:
= + + + + + (3.1)
:
= t - * − .
;
= 60,6 . [6] . 126,. 55
. = 31,88 * 60,6 / 60 = 32,2 .
= 13,33 * 60,6 / 60 = 13,46 .
= N * η * to * C /60*η * η (3.2)
- , , .
N - ;
N = 11
η = 0,7 ;
C = 3,07 . 1 * ;
η= 0,96 , ;
η = 0,9 .
. = 11 * 0,7 * 26,00 * (3,07 / 60) * 0,96 * 0,9 = 8,76 .
= 11 * 0,7 * 11,6 * (3,07 / 60) * 0,96 * 0,9 = 3,91 .
= 1,3* t * u * (3.3)
, .
1,3 − , ;
u , [22. . 126], . 56;
u = 0,142 ;
, , [22. .126], . 56;
= 1 ;
. = 1,3 * 26,0 * 0,142 *1 = 4,79 .
= 1,3 * 11,6 * 0,142 *1 = 2,14 .
= 1,1* * t- (3.4)
-
1,1 − ;
;
= 0,015 . [22. .127], . 57 (- );
= 0,332 . [22. .127], . 57 ( );
. = 1,1 * 0,015* 31,88 = 0,53 .
= 1,1 * 0,332 * 13,33 = 4,87 .
= * / 100 * (t - / (60 * )) (3.5)
= 450 000 . ;
= 10 % ;
= 4016 − .
. = 450 000 * 10 / 100 * (31,88 / (60 * 4016)) = 5,94 .
= 450 000 * 10 / 100 * (13,33 / (60 * 4016)) = 2,49.
= * h * (t - / (60 * )) (3.6)
h = 0,15 ,
. = 450 000 * 0,15 * (31,88 / (60 * 4016))=8,93 .
= 450 000 * 0,15 * (13,33 / (60 * 4016))=3,73 .
010:
= + + + + + (3.7)
. = 32,2 + 8,76 + 4,79 + 0,53 + 5,94 + 8,93 =61,15 .
|
|
= 13,46 + 3,91 + 2,14 + 4,87 + 2,49 + 3,73 =30,6 .
010 3.3.
3.3.
010
. | % | . | % | ||
32,20 | 52,66 | 13,46 | 43,99 | ||
8,76 | 14,33 | 3,91 | 12,78 | ||
4,79 | 7,83 | 2,14 | 6,99 | ||
0,53 | 0,87 | 4,87 | 15,91 | ||
5,94 | 9,71 | 2,49 | 8,14 | ||
, | 8,93 | 14,60 | 3,73 | 12,19 | |
61,15 | 30,6 |
3.2 - 010
010:
= (. )* N = (61,15-30,6)* 200= 6110 .
3
36. 11. 063 (250 .) 010 (6110 .) 200 6360 .