) :
= [N i tj (1 + )] / 60
1: N i = 1294 .; t1 = 26,7 ; = 4,0; . = 3843,6 ; = 1,12.
= 1294 ∙ 26,7 ∙ (1 + 4,0) / (60 ∙ 3843,6 ∙ 1,12) = 0,67 = 1 |
η = / = 0,67/1 = 0,67
2: N i = 1294 .; t2 = 31,5 ; = 4,0; . = 3843,6 ; = 1,12.
= 1294 ∙ 31,5∙ (1 + 4,0) / (60 ∙ 3843,6 ∙ 1,12) = 0,79
= 1
η = / = 0,79/1 = 0,79
3: N i = 1294 .; t3 = 79,9 ; = 4,0; . = 3843,6 ; = 1,12.
= 1294 ∙ 79,9 ∙ (1 + 4) / (60 ∙ 3843,6 ∙ 1,12) = 2,002
= 2
η = 2 / 2,002 = 1,0.
4: N i = 1294 .; t4= 65,0 ; = 4,0; . = 3843,6 ; =1,12.
= 1294 ∙ 65,0 ∙ (1 + 4,0) / (60 ∙ 3843,6 ∙ 1,12) = 1,63
= 2, η = 1,63 / 2 = 0,82.
5: N i = 1294 .; t5 = 65,0 ; = 4,0; . = 3725,9 ; = 1,0.
= 1294 ∙ 65,0 ∙ (1+4,0) / (60 ∙ 3725,9 ∙ 1) = 1,88
= 2, η = 1,88 / 2 = 0,94.
6: N i = 1294 .; t6 = 51,2 ; = 4,0;
. = 3843,6 ; =1,12.
= 1294 ∙ 51,2 ∙ (1 + 4,0) / (60∙ 3843,6 ∙ 1,12) = 1,28
= 2, η = 1,28 / 2 = 0,64.
7: N i = 1294 .; t7 = 51,2 ; = 4,0; . = 3843,6 ; =1,12.
= 1284 ∙ 51,2 ∙ (1 = 4,0) / (60∙ 3843,6 ∙ 1,12) = 1,28
= 2, η = 0,64.
8: N i = 1294 .; t8 = 20,2 ; = 4,0; . = 3922 ; =1,06.
= 1294 ∙ 20,2 ∙ (1 + 4,0) / (60 ∙ 3922 ∙ 1,06) = 0,52.
= 1, η = 0,52 / 1 = 0,52.
9: N i = 1294 .; t9 = 28,4 ; = 4,0; . = 3843,6 ;
=1,12.
= 1294 ∙ 28,4 ∙ (1 + 4,0) / (60 ∙ 3843,6∙ 1,12) = 0,71.
= 1, η = 0,71 / 1 = 0,71.
10: N i = 1294 .; t10 = 20,1 ; = 4,0;
. = 3843,6 ; =1,12.
= 1294 ∙ 20,1 ∙ (1 + 4,0) / (60 ∙ 3843,6∙ 1,12) = 0,5.
= 1, η = 0,5.
11: N i = 1294 .; t11 = 13,5 ; = 4,0;
. = 3843,6 ; =1,12.
= 1294 ∙ 13,5 ∙ (1 + 4,0) / (60∙ 3843,6∙ 1,12) = 0,34.
= 1, η = 0,34.
12: N i = 1294 .; t12= 72,4 ; = 4,0;
. = 3725,9 ; =1
= 1294 ∙ 72,4 ∙ (1 + 4,0) / (60 ∙ 3725,9 ∙ 1) = 2,1.
= 3, η = 2,1 / 3 = 0,7.
13: N i = 1294 .; t13 = 45,1 ; = 4,0;
|
|
. = 3922 ; =1,06
= 1294 ∙ 45,1 ∙ (1 + 4,0) / (60 ∙ 3922 ∙ 1,06) = 1,17.
= 2, η = 0,59.
14: N i = 1294 .; t14= 27,0 ; = 4,0; . = 3922 ;
=1,06
= 1294 ∙ 27,0 ∙ (1 + 4,0) / (60 ∙ 3922 ∙ 1,06) = 0,7.
=1, η = 0,7.
) :
S = S´,
S´ - , ..
, .
1: 682; S´ = 4,48 ²
, :
= 4,5
S = 4,48 ∙ 4,5 = 20 ²
2: 6604; S = 8,44 ∙ 4,5 = 38 ²
3: 6604; S = 8,44 ∙ 4,5 = 38 ²
4: 2614; S = 8,67 ∙ 4,5 = 39 ²
5: 1512; S = 5,78 ∙ 4,5 = 26 ²
6: 612; S = 4,48 ∙ 4,5 = 20 ²
7: 162; S = 3,33 ∙ 4,5 = 15 ²
8: ; S = 2,22 ∙ 4,5 = 10 ²
9: 253; S = 2,22 ∙ 4,5 = 10 ²
10: 2150; S = 2,67 ∙ 4,5 = 12 ²
11: 2150; S = 2,67 ∙ 4,5 = 12 ²
12: 1620; S = 2,67 ∙ 4,5 = 22 ²
13: ; S = 1,33 ∙ 4,5 = 6 ²
14: ; S = 1,33 ∙ 4,5 = 6 ²
2.
, , . | - | - . | . | , 2 | //. | (), . | |||||||||||||||||
N i ti (1+4)/60 | -- | - - | . | -. - | . . | . - | |||||||||||||||||
682 | 2879,15 | 0,67 | 0,67 | 7,5 | 7,5 | 12/11 | 12/11 | ||||||||||||||||
3396,75 | 0,79 | 0,79 | 13/4 | 13/4 | |||||||||||||||||||
8615,88 | 2,00 | 1,0 | 13/4 | 26/8 | |||||||||||||||||||
7009,17 | 1,63 | 0,82 | 4,5 | 16/4,5 | 32/9 | ||||||||||||||||||
- | 15123 | 7009,17 | 1,88 | 0,94 | 18/5/22,6 | 36/10/45,2 | |||||||||||||||||
612 | 5521,07 | 1,28 | 0,64 | 5,5 | 13/8 | 26/16 | |||||||||||||||||
162 | 5521,07 | 1,28 | 0,64 | 11/8,5 | 22/17 | ||||||||||||||||||
.. | 2178,23 | 0,52 | 0,52 | - | - | - | - | ||||||||||||||||
253 | 3062,47 | 0,71 | 0,71 | 4,5 | 4,5 | 9/5 | 9/5 | ||||||||||||||||
2167,45 | 0,5 | 0,5 | 7,5 | 7,5 | 10/5 | 10/5 | |||||||||||||||||
1423,4 | 0,34 | 0,34 | 7,5 | 7,5 | 10/5 | 10/5 | |||||||||||||||||
16203 | 7807,13 | 2,1 | 0,7 | 11/12/16,3 | 33/36/48,9 | ||||||||||||||||||
4863,28 | 1,17 | 0,59 | - | - | - | - | |||||||||||||||||
2911,5 | 0,7 | 0,7 | - | - | - | - | |||||||||||||||||
: | 64376,5 | ,57 | 0,68 | 21,0 | 229/126/94,1 | ||||||||||||||||||
(0,05 ): 798480
|
|
: 1676880
, , .
:
= (1 + α + β + γ)
;
α - , ;
β - , ;
γ- , .