1. ӣ ҳҳ қ ҳқ ҳ ?
2. ҳ ҳҳ қ .
3. ҳҳ ӣ қ ӣ қ ?
4. ҳ ҷ қ ӣ ҳ ?
5. ҳ ӯҳ ҷ ҷӯ ҳ ?
6. ҳҳ қ қ ҳ ?
7. ҳ ҳ ҳ ?
8. ҳ ӣ ҳ ?
9. қ ҳ ӣ ҳҳ ӣ ?
Ҳ : ҳ
: ҳ
ҳ ӣ ҳ . ҳ ҳҳ ҷ , : ҷ , , ӣ ғҳ.
ҳ ҳ ҷӣ . ҳ ҳ ҳ қ ӣ, ҳ ӣ қ ӣ ӣ, қҳ қӣ ҳ, .
ҳ , ҳ ӣ, қҳ ҳҳ ӯ .
ҳ ӣ ҳ ӣ ҷҳ ӣ . ҳ ӣ ӣ ӣ ҳ , ӯ ҳ ҷӯ ҳ . , ҳ ҳ ҳ ҳ ҳ ҷӯ ҳ , ҳ , ҳ ҷӯҳ .
қҳ ҳ ҷ , ҳҳ ҳ ҳ .
, ӯ ҳ ӣ : , қ ӣ, , ҳ ӣ ғ.
ҷӯ .
|
|
қҳ ӯ , қ ҳ , ӯ .
Ҳ ҷӯ ӯ ӯ .
ҳ ҷ :
- ӣ ( );
- ӣ ( );
- ӣ ( );
- ӣ ӣ;
- ӣ;
- ӣ ( );
ҳ ҳ , қ .
ӣ () ҷ қҳ ҳ қҳ .
Қҳ ҳ ҳ (1,2,3..n) . ҳ ҷӯ n қ . ӯ :
1. ҳ ҳ ҳ ҷ .
Ҷ 4.1.
Ҳҷ ҳ , |
ғ ҳ ҳ . Қҳ (16, 17 ғ) ҳ . Ҳҷ ӯҳ :
ҳҳ , қҳ ҳ ҷ , ҳ, ӯҳӣ . ҳ қҳ қӣ ӯӣ , ҳ .
: ҳ
2. ҳ ҳ ҷ :
Ҷ 4.2
ҳ ҳ ( - ), . | , n | Xn |
= 110 | n = 2 | |
= 130 | n = 6 | |
= 160 | n = 16 | |
= 190 | n = 12 | |
= 220 | n = 14 | |
ҲӢ: |
ӯ ҳ қ қӣ , ҳ қҳ (ҳ) . Ҳ ҷӯ , 16 ӯ. қҳ қҳ қӣ ӣ n .
ҳ ҳ .
|
|
ҳ ӯ ҳ ӯҳ ҳ ҳ ҳ ҷ ҳ ҳ ҳ ҳ.
қ ҳҳ :
.
ӯ , ҳ қ , , ҷӯ, .
ӣ ҷ қ қ қ ӣ, қ ӣ ҳ ӯ .
қҳ .
3. ҳ ҷ .
Ҷ 4.3
ӯҳ ӯ қ ҳ ҳ , . | , n | , | n |
3 5 | |||
5 7 | |||
7 9 | |||
9 11 | |||
11 13 | |||
Ҷ |
ҳ ҳ . қ ҳ , - . ӯҳ 3 5 ҳ ҳ , ӯҳ 5 7 ғ. Ҳ ҳ ӯҳ қ қӣ қ ӣ , ӯ. Ҳ ӯ ҳ ӯҳ ӯ :
қ ҳ қ (ӣ). ӣ, . Ҳ ӯҳ ӣ (3 + 5) / 2 = 4 .
Ҳҳ :
Ҳ , ҳ 750 ҳ ҳ ҳ 7,5 ҳ .
: ҳ
1. ҳ ҳ .
Ҷ 4.4
, | ||||||||||
ҳ ҳ , |
ҳ ҳ ҳ ҳ .
Ҳ: қҳ ӯ , ҳ .
=
: ҳ ҳ қ 10 ҳ ҳ .
2. ҳ ӯҳ , ӯӣ ҳ . ҳ ҷ 4.5- , ҳҷ ҳ .
Ҷ 4.5
ӯҳ ӯ ҳҷ ҳ ҳ , (x) | , (f)n | , | Xn (Xf) |
40 - 42 | |||
50 - 55 | 52,5 | 1627.5 | |
70 -90 | |||
30 - 32 | |||
40 -55 | 47,5 | 522.5 | |
Ҳӣ |
Ҳ: ҳ ҳ . қ ҳ қ , . ӯҳ 40 42 ҳ ҳ , ӯҳ 50 55 ғ. Ҳ ҳ ӯҳ қ қӣ қ ӣ , ӯ. Ҳ ӯ ҳ ӯҳ ӯ .
|
|
қ ҳ қ (ӣ). ӣ, . Ҳ ӯҳ ӣ (40 + 42) / 2 = 41 .
Ҳҳ :
Ҳ , ҳ 4847 ҳ ҳ қ 43 ҳ ҳ .
3. ҳ ҳ 8 ӣ ғ ҳ. 12 ққ, 15қ., 3 1қ, 4 16қ. ҷ 14 ққ . қ , .
Ҳ: , ӯ ҳ ӣ ҳ :
ҳ , ҳ ӣ . ӯ ҳ . ҳ , ҳ , ӯ .
қ , = қ / қ ҳ
ҳ = қ ӯ / қ 1
ҳ қ :
Ҳ :
ҳ ӣ ӯ ҳ
1. ҳ ҳ ӣ ?
2. ҳ ҳ ?
3. ӣ ҳ ?
4. ҳҳ ӣ ?
5. ӣ қ ?
6. ҳҳ ҳ ӣ ?
7. ҳ?
8. ӣ қ ?
Ҳ : Қҳ ӣ
|
|
: Қҳ ӣ
ғҳ ҳҳ ҷӣ қӣ қ ӣ ҳ қҳ ӣ ӯ .
Қҳ ӣ - ҳ ҳҳ ӣ , ӣ .
ҳ ӯ қҳ ӣ:
- ғҳ ҳ ҷҳ қ;
- ҳҳ қ қӣ ғ ҷ қ;
- ӣ қ ӣ;
-қ ҳ ғ ҳ қ;
-ӯ ҳ
Ҳ ҳ :
-ҳҳ қӣ (, ҳ, ҳ, ӯҳ ҳ)
-ҳҳ, ққ ҳ ҳ қ , ҷҳ қ .
ҷҳ қ ҳ ҳ қ, ҳ , ҳ ӣ . ҳҳ, қҳ ҳ қ, ҳ. . ҳ ӣ ҳ ҷ .
Қ ӣ ҳ ҳҳ қ . қ ӣ ҷҳ ҷ ҳ ҳ қ .
Ҳ қ ӣ ғ ҳ 2002-2006 .
Ҷ 10.1
Ҳҷ , ҳ. ӣ. | 885,7 | 932,6 | 980,1 | 1028,7 | 1088,4 |
қ ӣ , ҳ ҷ ҳ ӯҳ қ . : ҳ ҷ , ҳҷ ҳ ҳ , ҷ ҳ ҳҷ ғ.
Қ ҳӣ ҳҳ ҳ қ . қ ҳӣ ққ ҳ қ ҳ, ғ ҷ қ ҳ , ҳ , ҷӯ ҷҳ ҷ ӣ . ҷҳ ҷӣ ҳ ҳ .
қ ӯ N 2006 қ ҳӣ :
Ҷ 10.2
1.01 | 1.04 | 1.07 | 1.10 | 1.01 | |
2006 . | 2006 . | 2006 . | 2006 . | 2007 . | |
қ , . |
қ ҳӣ , ҷҳ ҳҳ ҷӯ ӯ . Ҳ қ N, ӯ 2006/01/01 , ҷӣ ӯҳ ҳ . ҳ ҷ ҷҳ қ ҳӣ ҳ ӣ .
Қҳ ӣ .
Қ ӣ қ , ҳҳ ҳ қ ҳ қ қӣ ҳӯ ҳ .
|
|
Қ ӣ қ, ҷҳ ҳҳ ҳ қ .
: қ ҳ N қ ҳӣ . .
1939 1959 1970 1979 қ ҳ
170,6 208,8 241,7 262, 4 ҳ қ
: ҳ ӯ қ ҳ . . .
1930 1940 1950 1960 қ
48,6 91,2 292,3 740,9 ҳ қ
: Қҳ ӣ
қҳ ӣ қ ҷ ҳ , ҳ . ҷ ҳ , қ ҳ ҳ .
, ҳ қӣ ҳ , ққ ӣ ҳҳ ӣ , ҳ қҳ ӣ . ҷ () қҳ ӣ , қҳ , ҷҳ ҳ ҳ ҳ ҳҳ қ . ҷҳ қҳ ӣ ӣ ҷҳ қҳ ӣ , ҷ қҳ .
қ, ҳҳ қ ҷ ҳ , ҷ ҳҳ қ : қ, , , , ҳ қ 1 % . ӯҳ ҳҳ ҳ : ҷ қ, қ, , , ҳ қ 1 % .
ққ ҷҳ қ , ҳ ӣ ғ (ҳҳ ) қ .
ҳҳ ӣ ҷ ҳ ғҳ ҷҳ қ ҷ ӣ .
ҳҳ ғ ҷ қ ҷӣ, .
қ қ қ ҳ қ ҷ ҷ ҳ қ .
(10.1)
ҷ yi- ҳ қ, y0- ҳ ӣ
қ ғ,
(10.2)
ҷ yi- ҳ қ, y0- ҳ
Ki ҳ ҳ ӣ , ғ қҳ ҳ. , .
(ӣ)
(10.3)
()
(10.4)
(10.5)
ҳ қ ӣ .
(ӣ)
(10.6)
()
(10.7)
ҳ ҳ ҳ : ҳ қ 100% ҳ қ 1:
= - 100%; = Ki - 1. (10.8)
ҳ қ 1 % Ai. ҳ ҳ ғқ () ҳ ӣ . қ ҳ , қ қ қ ҳ .
ҳ ӣ .
(10.9)
: Қҳ ӣ
2. қ ҳҳ , ҳҳ қ ҳҳ - .
Ҷ 10.3
ҳ | , . . | ҳҳ ӣ | ||
қ | , % | , % | ||
- | - | - | ||
115,6 | 15,6 | |||
123,9 | 23,9 | |||
131,7 | 31,7 | |||
137,2 | 37,2 | |||
149,9 | 49,9 | |||
155,2 | 55,2 | |||
157,5 | 57,5 | |||
167,2 | 67,2 |
▲Y=Y(i) - Y(0) - қ-
K=Y(i) / Y(0) - -
C=K * 100% - -
C=C - 100% - -
AY(▲1%)=▲Y / Cp -1%- қ-
ҳ ҳҳ қ ӣ ӣ
1997 1998 1999
▲Y(1) =Y(1) 801 C = K * 100% = C 100%
Y(1) = 801 + 69 = 870 115,6% = K * 100% C = 23,9% + 100% = 123,9%
K = 870 / 801 = 1,09 K = 1,156 K = 123,9% / 100% = 1,239
C = 1,09 * 100% = 109% Y(2) = 1,156 * 801 = 926 Y(3) = 1,239 * 801 = 992
C = 109% - 100% = 9% C = 115,6% - 100% = 15,6% ▲Y(3) = 992 801 = 191
▲Y(1) = 69 ▲Y(2) = 926 801 = 125 Cp = 23,9%
2000 2001 C 2002
C = K * 100% ▲Y(5) = Y(5) Y(0) C = K * 100%
131,7% = K * 100% 298 = Y(5) - 801 149,9% = K * 100%
K = 1,317 Y(5) = 1099 K = 1,499
Y(4) = 1,317 * 801 = 1055 K = 1099 / 801 = 1,372 Y(6) = 1,499 * 801 = 1201
C = 131,7% - 100% = 31,7% C = 1,372 * 100% = 137,2% C = 149,9% - 100% = 49,9%
▲Y(4) = 1055 801 = 254 C = 137,2% - 100% = 37,2% ▲Y(6) = 1201 801 = 400
2003 2004 2005
= C 100% ▲Y(8) = Y(8) Y(0) C = K * 100%
C = 55,2% + 100% = 155,2% 461 = Y(8) - 801 167,2% = K * 100%
K = 155,2% / 100% = 1,552 Y(8) = 1262 K = 1,672
Y(7) = 1,552 * 801 = 1243 K = 1262 / 801 = 1,575 Y(9) = 1,672 * 801 = 1339
▲Y(7) = 1243 801 = 442 C = 1,575 * 100% = 157,5% C = 167,2% - 100% = 67,2%
C = 55,2% C = 157,5% - 100% = 57,5% ▲Y(9) = 1339 801 = 538