) z-.
) : :
Sr = √ 1 0,14 / √ 16 = √ 0,86 / 4 = 0,93 / 4 = 0,23
:
t = r / Sr = 0,37 / 0,23 = 1,61
:
t (1,61) < t (2,92)
( p<1% df = n 2 = 16)
) z-:
z, 0,37:
z (r = 0,37) = 0,39
z:
Sz = 1 / √ 15 = 1 / 3,87 = 0,26
:
t = z / Sz = 0,39 / 0,26 = 1,5
:
t (1,5) < t (2,90)
( p<1% df = n 2 = 16
2). r = 0,87 n = 27 p<0,1%
(ρ) ) ; ) z-.
) :
:
Sr = √ 1 0,76 / √ 25 = √ 0,24 / 5 = 0,49 / 5 = 0,1
(ρ):
t = 3,73
r- t* Sr < ρ < r+ t* Sr 0,87-3,73*0,1< ρ <0,87+3,73*0,1
0,87-0,37< ρ <0,87+0,37 0,40< ρ <1,24 0,4 < ρ <1,0
) z-:
z, 0,87:
z (r = 0,87) = 1,333
z:
Sz = 1 / √ 24 = 1 / 4,9 = 0,20
(ρ) z
z- t* Sz < ρ < z+ t* Sz 1.333-3,73*0,2< ρ <1.333+3,73*0,2
1.333-0,75< ρ <1.333+0,75 0,583< ρ <2,083
z r:
z = 0,583 = r = 0,53; z = 2,083 = r = 0,97
0,53< ρ <0,97 p<0,1% df = n 2 = 25
3. r1 = 0,36. r2 = 0,75 n1 = 27 n2 = 27 p<1%
) ) z-
) :
:
Sr1 = √ 1 0,362 / √ 25 = √1 - 0,13 / 5 = 0,87 / 5 = 0,17
Sr2 = √ 1 0,752 / √ 25 = √1 - 0,56 / 5 = 0,44 / 5 = 0,09
:
t =| r1 - r2| / √ Sr12 + Sr22 = | 0,36 0,75| / √ 0,17 + 0,09 = 0,39 / √ 0,26 = 0,39 / 0,5 = 0,78
:
t (0,78) < t (2,58)
( p<1% df = n1 + n2 2 = 27 + 27 2 = 52
) z-:
z, 0,36:
z (r = 0,36) = 0,36
|
|
z:
Sz = 1 / √ 27-3 = 1 / 24 = 1 / 4,9 = 0,2
z, 0,75
z (r = 0,75) = 0,97
z:
Sz = 1 / √ 27-3 = 1 / 24 = 1 / 4,9 = 0,2
:
t =| z1 - z2 | / √ Sz12 + Sz22 = | 0,38 0,97 | / √ 0,22 + 0,22 = 0,59 / √ 0,08 = 0,59 / 0,28 = 2,10
t (2,10) < t (2,58)
( p<1% df = n1 + n2 2 = 27 + 27 2 = 52
4. = 18% n = 36 < 0,01 ) ; ) φ-.
) :
Sp = √ 0,18*0,82 / 36 = √ 0,15 / 36 = √0,004 = 0,065 = 6,5%
18 2,58*6,5<<18 + 2,58*6,5 18 16,8<<18 + 16,8
1,2%<<34,8%
) φ -:
φ (18%) = 0,876; S φ = 1 / n
S φ = 1 / √ 36 = 1 / 6 = 0,17 :
φ t * S φ < φ < φ + t * S φ 0,876 2,58*0,17<φ<0,876+2,58*0,17
0,876 0,439<φ<0,876 + 0,439 0,437< φ <1,315
φ :
φ = 0,437 = 4,7% φ = 1,315 = 37,3%
4,7%<<37,3%
5. 1= 18% n1 = 36 2= 58% n2 = 36
<0,05