: b1 = 830 ;
³ :
2 .
2= h1 = 860 ;
2 = b 1 = 830 ;
Δh = Δh2 = 90 ;.
: h2 = 1 Δh2 = 860 90 = 770 ;
:
ij , ( 9 , 2 ):
D = D h1 = 1300 100 = 1200 ;
f ( 350 370 , 15 20 º ):
f = 1 2 3 (1,05 0,0005 ) = 1∙ 1 ∙ 1∙ (1,05 0,0005∙ 1215) = 0,44;
b2 = 2 + Δb2 = 830 + 10 = 840 ;
³ :
3 .
3 = b2 = 840 ;
3 = h2 = 770 ;
Δh = Δh3 = 85 ;
: h3 = 3 Δh3 = 840 85 = 755 ;
:Δb3 = 0
: b3 = 770 ;
³ :
4 .
4= h3 =755 ;
4 = b3 = 770 ;
Δh = Δh4 = 85 ;.
: h4 = 4 Δh4 = 755 85 = 670 ;
:
:
b4= 4+ Δb4= 770 + 10 = 780 ;
³ :
5 .
5 = b4 = 780 ;
5 = h4 = 670 ;
Δh = Δh5 = 90 ;
: h5 = 5 Δh5 = 780 90 = 690 ;
:
:
b5= 5+ Δb5= 670 + 10 = 680 ;
³ :
6 .
6= h5 =690 ;
6 = b5 = 680 ;
Δh = Δh6 = 90 ;
: h6 = 6 Δh6 = 690 90 = 600 ;
:
:
b6= 6+ Δb6= 680 + 10 = 690 ;
³ :
7 .
7= h6 =600 ;
7 = b6 = 690 ;
Δh = Δh7 = 90 ;
: h7 = 7 Δh7 = 600 90 = 510 ;
:
:
b7= 7+ Δb7= 690 + 10 = 700 ;
³ :
8 .
8= h7 =510 ;
8 = b7 = 700 ;
Δh = Δh8 = 90 ;
: h8 = 8 Δh8 = 510 90 = 420 ;
:
:
b8= 8+ Δb8= 700 + 15 = 715 ;
³ :
9 .
9 = b8 = 715 ;
9 = h8 = 420 ;
Δh = Δh9 = 85 ;
|
|
: h9 = 9 Δh9 = 715 85 = 630 ;
:
ij , : D = D h2 = 1300 96 = 1204 ;
:
b9= 9+ Δb9= 420 + 10 = 430 ;
³ :
10 .
10= h9 = 630 ;
10 = b9 = 430 ;
Δh = Δh10 = 85 ;
: h10 = 10 Δh10 = 630 85 = 545 ;
:
:
b10= 10 + Δb10 = 430 + 10 = 440 ;
³ :
11 .
11= h10 = 545 ;
11 = b10 = 440 ;
Δh = Δh11 = 85 ;
: h11 = 11 Δh11 = 545 85 = 460 ;
:
:
b11= 11 + Δb11 = 440 + 15 = 455 ;
³ :
12 .
12= h11 = 460 ;
12 = b11 = 455 ;
Δh = Δh12 = 85 ;
: h12 = 12 Δh12 = 460 85 = 375 ;
:
f :
f = 1 2 3 (1,05 0,0005 ) = 1∙(1,05 0,0005∙ 1200) = 0,45;
:
b12= 12 + Δb12 = 455 + 20 = 475 ;
³ :
13 .
13 = b12 = 475 ;
13 = h12 = 375 ;
ΔhB = Δh13 = 90 ;
: h13 = 13 Δh13 = 475 90 = 385 ;
:
f :
f = 1 2 3 (1,05 0,0005 ) = 1∙(1,05 0,0005∙ 1200) = 0,45;
:
b13= 13 + Δb13 = 375 + 25 = 400 ;
³ :
12 -
, | , | Δh, | Δb, | ε, % | |||
- | - | - | - | - | |||
I | B | ||||||
B | |||||||
H | |||||||
H | |||||||
B | |||||||
B | |||||||
B | |||||||
B | |||||||
II | H | ||||||
H | |||||||
H | |||||||
H | |||||||
III | B |
:
:
Δ = 400 385 = 15 ;
13 - .
, | , | Δh, | Δb, | |||
- | - | - | - | |||
I | B | |||||
B | ||||||
H | ||||||
H | ||||||
B | ||||||
B | ||||||
B | ||||||
B | ||||||
II | H | |||||
H | ||||||
H | ||||||
H | ||||||
III | B |
|
|
10.
: h1 = 100 ; h2 = 96 ; h3 = 96 .
;
;
2 /.
1245 º .
1300.
14 - 10.
, | , | , | , | ||
1. | 250 250 | 400 400 | |||
2. | ü | 260 260 | ü | 260 260 | |
3. | ü | 270 270 | ü | 270 270 | |
4. | ü | 280 280 | ü | 280 280 | |
5. | ü | 290 290 | 290 290 | ||
6. | ü | 300 300 | ü | 300 300 | |
7. | ü | 310 310 | ü | 310 310 | |
8. | ü | 320 320 | ü | 320 320 | |
9. | ü | 330 330 | ü | 330 330 | |
10. | 340 340 | ü | 340 340 | ||
11. | ü | 350 350 | ü | 295 295 | |
12. | ü | 360 360 | ü | 305 305 | |
13. | ü | 370 370 | ü | 315 315 | |
14. | ü | 380 380 | ü | 325 325 | |
15. | ü | 390 390 | ü | 335 335 |
.
1. .
2. .
3. .
4. .
5. .
6. .
7. .
8. .
9. .
10. .
11.
: .
: .
.
, . : ( ), .
.
, 4 .
ij 1 , n , max - nmax, n. .
, 2 . n nmax, , nmax = n.
, max . 3 , nmax.
, nmax = n, 4 .
|
|
) )
) )
) 1
) 2
) 3
) 4
1 .
t . :
t = t + t + t
: t = t + t
: t = t + t
: a = 30 /; = 60 /.
:
: t = n /
: t = (nmax - n)/
: t = (nmax - n)/
: t = n /
:
:
:
1 3 :
2 4 :
nmax > nmax = 90 /, 1 3 , (nmax > nmax ), 2 4 .
: t = 0,345 + 0,781V
V = L / t -
: t = 4,24 - 0,611V
:
: = Σ t + Σ t + t
1. :
L = L0 μ1
μ1 , : μ1 = 0 0 / h1 b1
2. nmax.
3. .
4. , .
5. .
6. .
7. ().
15 .
L, | n, / | nmax, / | n, / | t, | t, | t, | t, | t, | t, | t, | |
- | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
.
:
(), 10.
= 30 /2 - .
= 60 /2 - .
nmax = 90 /.
1.
2.
3. :
n = 5\; n = 15\;
4. :
1. .
:
:
:
:
:
:
- .