання кісток ви побачили на цій рентгенограмі?
10. На рентгенограмі малогомілкової кістки на зовнішній поверхні метадиафиза визначається додаткове утворення 3*4см яке має таку ж структуру як і губчаста речовина кістки. Компактна пластинка на її поверхні дуже тонка, але не переривається. Утворення в основі відмежовано від здорової кістки вузькою смужкою затемнення. В центрі утворення також є вогнища затемнення. М'які тканини відтиснені.
Які ознаки захворювання кісток ви побачили на цій рентгенограмі.
4. Матеріали для аудиторної самостійної роботи.