IV.
:
Q0 = 480000
t0 = -33 0C p0 = 0,12 t. = 30 0
t = +35 0 = 1,6 t = -25 0
t = 0 0 = 0,44 t9 = t. = 5 0
1. :
q0 = i11-i10 = 1430-220 = 1210 (/).
2. :
= Q0/q0 =480000/(1210*103) = 0,4 (/c).
3. :
V = *v1 = 0,4*1,2 = 0,48 (3/).
4. :
λi =[(p0-Δ)/ p0]-*[((p+Δ)/ p0)+((p0- Δ)/ p0)] =
= [(0,12-0,01)/ 0,12]-0,05*[((0,44+0,01)/ 0,12)+((0,12- 0,01)/ 0,12)] =
= 0,91-0,05*(3,75-0,91) = 0,91-0,05*2,84 = 0,91-0,14 = 0,77.
5. :
λW' = T0/T = [(t0+273)/(t+273)] = [(273-33)/(0+273)] = 240/273 = 0,88.
6. :
λ = λi*λW' = 0,77*0,88 = 0,68.
7. :
Vh = V/λ = 0,48/0,68 = 0,71 (3/).
8. :
N = *l = *(i2-i1) = 0,4*(1640-1450) = 0,4*190 = 76 ().
9. :
ηi = λW'+β*t0 = 0,88+0,001*(-33) = 0,88-0,033 = 0,85.
NH3 β = 0,001.
10. :
Ni = N/ηi = 76/0,85 = 89,4 ().
11. :
N = Vh* = 0,71*59 = 41,9 ().
12. :
N = Ni+N = 89,4+41,9 = 131,3 ().
13. :
N.. = N/ η. = 131,3/0,99 = 132,6 ().
14. :
N.. = 1,1*N.. = 1,1*132,6 = 145,9 ≈ 150 .
1. (1), :
*(i2-i1) = 1*(i3-i8);
1 = [*(i2-i1)]/(i3-i8) = [0,4*(1640-1450)]/(1495-345) = 76/1150 = 0,07 (/c).
2. , :
2*(i3-i8) = *(i7-i9);
2 = [*(i7-i9)]/(i3-i8) = [0,4*(345-220)]/(1495-345) = 50/1150 = 0,04 (/).
3. :
= +1+ 2 = 0,4+0,07+0,04 = 0,51 (/c).
4. :
V = *v3 = 0,51*0,3 = 0,15 (3/).
5. :
λi =[(p-Δ)/ p]-*[((p+Δ)/ p0)+((p- Δ)/ p)] =
= [(0,44-0,01)/ 0,44]-0,05*[((1,6+0,01)/ 0,44)+((0,44- 0,01)/ 0,44)] =
= 0,98-0,05*(3,66-0,98) = 0,98-0,05*2,68 = 0,98-0,13 = 0,85.
6. :
|
|
λW' = T/T = [(t+273)/(t+273)] = [(0+273)/(35+273)] = 273/308 = 0,89.
7. :
λ = λi*λW' = 0,85*0,89 = 0,76.
8. :
Vh = V/λ = 0,15/0,76 = 0,2 (3/).
9. :
N = *l = *(i4-i3) = 0,51*(1670-1495) = 0,51*175 = 89,3 ().
10. :
ηi = λW'+β*t = 0,89+0,001*0 = 0,89.
NH3 β = 0,001.
11. :
Ni = N/ηi = 89,3/0,89 = 100,3 ().
12. :
N = Vh* = 0,2*59 = 11,8 ().
13. :
N = Ni+N = 100,3+11,8 = 112,1 ().
14. :
N.. = N/ η = 112,1/0,98 = 114,4 ().
15. :
N.. = 1,1*N.. = 1,1*114,4 = 125,8 ≈ 130 .
16. :
Vh/ Vh = 2556/720 = 3,55.
Vh = 0,71*3600 = 2556 3/;
Vh = 0,2*3600 = 720 3/.
"S3 - 900"
D . | L/D | Δpmax=p-p () | n=3550 / | / | Vh*10-2 3/ | |||
S3 - 900 | 2,6 | 1,1 | 0,75 |
"S3 - 1800"
D . | L/D | Δpmax=p-p () | n= 3550 / | / | Vh*10-2 3/ | |||
S3 - 1800 | 3,6 | 1,17 | 0,27 |
III. NH3 (R717)
1. , :
t2 = t-(5-6 0C) = -23-5 = -28 0C.
2. , :
t1 = t2+(2-3 0C) = -28+2 = -26 0C.
3. ; 5-7 0:
t0 = [(t1+t2)/2]-(5-7) 0C) = [(-28+(-26))/2]-6 = -27-6 = -33 0C.
4. 0 t0 i - lgP :
0 = 1,2 = 0,12 .
5. :
t2 = t1+(1-3 0C) = 26+2 = 28 0C.
t1 = t = +26 0C.
6. :
t = t2+(5-7 0) = 28+7 = 35 0.
7. t i - lgP :
= 16 = 1,6 .
8. :
/0 = 1,6/0,12 = 13,3.
9. :
= √*0 = √1,6*0,12 = 0,44 .
10. t i - lgP:
t = 0 0.
11. :
t1 = t0+(5-10 0C) = -33+8 = -25 0. t1 S1 = S2 = 6,15 /0.
2 c
1-2:
t2 = 65 0.
13. :
t3 = t+(5-7 0) = 0+5 = 5 0. S3 = S4 = 5,7 /0.
14. 3-4 4 t4:
|
|
t4 = 100 0.
15. :
t7 = t = t-(3-5 0) = 35-5 = 30 0. 7-8 p 8.
16. :
t = t9 = t+(5-7 0) = 0+5 = 5 0.
17. i - lgP :
, | 0,12 | 0,44 | 0,44 | 1,6 | 1,6 | 1,6 | 1,6 | 0,44 | 1,6 | 0,12 | 0,12 |
, 0 | -25 | -33 | -33 | ||||||||
i, / | |||||||||||
v, 3/ | 1,2 | 0,48 | 0,3 | 0,12 | |||||||
S, /0 | 6,15 | 6,15 | 5,7 | 5,7 |