2.1. Вступні відомості
Фізико-хімічні властивості забруднювачів як підстава для їх ідентифікації, кількісного визначення і вибору технології вловлювання і знешкодження.
2.2. Властивості і механіка аерозолів
Аерозольні забруднювачі, характеристики частинок. Дисперсний склад, хімічний склад. Класифікація аерозолів за дисперсним складом. Перенесення аерозолів в газових потоках. Стаціонарний і нестаціонарний режими руху. Час релаксації. Опір повітря руху окремих частинок і аерозольної хмари. Дифузія аерозольних частинок. Броунівський рух. Коагуляція під впливом різних факторів (броунівська, гідродинамічна, гравітаційна, електрична). Конденсація і випаровування. Дифузіо-форез, термофорез, фотофорез. Хімічне реагування.
2.3. Механізми пиловловлювання
Осідання частинок під впливом сил тяжіння. Повна ефективність при осіданні частинок. Повітряний седиментатор Гонеля. Інерційна сепарація в прямолінійних та криволінійних потоках. Осаджувач - імпактор. Дифузійне осадження з використанням механізмів броунівського руху, дифузіофорезу, термофорезу, фотофо-резу. Осадження в полі дії електричних сил. П'ять видів електричних сил.
2.4. Газоподібні забруднювачі
Характеристики газоподібних забруднювачів. Головні забруднювачі атмосфери, особливо небезпечні: бензол, вінілхлорид, ртуть і її екологічний цикл.
2.4.1. Сполуки сірки. Оксиди і сполуки поновленої сірки. Природні і штучні
джерела: процеси спалювання, промислові технології, біологічне розкладання.
2.4.2. Сполуки азоту. Оксиди і сполуки поновленої форми. Механізми утворення і перетворення: спалювання, промислові технології, природні процеси: фіксація азоту, мінералізація, нітрифікація, денітрифікація, поновлення нітратів. Реакції фотохімічного смогу. Аміак: реакції поновлення металів, розклад під дією сонячного світла.
2.4.3. Сполуки вуглецю. Розподілення вуглецю в глобальному масштабі. Вуглекислий газ (СО2). Монооксид вуглецю (СО). Баланс СО в природі. Вуглеводні: парафіни, олефіни, ароматичні і похідні. Механізми утворення: спалювання і промислові технології.
2.5. Очищення газових викидів
2.5.1. Абсорбція. Водні і неводні системи. Аналітичні параметри процесу розчинення газу, визначення концентрації, компоненти, правило фаз Фазова рівновага, константа фазової рівноваги, константа Генрі. Рушійна сила процесу. Рівняння масопереносу.
2.5.2. Адсорбція. Фізична сутність, компоненти. Адсорбенти: неполярні, полярні, імпрегновані. Аналітичні залежності. Конденсація. Фізичні параметри основніаналітичні залежності.
2.5.3. Хімічні методи очищення викидних газів. Очищення від NO. Каталітичний і некаталітичний процес в димових газах. Новітні методи очищення димових газів від SОХ. Сухий і мокрий процеси. Процес з використанням СuО/СuSО4 для одночасного очищення від N0 і SО.
2.5.4. Термічне знешкодження пальних домішок. Організація процесів відповідно до вмісту вуглеводнів у викидних газах. Термокаталітичне знешкодження Стадіїі можливі області каталітичних реакцій. Аналітичні залежності. Каталітично активні речовини, носіїі активатори. Визначення каталітичної активності ОКА МКА.
2.6. Пиловловлювачі і фільтри
2.6.1. Механічні пиловловлювачі. Пилоосаджувальні камери. Типи, інженерні розрахунки ефективності. Інерційні пиловловлювачі. Жалюзійні пило- і газовловлювачі. Циклони прямо- і протитечні. Одиночні і батарейні циклони. Особливостіконструкцій для абразивних і волокнистих пилів, для відходів деревообробки.Ефективність пиловловлювання в циклонах: повна, фракційна, парціальна. Методика підбору і інженерні розрахунки. Розрахунок повної ефективності за данимифракційного складу пилу іфракційної ефективності, за диференційною характеристикою дисперсного складу і парціальною ефективністю з використанням графівчного, аналітичного і графо-аналітичного методів.
2.6.2. Мокрі механічні пиловловлювачі - скрубери. Схема установки.Відцентрові скрубери. Пиловловлювачі ПВМ і КМП. Пінні пило- і тумановлов-лювачі. Волокнисті зрошувані фільтри. Сепаратори. Інженерні розрахунки ефективності мокрих пиловловлювачів. Інтенсифікація процесів в скруберах.
2.6.3. Фільтри. Волокнисті фільтри. Повітряні фільтри для очищення приплвного повітря. Тканинні фільтри-пиловловлювачі. Рукавні фільтри проти- і прямоточні. Рукавні фільтри з імпульсноюрегенерацією. Зернисті фільтри.
2.6.4. Уловлювання аерозолів електрофільтрами. Принцип дії, процес іонізації газу і зарядження аерозолю. Конструкції електрофільтрів. Розрахунки продуктивності і ефективності.
2.7. Газоочищення
2.7.1Конструкції абсорберів: тарілчатих, насадних. Типи насадок. Інженерні розрахунки висоти насадки для необхідної продуктивності і ефективності.
2.7.2 Абсорбери, основні типи конструкцій. Абсорбенти. Інженерні розрахунки.
2.7.3 Обладнання для термічного і термокаталітичного знешкодження. Спеціальні топки, пальники промислових установок, факельне устаткування. Термокаталітичні реактори. Промислові каталізатори, носії, каталітична маса. Інженерні розрахунки реакторів.
2.7.4Устаткування для здійсненняпроцесівпоновлення N0х вдимових газах. Каталітичні реактори. Розробки нових технологій. Вапняний і вапняковий процеси, обладнання для здійснення сухого і мокрого процесів Реактори для одночасного очищення від SО2 і NОxз використанням СuО/СuSО4.
2.8. Проектування систем пиловловлювання
Вибір проектних рішень за даними нормативних документів [11, 13, 21, 22]. Двоступеневе очищення від аерозолів. Рекомендовані пиловловлювачі для виробництв: гальванічного, фарбувального, механо-складального, зварювального, деревообробного, ливарного, пластмасового, для систем централізованого пилоприбирання.
2.9. Економіка систем пило- і газоочищення.
Оцінювання економічних показників. Порівняння варіантів систем очищення.