25. Qh,, (.3) 23-02
Qh = 0,0864×1,092×5014×5395 = 2552185 .
26. qint,/2, - ( .6 23-02), 10 /2. 14,5 /2.
27. Qint,, (.10) 23-02
Qint = 0,0864×14,5×218×3416 = 932945 .
28. Qs,, (.11) 23-02. (, ) . . / I = 716 /2, / I = 1224 /2. - 347 2.
Qs = 0,5×0,76×(716×347 + 1224×347) = 255861 .
29. Qhy,, (.2) 23-02
Qhy = [2552185 - (932945 + 255861)0,8×0,85]×1,13 = 1970491 .
30. qhdes,/(2××), (.1) 23-02
qhdes = 1970491×103/(5256×5014) = 74,77 /(2××).
31. qhreq,/(2××), 9 23-02 76 /(2××). 23-02 :
- Rwreq = 2,65 2×/;
- RFreq = 0,55 2×/;
- Rcreq = 4,71 2×/;
- Rfreq = 4,16 2×/.
()
1. - 16- , . . 23-02.
2. - , l = 2,04 /(×), 165 , l = 0,042 /(×). 335 . - 10 . - 8 : (). (14) .
|
|
3. - Ror = 0,55 2×/.
4. l = 0,07 /(×), l = 0,15 /(×).
5. (. ) 23-01 : textav = -3,4 ; zht = 212 . tint = 20 . - (1)
Dd = (20 + 3,4)×212 = 4961 ×.
1. 4 23-02 Dd = 4961 × Rreq = 3,14 2×/.
2. , (8),
Ro = 1/8,7 + 0,17/2,04 + 0,165/0,042 + 1/23 = 4,17 2×/.
3. 16- , , , , .
(14) fi .1.
4. 16- , (14), .2.
.1
.. | i - i,2 | i - fi | |
: | 0,71 0,35 | 0,16 0,16 | |
0,94 | -0,03 | ||
: | 0,335 1 | 0,07 | |
0,335 1 | 0,38 | ||
0,335 1 | 0,47 | ||
, | 0,94 | 0,14 | |
, | 0,94 | -0,14 | |
0,335 1 | 0,33 | ||
0,335 1 | 0,4 |
.2
.. | ( ), 2 | |||||
3´2,8 1,5´1,5 -101 : | 6,15 | |||||
0,743 | ||||||
0,73 | ||||||
0,74 | ||||||
0,724 | ||||||
4,5´2,8 (1,5´1,5 + 2,2´0,9 ) -100 : | 8,37 | |||||
0,75 | ||||||
0,729 | ||||||
0,757 | ||||||
4,5´2,8 2,1´1,5 -123 | 9,45 | 0,787 | ||||
3,65´2,8 2´1 -201 | 8,22 | 0,8 | ||||
2,35´2,8 2´1 -202 | 4,58 | 0,714 | ||||
1,45´,8 -1, -2, -3, -4 | 4,06 | 0,832 | ||||
3,25´2,8 -7, -8 | 9,1 | 0,856 | ||||
1,5´2,8 -28: | 4,2 | |||||
0,836 | ||||||
0,864 | ||||||
38 |
5. (24) ( .2) :
|
|
rfas = (6,15×10 + 8,37×6 + 9,45×2 + 8,22 + 4,58 + 4,06×10 + 9,1×4 + 4,2×4)/(2×6,15/0,743 + 4×6,15/0,73 + 2×6,15/0,74 + 2×6,15/0,724 + 2×8,37/0,75 + 2×8,37/0,729 + 2×8,37/0,757 + 2×9,45/0,787 + 8,22/0,8 + 4,58/0,714 + 10×4,06/0,832 + 4×9,1/0,856 + 2×4,2/0,836 + 2×4,2/0,864) = 237,22/304 = 0,78;
-
rfas = 0,78×0,962 = 0,75;
-
rfas = 0,78×0,97 = 0,757.
rfasr = 16/(14/0,78 + 1/0,75 + 1/0,757) = 0,777.
16- (23)
Rfasr = 0,777×4,17 = 3,24 2×/ > Rreq = 3,14 2×/.
, 16- 23-02.
()
Ror, t, k ,
.1
.. | |||||||
Ror, 2×/ | t | k | Ror, 2×/ | t | k | ||
0,40 | 0,75 | 0,62 | - | 0,70 | 0,62 | ||
0,55 | 0,75 | 0,65 | - | 0,70 | 0,65 | ||
0,44 | 0,65 | 0,62 | 0,34 | 0,60 | 0,62 | ||
0,57 | 0,65 | 0,60 | 0,45 | 0,60 | 0,60 | ||
( 6 ) , : 194´194´98 | 0,31 | 0,90 | 0,40 ( ) | ||||
2544´244´98 | 0,33 | 0,90 | 0,45 ( ) | ||||
0,31 | 0,90 | 0,50 ( ) | |||||
0,36 | 0,90 | 0,9 | - | 0,90 | 0,90 | ||
0,52 | 0,90 | 0,83 | - | 0,90 | 0,83 | ||
- | 0,55 | 0,50 | 0,70 | 0,46 | 0,50 | 0,70 | |
- | 0,60 | 0,50 | 0,67 | 0,50 | 0,50 | 0,67 | |
: | |||||||
0,35 | 0,80 | 0,76 | 0,34 | 0,80 | 0,76 | ||
0,51 | 0,80 | 0,75 | 0,43 | 0,80 | 0,75 | ||
0,56 | 0,80 | 0,54 | 0,47 | 0,80 | 0,54 | ||
: | |||||||
( 8 ) | 0,50 | 0,80 | 0,74 | 0,43 | 0,80 | 0,74 | |
( 12 ) | 0,54 | 0,80 | 0,74 | 0,45 | 0,80 | 0,74 | |
0,58 | 0,80 | 0,68 | 0,48 | 0,80 | 0,68 | ||
0,68 | 0,80 | 0,48 | 0,52 | 0,80 | 0,48 | ||
0,65 | 0,80 | 0,68 | 0,53 | 0,80 | 0,68 | ||
: | |||||||
0,56 | 0,60 | 0,63 | 0,50 | 0,60 | 0,63 | ||
0,65 | 0,60 | 0,58 | 0,56 | 0,60 | 0,58 | ||
0,72 | 0,60 | 0,51 | 0,60 | 0,60 | 0,58 | ||
0,69 | 0,60 | 0,58 | 0,60 | 0,60 | 0,58 | ||
: | |||||||
0,65 | 0,60 | 0,60 | - | 0,60 | 0,60 | ||
0,72 | 0,60 | 0,56 | - | 0,58 | 0,56 | ||
0,80 | 0,60 | 0,36 | - | 0,58 | 0,56 | ||
0,82 | 0,60 | 0,56 | - | 0,58 | 0,56 | ||
0,70 | 0,70 | 0,59 | - | 0,70 | 0,59 | ||
0,75 | 0,60 | 0,54 | - | 0,60 | 0,54 | ||
0,80 | 0,50 | 0,59 | - | 0,50 | 0,59 | ||
1 , , . 2 0,15, (-) - 0,15 . 3 , 0,75. 4 : - 78 ; - 60 . 70 0,03 2×/; - . |
|
|
()