2.2.1. :
.
)
+ 0.8 + + =
= 1,45 + 0,8 + 0,1 + 0,1 = 2.45 .
)
+ 0,4 = 2,45 + 0,4 = 2,85 .
.
.
:
) .
. 2.2.2 .
) (b)
: 0.9 + 1.0 = 1.9
: 0.7 + 1.0 =1.7
) (B) . 2.
. . 45\1:1.
63\1:0.5.
( .) 512 . 19 . 1.24
2.2.2. :
.
:
1. ;
2. ; : S (.2);
S =16.48
h =0,15. h =2,85-0,15=2,7.
) V :
= | r | . 2.1. |
r |
,
r r , .
. 2.1 r =1580 / ; r =1410 / ;
=1580\1410 = 1.12
V :
V = S *L * ;
S - , S =16,48-1,23=15.25
L - ;
;
V =15,25*1600*1,12=27328
) V :
V = L * B * h *
L - ;
B - ;
h =0,15.
; =1,1.
B =L + B + e + b + a + B + + b ;
B - , .:
S = S* = 15,25*1.12=17.08 ;
B =2 =8.27.
- () - 2-3 3 ;
a : a=0,5;
L - 1 .
- , ;
B - , 3 ;
, 3;
b - , b =4.
B = 1+8,27+3+8,2+0,5+3+3+4=30,97.
|
|
B = 31.
V =1600*31*0,15*1,12= 8332,8
) :
V = (b-0,4)*h*L=(4-0,4)*0,1*1600=576 3,
h - .
) (V):
F = | 3,14*0,7 2 | =0,385 2. | |||
F = | 3,14*0,92 | = 0,636 2. | |||
V = (F + F) * L =(0,636+0,385)*1600=1633,63
) V:
V= (V +V)*
V =(1633,6 +576) *1,12= 2474,8
:
L . | V . | V . | V . |
8332,8 | 2474,8 |
2.3. L:
L=8*4 ./0,45 ..= 71.1
Lmin=L / Tp*2= 1600/112*2=7.1
L1=71,1.
2.4. :