, ᒺ .
.
F. = Q. .,
F. 35,25×10=352,5
Q.
Q. = L + 3,
Q. = 32,25 + 3=35,25
.= 10,0 ( ) .
ᒺ .
V = 0,5 ( + b) h L. ,
V = 0,5 (3,22 + 2,01) 0,61×32,25=51,44
,
= b + 2 h,
= 2,01 + 2 ×0,61=3,22
b , b., ;
m ;
h ,
h = δ + h + hn D1,
h = 0,2 + 0,59 + 0,1 0,1=0,61
hn (): hn = 0,1 ; - hn= 0,3 .;
D1= 0,1 .
ᒺ
V.. = 2{ 0 (0(h0 - hk)+0.5(h0 - hk)2×0.75))
V.. = 2{ 2,74 (0,68 (1,24 0,61)+0,5(1,24 0,61)2×0,75))=2,42 3
ᒺ
V = D1××L.
V = 0,1×2,01×32,25=6,48 3
ᒺ
V. = V × V.. + V.
V. = 51,44× 2,42 + 6,48 =60,34 3
ᒺ .
ᒺ .
V = π (d + 2 δ) D h (n-1),
V = 3,14 (2 + 2 ×0,2) 0,01×0,12 (31-1)=0,27 3
D= 0,01 ;
h , h = 0,12 .
ᒺ
V = π (d + 2 δ) D h (n-1),
V = 3,14(2 + 2 ×0,2) 0,1× 0,03 (31-1)=0,073
h , h = 0,03 .
F = m(π/2 (1,5d + 3δ) (n l. + 2 l. .) ×(H0- h0- d1 δ)2a0)
F = 2(3,14/2 (1,5×2 + 3×0,2) (29× 1 + 2 ×1,32.) ×(4,2- 1,24- 2,4-0,2)2×2,74)=764,392
. : . 25 .
l.. = (π (d + 2 δ) ) ((n - 1.) 1) + 2 (π (d1 + 2δ) )
l.. = (3,14(2 + 2 ×0,2) 1,88)((31-1.) 1) + 2 (3,14 (2,4 +2×0,2 1,88)=174,55
, ;
= [α π (d + 2δ)] / 360
= [89×3,14 (2 + 2×0,2)] / 360=1,88
ᒺ .
ᒺ ᒺ , , ᒺ ,
|
|
V..= V. V,
V..= 5269,69-145,82=5123,87 3
V.. = .. V.. ,
.
h |
m |
2.6 .
[1]= d + δ + .,
1= 2+0,2+4,8=7
.
.[2]= . ..
.2= 105,4-99=6,4
ᒺ
V. = 0,5 (+ ) L. .,
V. = 0,5(10,4+27,6)8,6*32,25=5269,69 3
= 2 + (d + 2 δ),
= 2*4+(2+2*0,2)=10,4
, 4,0 .
= + 2 m ,
=10,4+2*8,6*1=27,6
m , 1:1.
ᒺ
V = π (d + 2 δ)2 L../4.
V =(3,14(2+2*0,2) 2 *32,25)/4=145,82 3
V.. = .. V..
V.. = m h2 L. + 4 m h2 +
+ [( ) + (a ) sin γ] [( ) cos γ] (h hn h.),
h , .
( )
V..= V.. + V. V..
. . , (- ) , 0,20 . ϳ .
ʳ
= . / h.
= 8,6/0,2=43
h =0,2, .
,
F. = L.. [0,5 M ( + ) (d + 2δ)(13d + 14δ)/ 3].
F. =32,25(0,5*43(10,4+27,6)-(2-2*0,2)(13*0,2+14*0,2)/3)=25605,21 2
F = F + F. = b L.. + 2 [0,5 ( + 2a sin20) a cos20].
F =2,01*32,25+2(0,5(2,74+2*3,11*0,34)3,11*0,94)=79,01 2
. 㳿 . (-150) 0,20 .
ᒺ
V.= 0,2 F,
V.= 0,2*7,09=0,71 3
F .
V.. = F hn.
V.. =57,29*0,1=5,73 3
- ()
V. = 2{hn [0,5 ( + 2 (a ) sin γ) (a ) cos γ] +
+ [( + h h) (h h) (l' )]}.
V. = 2{0,1[0,5(2,74-0,3+2(2,9-0,35)0,34)(2,9-0,35)0,937]+[(2,74+1,24- -0,81)(0,68-0,35)]}=1,9 3
,
V. = V. + V.
V. =5,73+1,9=7,63 3
ʳ .
|
|
V/ . = å n. V. ,
V/ . = 31× 13,22=409,82 3,
n. , V. ᒺ.
()
V/ . = n. V.,
V/ . = 31×16,56=513 3.,
n., V. ᒺ.
V/ ..= 2 V..,
V/ ..= 2 ×16,38=32,76 3.,
V.. ᒺ , 3.
()
V/ ..= 2 V..,
V/ ..= 2 ×1,18=2,36 3
V.. ᒺ , 3.
V/ .. = 2 V..,
V/ .. = 2 ×2,73=5,46 3
.2.2-30-99 | ᒺ | |||||||||
- | ||||||||||
30-3-1 | 100 3 | 3 | 5,27 | 7,33 | ||||||
ϳ- | 30-3-2 | 100 3 | 3 | 10,54 | 11,59 | |||||
30-53-2 | 1 3 - | 0,2 | 13,22 | 2,64 | ||||||
, 50 | 0,015 | 3 | 0,20 | |||||||
1,0 | 3 | 13,22 | ||||||||
() | ||||||||||
- -50 | 30-54-9 | 1 3 - | 0,008 | 16,56 | 0,13 | |||||
3,0 | 49,68 | |||||||||
, 4,0-6,5 , 75-150 , 40-75 , IV | 0,01 | 3 | 0,17 | |||||||
, 50 | 0,04 | 3 | 0,66 | |||||||
1,0 | 3 | 16,56 | ||||||||
- -50 | 30-62-3 | 1 3 - | 0,001 | 16,38 | 0,02 | |||||
0,4 | 6,55 | |||||||||
, 4,0-6,5 , 75-150 , 40-75 , IV | 0,001 | 3 | 0,02 | |||||||
, 150 | 0,05 | 3 | 0,82 | |||||||
1,0 | 3 | 16,38 | ||||||||
0,21 | 3 | 3,44 | ||||||||
ó () | ||||||||||
- | 30-78-3 | 100 2 - | 0,16 | 112,72 | 0,18 | |||||
, -75/35 | 0,45 | 0,51 | ||||||||
-20 | 0,079 | 0,09 | ||||||||
- -50 | 0,1 | 0,11 | ||||||||
, -123 | 0,052 | 0,06 | ||||||||
2,0 | 3 | 2,25 | ||||||||
, 150 | 0,75 | 3 | 0,85 | |||||||
ó () | ||||||||||
- | 30-78-2 30-78-3 30-78-4 | 100 2 | 0,16+0,08==0,24 | 28,32 | 0,07 | |||||
, -75/35 | 0,67+0,68==1,35 | 0,38 | ||||||||
-20 | 0,079+ +0,038= =0,117 | 0,03 | ||||||||
- -50 | 0,1+0,05= 0,15 | 0,04 | ||||||||
, -123 | 0,052 | 0,01 | ||||||||
77,0 | 21,81 | |||||||||
23,4 | 10 2 | 6,63 | ||||||||
2,0+2,0= =4,0 | 3 | 1,13 | ||||||||
, 150 | 0,75+0,75==1,5 | 3 | 0,42 | |||||||
V.. ᒺ , 3.
( )
V/ . = 4 V.,
V/ . = 4 ×0,78=3,12 3
V. ᒺ , 3.
|
|
V/ .= V/ . + V/ . + V/ .. + V/ .
V/ .= 32,76+ 2,36 + 5,46 + 3,12=43,7 3
2.1
2.2 ()
: - 50 - 150 | 3 | 0,86 2,09 |
3 | 46,16 | |
- -50 | 0,30 | |
, 4,0-6,5 , 75-150 , 40-75 , IV | 3 | 0,19 |
3 | 3,44 | |
, -75/35 | 0,89 | |
10 2 | 6,63 | |
3 | 3,38 | |
- | 0,25 | |
-20 | 0,12 | |
, -123 | 0,07 |