. . .
. : b = - Δ2/ Δ1 (b=1 1 2, ).
2 | 4,0 | 2,5 | 1,5 | 1,0 | 0,5 |
1 | 0,5 | 1,0 | 1,5 | 2,5 | 4,0 |
b1 = - (2,5 4)/(1,0 0,5) = 1,5/0,5 = 3
b2 = - (1,5 2,5)/(1,5 1,0) = 1/0,5 = 2
b3 = - (1,0 1,5)/(2,5 1,5) = 0,5/1 = 0,5
b4 = - (0,5 1)/(2,5 4) = 0,5/1,5 = 0,333
1. .
2. . . . .
3. (.)
- . , .
, , . , . .
Y = 1000p PX1 = 200p PX2 = 50p
) 4 1 10 2 → 4*200+10*50 = 800+500 = 1300
) 3 1 8 2 → 3*200+8*50 = 600+400 = 1000
) 5 1 2 2 → 5*200+2*50 = 1000+100 = 1100
. - .
. . | ||||||
. . | ||||||
. . | ||||||
. . |
.. () = . . () * Q
.. () = . . () / Q
Q (- : 1, 2, 3)
.. () = ( ). (↑ () → Q ()). (5 - . V -)
: (, ), ( , , , ).
= + (TC = VC + FC).
!
= ATC = TC/Q ( , ).
( ) . .
.
. ./ | |||||||
. . | |||||||
. . | - | ||||||
. . | - | ||||||
- | |||||||
- |
.. () = . . () / Q
|
|
.. () = . . () * Q
Q
.. () = ( ). (↑ () → Q ()).
= *
= . .
, , . = . .
! = .
, = , . . .
= 920 . .
= 60 . . + 6% * 50 . . = 63 . .
= = 985 (920+63) = 985 983 = 2.. .
:
1). .
2). , (: , ; ).
.
, , , .
, - , .
.. VC = Q
.. FC = 150
. MR = 65 4Q
= 86 4Q
, . MR = . MC. VC = Q, =1.
MR = MC = 1.
65 4Q = 1
64 = 4Q
Q = 16
P = 86 4*16 = 86 64 = 22
LI = ( ) / = (22 1)/22 = 0,95
LI . , . LI 1 (100%) 0 .
.
- .
-:
1). : - , .
2). : , , (.. ).
3). : , .
4). .
. $ | |
. | 4,0 |
. . | 16,2 |
. | 7,0 |
1,1 | |
7,9 | |
. . | 77,2 |
. . - | 8,5 |
. = C + I + G + Xn= 77,2 + 16,2 + 8,5 + 1,1 = 103 . $
|
|
= . = 103 7,9 = 95,1 . $
= . = 95,1 7,0 = 88,1
():
1) : = C + I + G + Xn
: ( ), I ( + ), G . . ., X . .
2) : = VA1 + VAn, VA .
. , . = . . (. ). = . + . . = .
() : , . () : , , , , , . .
. | , % | |
644 . | ||
1300 . |
= (. / )*100% = (1300 / 229)*100% = 567 . .
() :
- .
- .
= / (.. )
< 1, (). > 1, ().
P0 | Q0 | Pt | Qt | |
1() | 2 () | |||
P | Q | P | Q | |
1 | ||||
2 | ||||
3 |
(PL) , . Pt P0 , Q0 - .
() (Pp) , .. , . (PF) .
6 = 500 + (500*40%)/100% = 700
. = (. / 100%) * . = (700/100) * 200% = 1400.
() : , , , .. . , .. .
= 1,1* / 1,2* .
= / (.. )
: PY=MV
M - , P , V , Y ( ).
: , , , , ().
-, . , .. , , . (MB) = C + R
(Ms) = C + D (C , D , R ).
, .
(Ms) = C + D; (MB) = C + R (C , D , R ).
: Ms = (1/rr)*D (D . (), rr ). = 1/rr.
|
|
, .
:
1. , .. ,
2.
3. :
Ms = (1/rr)*D = (1 / 20%) * 200 = 1 . .
(Ms) = C + D -, . , .. , , . (MB) = C + R
, .
, . 1/rr.
- , , , .
MS = C + D
R = rr * D = 0,2 * 10000 = 2000
R . = 0,05 * 10000 = 500
∑ R = 2500
= 10000 2500 = 7500
- = 2*D * (0,2 0,02 + 0,05) = 20000 * 0,23 = 4600
, . , .
, :
1.. 1 , , , .
2.. 1 , , . , 1 , .
3.. , , , .
, . , .
, , .
, , . :
1.
2.
3.
4.
.
, . .:
(50 000 * 26%) / 100% = 13 000 .
, . :
(150 000 * 26%) / 100% = 39 000 .
, . :
72 800 + (500 000 * 10%) / 100% = 122 800 .
: , .. .
- , , .
:
- , , .
|
|
:
- ( ).
- ( ).
- ( ).
. = . .., . . . = 150 35 25 = 90
- . = (7,5 / 90)* 100% = 8,3%
:
1 , .
2 , , .
, .
, .
, .. , , , . , .
, , .
() .
() , .. : π = P-P-1/P-1
.
:
-
- ( , ).
- ( ). .. .
- .
21%.
-, , , , .
.
:
1). .
2). .
3). .
:
1). ( 55-60% ).
2). ().
3). ( ).
4). ().
, .. .
29 ,.
. | 2006 |
. . ( 20%) | 6,5 |
20% | 10,5 |
(20%) | 14,7 |
. (20%) | 22,8 |
20% | 45,4 |
:
, ????????????? (. 10,2!!!!!), , .