.


:




:

































 

 

 

 


Finansowe sprawozdanie SamsungGroup za 2006 rok

Dr. Tomasz Skica

 

Spis treści

1.Cel projektu. 3

2.Charakterystyka przedsiębiorstwa Samsung's Historia. 3

1950-1989. 4

3.Zadania i rola firmy. 5

4. Analiza finansowa. 5

4.1 Analiza rentowności 6

4.2. Analiza zadłuzenia płynności 7

4.3Analiza płynności 7

4.4 Analiza rachunku zysków i strat 8

4.5 Analiza bilansu. 8

4.6 Analiza aktywności 8

5. Podsumowanie. 9

6. Bibliografia. 9

 

 

Cel projektu

Celem projektu jest przedstawienie jednego z najszybciej rozwijającch się przedsiębiorstw wytwarzających sprzęt elektroniczny.W projekcie ukazana jest szczegółowa analiza firmy Samsung,sporządzona zarówno z najnowszych jak i archiwalnych danych.Pośredną ideą projektu jest pokazanie firmy w świetle światowych i krajowych giełd finansowych.

2.Charakterystyka przedsiębiorstwa Samsung's Historia

Od chwili założenia firmy jako niewielkiego przedsiębiorstwa eksportowego w miejscowości Taegu w Korei, Samsung urósł do rozmiarów jednej z wiodących firm elektronicznych na świecie, specjalizujących się w produkcji urządzeń elektronicznych i medialnych, półprzewodników, pamięci i integracji systemów. Dziś sygnowane marką Samsung produkty i procedury, cechujące się innowacyjnością i najwyższą jakością, są znane na całym świecie. Podane daty przedstawiają najważniejsze wydarzenia w historii firmy Samsung, pokazując, w jaki sposób poszerzała ona swoje linie produktowe i zasięg, zwiększała zyski i udział w rynku oraz realizowała misję poprawy jakości życia konsumentów na całym świecie.

1938-1969 Początki firmy Samsung

 

1 marca 1938 roku Prezes-założyciel Byung-Chull Lee rozpoczął działalność biznesową w miejscowości Taegu w Korei, z sumą 30 000 wonów.

Początkowo firma zajmowała się głównie działalnością eksportową, sprzedając suszone ryby koreańskie, warzywa i owoce do Mandżurii i Pekinu. Po upływie zaledwie jednej dekady firma Samsung, co w języku koreańskim oznacza dosłownie trzy gwiazdki, posiadała już młyny zbożowe i urządzenia cukiernicze, zajmowała się produkcją i sprzedażą, a ostatecznie stała się fundamentem współczesnej globalnej korporacji, której nazwa nie zmieniła się do dziś.

Grupa Samsung (kor. Samseong trzy gwiazdy) jedna z największych południowo koreańskich grup biznesowych (czeboli) zrzeszających firmy produkcyjne i usługowe działające w wielu branżach, oraz instytucje finansowe. Założona w 1938 roku przez Lee Byung-Chula jako firma eksportowa, wkrótce rozszerzyła swą działalność także na inne dziedziny.

Grupa Samsung, będąca dawniej konglomeratem (czebolem), zatrudnia obecnie na całym świecie ponad 400 tysięcy pracowników w przemyśle samochodowym, elektronicznym, chemicznym, lotniczym, stoczniowym, w handlu, hotelarstwie, parkach rozrywki, przy projektowaniu i budowiewysokościowców oraz w przemyśle tekstylnym i spożywczym. Po azjatyckim kryzysie finansowym, oddziały firmy Samsung, zajmujące się poszczególnymi sektorami rynku, są osobnymi firmami, podlegającymi Grupie Samsung. Działalność firmy w Korei jest zlokalizowana głównie w mieście Suwŏn, zwanym potocznie miastem Samsunga.

Firma Samsung Electronics, największy członek Grupy Samsung, jest jedną z największych firm elektronicznych na świecie. Została założona w1969 roku w mieście Taegu i obecnie zatrudnia ponad 208 tysięcy pracowników w 58 krajach. Obrót firmy w 2003 roku osiągnął 101,7 miliardadolarów[1]. Samsung Electronics znajduje się na liście 10 najlepszych marek świata.

1950-1989

1953: firma Samsung rozpoczyna produkcję cukru (obecnie zakończona).

1958: Samsung rozpoczyna sprzedaż polis ubezpieczeniowych.

1965: otwarcie domu towarowego w Kwanjou.

1965: Samsung zakłada dziennik Joong-Ang Ilbo. Obecnie gazeta ta nie jest zrzeszona z Grupą Samsung.

1969: założenie firmy Samsung Electronics.

1974: założenie Samsung Petrochemical and Heavy Industries.

1976: firma Samsung została nagrodzona za zasługi w dziedzinie eksportu w ramach narodowego programu rozwoju Korei Południowej.

1977: założenie Samsung Construction i Samsung Shipbuilding jako rezultat otrzymanych nagród za eksport.

1982: Samsung zakłada profesjonalną drużynę baseballową.

1983: Samsung wyprodukował swój pierwszy układ pamięci elektronicznej DRAM.

1990-obecnie

W latach 90. XX wieku firma Samsung stała się korporacją międzynarodową i liderem w prod ukcji podzespołów elektronicznych. We wrześniu 1993 roku Samsung Construction dostał zlecenie na budowę jednej z dwóch wież Petronas Towers w stolicy Malezji Kuala Lumpur, a w 2004 na konstrukcję największej budowli zbudowanej przez człowieka, wieży Burdż Dubaj w Dubaju (otwartej jako Burdż Chalifa).

Azjatycki kryzys finansowy w latach 1997-1998 nie zaszkodził firmie Samsung w znaczącym stopniu w przeciwieństwie do innych przedsiębiorstw koreańskich, ale będąca częścią Grupy Samsung firma Samsung Motor Co, musiała zostać sprzedana za 5 miliardów dolarów koncernowi Renault. Z kolei Samsung Electronics zaczął rozwijać się bardzo dynamicznie stając się liderem Grupy Samsung, oraz wytwórców półprzewodników, pokonując światowego lidera w tej dziedzinie,amerykańską firmę Intel.

Samsung Electronics stał się silnym konkurentem dla firm japońskich, tajwańskich i amerykańskich firm z Doliny Krzemowej, rozwijając produkcję głównie układów pamięci DRAM, pamięci flash, lodówek i odtwarzaczy DVD, stawiając sobie za cel podwojenie sprzedaży i osiągnięcie pozycji globalnego lidera w produkcji 20 produktów z tej grupy do 2010 roku. Obecnie Samsung Electronics jest wiodącym producentem ekranów LCD i nowoczesnych telefonów komórkowych.

Akces na japoński rynek telewizorów LCD zakończył się druzgocącą porażką. Sprzedaż produktów marki Samsung uplasowała się w granicach 1%.

Ze względu na szerokie spektrum działalności firmy, budzi ona duże kontrowersje w sprawach naruszenia praw patentowych, np. z firmą Fujitsu o pierwszeństwo w opracowaniu technologii wyświetlaczy LCD.

Obecnie firma Samsung jest sklasyfikowana na 20. miejscu listy najbardziej wartościowych firm na świecie, a wśród koreańskich studentów od lat prowadzi w rankingach na idealnego pracodawcę.

Zadania i rola firmy

Wizja przedsiębiorstwa Samsung Electronics na kolejną dekadę zawiera się w motto Inspirować świat, tworzyć przyszłość.Nowa wizja odzwierciedla nasze zaangażowanie na rzecz inspirowania społeczności na całym świecie przez rozwój nowych technologii, opracowywanie innowacyjnych produktów i tworzenie kreatywnych rozwiązań. Naszym dążeniem jest również zapewnienie lepszej przyszłości poprzez promocję nowej wartości dla naszych głównych składowych otoczenia: firm, partnerów i pracowników. Podejmując te wysiłki, chcemy wnieść swój wkład na rzecz lepszego świata i bogatszych doświadczeń dla wszystkich.

W ramach tej wizji wyznaczyliśmy szczegółowy plan osiągnięcia przychodów na poziomie 400 mld $ i zostania jedną z pięciu wiodących światowych marek do 2020 roku. W tym celu opracowaliśmy także trzy strategiczne kierunki zarządzania: kreatywność, partnerstwo i talent.

Patrzymy w przyszłość z optymizmem. Opierając się na naszych poprzednich osiągnięciach, już dziś chcemy odkrywać nowe obszary biznesu, m.in. zdrowie, medycynę i biotechnologię. Dążymy z całym zaangażowaniem do osiągnięcia pozycji kreatywnego lidera na nowych rynkach i zostania przedsiębiorstwem nr 1 w zakresie rozwoju.

Firma Samsung urosła do rozmiarów korporacji globalnej poprzez bezpośrednie stawianie czoła wyzwaniom. W nadchodzących latach nasi oddani pracownicy będą nadal zmagać się z wieloma wyzwaniami i opracowywać kreatywne pomysły rozwoju wiodących produktów i usług na ich rynkach. Ich pomysłowość pozwoli utrzymać rentowność firmy Samsung oraz jej wizerunek, jako odpowiedzialnej korporacji globalnej.

 

Analiza finansowa

Analiza finansowa, zajmuje się badaniem stanu i rozwoju szeroko rozumianych finansów firmy. Opracowuje się ją w celu oceny stanu finansów, efektywności gospodarki finansowej oraz oceny przedsięwzięć gospodarczych i decyzji finansowych. Jest ona najpowszechniej wykorzystywaną spośród analiz działalności przedsiębiorstwa - użyteczna jest bowiem nie tylko dla kierownictwa samego przedsiębiorstwa, ale także dla innych podmiotów z różnych powodów zainteresowanych jego stanem.

Przychody w wysokości 45,27 bln wonów i zysk operacyjny na rekordowym poziomie 5,85 bln wonów to ostateczne wyniki finansowe firmy Samsung Electronics za I kwartał 2012 roku. W porównaniu z danymi z roku 2011, przychody Samsung wzrosły o 22%, natomiast wartość zysku operacyjnego wzrosła aż o 98%. Dobre wyniki firmy Samsung w pierwszym kwartale są w głównej mierze zasługą segmentu IT & Mobile Communications (IM), w szczególności dynamiczna sprzedaż urządzeń GALAXY Note i GALAXY S II

Z każdym dniem firma staje się coraz więcej popularna i jej przywództwo na rynku rośnie czyniąc ją silniejszą:
Samsung jest nie tylko największym producentem telefonów (25,4% rynku), ale także kontroluje 30,6% rynku smartfonów. Co istotne, nie ma żadnego poważnego pretendenta do zdobytej właśnie korony.

 

Tabela 1.

http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,11629904,Samsung_oficjalnie_przegonil_Nokie_na_rynku_telefonow.html

 

Samsung umacnia pozycję lidera w sprzedaży smartfonów:

Tabela 2.

http://myapple.pl/content/3575-samsung-umacnia-pozycje-lidera-w-sprzedazy-smartfonow.html

4.1 Analiza rentowności

Analiza rentowności stanowi jedno z najcenniejszych zródel informacji niezbędnych do waściwej oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Rentowność jednostki gospodarczej jest tym większa,im większy jest jej zysk i mniejszy kapitał zaagżowany w jego wygospodarowanie.

Analiza renotwności umażliwia, zatem określenie efektów finansowych w stosunku do wartości sprzedaży, zaangażowanego majątku i kapitałów. Służą do oceny zarówno sytuacji finansowej przedsiębiorstwa jak i umiejętności zarządczych kierownictwa.

Finansowe sprawozdanie SamsungGroup za 2006 rok

  KRW(mld) USD(mld) EUR(mld)
Sprzedaży (Net) 151 766, 1 158, 9 126, 5
Sumaryczne aktywa 260 991, 3 280, 8 213, 5
Sumaryczne pasywa 168 885, 5 181, 7 138, 2
Sumaryczny akcyjny kapitał 92 105, 8 99, 1 75, 4
Dochód (Net) 12 312, 1 12, 9 10, 3

Tendencje wzrostu sprzedaży koncernu po corocznychsprawozdaniach

           
USD(mld) 116,8 101,7 121,7 140,9 158,9

4.2. Analiza zadłuzenia płynności

Stopień zadłużenia przedsiębiorstwa bada się analizując strukturę pasywów, poprzez porównywanie rożnych źródeł finansowania. O ile płynność finansowa skupia się na zdolności przedsiębiorstwa do regulowania należności w relatywnie krótkim horyzoncie czasowym, o tyle analiza zadłużenia ma odpowiedzieć na pytanie, na ile bezpieczna jest sytuacja przedsiębiorstwa w wymiarze bardziej fundamentalnym i długoterminowym, jaki jest stopień posiłkowania się w działalności gospodarczej kredytami i efekt dźwigni finansowej.

Analiza zadłużenia dostarcza informacji na temat poziomu posiadanego zadłużenia, a także na temat zdolności przedsiębiorstwa do jego obsługi. Ocena zadłużenia ma za zadanie udzielić odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu finansuje ono swoją działalność kapitałem obcym.

http://pclab.pl/news51535.html

 

4.3Analiza płynności
Płynność oznacza zdolność przedsiębiorstwa do terminowego regulowania zobowiązań krótkoterminowych. Z tego powodu wskaźniki płynności porównują pewne kategorie aktywów do zobowiązań krótkoterminowych.Wskaźnik płynności bieżącej informuje, w jakim stopniu aktywa obrotowe wystarczają na spłacenie zobowiązań krótkoterminowych. Aby móc swobodnie działać, przedsiębiorstwo musi utrzymywać płynność finansową, czyli zdolność do terminowego regulowania bieżących zobowiązań. Przedsiębiorstwo musi posiadać więc tyle środków finansowych, aby móc spłacać zaciągnięte zobowiązania. Z drugiej jednak strony nie było by słusznym utrzymywanie środków pieniężnych w ilości pokrywającej wszystkie zobowiązania bez względu na termin ich zapadalności.

4.4 Analiza rachunku zysków i strat

Rachunek zysków i strat jest jednym z elementów sprawozdania finansowego w przedsiębiorstwie. Prezentuje on nic innego jak wynik efektywności prowadzonej działalności: w strukturze rachunku zysków i strat zestawia się przychody z działalności gospodarczej z kosztami ich uzyskania uzyskując wynik z tej działalności zysk albo stratę. Poniżej zaprezentowano uproszczony model rachunku zysków i strat.

Analiza rachunku zysków i strat może przebiegać na trzy sposoby analiza pozioma rachunku zysków i strat, analiza pionowa rachunku zysków i strat oraz badanie relacji zachodzących pomiędzy poszczególnymi kategoriami wyniku finansowego.

Analiza bilansu

Analiza bilansu w przekroju poziomym polega na porównywaniu pozycji aktywów i pasywów za dwa lub więcej kolejnych okresów obrachunkowych. Pozwala to ustalić zmiany w kwotach absolutnych zachodzących z okresu na okres w sytuacji majątkowej i finansowej przedsiębiorstwa. Jest to więc analiza porównawcza danych. Analiza tych zmian, które mogą być również przedstawione w procentach do poprzedniego okresu, ułatwia wnioskowanie na temat prawidłowości funkcjonowania przedsiębiorstwa w przeszłości oraz przewidywanie tendencji jej rozwoju w następnych okresach.

Wybrane Dane Finansowe 2012

( Kwoty w miliardach)

  Won Dolar Euro
Przycgody netto ze spredaży 302 939, 5 268, 8 208, 4
Aktywa ogółem 503 677, 1 470, 2 356, 2
Pasywa agółem 279 298 260, 8 197, 5
Całkowita wysokość kapitału własnego 224 379, 1 209, 5 158, 7
Dochód netto 29 537 26, 2 20, 3

4.6 Analiza aktywności

Analiza aktywności - określa sposób wykorzystania aktywów będących pod kontrolą przedsiębiorstwa w celu generowania przychodów ze sprzedaży.

Podsumowanie

 

Firma Samsung jest firmą jedną z pierwszych na rynku po produkuwaniu od komputerów osobistych do smartphonów i odtwarzaczy MP3.W ciągu swojej działalności firma osigneła dużych zysków, niezważając na konkerencje z boku Microsoft. Analiza SWOT pokazała wszystkie szanse i zagrorzenia dla firmy,mocne i słabe strony. Ale z takim doskonałym rozwianię się firmy jej nic nie zagrarza. Po przeprowadzonej analizie uważam, że przedsiębiorstwo Samsung jest w silnej kondycji finansowej. Samsung zdobyła swoje miejsce na rynku dzięki wiedze, innowacyjności i doświadczeniu swojch pracowników.Ona dziąła w stefie informatycznej i mocno stoi na rynku urządzeń, który dają firmie dużą szanse na rozwianie się i w innych obszarach działalności. Dzięki prowadzeniu przez Samsung dobrej polityki marketingowej, firma zdobywa więcej klientów. Z tego powodu myślę, że firma nadal będzie pracować tak jak teraz i wymyślać nowe innowacyjne produkty, to ona będzię jeszcze długo prowadzić swoją działalność i dobrze konkurować z innymi firmami.

 

Bibliografia

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Samsung 10.02.2015

http://www.samsung.com/pl/aboutsamsung/samsung/performance.html 10.02.2015

http://www.samsung.com/pl/aboutsamsung/corporateprofile/history06.html 10.02.2015

http://www.samsung.com/pl/aboutsamsung/samsungelectronics/vision2020.html10.02.2015

http://www.samsung.com/pl/aboutsamsung/corporateprofile/valuesphilosophy.html10.02.2015

 

http://www.samsung.com/pl/aboutsamsung/corporateprofile/vision.html11.02.2015

http://www.samsung.com/pl/aboutsamsung/corporateprofile/visionmission.html11.02.2015

http://myapple.pl/content/3575-samsung-umacnia-pozycje-lidera-w-sprzedazy-smartfonow.html13.02.2015

http://www.kenyayote.com/swot-and-pest-analysis-of-samsung/13.02.2015

 

 

G. Gierszewska, M. Romanowska, Analiza strategiczna przedsiębiorstwa, Wydawnictwo PWE, Warszawa 2002. 14.02.2015

 

 



<== | ==>
. |
:


: 2017-03-18; !; : 327 |


:

:

, .
==> ...

1807 - | 1684 -


© 2015-2024 lektsii.org - -

: 0.073 .