1. .
m U= 100/, m I= 3/
2. 0 U. l = U / mU = 540 B / 100 B/ =5,4 .
3. I1 , 0.
4. Ia1 IL1, . . o 90.
5. ( 0) Ia1 IL1, I1 , φ1. :
l Ia1 = Ia1 / m I = 12 A/ 3 A/ = 4 .
l I L1 = I L1/ m I = 9 A/ 3 A/=3 .
l I = I1 / m I = 15 A /3 A/ =5.
Ia 1 IL1. φ1 = 37.
6. I1 I 2 = Ia 2 . , φ2 = 0 ( ). l I2 = I2 / m I = 12 A /3 A/ = 4 .
7. I2 I3 = Ia3, φ3 = - 90. l I3= I3 / m I = 27 A /3 A/ = 9.
8. ( 9) I1 I3, I, . I1, I2, I3, . e. I = I1 + I2 + I3.
, , l I = 10 . , I= m I l I = 3/ 10 = 30 .
, (, ) .
"". U, U, U. U. U, U, U, U. I, I, I, , , I = I.
, U = √3 U ( √3 ). :
= √3 U I cos φ = 3 U I cos φ.
= 1 + 2 + , = U I cos φ.
: U = U. : U, U, U. I, I, I. I, I, I, I.
|
|
I = √ 3 I. , .
, - .
.
2.2.
(.) U = 380 "" . . R = 484 .
, n = 88 .
, n =33 .
, n = 55 .
I, U , , ; I, I, I,, ; , P, P, P, . I0.
. U = 380 , R = 484 , n A= 88 . n B = 33 . n C = 55 .
: ., I, I, I, , P, P, P. .
:
1. . U = U = U = 380.
U, U, U : U = U /√3 = 380 /√3= =220 , , U = U = U = 220 .
2. , U = U =220.
3. : I = U / R = 220 / 484 = 0, 455 .
4. = U ∙ I = 220 ∙0,455 = 100 .
5. ( ): R = R / n A = 484 / 88 = 5,5 ,
R = R / n = 484 / 33 = 14,6 , R = R / n = 484 / 55= 8,8 .
6. :
I = UA/ R = 220 / 5,5 = 40 ,
I = U / R =220 / 14,6 = 15 ,
I= U / R = 220 / 8,8 = 25 .
: I = I ∙ n , I = I ∙ n , I = I ∙ n .
7. , ( ):
A = UA ∙ I = 220 ∙ 40 = 8800
= U ∙ I = 220 ∙ 15 = 3300 .
= U ∙ I = 220 ∙25 = 5500 .
8. , :
= + + = 8800 + 00 + 5500 = 17600 .
(.)
1. ( ). m U = 44 / , m I= 10 / .
2. 0 U, U, U, 120 ( , ). l U = U / m U= 220 / 44 ( / )=5 .
|
|
3. , U, UBC, UCA. . , , 380 .
4. (
), I, I, I . :
l IA =I /m I= 40 / 10 (A / ) = 4
l I =I /m I= 15 / 10 (A / ) = 1,5
l I =I /m I= 25 / 10 (A / ) = 2,5
5. I, I, I :
I0 = I + I+ I.
. , I I, I I. 0 I I 0. I0 = l I0 ∙ m I = 2,2 ∙ 10 / = 22 . .. , I0 = 22 .
2.3. ʻ
(.) U = =220 "" . . R = 242 . , n =11 . , = 22 . , = 33 .
: I , U , ; I, I, I, ; , , , , . , I, I, I .
: U = U. U, U, U. I, I, I. I, I, I, I.
I = √ 3 I.
, .
.
1. U, U, U, U.
UB = U =U= 220 . " " , U =U.
2. ce , U = U= 220.
3. : I = U / R = 220 / 242 = 0,909 .
4. : = U I = 220 · 0,909 = 200 .
5. ( ):
R = R / n = 242 / 11 = 22 ,
R = R / n = 242 / 22 = 11 ,
R = R / n = 242 / 33 = 7,33 .
6. :
I = U / R = 220 / 22 = 10 ,
I = U / R = 220 / 11 = 20 ,
I = U / R = 220 / 7,33 = 30 .
.
I = I n
I = I n
I = I n
7. , ( )
= U I = 220 10 = 2200 ,
= U I = 220 20 = 4400 ,
= U I = 220 30 = 6600 .
8.,
= = = =2200 + 4400 + 6600 = 13200 .
9. . ( ). m U = 55 / m I = 10 / .