2. : ) , , ; ) , ; ) , ; ) .
3. : ) ; ) ; ) ; ) ; ) .
4. : ) ; ) ; ) ; ) .
5. , , : ) ; ) ; ) ; ) ; ) .
6. : ) ; ) ; ) ; ) ;) .
7. : ) ; ) ; ) ; ) ; ) .
8. : ) ; ) ; ) ; ) .
9. : ) ; ) ; ) ; ) ; ) ; ) ; ) .
10. (): ) ; ) ; ) ; ) .
11. : ) ; ) ; ) ; ) .
12. : ) , ; ) ; ) ; ) .
13. , : ) ; ) ; ) ; ) .
14. : ) , , , ; ) , ; ) ; ) .
15. : ) ; ) ; ) ; ) .
|
|
15. :
1. 2011 100 . , 90 . . 2012 120 . 106 . , : ) 0,85; ) 0,8; ) 0,83; ) 0,94.
: (106-90)/(120-100) = 16/20 = 0,8.
2. 2010 . 100 . ., 90 . . 2011 120 . . 106 . . : ) 1,25; ) 0,83; ) 0,8; ) 0,94.
: () , , ( ) (r) ( ) (rY; rDI; r).
= r/rY = (106-90)/(120-100) = 16/20 = 0,8.
3. : ) ; ) ; ) ; ) .
4. : ) ; ) ; ) : ) ; ) .
5. , 500 . ., : = 0,3 Y. 300 . . 500 . . _______.
: . = 500 (0,3 300) = 410 . . . = , : 0,3 500 = 150 . . = 500 - 150 = 350 . . = - : 410 - 350 = 60 . .
6. 2011 , , : ) ; ) ; ) ; ) .
7. 500 . , 12%, 10 . , ( . ): ) 61,2; ) 58,8; ) 70; ) 60.
: , . , , : = 0,12 500 = 60 . .
8. 2011 2010 , 2011 : ) ; ) ; ) ; ) .
9. 2011 . , 2007 ., 2011 . : ) ; ) ; ) ; ) , ; ) .
|
|
10. *: ) ; ) ; ) ; ) .
11. *: ) ; ) ; ) ; ) - ; ) ; ) .
12. *: ) ; ) ; ) ; ) ; ) ; ) ; ) ; ) .
13. 64 . . 28%. . .: ) 46; ) 36; ) 60; ) 50.
14. 50 . ., 40 . . : ) 15%; ) 12%; ) 10%; ) 25%.
15. 1000 1100 , 4%, : ) 6%; ) 10%; ) 4%; ) 14%.
16. ( ) : ) ; ) ; ) ; ) .
17. *: ) ; ) ; ) ; ) .
18. : ) ; ) ; ) ; ) .
19. , : ) -; ) ; ) ; ) .
20. (-): ) ; ) ; ) ; ) .
21. : ) ; ) ; ) ; ) .
22. . : ) ; ) ; ) ; ) .
23. : ) ; ) ; ) ; ) .
24. *: a) ; ) ; ) ; ) .
25. , , : ) ; ) ; ) ; ) .
26. : Y = 8000 (, ), = 5000 () I = 1000 (), G = 3000 (), T = 2000 (). , : ) ; ) 1000; ) 500; ) 1000.
: (Y)=+I+G+n= 8000(5000 + 1000 + 3000) +2000 = 1000.
16.
1. 2011 100 . ., 90 . . 2012 120 . . 106 . ., : ) 0,85; )0,8; ) 0,83; ) 0,94.
: =r/rY; rY=120-100=20; r=106-90=16; =16/20= 0,8.
|
|
2. 2011 . N 50000 , 48000 . 2012 . 51000 48500 , , : ) 0,99; ) 0,97; ) 0,98; ) 0,5.
: =r/rY; rY=51000-50000=1000; r=48500-8000=500; =500/1000=0,5.
3. : ) ; ) ; ) ; ) .
4. 0,75, , : ) 4; ) 2,5; ) 5; ) 3.
: kc = 1/1-0,75 = 4.
5. 8000 10000 ., 1500 . : ) 0,25; ) 0,15; ) 0,1875; ) 0.75.
: =r/rY(DI)=1500/2000=0,75; S=1-0,75=0,25. S = rS/rY; rY = 10000-8000 = 2000; rS = 2000-1500 = 500/2000 = 0,25
6. 2012 40 . 640 . , 800 . : ) 0,8; ) 0,06; ) 0,05; ) 1,25.
: : = /Y = 640/800 = 0,8.
7. , : ) ; ) ; ) ; ) .
8. (MPC) 0,8, (k) : ) 5; ) 8; ) 4; ) 0,8.
: , k = 1/MPS ( MPS ), MPS = 1 - MPC, k = 1/(1 - MPC) = 1/(1 - 0,8) = 5.
9. 60 , , , :
: = (r/rY) 100 = (0,60/1) 100 = 60.
10. 5, (MPS) : ) 0,67; ) 1,2; ) 0,2; ) 0,5. : k = 1/(1-) = 1/MPS. MPS = 1/k = 1/5 = 0,2.
11. , : ) ; ) , ; ) , .
12. (AS), (AD) : ) ; ) ; ) ; ) .
13. 0,6 10 , : ) ; ) ; ) .
14. , : ) ; ) ; ) ; ) .
15. , : ) ; ) ; ) ; ) ; ) .
|
|
16. , : ) ; ) ; ) ; ) .
17. : ) . .; ) .; ) .; ) - ..
18. , , : ) ; ) ; ) ; ) .
. ( ), , . , , .
19. : ) ; ) ; ) ; ) ; ) ; ) .
20. , IS ( ), : ) ; ) ; ) ; ) .
21. , IS, : ) ; ) ; ) ; ) .
22. *: ) , ; ) , ; ) ; ) ; ) , .
23. : ) ; ) ; ) ; ) .
24. - , : ) ; ) ; ) ; ) , .
25. : ) , ; ) , ; ) , ; ) , .
26. : ) ; ) ; ) ; ) .
27. , , , , , , , : ) .; ) : ) ; ) . .
28. : ) ; ) ; ) ; ) .
29. AD AS (AD) AS *: ) ; ) ; ) ; ) .
30. (AD) (AS). , : ) ; ) ; ) ; ) .
|
|
31. ( ) : ) ; ) ; ) ; ) .
32. , ( . .), 30 . ., 0,8. : 24.
=r/r; r=r = 30 0,8 = 24.
33. : ) ; ) ; ) -; ) .
34. : ) ; ) ; ) ; ) .
35. , : ) ; ) ; ) ; ) .
36. : ) , ; ) ; ) .
37. : ) ; ) ; ) ; ) .
38. : ) , , ; ) - ; ) , ; ) , .
39. (Y) 50 70 () 15 (k) : ) 5; ) 3; ) 10; ) 4.
:MP =r/rY = 15/20 100 = 0,75;
k = 1/(1 - ) = 1/(1 0,75) = 1/0,25 = 4.
40. (Y) 30 . . 50 . . () 15 . . (k) : ) 5; ) 3; ) 10; ) 4.
:MP = r/rY = 15/20 100 = 0,75;
k = 1/(1 - ) = 1/(1 0,75) = 1/0,25 = 4.
41. (rS) 5000 ., (rDI) 10 000 . (MPS) : ) 15 000; ) 5 000; ) 2,0; ) 0,5.
: :
MPS = rS/rDI = 5000/10000 = 0,5:
42. (AD) (AS) . , , . : ) ; (1) ) ; (2) ) (AD) : (3) ) . (4)
43. (AD) (AS) . : ) (2); ) (1); ) ; (3); ) AD , (4).
44. : ) ; ) ; ) ; ) .
45. : ) AD ; ) AD ; ) AS ; ) AS .
46. : ) ; ) ; ) ; ) .
47. : ) ; ) ; ) ;) .
48. : ) ; ) ; ) ; ) .
49. 6 15 . ., 50 100 . . : ) ; ) ; ) ; ) -.
: , (∆QD) ( ) (∆I) . (di, 1) : 1 = (∆Q/Q)/(∆I/I). , ; 0 1; . :
1 = [(100 - 50)/50]= [(15000 6000)/6000] = 2/3.
1 = (100 - 50)/50 = 2/3.
(15000 6000)/6000
50. , : ) ; ) . ; ) . ; ) . .
51. , , : ) ; ) ; ) ; ) .
17. : , ,
1. : ) ; ) , .. ; ) , , ; ) -.
2. *: ) ; ) ; ) ; ) ; ) .
3. *: ) ; ) ; ) ; ) .
4. 10- : ) 12%; 6) 5%; ) 20%; ) 1%.
5. : ) ; ) ; ) ; ) .
6. : ) ; ) ; ) (AD); ) (AS).
7. : ) ; ) ; ) ; ) ; ) ; ) .
8. : ) , ; ) , ; ) ; ) .
9. , 140 . , 4 . , 40 . , , 30 . . : ) 10%; ) 5%; ) 5,5%; ) 5,7%.
: = (/)100 = (4/140-70)100.
10. , 6% 6000 . . ., 1% 120 . . . 8,5%, : ) 720 . . .; ) 120 . . .; ) 420 . . .; ) 300 . . .