2.a>hdo
= + 2 + 2 +2
3 a<hdo
= + 2 + 2
= + 2
= 2*4*0,4 = 3,2
0 =0,31; hd.o=0,92 ; hd0>a, - 3
=14,38+2*3,2+2*5+2*4=38,78 ;
=13,5+2*4(0,31+0,2)=14,38;
Fnno= 38,78*100/10000=0,3878 ;
1 =0,48; hdo=0,92 ; a<hdo,- 3
= 15,74 + 2 * 3,2 + 2 * 5+2*4 = 40,14;
=13,5 + 2*4 (0,48 + 0,2) = 15,74;
= 0,4014
2 =0,65; =0,92; a<hdo - 3
= 17,1 + 2*3,2 + 2*5+2*4 = 41,5;
=13,5+ 2*4 (0,65 - 0,2) = 17,1;
= 0,415
=0,72; hdo=0,92 ; a<hdo - 3
= 17,66 + 2* 3,2 + 2 *5+2*4 = 42,6;
=13,5+ 2*4(0,72-0,2) = 17,66;
= 0,426
4 =1,12; hdo=0,92 ; a>hd0 - 1
=20,86+2*5,2+2*5+2*4=49,26;
= 13,5+2*4 (1,12 + 0,2) = 20,86;
= 0,4926
5 =1.4; hdo=0,92 ; a>hd0 - 1
=23,1 + 2*5,2 + 2*5+2*4 = 51,5;
=13,5 + 2*4(1,4 + 0,2) = 23,1;
= 0,515
6 =1,73; hdo=0,92 ; a>hd0 - 1
=25,74 + 2*5,2 + 2*5+2*4 = 54,14;
=13,5 + 2*4(1,73 + 0,2) = 25,74;
= 0,5414
7 =2,22; hdo=0,92 ; a>hd0 - 1
=29,66 + 2*5,2 + 2*5+2*4 = 58,66;
=13,5 + 2*4(2,22 + 0,2) = 29,66;
= 0,5866
8 =2,78; hdo=0,92 ; a>hd0 - 1
=34,14 + 2*5,2 + 2*5+2*4 = 62,54;
=13,5 + 2*4(2,78 + 0,2) = 34,14;
= 0,6254
9 =3,45; hdo=0,92 ; a>hd0 - 1
=39,5 + 2*5,2 + 2*5+2*4 = 67,9;
=13,5 + 2*4(3,45 + 0,2) = 39,5;
= 0,679
2.3. .
1 = + 2 + 2 + 2 ;
+ 2m * (a + );
= + * ;
= * ;
= a - ;
= +2m ;
3 = + 2 + 2 + 2 ;
= 2mhk=0,4*2*4=3,2
3
= 14,38 + 2 12,5 + 2 5 + 2 5 = 59,38;
= 14,38;
= 0,5938
1 - 3
= 15,74 + 2 12,5 + 10 + 10 = 60,74;
= 15,74;
= 0,6074
2 - 3
=17,1 + 2 12,5 + 2 5 + 2 5 = 62,1;
= 17,1;
= 0,621
- 3
= 17,66+ 2*12,5 + 2*5 + 2*5 = 62,66;
= 17,66;
= 0,6266
4 - 1
=20,86 + 2*12,5 + 2*5 + 2*5 = 65,86;
= 20,86;
hH = a- hd.o. + h = 1,12 - 0,92 + 0,3 = 0,5;
=
;
* 1,05 = 5,48;
= 0,6586
5 - 1
=23,1 + 2*12,5 + 2*5 + 2*5 = 68,1;
= 23,1;
hH = a- hd.o. + h = 1,4 - 0,92 + 0,3 = 0,78;
=
;
* 1,05 = 8,99;
= 0,681
6 - 1
=25,74 + 2*12,5 + 2*5 + 2*5 = 70,74;
= 25,74;
hH = a- hd.o. + h = 1,73 - 0,92 + 0,3 = 1,11;
=
;
* 1,05 = 13,58;
= 0,7074
7 - 1
=29,66 + 2*12,5 + 2*5 + 2*5 = 74,66;
= 29,66;
hH = a- hd.o. + h = 2,22 - 0,92 + 0,3 = 1,6;
=
;
* 1,05 = 21,22;
|
|
= 0,7466
8 - 1
=34,14 + 2*12,5 + 2*5 + 2*5 = 79,14;
= 34,14;
hH = a- hd.o. + h = 2,78 - 0,92 + 0,3 = 2,16;
=
;
* 1,05 = 31,19;
= 0,7914
9 - 1
=39,5 + 2*12,5 + 2*5 + 2*5 = 84,5;
= 39,5;
hH = a- hd.o. + h = 3,45 - 0,92 + 0,3 = 2,83;
=
;
* 1,05 = 44,84;
= 0,845
, | , | |
0 | 0,3878 | 0,5938 |
1 | 0,4014 | 0,6074 |
2 | 0,4105 | 0,621 |
3 | 0,426 | 0,6266 |
4 | 0,4926 | 0,6586 |
5 | 0,515 | 0,681 |
6 | 0,5414 | 0,7074 |
7 | 0,5806 | 0,7466 |
8 | 0,6254 | 0,7914 |
9 | 0,679 | 0,845 |
3.
3.1.
, , : , , - , ; ; .
.
, . , , : , , , , , . ,
.
, , . : , , ( ), . .
, , , .
- . , , , , . . , , , , , .
, , 6%.
: ; , ; , , ; , ; , , ; , .
|
|
, , , , . (1,01,5 ) , , . , . , ,
, .
.
, / | 3/ | F,M2 | V, / | |||
-01-01-031 01- 01-031-5 | 23,65 | 15,34 | ||||
-01-01-046-2 | 0,2 | 30,7 | 130,29 |
, 1 . -28 19,55 | -01-01-046-2 | 15,73 | 508,58 | 101,72 | ||
1 . | ||||||
-16 | -01-02-001 | 15,18 | 527,01 | 105,4 |
, -16. 125 .
I. 1) =3,85+3,30*6=23,65 / 10002 01-01-031+01-01-031-5
2) =
3)
=+2 +2=30,7+2*17,4+2*4=73,5
4) = = 15,34/
II. 1)=0,2 01-01-046-2
2) = = 4000 2/
3)=30,7
4) = = 130,29 /
III. 1) =15,73 / 01-01-46
2) = = 508,58 2/
3)
4) = = 101,72 /
IV.
V. -16 12 .
1) =15,18 / =1,38+10*1,38=15,18 /
2)=
3)
4) = = 105,4 /
3.3
. 4-8
- hd o=0,92
- = 0,3
-
= - hd o + = 1,85 - 0,92 + 0,3 = 1,2
- h =
=20-30
-
Bnod= +2m(acp+hzp)=13,5+2*4 (1,85+0,3) =30,7
13,5+2*4*1,85=28,3
= =25,66
3= =23,26
4= 20,86
-
hp= +
+
3.4.
1. :
|
|
- ;
- ;
- ;
- . , (.1)
. : ; , , .
, , , (.2)
.2. : ; ; ; ; .
.
50 .
2. :
- ;
- , ;
- ;
- .
3. (.3) 200 ( ) - 600 ( ). .
. 3.
4. :
- ( -28);
- ( -16).
. 30 .
-28 . , 0,25-0,30 , .
.
-16 4 . 1/3 . .
0,98.
4. :
- ( -28);
- .
-16 5400 /. , , 15
.4. : 7-7- ; 8-13 - ; z =0,25-0,3 - .
, .
, .
, - .
. , , , . 30-40-|, .
|
|
,
(0,20-0,30 ), , 0,6-0,8 .
.
.
5. .
0,25-0,30 -16 .
6. :
- ;
- ;
- ;
- ;
- .
. | - | - | - | - |
-99.
. | . | - | - - | ||||||
I | .. | ||||||||
I | , 165 .. -28 | 336,84 | 2,62 | 0,24 | 1,92 | ||||
I | 0,31 | 0,31 | 2,48 | ||||||
II | , .. 1 8,306 | 287,28 | 508,58 | 0,56 | 0,56 | 4,48 | |||
III | 1 | 22,9 | 59,8 | 0,38 | 0,38 | 3,04 | |||
III | ... 1. . -16, =25-30 12 1 | 700,8 | 527,01 | 1,33 | 1,33 | 10,64 |
1.
= 40
2.0
1) =+2 +2=30,7+2*17,4+2*4=73,5
2)
=
3) /
4) /
=1
5)
6)
=
3.
Q=Bnod* =30,7*40=1228 2
=
=*=8*0,31 =2,48
4. :
Q=Bnod* = =287,28
=
= 0,56
5.
Wonm=12% = Wonm- We=12-4=8%
We=4% 8%
3,04 .
=* =8*1,33=10,64
4.
1. 27.
2. 2001. 1.
3. 25100-85.
4. 2.05-85 .
5. .. . 1.
6. , http://base 1.gostedu.ru/9/9182/