, . , . 6 - , .
6 - ( 19265-73)
HRC | ||||||||
W | V | |||||||
65 | 0,80- 0,88 | 3,8- 4,4 | 5,5- 6,5 | 1,7- 2 | 5,0- 5,5 | 64-65 | ||
1065 | 1,00- 1,15 | 3,8- 4,4 | 5,5- 6,5 | 1,8- 2,2 | 4,5- 5,5 | 64-65 | ||
95 | 0,9- 1,0 | 3,8- 4,4 | 9,0- 10,5 | 2,0- 2,6 | ≤1,0 | 5,0- 6,0 | 64-66 | |
910 | 0,9- 1,0 | 3,8- 4,4 | 9,0- 10,5 | 2,0- 2,6 | ≤1,0 | 9,0- 10,5 | 65-66 | |
655 | 0,80- 0,88 | 3,8- 4,3 | 6,0- 7,0 | 1,7- 2,2 | 4,8- 5,3 | 4,8- 5,3 | 65-66 | |
65 - 900-1000 , .
1065 - 900-1000 , .
95 - (, , ..), , .
910 - (, , ..), , , .
655 , (, , , ..), , .
65.
HRC | ||||||||
W | V | |||||||
65 | 0,80- 0,88 | 3,8- 4,4 | 5,5- 6,5 | 1,7- 2 | 5,0- 5,5 | 64-65 | ||
3.2 ( 1).
|
|
() .
1 -
, Z = ∞ . . dw1 , 0 .
( ), 5.
5 -
P0 = πmn=3,14*2,5=7,85; | |
0==20; | |
hao =(ha *+c*)mn=(1+0,25)*2,5 = 3,125; | |
hfo= hao=3,125; | |
ho =hao+hf0=3,125+3,125=6,25; | |
ra0 = 0.25mn=0,25*2,5=0,625; | |
rf0 = 0. 3mn=0,75; | |
: | |
Sn0 = Po - Snl=7,85- 4,285=3,565; ( Snl . . (1.1.13) |
4 -
d0 =125 .
da0,
ha0=3.125,
hf0=3.125,
Sn0=3.565
z0=50
=2.72
=14.54
=22
aa0=6
γa0=5
dta0=131.46
hta0 = 3.41
. Sta0=1.0648
0=20.17
aδ=2,21
aδn = 2,076
db0,= 117,33
3.45
3,658
:
:
Sta0≥S'ta0: 1.0648>0,84;
:
ρ12≥ ρ10: 9.3>9,2789;
:
(w20 sin 20 - 0.5 ) > 0:
:
: ;
:
, .
4.1 (.2.1)[1].
( 2.2) [1]: d1; d2, 1, m d.
d1=44.45 ; B=22 ; B1=10 ; d2=80 ;
|
|
4.2 .
γ (α , , . [2.1] = 20 : α=6, γ=5, α=6, γ=10.
4.3 .
zo , ( ) . , zo, , .
zop :
zop = do /m = 125/2.5 = 50.
( zop zo).
zo=50;
4.4 do=m*zo=2.5*50=125 .
4.5 .
, , 1.2, 5[1].
hao =(ha *+c*)mn=(1+0,25)*2,5 = 3,125;
hfo= hao=3,125;
Sn0 = Po - Snl=7,85- 4,285=3,565;
( Snl . . (1.1.13);
4.6 ( ):
tga0 = = =0,367 a0 = 20,17=2010'
4.7 ( 0,000 1):
db0 = d0*cosa0= 125*cos 20,17 =117,33 ;
4.8 ( ) 1" ( 2.2.)[1]:
- - , do
tgaδ=tgaao*tga0=tg6* 0,367 =0,03857 aδ= 2,21=212'32"
- ( ) N - N, rb0
tgan =tgaao* sin 0=tg6* sin 20,17=0,03624 an=2,076=24'32''
(aδ, an) >2
4.9 ( 2.1.)[1] .
, : , . , Stao , .
, 2.1[1]:
= =2,72;
0 - ;
0 9323 -79:
0 = 0,01 (z0 - 10)= 0.01 (50 - 10)=0.4.
, . ∆Ai = 0,5 Ai.
4.10 t-t ( 2.1)[1]:
- hta0 = ha0 +*tgaa0= 3,125 + 2,72* 0,105 =3.41;
- htf0 = hf0 +*tga a0= 3,125 - 2.72* 0,105 =2.84;
- dta0 = d0 + 2ha0 + 2A*tgaδ = 125 + 2*3,125 + 2*2,72* 0,03857 = 131,46;
- ata0=arccos = arccos = 26.81 = 2648'32''
-
St0=Sn0+2A*tgaδ= 3,565 +2*2,72* 0,03857 = 3.77;
-
Stao= dtao* = 131.46* =131.46*(0,0302+ 0,0153 - 0,0374)= 1.0648;
S'tao () :
|
|
m = l,75, S'tao = 0,7; m = 2,0, S'tao =0,72; m = 2,5, S'tao =0,84;
m = 2,75, S'tao = 0, 87; m = 3,0, S'tao = 0, 90.
m = 2,5, S'tao =0,84;
4.11 : Stao > S'tao
1.0648 > 0,84;
4.12 , .. , .
:
- zi :
invα10 = + inva = 0,0207; α10=2215';
- z2
αw10 = = =102,798 ;
- z1 :
ρ10 = αw10 sinα10- = 102,798*sin 2215' - = 9,2789;
- z1 z2:
invα12 = + inva = 0, 0188; α12 = 21, 35 ;
- zi Z2:
αw12 = = =118,71;
- z1,
z2:
ρ12 = αw12 sinα12- = 118, 71*sin 2135' - =
43,668-34,94= 9.3;
4.13 : ρ12> ρ10;
9.3>9,2789;
.
4.14 .
( -, 2.1):
- , .
[2] ,
m = 1... 10
B = 3 = 3* = 4.74 > 4.
: = (Ai + Bc)= 22-(2,72+4.74) = 14.54 .
- : dca0 = d0 + 2ha0 + 2Aj * tgaao = 125+2*3,125+2*2,72*tg6= 125+6.25+0.57 = 131.82 .
-
z2, z1:
- - z2:
.
4.15 :
.
4.16 .
.
4.17 Ai Aci :
(Ai +Aci)≤ (+)
(2,72 +14.54)≤ (22+4.74)
. Ai Aci .
4.18 .
γ > 0, t - t ( 2.1) . , , :
- S`n0 = Sn0 + ( - hta0 * tgγa0)* tgaδ = 3.565 + (2.72 - 3.41 * tg5)* tg 2,21 = 3.565 + (2.72 - 3.41 * 0.08749)* 0,03857=3,658;
- =1,677
- =
=3.45
- =3,658;
|
|
4.19 9323-79 .
1. .., .., .., ... : . . : 151000 - ; 150900 , 151001 / . . . - . .. . : - , 2007. - .