.- ;
, - ;
, () - () ;
, - ;
, , , ;
;
V. ;
, . , ;
, , , , , , (), ;
. - ;
- , ;
Nt - ;
- ;
- ;
... - ;
, - ;
- ;
- ;
- ;
, , - , ;
;
t - ;
% ;
- , , ;
, , - , , ;
n ;
m .
1
, :
- = 5600 . .;
- =0,15;
- = 560 . .
.
1. :
= = 5600 0,15 = 840 . .
2. :
= + − = 5600 + 560 − 840 = 5420 . .
3. :
=/ = 560/5420 = 0,103.
: = 0,103.
2.
( ), :
- = 200 . .,
- a = 0,4;
- 50 . .;
- 10 . .;
- 20 . .;
- 15 . .
.
1. : = /a= 200/0,4 = 500 . .
2.
1
. = + (∑ ):12 (∑. ):12 =
500 + (5010+106):12 (208 + 155):12 = 572 .
2
. = 0,5 + (∑):12 = 0.5+(500+500+550+550+530+540+525+525+525+525):12 =
.
, , 1 . .
|
|
:
D= ( )/12 = (0,5 525) - (0,5 500)/12 = 1,04.
: 1=572 . ., 2 =526 . .
3
,, , , :
- 12 -, 6;
- = 12 .,
- 8 ;
- SA = 9200 .,
S = 6000 .
.
1. = (S1+S2)/ = (12+6)/12 = 1,5.
5. = (SA + S) / ;
= 1785
= (9200+6000)/(178512)= 15200/21430 = 0,709,
3. = = 1,5 0,709 = 1,06.
: =1,5; =0,709; = 1,06.
4
, = 9450 . .; .= 4500 . .; a = 0,6; = 0,7. aat = 0,65; 3t = 0,75.
.
1. : . = / = 9450/4500 = 2,1 .
2. : . = a
= 4500 0,6 = 2700 ..
3. :
/ . = 9450/2700 = 3,5 . . /a = 2,1 / 0,6 = 3,5 .
6. :
at =. aat = 4500 0,65 = 2925 . .
5. :
t = at .= 2925 3,5 = 10237 . .
6. :
6.1) :
= t / = 10237/4500 = 2,27
: tp= t/ = 0,75/0,7 = 1,07.
: = 2,271,07 = 2,43.
7. : tp = / . = 2,43/2,1 = 1,157.
:tpt =1,157
5.