.


:




:

































 

 

 

 


UkŁad równikowy pierwszy godzinny




Płaszczyzna podstawowa: płaszczyzna równika niebieskiego.

Koło godzinne koło wielkie przechodzące przez bieguny niebieskie PN, PS. Są prostopadłe do równika niebieskiego. (rzut południków ziemskich na sferę niebieską).

Koło sześciogodzinne koło godzinne, którego płaszczyzna jest prostopadła do południka niebieskiego.

Równoleżnik deklinacyjny koło małe, którego płaszczyzna jest równoległa do płaszczyzny równika niebieskiego.

Oś świata dzieli sferę na 2 części: - górną (widoczną); - poziomą (niewidoczną).

Deklinacja (δ) jest to kąt liczony w płaszczyźnie koła godzinnego od płaszczyzny równika do linii łączącej środek Ziemi z ciałem niebieskim. (łuk koła godzinnego ograniczony równikiem niebieskim i równoleżnikiem deklinacyjnym):

0900 (S) ≤ δ ≤ 0900 (N)

Odległość biegunowa (p) jest to kąt liczony od bliższego bieguna do linii łączącej środek Ziemi z ciałem niebieskim. (łuk koła godzinnego pomiędzy bliższym południkiem niebieskim a danym ciałem). Dopełnienie δ do 900 (p = 900 δ)

Miejscowy kąt czasowy ciała niebieskiego (LHA) jest to kąt liczony w płaszczyźnie równika niebieskiego od górnej części równika niebieskiego w kierunku na ZACHÓD do koła godzinnego przechodzącego przez dane ciało niebieskie. (kąt sferyczny liczony w płaszczyźnie równika od górnej części południka (zawsze na W) do koła godzinnego danego ciała niebieskiego). Od 00 do 3600

Miejscowy kąt godzinny (HA) kąt liczony w płaszczyźnie równika niebieskiego od górnej części południka niebieskiego w kierunku na E lub W do koła godzinnego przechodzącego przez dane ciało niebieskie. Od 00 do 1800

1). Jeżeli LHACN < 1800 to: à LHACN = HA CN è W

2). Jeżeli LHACN > 1800 to: à 3600 LHACN = HA CN è E

Greenichowski kąt godzinny (GHA) jest to kąt liczony w płaszczyźnie równika niebieskiego od górnej części południka Greenwich w kierunku na ZACHÓD do koła godzinnego przechodzącego przez dane ciało niebieskie. Od 00 do 3600

GHACN + λE+W = LHACN è HACN

Ekliptyka słoneczna koło wielkie nachylone względem równika pod katem = +/- 230 27

Ekliptyka nazywamy tor pozornego ruchu Słońca wokół Ziemi w czasie jednego roku lub jest to rzeczywisty tor obiegu Ziemi wokół Słońca w czasie jednego roku.

Ekwinokcjum (Barana i Wagi) punkty, w których ekliptyka przecina równik niebieski (punkty równonocy)

Ekwinokcjum wiosenne pkt równonocy wios. Słońce przechodzi z półkuli S na N pkt Barana (21 marzec)

Ekwinokcjum jesienne pkt równonocy jesien. Słońce przechodzi z półkuli N na S pkt Wagi (23 września)

Solsytia (δ) punkty maksymalnie odchylone na N i S punkty przesileń.

Solsytium letnie punkt przesilenia letniego punkt raka. Punkt, w którym Słońce w ruchu pozornym osiąga maksymalną północną wartość deklinacji (22 czerwiec)

Solsytium zimowe punkt przesilenia zimowego punkt koziorożca. Punkt, w którym Słońce w ruchu pozornym osiąga maksymalną południową wartość deklinacji (22 grudzień)

Rektascencja (α) wznoszenie proste ciała niebieskiego jest to kąt liczony w płaszczyźnie równika niebieskiego od punktu BARANA w kierunku na WSCHÓD do koła godzinnego przechodzącego przez dane ciało niebieskie.

Gwiazdowy kąt czasowy (SHA) jest to kąt liczony w płaszczyźnie równika niebieskiego od punktu BARANA na ZACHÓD do koła godzinnego przechodzącego przez dane ciało niebieskie. SHAC.N = 3600 αC.N

Miejscowy kąt czasowy Barana (LHA bar) jest to kąt liczony w płaszczyźnie równika niebieskiego od górnej części południka niebieskiego w kierunku na ZACHÓD do koła godzinnego przechodzącego przez punkt barana.

Trójkąt sferyczny paralaktyczny trójkąt powstały w wyniku przecięcia się trzech kół wielkich to jest: południka niebieskiego, koła wierzchołkowego i koła godzinnego przy czym dwa ostatnie koła przechodzą przez to samo ciało niebieskie w danej pozycji i momencie obserwacji.

Elementami trójkąta są:

- wierzchołki (zenit; widoczny biegun niebieski; ciało niebieskie); - kąty przy wierzchołkach (azymut, HAcn, kąt paralaktyczny g)

- boki (odl. zenitalna, odl. biegunowa, dopełn. szer. do 90)

LOKUS to miejsce geometryczne punktów będących środkami wszystkich kół godzinnych danej pozycji obserwatora.

Ruch dobowy ciał niebieskich jest to ruch, jaki odbywają ciała niebieskie. Torami są odpowiednie równoleżniki prostopadłe do osi obrotu sfery.

Kulminacja górna punkt przecięcia się toru ciała niebieskiego z płaszczyzną południka niebieskiego, a właściwie z górną jego częścią zawierającą Zenit (widoczne).

Kulminacja dolna punkt na sferze niebieskiej powstający z przecięcia toru ciała niebieskiego z dolną częścią południka niebieskiego. (niewidoczne). Punkty powstałe z przecięcia się linii horyzontu i toru dziennego pozornego ruchu Słońca to WSCHÓD i ZACHÓD ASTRONOMICZNY.

Ciała okołobiegunowe ciała niebieskie, których deklinacja jest większa od deklinacji punktu północnego horyzontu (dla obserwatora ciągle widoczne), są stale nad horyzontem, widać je w kulminacji górnej i dolnej.

Na północ od równoleżnika rN:

1). φ musi być równoimienne z δC.N

2). δC.N > 900 φ

Ciała przeciwokołobiegunowe nigdy nie wschodzą, nigdy nie zachodzą, są poniżej równoleżnika rN są niewidoczne.

Noc polarna na północ od koła polarnego, gdy deklinacja Słońca jest większa od 900 φ

Amplituda wschodu łuk horyzontu astronomicznego zawarty miedzy punktem wschodu E a punktem wschodu ciała niebieskiego.

Amplituda zachodu łuk horyzontu astronomicznego zawarty między punktem zachodu W a punktem zachodu ciała niebieskiego.

Łuk dzienny droga c.n. po części widocznej

Łuk nocny droga c.n. po części niewidocznej

CZAS GWIAZDOWY:

Doba gwiazdowa okres czasu między dwoma górnymi kulminacjami punktu Barana na tym samym południku.

Miejscowy czas gwiazdowy (GM) okres czasu jaki upłynął od górnej kulminacji punktu barana na południku miejscowym do danej chwili; liczymy go na ZACHÓD od 0 do 24 godzin (zależy tylko i wyłącznie od długości geograficznej punktu Barana).

Greenichowski czas gwiazdowy (GU) okres czasu jaki upłynął od momentu górnej kulminacji Barana na południku Greenich do danej chwili; liczymy go na ZACHÓD od 0 do 24 godzin.

GU = GHAB; GM = LHAB

GM = GU + λ (+/-)

GU = GM λ (+/-)

Równanie czasu gwiazdowego:

GU à GHAB = GHAC.N + α C.N

GM à LHAB = LHAC.N + α C.N

CZAS SŁONECZNY PRAWDZIWY:

Doba gwiazdowa okres czasu między dwiema kolejnymi dolnymi kulminacjami Słońca prawdziwego na tym samym południku niebieskim.

LHAo miejscowy kąt czasowy Słońca prawdziwego.

Miejscowy czas słoneczny prawdziwy (TM) okres czasu jaki i upłynął od dolnej kulminacji Słońca prawdziwego na południku miejscowym do danej chwili; liczymy go na ZACHÓD od 0 do 24 godzin.

Greenichowski czas słoneczny prawdziwy (TU) okres czasu jaki i upłynął od dolnej kulminacji Słońca prawdziwego na południku Greenich do danej chwili; liczymy go na ZACHÓD od 0 do 24 godzin

CZAS SŁONECZNY ŚREDNI:

Doba słoneczna średnia okres czasu między dwoma kolejnymi dolnymi kulminacjami Słońca średniego na tym samym południku niebieskim.

Miejscowy średni czas słoneczny (TM, LMT) okres czasu jaki i upłynął od dolnej kulminacji Słońca średniego na południku miejscowym do danej chwili; liczymy go na ZACHÓD od 0 do 24 godzin.

Greenichowski średni czas słoneczny (TU, GMT, UT) okres czasu jaki i upłynął od dolnej kulminacji Słońca średniego na południku Greenich do danej chwili; liczymy go na ZACHÓD od 0 do 24 godzin.

LMT = GMT + λ (+/-)

GMT = LMT λ (+/-)

Równanie czasu słonecznego:

TM TM = E TU TU = E

E aktualna różnica między średnim czasem słonecznym a prawdziwym czasem słonecznym.

Czas strefowy (ZoneTime, Ts) okres czasu jaki upłynął od momentu dolnej kulminacji Słońca średniego na południku środkowym danej strefy do danej chwili; liczymy go na W od 0 do 24 godzin.

GMT + Z = ZT

(+/-) Z = (+/-) λ / 150

Chronometr wskazuje czas Greenich słoneczny średni.

Stan dobowy chronometru różnica czasu pomiędzy rzeczywistą wartością GMT a wartością wskazywaną przez chronometr.

GMT = Chr + st. chr (+/-)

Chód dobowy chronometru wartość czasowa, o którą przyspiesza lub opóźnia swoje wskazania chronometr w ciągu doby.

OBLICZANIE LHA i δ C.N:

Słońce:

GHAS + pop = GHAS + λ (+/-) = LHAS

Planety i Księżyca:

GHAP + pop + pV = GHAP + λ (+/-) = LHAP

Gwiazdy:

GHAB + pop = GHAB + λ (+/-) = LHAB + SHAG = LHAG

GHAB + pop = GHAB + SHAG = GHAG + λ (+/-) = LHAG

OBLICZANIE MOMENTU WYSTĄPIENIA KULMINACJI CIAŁA NIEBIESKIEGO:

Słońce:

Merr. Pass λ (+/-) = GMT +Z = ZT

Księżyc:

Merr. Pass + p. r. d (+/-) λ (+/-) = GMT + Z = ZT





:


: 2017-02-24; !; : 500 |


:

:

, ,
==> ...

1550 - | 1471 -


© 2015-2024 lektsii.org - -

: 0.032 .